Της Ελλάδος τα Παιδιά (1993 ANT1)

Μία φωτογραφία από τη δεύτερη σεζόν της σειράς.

wjgejholekhejhjekhjehe.jpg
 
εσυ χλαπατσα παιδι μου θα κανεις τον καταδοτη ευχαριστω παντα ηθελα να προδωσω την πατριδα μου

 
οταν αρχισε να προβαλεται ακομα υπηρετουσα...

μεγαλη εντυπωση μου ειχαν κανει τα ονοματα που διαλεγαν για τους υψηλοβαθμους καθως τα πιο πολλα ηταν ..υπαρκτα στος ενοπλες δυναμεις και δη στην αεροπορια!

μυθικο καμ μπακ του θρυλου Γκουζγκουνη..
 
Ξεκαρδιστική σειρά που ενώ παλαιότερα την έβαζαν συνέχεια σ' επανάληψη, δεν γίνεται πλέον τόσο συχνά... Αν ήταν έτσι ο στρατός, πάντως, όλοι θα πήγαιναν..πετώντας!! Μακάρι να την δούμε και σε DVD κάποια στιγμή! Σε όσους αρέσει αυτό το στυλ, προτείνω ανεπιφύλακτα να δουν το "M.A.S.H." ('70)!! Αναφέρομαι στην κινηματογραφική ταινία του Robert Altman με Donald Sutherland και λοιπούς, μιας και την σειρά δεν την έχω δει ακόμη. Ψάξτε την όσοι δεν την γνωρίζετε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
για οσους δεν το εχουν υπ οψιν, το ξαναπροβαλει σε επαναληψη ο αντ1 αυτη την περιοδο, τα απογευματα
 
Κάθε μέρα, λίγα λεπτά μετά τις 17:00. Χλαπάτσας is back! :D
 
το σημερινο επεισοδιο δεν τοχα δει ποτε

παλι καλα που το εχουν μια λογικη ωρα

πριν το καλοκαιρι το ειχαν 5 το πρωι
 
BETTY BOOP είπε:
έχω δει τη σειρά και μου άρεσαν περισσότερο ο Κάκαλος (Γιάννης Μπέζος) και ο Ντάλλας (Γιάννης Σαββιδάκης). Πιστεύω ότι τα επεισόδια του πρώτου κύκλου (1993-1994) ήταν πιο επιτυχημένα...Τη δεύτερη σεζόν (1994-1995) η ομάδα μετακόμισε στο Επτάγωνο (!) και προστέθηκαν η Λίτσα ως γραμματέας (Ρένια Λουιζίδου) και ο Τζατζλέας (Τάσος Κωστής)...
Από τη δεύτερη σεζόν είχε αποχωρήσει η Μπουμπού (Χρυσούλα Διαβάτη).
 
Από τις καλύτερες κωμικές σειρές που βγήκαν ποτέ. Μοναδικός Κάκαλος και... Σπιουνέας Τρύφων, χλαπάτσας κοινώς!!!
 
Νομίζω, οτι αρχικά η σειρά λεγόταν " Παιδιά της Ελλάδος παιδιά" και η μουσική τίτλων, θύμιζε το γνωστό τραγούδι της Βέμπω. Από το δεύτερο επεισόδιο, άλλαξαν τίτλο και μουσική...
 
Μήπως γνωρίζετε σε ποια επεισόδια έπαιζε ο Κώστας Μακεδόνας?Σίγουρα σε ένα εορταστικό,αλλά και σε ένα άλλο!!!!!!!!!!
 
Πραγματι σωστα λεει ο Ριο :)

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε... το μουσικο θεμα της σειρας ηταν διασκευη ενος τραγουδιου του Σαββιδακη, μηπως ξερετε ποιο;
 
RIO είπε:
Νομίζω, οτι αρχικά η σειρά λεγόταν " Παιδιά της Ελλάδος παιδιά" και η μουσική τίτλων, θύμιζε το γνωστό τραγούδι της Βέμπω. Από το δεύτερο επεισόδιο, άλλαξαν τίτλο και μουσική...
Στην αρχή όντως λεγόταν έτσι η σειρά αλλά η μουσική των τίτλων ήταν εξ αρχής η ίδια.
 
Rakeesh είπε:
Πραγματι σωστα λεει ο Ριο :)
Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε... το μουσικο θεμα της σειρας ηταν διασκευη ενος τραγουδιου του Σαββιδακη, μηπως ξερετε ποιο;[/"QUOTE]

"Φεγγάρι, φεγγαράκι" (

 
Μια και είναι η αγαπημένη μου κωμική σειρά ας βάλω ένα κουίζ...

1. Ποιο είναι το ονοματεπώνυμο του Χλαπάτσα;

2. Ποιο το πλήρες όνομα της Μπουμπούς;

3. Πως λεγόταν ο Διοικητής, που αντικατέστησε ο Κάκαλος;

4. Τι ακριβώς συγγένεια είχαν Κάκαλος και Ντάλας;

5. Ποιο ήταν το μικρό όνομα του Καραβανέα;

6. Που φοβόντουσαν μην μετατεθούν οι σμηνίτες;

7. Ποιος ηθοποιός, έκανε τον Μπιτζιμπιτζίδη;

8. Σε ποιο επεισόδιο κάνει εμφάνιση ο Παύλος Χαικάλης;
 
4.ο Κακαλος ηταν θειος του Νταλας
 
8. Ήρεμα, δεν είμαι τρομοκράτης

7. Κώστας Τσάκωνας

6. Στη Λήμνο

5. Χαράλαμπος

4. Θείος - ανιψιός

2. Ελισάβετ Κεραντάρη Μαυροδιοβουνιώτη

1. Τρύφων Σπιουνέας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστές οι απαντήσεις, έμεινε μόνο η 3 με το όνομα του προηγούμενου διοικητή...
 
Η απάντηση στη 3 ερώτηση είναι "Καλαπόδης"...
 
Πίσω
Μπλουζα