Της Ελλάδος τα Παιδιά (1993 ANT1)

Είναι το Scramble Spirits σε Master System και συγκεκριμένα η μουσικούλα που έπαιζε στα boss battles όπως μπορείς να δεις και στο βίντεο παρακάτω στο 6:17:

[video=youtube;TfVSUl9Y-MI]http://www.youtube.com/watch?v=TfVSUl9Y-MI&feature=player_detailpage#t=377s

Πιθανότατα θα το θυμάσαι γιατί στα περισσότερα ελληνικά καταστήματα το έδιναν σε αρκετά πακέτα δώρο μαζί με το Master System.

Δεν αποκλείεται βέβαια να πρόκειται και για άλλη έκδοση του παιχνιδιού (Amiga ίσως;;; ), αλλά τουλάχιστον η έκδοση του SMS που είχα τερματίσει σε διπλό με μια ξαδέρφη που είχε την εν λόγω κονσόλα (εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να αγοράσω μηχάνημα της SEGA!) είχε σίγουρα αυτή τη μουσική στα boss fights. Παλεύαμε τόσο καιρό να το τερματίσουμε (και συνήθως χάναμε στον τελευταίο "αρχηγό") που μου είχε μείνει βαθιά χαραγμένη η μουσικούλα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιτέλους! Thanks Νότη, είναι σίγουρα από την έκδοση Master System, αρχικά έλεγα από κάποιον οκτάμπιτο Home Computer αλλά δεν πέρασε καν από το μυαλό μου το Master System!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν υπάρχει έκδοση DOS, λογικά η ίδια έκδοση είναι απλά έχουν βάλει ένα PC μπροστά για τις ανάγκες του επεισοδίου.

Ο Πλαπούτας κάνει το ίδιο πράγματα εντωμεταξύ, παίρνει αυτή τη χαζή φάτσα και αρχίζει να βαράει τα πλήκτρα χαχαχαχαχα
 
Είναι 100% η έκδοση του Master System, το θυμάμαι χαρακτηριστικά το συγκεκριμένο boss fight με τα τρία αεροπλάνα που δείχνει στους τίτλους έναρξης. Απλώς όπως επεσήμανε κι ο f2bnp, προφανώς δεν παίζει στα αλήθεια κάποιος από τους ηθοποιούς αλλά χτυπιούνται μπροστά από έναν υπολογιστή (πιθανότατα κλειστό, για αυτό και οι λήψεις γίνονται έτσι ώστε να μην φαίνεται η οθόνη) και τα ηχητικά εφέ του Scramble Spirits από το Master System προστέθηκαν μετά...

//Επίσης συγκλονίστηκα μόλις είδα στο longplay ότι το παιχνίδι έχει διάρκεια μικρότερη των 20'!!! Μας είχε πάρει βδομάδες, μην πω μήνες να το τερματίσουμε με την ξαδέρφη μου στο διπλό! Αν θυμάμαι καλά μάλιστα, είχε περιορισμένο αριθμό continues, ο οποίος ανανεωνόταν στο διπλό αν έχανες κι ο άλλος παίκτης ζούσε. Ή μήπως είχε απεριόριστα continues αλλά μόνο αν έχανες εκτός boss fights; Κάπως έτσι τέλος πάντων, δεν παίρνω κι όρκο, απλώς θυμάμαι σίγουρα ότι ελάχιστα πριν τον τελικό "αρχηγό" χάναμε επίτηδες για να πάμε στην τελική μάχη με φουλ ζωές...
 
iosif είπε:
σήμερα πρέπει να τιμήσουμε της Ελλάδος τα Παιδιά βλέποντας "το όχι", το ηρωικό όχι του Καραβανέαhttp://www.antenna.gr/webtv/watch?cid=_b/_bo_d_lijvz_q=

και κάτι σχετικό που έγραψα

http://www.sevenart.gr/news-detail.php?catid=17&id=2261
Εεεε... :wait2: ...δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι και με τα δυο link

θα υπαρξει θεμα.

Το μεν πρωτο για ολοκληρο επεισοδιο.

Το δε δευτερο για εμμεση διαφημιση.

Παρακαλω καποιος απο τους administrators /moderators

να το κοιταξουν. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για το πρώτο δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα,καθώς είναι από το επίσημο web tv!
 
Ιωσήφ, με την πρώτη ευκαιρία θα ρίξω μια ματιά στο κειμενάκι! ;)

Φχαριστούμε!

stayros είπε:
Εεεε... :wait2: ...δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι και με τα δυο linkθα υπαρξει θεμα.

Το μεν πρωτο για ολοκληρο επεισοδιο.
Σταυρί μου, όπως πολύ σωστά είπε ο thebest, όταν τα επεισόδια αναρτώνται από τους επίσημους ιστότοπους των καναλιών, είμαστε εντάξει και δεν κόβουμε τίποτα.

stayros είπε:
Το δε δευτερο για εμμεση διαφημιση.Παρακαλω καποιος απο τους administrators /moderators

να το κοιταξουν. :)
Το δεύτερο σε καμία περίπτωση δεν καθιστά έμμεση διαφήμιση, αφού το παλικάρι απλά γράφει σ' εκείνο το site & δεν υπάρχει υπόνοια πώλησης ή κέρδους (δεν περιέχεται μέσα στο χώρο κάποιο webshop / δεν αναρτώνται τιμές).

Οπότε και στις 2 περιπτώσεις, είμαστε εντάξει!

Ευχαριστούμε για τις επισημάνσεις, αλλά επειδή -από ένα σημείο και μετά, χαλάνε τη ροή των θρεντς, κάνε έναν κόπο να στέλνεις είτε πμ, είτε να χρησιμοποιείς το κουμπάκι του report (είναι αυτό με το θαυμαστικό στο τρίγωνο!) :flower:
 
D@redevil είπε:
Ευχαριστούμε για τις επισημάνσεις, αλλά επειδή -από ένα σημείο και μετά, χαλάνε τη ροή των θρεντς, κάνε έναν κόπο να στέλνεις είτε πμ, είτε να χρησιμοποιείς το κουμπάκι του report (είναι αυτό με το θαυμαστικό στο τρίγωνο!) :flower:
Oκ...δεν θα ξαναεπαναληφθει κατι παρομοιο! :thumbup:
 
Η αγαπημένη μου σειρά ever,τα λόγια είναι περιττά όταν έχουμε να κάνουμε με έναν θρύλο της ελληνικής τηλεόρασης...προσωπικά προτιμώ λίγο περισσότερο την δεύτερη σεζόν λόγω του ότι ήταν πιο προσεγμένη οι εγκαταστάσεις τα σκηνικά πιο αληθοφανή καθώς νόμιζες ότι όντως ήταν σε στρατόπεδο(το θρυλικό επτάγωνο),όλα τα επεισόδια πολύ φοβερά καλύτερο στήσιμο παίξιμο και παρουσία των ηθοποιών αξέχαστες ατάκες και ακόμα περισσότερο άφθονο γέλιο και είναι μεγάλο κρίμα που κόπηκε τόσο απότομα χωρίς να έχει την ανάλογη συνέχεια που της άξιζε
 
Έχοντας συνηθήσει το Γιάννη Μπέζο στο ρόλο του ομοφιλόφυλλου στους Απαράδεκτους, όταν βγήκε η σειρά ήταν το άκρως αντίθετο και μας έκανε εντύπωση. Μία από τις αγαπημένες μου μακράν σειρές που το γέλιο βγαίνει άφθονο και με φοβερό καστ.
 
Απίστευτη σειρά η συγκεκριμένη!

Τη θυμάμαι από τότε, καθώς έπαιζε αρκετά σε επανάληψη τα καλοκαίρια.

Πριν κανά 2-3 χρόνια κάθισα και την ξανάδα, και πλέον είναι σταθερά στις επαναλήψεις μου, όταν κάθομαι στο Youtube.

Με ένα φίλο, ειδικά, συνεννοούμαστε με ατάκες της σειράς.

Η σειρά είναι εξαιρετική, διότι ήταν ατακαδόρικη και κυρίως στηλίτευε όλο το πνεύμα της εποχής, από πολιτική και οικονομία, μέχρι τις μόδες και τα πρόσωπα της εποχής. Οπότε είναι μια εξαιρετική ρετρομηχανή, και σε κάθε επεισόδιο έχει φάση να κάθεσαι να ψάχνεις και να θυμάσαι τις αναφορές για την εποχή, που είναι διάσπαρτες στις ατάκες και στην πλοκή.

Απίστευτες φιγούρες στον κάθε ρόλο. Οι ηθοποιοί κένταγαν, ακόμα και στον πιο "χαζό" ρόλο. Γενικά φαινόταν ότι πέρναγαν καλά στα γυρίσματα, όπως πχ στο Πρωτοχρονιάτικο επεισόδιο με την πίτα, που όταν ο Καραβανέας μπαίνει μέσα λέγοντας "Happy Birthday to you", η Διαβάτη λέει "Ποιός να ναι τώραααα" και της φεύγει το γέλιο κατ ευθείαν (κάτι που δεν κόπηκε στο μοντάζ). Ήταν όλη η σειρά μια πλάκα!

Δυστυχώς η δεύτερη σεζόν είναι τόσο κακή που δε βλέπεται. Άνευρη, ανέμπνευστη, χωρίς χιούμορ, και με συνεχείς αυτοαναφορές, δήθεν αυτοσαρκασμού, όπου βλέπεις σε περιοδικά διαφήμιση της σειράς, ή ακούς ατάκες του στυλ "-Βλέπετε Της Ελλάδος τα παιδιά; -Όχι -Δεν πειράζει, δε χάνετε και τίποτα". Φάνηκε ότι τους έβαλαν με το ζόρι να την κάνουν, αλλά οι συντελεστές δεν είχαν καμία όρεξη. Η ομάδα είχε βαρέσει διάλυση, αλλά και μόνο το ότι έλειπε η Μπουμπού, η Ντίνα, η Τζέλλα... έχανε η σειρά από αστείους ρόλους. Κάθισα και τον είδα το δεύτερο κύκλο, αλλά δεν τον ξανάγγιξα. Κρίμα που έβαλαν το Γκουσγκούνη στο δεύτερο...
 
Θυμήθηκα που στα πρώτα επεισόδια η σειρά λεγόταν "Παιδιά της Ελλάδος Παιδιά" και λόγω του ότι αυτό παρέπεμπε στο γνωστό τραγούδι, άλλαξαν τον τίτλο.
 
Αγαπημένη σειρά και για μένα, ομολογώ ότι άρχισα να τη βλέπω κυρίως λόγω της παρουσίας του Μπέζου, που μου αρέσει πολύ σαν ηθοποιός. Και όντως είναι πολύ καλός, όπως και ο απίστευτος Χλαπάτσας, που αν και στα 80's δεν μου άρεσε καθόλου ο συγκεκριμένος ηθοποιός, σ'αυτή τη σειρά ο ρόλος του ταίριαξε γάντι. Από όλους είχε γενικά πολύ γέλιο, ενώ ο πιο αδύναμος για μένα ήταν πάντα ο Σαββιδάκης, δικαιολογείται όμως αφού δεν ήταν ηθοποιός. Θυμάμαι που ο ίδιος έλεγε ότι μετά τη σειρά τον προσέγγιζαν κι από αλλού για να του δώσουν ρόλους, και προσπαθούσε να τους πείσει ότι δεν ήταν ηθοποιός :) Επίσης συμφωνώ με αυτούς που προτιμούν την πρώτη σεζόν, μετά έπεσε αρκετά κατά τη γνώμη μου.
 
Αυτες τις μερες βλεπω ολα τα επεισοδια της σειρας. Δεν ξερω αν ειναι και ο ρολος του τετοιος αλλα πραγματι ο Σαββιδακης σε καθε επεισοδιο που ο Κακαλος τον ρωταει κατι, αυτος επαναλαμβανει την ερωτηση π.χ. Εσυ Νταλας τι οραμα εχεις; Εε τι οραμα; Απο ενα σημειο και μετα καταντησε κουραστικο.
 
perlastar είπε:
Αγαπημένη σειρά και για μένα, ομολογώ ότι άρχισα να τη βλέπω κυρίως λόγω της παρουσίας του Μπέζου, που μου αρέσει πολύ σαν ηθοποιός. Και όντως είναι πολύ καλός, όπως και ο απίστευτος Χλαπάτσας, που αν και στα 80's δεν μου άρεσε καθόλου ο συγκεκριμένος ηθοποιός, σ'αυτή τη σειρά ο ρόλος του ταίριαξε γάντι. Από όλους είχε γενικά πολύ γέλιο, ενώ ο πιο αδύναμος για μένα ήταν πάντα ο Σαββιδάκης, δικαιολογείται όμως αφού δεν ήταν ηθοποιός. Θυμάμαι που ο ίδιος έλεγε ότι μετά τη σειρά τον προσέγγιζαν κι από αλλού για να του δώσουν ρόλους, και προσπαθούσε να τους πείσει ότι δεν ήταν ηθοποιός :) Επίσης συμφωνώ με αυτούς που προτιμούν την πρώτη σεζόν, μετά έπεσε αρκετά κατά τη γνώμη μου.

johnny19818 είπε:
Αυτες τις μερες βλεπω ολα τα επεισοδια της σειρας. Δεν ξερω αν ειναι και ο ρολος του τετοιος αλλα πραγματι ο Σαββιδακης σε καθε επεισοδιο που ο Κακαλος τον ρωταει κατι, αυτος επαναλαμβανει την ερωτηση π.χ. Εσυ Νταλας τι οραμα εχεις; Εε τι οραμα; Απο ενα σημειο και μετα καταντησε κουραστικο.
Κι εμένα ο Γιάννης Σαββιδάκης μου άρεσε ως τραγουδιστής...
 
Το εχω παρατηρησει κι εγω. Ειναι recurring joke θα ελεγα. Γι' αυτο νευριαζει ο Κακαλος :ρ
 
Σωστή η παρατήρηση Γιάννη,αν και ο Σαββιδάκης έχει και τρομερές ατάκες"αει στο διάλο παλιοηλίθιοι που θα μου πείτε οτι είμαι εξώγαμο της Κατερίνας ΣτανίσηΣ !!

Κάκαλος:Εσύ Ντάλας σε ποιο στάδιο βρίσκεσαι(στον κύκλο των βλαμμένων ποιητών)

-Εγώ ?Στο στάδιο Ειρήνης και Φιλίας

-Θέλετε να σου πλύνω το αμάξι θείο ?χαχαχα

Στις τρεις κορυφαίες μου Ελληνικές κωμικές σειρές όλων των εποχών,Μπέζος,Φραγκιόγλου μοναδικοί και γενικά οι περισσότεροι ηθοποιοί.Συνεχόμενο και ασταμάτητο γέλιο,γεμάτο γκάφες και οι περισσότεροι guests μοναδικοί.

Προτιμώ την πρώτη χρονιά σε σχέση με τον Τζασλέα(Τάσο Κωστή).
 
Πίσω
Μπλουζα