Τι έσωσε τον χαρακτήρα του Άλμπερτ;

domniki είπε:
Μαλλον ειναι η επιδραση του ετερου ημισεως σου #)

Μπά... δεν....:augenrollen:

 


Είναι από τα αγαπημένα μου σπαράγματα.



Μου είχε κάνει εντύπωση το "... κύμβαλον αλαλάζον...":brick: σε τραγούδι του



Μούτση με τη Μούσχουρη και αργότερα στην τριλογία του Κισλόφσκι στο "Μπλε" νομίζω...



Κυριακή του Πάσχα δεν πάω εκκλησία...
#)

 


Και είναι μεγάλη αλήθεια...



Αυτό μου άρεσε και στην Κάντυ...



Η μεγάλη της καρδιά που χωρούσε και συγχωρούσε τα πάντα...
 
Juanita είπε:

Η μεγάλη της καρδιά που χωρούσε και συγχωρούσε τα πάντα...
Ξερω πως εισαι ευαισθητη ψυχη, αγαπητη "εν Καντυ" αδερφη...ε, εμεις οι candy-sisters εχουμε τα soft spot μας...αλλα απο την αλλη αν μας "πατησουν τον κάλο", γινομαστε θηρια, ας χορεψω λιγακια :gdance:
 
Ο Άλμπερτ αν και φαινομενικά μόνος, επηρεάστηκε πολύ από την παρουσία του Τζωρτζ στη ζωή του.

Αυτός ο άνθρωπος πρέπει να του στάθηκε παραπάνω από αδερφός και σίγουρα πολλές επιλογές του Άλμπερτ είχαν πρώτα απ΄ όλα τη σύμφωνη γνώμη του Τζωρτζ..

Αλλά τώρα που το καλοσκέφτομαι... θ' ανοίξω θρεντάκι :wave:
 
Όμορφο θεματάκι ανοίξατε παιδιά... Η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να είμαι αμερόληπτη όσον αφορά την σύγκριση Άλμπερτ-Τέρρυ για τον απλό λόγο ότι είμαι Αντωνικιά :D και ο Άλμπερτ είναι εκείνος που πλησιάζει περισσότερο στον Άντονυ. Κατα την γνώμη μου ένας άνθρωπος καθορίζεται πολύ απο αυτό που εισπράτει απο το οικογενειακό του περιβάλλον.Η πάστα του είναι εκείνη που θα του επιτρέψει ή όχι να παρεκλύνει απο αυτό , ώστε να μπορέσει να προσδιορίσει τον εαυτό του και όταν είναι πλέον έξω απο αυτό...Ο Άλμπερτ ξεφεύγει ολοκληρωτικά απο τα οικογενειακά δεσμά του βρίσκοντας καταφύγιο στην φύση. Αυτό του επιτρέπει να ηρεμήσει και να δει τον εαυτό του έξω απο το περιβάλλον των Άντλει και ότι αυτό του υπαγορεύει με τον καθωσπρεπισμό του. Είναι απο την φύση του ένας πράος τύπος και γι αυτό και βρίσκει γρηγορότερα τις ισορροπίες του απο τον Τέρρυ. Ο Τέρρυ απο την άλλη είναι ναι μεν ένας παρορμητικός τύπος, αλλά αναγκάζεται φεύγοντας απο το απαράδεκτο οικογενειακό του περιβάλλον ,που το μόνο που έχει εισπράξει είναι η απόρριψη και η αδιαφορία (σε αντίθεση με τον Άλμπερτ που έχει δεχτεί ερεθίσματα αγάπης και απο την θεία του και απο την αδελφή του), να ζήσει για μεγάλο διάστημα, περιορισμένος στο κολέγιο του Αγίου Παύλου χωρίς κανένα τρόπο διαφυγής. Η Κάντυ ουσιαστικά τον απελευθέρωσε έστω και κάτω απο αντίξοες συνθήκες να σταθεί στα πόδια του και να γυρίσει την πλάτη σε ότι μέχρι εκείνη την στιγμή στεκόταν τροχοπέδι στο να ανακαλύψει τον εαυτό του και τα θέλω του.Ο Άλμπερτ έχει επίσης ένα φύλακα άγγελο τον Τζωρτζ που ξέρει πως θα του σταθεί ότι και αν συμβεί.Ο Τέρρυ εν μέρει κάπου, και μετά απο πολύ καιρό έχει την "σκιά" της μητέρας του για στηρίγμα, μιας και το λιμάνι του απόλυτα ήταν η Κάντυ.... Τέλος θα ήθελα να μου πέιτε σας παρακαλώ ,πως γίνεται να ακούγομαι Τερρυκιά την στιγμή που συμπαθώ όπως προείπα τον Άλμπερτ....; :precry:
 
Θελω να τονισω λιγο την διαφορα μεταξυ αδιαφοριας, απορριψης, επιθεσης

και μη υποστηριξης. Ακομα κι αν ο albert βιωσε αδαιφορια απο τους γονεις του δεν νομιζω να βιωσε επιθεσεις και προσβολες οπως ο τερρυ απο την μητρια του τοσα χρονια χωρις καμια υοστηριξη απο τον πατερα του! Αυτες οι καταστασεις μπορει να σε κανουν αγριμι και να εναντιωνεσαι προς ανθρωπους σαν την σιστερ γκρευ που ητανε δουλακι του πατερα του, οπως και τους περισσοτερους καθως πρεπει εκει μεσα! Δεν ητανε ετσι με τον albert που ητανε φιλος του! Οσο για την candy...ας οψεται η καψουρα. Αλλωστε στις δυσκολες στιγμες μεχρι και την ελιζα εσωσε. Ο τερρυ ητανε ακομα μικρος και επρεπε να σταθει στα ποδια του εφοσον αρνηθηκε το back up του πατερα του ακομα και της μητερας του (ονομα -θεατρο). Πιστευω οτι και ο τερρυ εβλεπε στηριγμα στον albert (θυμοσαστε πως εκλαιγε στην αγκαλια του albert μετα το μεθυσι-ξυλο?). Ο albert ητανε αδελφικη-πατρικη φιγουρα και για τους δυο και του ειχανε εμπιστοσυνη.
 
Α και κατι αλλο να προσθεσω...αν συμβιβαστηκε η candy με τον χωρισμο της με τον τερρυ στο τελευταιο επεισοδιο ητανε επειδη ηταν...ζωντανος. Καπου στο τελος, εκει στο λοφο λεει για τον αντονυ, στηαρ και μετα τονιζει για τον τερρυ οτι ειναι ζωντανος. Εχοντας βιωσει τον θανατο του αντονυ, ηρεμει η ψυχη της με αυτη τη σκεψη κι ας μην τον εχει... και θελει να αισθανεται οτι ειναι καλα. Το οτι ητανε βεβαια ψυχολογικος θανατος η΄ ψυχολογικη αναπηρια, ειναι ενα αλλο θεμα. Αλλα αν τη ρωταγες για τον αντονυ, νομιζω θα προτιμουσε να ζει κι ας μην τον εχει... Οσο για τα αισθηματα της για τον albert, θα τα ανακαλυπτε σιγουρα στο μελλον. Ητανε βεβαια εκπληξη το οτι ητανε ο πριγκηπας, αλλα δεν νομιζω, οτι ξεχασε τον τερρυ μεσα σε μια στιγμη, θα ητανε πολυ επιπολαιο και η candy μας δεν ειναι ετσι. Σιγουρα στρεφεται στον albert αφου ειναι το στηριγμα της και οι πορτες εκλεισαν για τον τερρυ. Sorry εαν ξεφυγα απο το θεμα... αλλα το ενα φερνει το αλλο...
 
Εμμμ... το κακό είναι πως εγώ συζητώ με βάση το μάνγκα στο οποίο στα τελευταία 15-20 τεύχη η Κάντυ νοιάζεται μόνο για τον Αλμπερτ...

Ο Τέρρυ είναι περαστικός από τη ζωή της και το αποδεικνύει περίτρανα στο Ρόκστοουν...

Η όλη ιστορία της Κάντυ είναι η σχέση της με τον Πρίγκηπά της και από πόσα κύματα περνάει μέχρι να τον βρει. :heartcloud:

Το γεγονός πως η Κάντυ λέει πως ο πρώτος της μεγάλος έρωτας είναι ο Πρίγκηπας :wub: το αναφέρει τόσο το μάνγκα όσο και το ανιμέ.

Επομένως, αν η Κάντυ ερωτεύτηκε τον Άντονυ επειδή της θύμιζε τον Πρίγκηπά της και τον Τέρρυ επειδή της θύμισε τον Άντονυ βγαίνει το συμπέρασμα πως βαθιά μέσα στο μυαλό και την ψυχή της μόνο ένας υπήρξε ο οποίος και φανερώνεται στο τέλος... :hurrah:

(Δεν υπάρχουν εμότικονς να περιγράψω την αγάπη της :D )

-EDIT-

Το άλλο μεγάλο κακό είναι πως είμαστε τελείως oφ τόπικ :D :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν αποδεικνυεται περιτρανα στο ροκστοουν οτι ο καντυ τον ξεπερασε, αποδεικνυεται περιτρανα και στο anime οτι και ο τερρυ την ξεπερασε επειδη δεν πηγε τελικα να της μιλησει οταν την εβλεπε μαζι με τον albert...(?). Επισης στα vol8 και vol9 παει να τον βρει αλλα βρισκει τον νηλ, κλαιει με τις εφημεριδες και στο ροκστοουν λεει πως αν τερρυ-σουζι ειναι ευτυχισμενοι θα ειναι κι εκεινη( δεν εκαναν τσαμπα τη θυσια ). Τον πονο αυτο για τον τερρυ, δεν τον βιωνεις για καποιον που ειναι περαστικος απο την ζωη σου. Ακομα και το γραμμα που γραφει στον τερρυ αργοτερα-και δεν στελνει, χωρις να της εχει γραψει ο τερρυ (να πεις οτι ειναι απαντητικο) δειχνει νομιζω οτι θελει να βγαλει αυτα που εχει μεσα της κι εχει αποδεχτει οτι δεν ητανε στην μοιρα τους να ειναι μαζι. Εκ του αποτελεσματος, του πως τα φερνει ετσι η ζωη-στορυ κι εγω πιστευω, πως γραφτο της ητανε ο albert (τον οποιο συμπαθω ιδιαιτερα-κουκλος, φιλος,διαθεσιμος, την αγαπαει) και ισως εκει θελει να καταληξει η ιστορια (αυτο μαλλον δεν θα το μαθουμε ποτε). Αλλα ακομα και η mizuki δινει τουλαχιστον ενα χρονο μετα, που δεν εχει γινει τιποτα ακομα μεταξυ τους, δεν τρεξανε και με τις βερες μετα την αποκαλυψη του πριγκηπα...Θελουν χρονο αυτα. Οχι και περαστικος ο τερρυ βρε φιλεναδα... οκ τον χασαμε αλλα μην μας πληγωνεις κι αλλο. Και η εννοια του πριγκηπα ειναι νομιζω μεταφορικη. Ητανε ο πρωτος της ερωτας αλλα δεν ζησανε τιποτα μαζι και δεν νομιζω να εψαχνε απο τα 6 της τον τυπο με την γκαιντα (αλλο αν της ειχε μεινει η απορια), κι αν χαρηκε τοσο, ητανε επειδη τελικα ο albert, που ξερει,αγαπα και εχουν ζησει τοσα μαζι, ηταν εκεινος το πρωτο της σκιρτημα.
 
συμφωνώ αγγελική μαζί σου. δεν ήταν ο τερρυ περαστικός από τη ζωή της κάντυ. συμφωνώ ότι η κάντυ νοιαζόταν στα τελευταία επεισόδια για τον αλμπερτ πολύ και όταν εφυγε από το σπίτι τον αναζητούσε με αγωνια αλλά πιστεύω ότι αυτο το ενδιαφερον δεν ειναι ερωτικό. είτε ο αρτσι είτε ο στιαρτ να πάθαιναν αμνησία και να χανονταν το ιδιο τρεξιμο θα ειχε κανει η καντυ μας. μην ξεχνατε τι μεγαλη καρδια εχει η καντυ μας και πόσο ευγνωμοσυνη ενιωθε για τον αλμπερτ για τις φορες που την βοηθησε. ηταν δυνατό να μην εδειχνε τετοιο ενδιαφερον!!!δεν ξερουμε η μιζουκι τι ειχε τελικα στο μυαλο της αλλά πιστευω ότι αν τελικά κατεληγαν μαζι με τον αλμπερτ θα χρειαζόταν περισσότερος χρόνος και παλι δεν ξερω αν πραγματικά θα ξεχνούσε τον τέρρυ. απο την αλλη ναι μεν φαινεται ο αλμπερτ να εκδηλωνει εντονο ενδιαφερον για την καντυ μας αλλα δεν νιωθω ότι την αγαπάει με τετοιο τρόπο. (ερωτικά δηλαδη) και συγνώμη αλλά εγώ αυτλο βλέπω, μπορεί να μην το έχω προσεξει αρκετά. θα ξαναδιαβάσω το μάνγκα και τα ξαναλέμε
 
angelicaz και mahoula, δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο :hurrah:
 
Καλησπερα mahoula καλως ηλθες, καλησπερα domniki!! Πιστευω πως η mizuki πραγματικα ισορροπει σε μια κλωστη με την περιπτωση του albert. Απο την μια μερια,

ειναι ο καταλληλοτερος για να ξεπερασει τον τερρυ (ητανε ο πριγκηπας), κι απο την αλλη ο καταλληλοτερος για να ειναι ο αδερφος η ο πατερας που δεν ειχε ποτε.

Ακομα κι αν αυτο σημαινει, πως ακριβως γι'αυτους τους δυο λογους, τελικα ειναι ο καταλληλος για την candy, δεν μπορω να φανταστω πως θα ξεπερναγε ποτε τον

τερρυ... Ουτε η candy ουτε ο τερρυ ειναι επιπολαιοι στο θεμα της αγαπης. Εχουνε μια αγαπη πολυ δυνατη, η οποια αντεξε στην αποσταση και τον χρονο, κι αν παμε

να πουμε οτι ''εξιδανικευτηκε λογω αυτης της αποστασης'', μας ακυρωνει και το οτι ''ματια που δεν βλεπονται ευκολα λησμονιουνται'' ειδικα σε αυτην την ηλικια, αρα η αγαπη τους ητανε πολυ δυνατη! Επισης, ο τερρυ δεν την παρατησε, αναγκαστηκε να μην ειναι μαζι της, και η αποφαση-θυσια να μεινει κοντα στην susana, ειναι ενας απο τους λογους που τον αγαπαει η candy. Ακομα κι εμεις...δεν νομιζω να τους θαυμαζαμε τοσο πολυ αν παραταγανε την susana, την στιγμη που ειναι σιγουρο πλεον οτι θα τερματισει την ζωη της. Πιστευω πως η καντυ, δεν θα διεκδικουσε τον αντρα που αγαπα, κι ας ποναγε, σε δυο περιπτωσεις, εαν δεν την ηθελε (γιατι ειναι εγωιστρια) και απο την γυναικα που του εσωσε την ζωη (γιατι εχει νιωσει τον πονο του θανατου), οπως και εγινε.

Οσον αφορα την susana, αν και πριν επαιζε ατιμο παιχνιδι, τωρα εκβιαζει αλλα οχι συνειδητα νομιζω, εκβιαζει απο αδυναμια. Μην ξεχναμε οτι προσπαθησε να

αυτοκτονησει, για να μην τους ειναι βαρος , και σιγουρα χρωσταει στην καντυ το οτι ζει (καπου το διαβασα αυτο-πολυ ευστοχο). Η λυση θα ητανε να υποχωρησει η

susana με χαρα, να τους παντρεψει κιολας (για να μην εχουνε και τυψεις) αλλα...μηπως τελικα ζηταμε πολλα απο αυτην(οσο κι αν μας την δινει)? Τουλαχιστον σε αυτη την φαση? Να ειναι δυνατη που εχασε το ποδι, να μην αυτοκτονησει, να ξεπερασει τον τερρυ...Την θυσια βεβαια δεν την κανεις και μετα ζητας ανταλαγματα, αλλα κι αυτο θελει πολυ δυναμη για να το νιωσεις μεσα σου και μεσα στον πονο σου. Σιγουρα εκβιαζει με τον τροπο της, πιστευει οτι "δικαιουται" πλεον τον τερρυ και υπολογιζει οτι ο τερρυ με τον καιρο θα την αγαπησει. Αυτο που δεν υπολογιζει ειναι, μηπως ομως τελικα με τον καιρο ο τερρυ την μισησει...? Γιατι πιστευω πως ο τερρυ θα στεκοτανε βραχος διπλα της ως φιλος. Ενα αλλο θεμα ειναι, αν ειχε δωσει θαρρος ο τερρυ στην susana, πιστευω οχι. Φαινεται πως τον διακατεχει μια θλιψη, σκεφτεται μονο την καντυ, δεν χαμογελαει, αποφευγει την susana οπως και τις παρεες γενικα. Οσον αφορα την φαση της εξομολογησης της susana, οταν καποιος που συμπαθεις εξομολογειται με τετοιο τροπο τα αισθηματα του, δεν τον αποπαιρνεις γιατι ξερεις οτι θα τον κανεις κομματια. Του λες (και ισως το σκεφτεσαι κιολας) οτι ειναι πολυ καλο παιδι και ωραιος τυπος αλλα η καρδια μου ειναι αλλου...Το προβλημα ειναι οτι σε αυτες τις περιπτωσεις, τα καλα λογια εκλαμβανονται ως ''ελπιδα'' απο τον αλλον.

Ξαναγυρνωντας στο θεμα του albert, αναρωτιεμαι εαν στην θεση του τερρυ θα εκανε το ιδιο (να μεινει με την susana) κι αν οχι, γιατι δεν συμβουλευσε σαν φιλος και μεγαλυτερος τον τερρυ κατι αλλο? Το περιμενα αυτο στην λιμνη αλλα και γενικα. Ο τερρυ δεν μας εχει δειξει να εχει καποιον αλλο φιλο και ισως να χρειαζοτανε μια κουβεντα, μια συμβουλη, ακομα κι αν δεν το εκανε πραξη. Επισης αν υποθεσουμε πως καντυ-albert γινονται ζευγαρι, αυτο που αναρωτιεμαι ειναι, πως θα αντιδρουσε ο albert, εαν καταλαβαινε οτι παρ'οτι η καντυ τον αγαπαει πολυ, δεν εχει ξεπερασει τον τερρυ...Πιθανα σεναρια ειναι, να την πιανει να βουρκωνει με τις εφημεριδες (ειναι ομως πλεον ζευγαρι), ο τερρυ παθαινει καποιο ατυχημα (μικρο κοριτσια!) και τρεχει να τον δει σε καποιο νοσοκομειο (τα αισθηματα φουντωνουν) κλπ. Αναρωτιεμαι για τον albert, γιατι ειναι ψυχραιμος και ωριμος σε ολη την ιστορια. Η καντυ σιγουρα θα του εχει δειξει αγαπη και σεβασμο (και θα ειναι αληθινα), αλλα οπως γνωριζουμε τις πραξεις τις ελεγχουμε, τα αισθηματα ομως? Ειναι δυσκολο να εισαι με εναν ανθρωπο που φερνει ''βαλιτσες'' απο το παρελθον... Συγνωμη εαν σας κουρασα...thanks for reading

Χμμ...sorry για την ακαταστασια του κειμενου δεν ξερω πως βγηκε ετσι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angelicaz είπε:
Επισης αν υποθεσουμε πως καντυ-albert γινονται ζευγαρι, αυτο που αναρωτιεμαι ειναι, πως θα αντιδρουσε ο albert, εαν καταλαβαινε οτι παρ'οτι η καντυ τον αγαπαει πολυ, δεν εχει ξεπερασει τον τερρυ...
Eθεσες πολυ ωραια τα θεματα :cheers: Κανεις δεν μπορει να παλεψει αυτο που επισημαινεις...με αλλα λογια: τι κανεις οταν ο ανθρωπος που αγαπας ειναι μαζι σου απο συμβιβασμο :wait2: Αυτο θα επρεπε να αναρωτηθουν Σουζανα και Αλμπερτ.

Θα σου προτεινα να διαβασεις το fanfic "New York Story".
 
Αν και είναι οφ τόπικ μιά τέτοια συζήτηση και ίσως έπρεπε να μεταφερθεί σε άλλο - νέο νημάτιο... να παραθέσω τα εξής.

- Η σχέση Άλμπερτ Κάντυ δε θα μπορούσε σε καμιά περίπτωση να θεωρηθεί πατρική. Την έλλειψη πατέρα η Κάντυ την ένιωσε όταν την αγκάλιασε ο πατέρας του Άντονυ και αναρωτήθηκε πως είναι να έχεις άραγε έναν πατέρα... Ποτέ στη σχέση της με τον Άλμπερτ.

- Όταν αναφέρω πως ο Τέρρυ ήταν περαστικός, εννοώ πως η ίδια η Μιζούκι έγραφε στη νουβέλα της πως αν και ο έρωτας Κάντυ Τέρρυ θα ήταν δυνατός έπρεπε να τον βγάλει από τη μέση, ευτυχώς χωρίς αυτή τη φορά να θρηνήσουμε άμεσα θύμα... Εξαρχής η Μιζούκι ήθελε να μείνει η Κάντυ με τον Πρίγκηπά της και κάπου η ιστορία της εμπεριέχει βιογραφικά στοιχεία. Αλλιώς, δεν είχε κανένα απολύτως νόημα να τον εμφανίσει στην πρώτη δύσκολη στιγμή της Κάντυ με την κιλτ.

Η Μιζούκι αναφέρει πως ήθελε η πρώτη επαφή της Κάντυ με τον Πρίγκηπα να της μείνει αξέχαστη και η Ιγκαράσι της πρότεινε τη Σκωτσέζικη ενδυμασία.

- Τώρα, το κατά πόσο για εμάς τους Δυτικούς η Κάντυ ξεπέρασε τον Τέρρυ επιτρέψτε μου να πω πως παίζει ρόλο σε ποιά ηλικία βιώσαμε το χωρισμό τους. Οι Τερρυκιές κατά μεγάλο ποσοστό είδαν την Κάντυ όταν ήταν στην αρχή της εφηβείας ή και στη μέση της, δλδ πάνω κάτω στην ηλικία της Κάντυ οπότε και θεώρησαν πως ο έρωτας αυτός έπρεπε να ήταν και ο παντοτινός.

- Οι Αλμπερτικιές είναι συνήθως μεγαλύτερες στην ηλικία, ή τουλάχιστον είδαν την Κάντυ ή διάβασαν το μάνγκα όταν είχαν περάσει τη "δύσκολη" φάση της εφηβείας. Γι αυτό και δεν είχαν ιδιαίτερες απαιτήσεις για το πως "τελείωσε" η ΤΟΕΙ τη σειρά. (που απέχει παρασάγγκας από το τέλος της 2ης Νουβέλας )

Να μην επαναλάβω πως είδα την Κάντυ όταν ο Άλμπερτ βρέθηκε στο νοσοκομείο και καταλάβαινα πως μιά αγάπη τελείωνε αλλά μία μεγαλύτερη άρχιζε.

Άλλωστε, πως μπορείς να κρίνεις αν δυό άνθρωποι ταιριάζουν αν δε ζήσουν πρώτα μαζί;;; Και η Κάντυ με τον Τέρρυ δυστυχώς δεν πρόλαβαν να ζήσουν πολλά πέρα από ένα καλοκαίρι. (και αυτό από απόσταση )

angelicaz είπε:
Πιθανα σεναρια ειναι, να την πιανει να βουρκωνει με τις εφημεριδες (ειναι ομως πλεον ζευγαρι), ο τερρυ παθαινει καποιο ατυχημα (μικρο κοριτσια!) και τρεχει να τον δει σε καποιο νοσοκομειο (τα αισθηματα φουντωνουν) κλπ. Αναρωτιεμαι για τον albert, γιατι ειναι ψυχραιμος και ωριμος σε ολη την ιστορια. Η καντυ σιγουρα θα του εχει δειξει αγαπη και σεβασμο (και θα ειναι αληθινα), αλλα οπως γνωριζουμε τις πραξεις τις ελεγχουμε, τα αισθηματα ομως? Ειναι δυσκολο να εισαι με εναν ανθρωπο που φερνει ''βαλιτσες'' απο το παρελθον...

Ωραία ακούγονται όλα αυτά... Γράψε το δικό σου σεναριάκι και πόσταρέ το τώρα μου μας έχει πιάσει όλες ο οίστρος :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχην αγαπητη juanita, δεν μου ειπες την γνωμη σου για τις δυο μου αποριες (αν θελεις), δηλαδη τι θα εκανε ο albert εαν η candy δεν ξεπερναγε τον terry, εαν ο albert θα εκανε το ιδιο με τον τερρυ (να μεινει με την susana), κι αν οχι, τι νομιζετε οτι θα εκανε και γιατι δεν συμβουλευσε τον τερρυ γι'αυτο (οκ, μπορει οι αποριες να΄ναι 4...).


Οσον αφορα για το αν ταιριαζουν δυο ανθρωποι μαζι, φυσικα και δεν το ξερω, για κανενα
ομως απο τα δυο ζευγαρια. Ισα ισα που ειπα πως θεωρητικα ο albert ειναι καταλληλος, γιατι ειναι σιγουρα φιλος της (βασικο κι αυτο σε μια σχεση,αλλα οχι μονο) και ειναι σιγουρα ερωτευσιμος. Επισης, λογω εαν θες και της ηλικιας μου (34), ξερω οτι οι εφηβικες αγαπες συνηθως δεν κρατανε. Ξερω ομως και οτι, μπορει καποια στιγμη (συνηθως δυσκολη) να δεις καποιον φιλο σου ερωτικα κι αυτο μετα να καταλαβεις οτι ητανε λαθος η να συνεχισεις την ζωη σου με καποιον που νιωθεις περισσοτερο ασφαλεια και λιγοτερο παθος ,απο φοβο μην πληγωθεις , και ισως να ειναι καλυτερα ετσι, απλα εγω δεν λειτουργω ετσι, δεν σκεφτομαι ετσι. Μπορει βεβαια να εξελιχθει και σε τρελλο ερωτα, αλλα εγω δεν ειδα κατι τετοιο μεταξυ albert-candy (ουτε ενα χρονο μετα-mizuki). Μεταξυ τερρυ-καντυ το ειδα.Και ναι, υπαρχει η δυνατη αναμνηση του πριγκηπα (μιλαμε για τρια λεπτα διαλογο), αλλα αν η candy ερωτευοταν απο εδω και περα τον albert,θα ητανε απο αυτο που εχει στην πορεια γνωρισει. Δηλαδη εαν ο πριγκηπας ητανε τελικα ο antony, δεν θα της εκανε τωρα ο albert? Κι εγω πιστευω οτι η mizuki ηθελε η καντυ στο τελος να μεινει με τον πριγκηπα της! Αλλα γιατι? Αν ισχυει οτι η ιστορια περιεχει και βιογραφικα στοιχεια, πραγματικα τοτε πιστευω, πως δεν θα εβαζε εναν τετοιο ερωτα (καντυ-τερρυ) μονο και μονο για να τον βγαλει καποια στιγμη απο την μεση...ισως συνεβη πραγματικα και ητανε... πληγη ζωης! Και ηκαντυ τελικα μενει με τον πριγκηπα της οπου υπαρχει ηρεμια, ασφαλεια, αγαπη, ηρεμια ψυχης! Ισως γιατι ο θυελλωδης ερωτας με τον τερρυ...με 200 παλμους το δευτερολεπτο..''δεν αντεχεται'' τελικα....!!!!! Και μενει αξεχαστος χωρις να χρειαζεται να φοραει κιλτ...!!!!!!




Domniki thanks θα διαβασω το new york story. Θα ηθελα please να μου πειτε που μπορω να διαβασω τις νουβελες της mizuki (?) Kαι οσο για το σεναριακι μου juanita, μπορει και να το γραψω :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:D Ok!!!

Θα σου απαντήσω αν και θα πρέπει κάποια στιγμή η Dom να μεταφέρει αυτά τα μηνύματα σε άλλο νήμα.

Στην απορία σου αν ο Άλμπερτ θα έμενε με τη Σούζυ είμαι σίγουρη 1000% πως θα έμενε ακόμη και αν όλη του η ζωή καταστρεφόταν σε μιά στιγμή όπως του Τέρρυ.

Νομίζω πως πολύς κόσμος το ίδιο θα έπρατε ίσως επειδή η ελπίδα πως κάποια στιγμή μπορεί τα πράγματα να αλλάξουν ορίζει ζωές ολόκληρες. Αντίθετα, οι τύψεις πως μπορεί να ευθύνεσαι για το θάνατο ενός ανθρώπου δεν ξεπερνούνται ακόμη και αν έχεις δίπλα σου το μεγάλο έρωτα.

Αν η Κάντυ δεν είχε ξεπεράσει τον Τέρρυ σίγουρα ο Άλμπερτ δε θα έμπαινε σφήνα στη ζωή της.

Όμως τι είναι αυτό που δεν μπορεί να ξεπεράσει η Κάντυ;;;

Ένα φιλί στο χορό του Μάη και πενήντα χαστούκια εκατέρωθεν;;;

Ένα υπέροχο απόγευμα στο εξοχικό του Τέρρυ στη Σκωτία δίπλα στο τζάκι

Μια βόλτα στο ζωολογικό κήπο και ένα κυριακάτικο πρωινό;;;

Μην ξεχνάς πως μπορεί να ζούσαν για ένα εξάμηνο στο ίδιο σχολείο αλλά η κοινή τους ζωή ήταν φευγαλέες στιγμές. Το ίδιο και το καλοκαίρι στη Σκωτία όπου τα μαθήματα ήταν καθημερινά και απ΄όσο έχω καταλάβει μόνο κάποια Σαββατοκυριακάτικα απογεύματα ήταν ελεύθερα τα παιδιά.

Άρα... τι έζησαν;;;

Μετά τη φυγή του Τέρρυ στην Αμερική για να γίνει ηθοποιός και οι δύο ήξεραν πως θα ήταν δύσκολο να ξανασυναντηθούν.

Η Κάντυ δεν κατάφερε να προφτάσει τον Τέρρυ στο λιμάνι αλλά ούτε και αργότερα στο λόφο της Πόνυ.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα δυσκόλευαν ολοένα και περισσότερο.

Μεσολαβεί σχεδόν ακόμη ένα εξάμηνο που ο καθένας τους είναι απορροφημένος με την καριέρα του και επομένως προχωρά τη ζωή του σε άλλο επίπεδο.

Ακόμα και στο Σικάγο δεν μπόρεσαν να δουν ο ένας τον άλλο.

Τότε είναι που στη ζωή της Κάντυ μπαίνει ο Άλμπερτ ενώ στου Τέρρυ η Σούζυ.

Η συνέχεια (του μάνγκα΄) είναι γνωστή.

Γιατί λοιπόν αφού δεν μπόρεσαν ποτέ να έρθουν όσο κοντά ήθελαν να μην μπορούν να ξεπεράσουν ο ένας τον άλλον;;;

Ο Χανιμπαλ στη Σιωπή των Αμνών έλεγε πως ποθούμε αυτό που βλέπουμε και στην Ελλάδα λέμε πως μάτια που δε βλέπονται...

Και ο Άλμπερτ δίνει χώρο και χρόνο στην Κάντυ για να λυτρωθεί από τη σχέση.

Όταν τον αναζητά στο Ροκστοουν μόνο με τον Τέρρυ δεν είναι ερωτευμένη.

Και όταν αργότερα τον βρίσκει περνάει κοντά του το ομορφότερο απόγευμα έχοντας αφήσει τα φαντάσματα στο παρελθόν.

Το τέλος του μάνγκα και της Β Νουβέλας δείχνει την Κάντυ στην αγκαλιά του Πριγκηπά της. Ο Τέρρυ ανήκει όπως και ο Άντονυ και ο Στήαρ στο παρελθόν της.
 
angelicaz είπε:
Ισως γιατι ο θυελλωδης ερωτας με τον τερρυ...με 200 παλμους το δευτερολεπτο..''δεν αντεχεται'' τελικα....!!!!! Και μενει αξεχαστος χωρις να χρειαζεται να φοραει κιλτ...!!!!!!

Juanita είπε:
Όμως τι είναι αυτό που δεν μπορεί να ξεπεράσει η Κάντυ;;;

Ένα φιλί στο χορό του Μάη και πενήντα χαστούκια εκατέρωθεν;;;

Ένα υπέροχο απόγευμα στο εξοχικό του Τέρρυ στη Σκωτία δίπλα στο τζάκι

Μια βόλτα στο ζωολογικό κήπο και ένα κυριακάτικο πρωινό;;;

Μην ξεχνάς πως μπορεί να ζούσαν για ένα εξάμηνο στο ίδιο σχολείο αλλά η κοινή τους ζωή ήταν φευγαλέες στιγμές. Το ίδιο και το καλοκαίρι στη Σκωτία όπου τα μαθήματα ήταν καθημερινά και απ΄όσο έχω καταλάβει μόνο κάποια Σαββατοκυριακάτικα απογεύματα ήταν ελεύθερα τα παιδιά.

Άρα... τι έζησαν;;;

Μετά τη φυγή του Τέρρυ στην Αμερική για να γίνει ηθοποιός και οι δύο ήξεραν πως θα ήταν δύσκολο να ξανασυναντηθούν.

Η Κάντυ δεν κατάφερε να προφτάσει τον Τέρρυ στο λιμάνι αλλά ούτε και αργότερα στο λόφο της Πόνυ.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα δυσκόλευαν ολοένα και περισσότερο.

Μεσολαβεί σχεδόν ακόμη ένα εξάμηνο που ο καθένας τους είναι απορροφημένος με την καριέρα του και επομένως προχωρά τη ζωή του σε άλλο επίπεδο.

Ακόμα και στο Σικάγο δεν μπόρεσαν να δουν ο ένας τον άλλο.

Τότε είναι που στη ζωή της Κάντυ μπαίνει ο Άλμπερτ ενώ στου Τέρρυ η Σούζυ.

Η συνέχεια (του μάνγκα΄) είναι γνωστή.

Γιατί λοιπόν αφού δεν μπόρεσαν ποτέ να έρθουν όσο κοντά ήθελαν να μην μπορούν να ξεπεράσουν ο ένας τον άλλον;;;
Και ποιος φταίει για όοοοοοοοοολα αυτά;

Ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι... Η καλή μας η Mizuki!

728guillotinefk3.gif


btw angekicaz να γράψεις ΣΙΓΟΥΡΑ σενάριο! :thumbup:
 
angelicaz είπε:
Ισως γιατι ο θυελλωδης ερωτας με τον τερρυ...με 200 παλμους το δευτερολεπτο..''δεν αντεχεται'' τελικα....!!!!! Και μενει αξεχαστος χωρις να χρειαζεται να φοραει κιλτ...!!!!!!
Αααααχχχχχχχχχ :heartcloud:

Juanita είπε:
Όμως τι είναι αυτό που δεν μπορεί να ξεπεράσει η Κάντυ;;;
O ερωτας δεν εξηγειται με τα μαθηματικα, με εξισωσεις και ανισωσεις, με αριθμους :wub: Aυτο που δεν μπορει να ξεπερασει η Καντυ, μαζι της και μερικες απο εμας, ειναι το παθος, ο ερωτας, το ονειρο! Δεν ειναι κατ'αναγκη κατι βολικο, ευκολο, απλο...μπορει να ειναι αβολο, δυσκολο και περιπλοκο, αλλα ετσι ειναι αυτα...ο,τι αξιζει ποναει και ειναι δυσκολο :cry:

nessie είπε:
Και ποιος φταίει για όοοοοοοοοολα αυτά;
Ο σχιζοφρενής δολοφόνος με το πριόνι... Η καλή μας η Mizuki!

728guillotinefk3.gif
nessie, δωσε γκιλοτινες στο λαο :bow: Της αξιζει της κακουργας της Μιζουκι :bash:

Παιδια, βλεπω τα επεισοδια 90-100 για ενα καντυκο project και δε την παλευω :banghead: Kαταραμενη γιαπωνεζα :banghead:
 
Εμμμ... κορίτσια, στην ηλικία των 14 είναι πολύ εύκολο να ερωτευτούμε και να χτυπάει η καρδιά μας σαν τρελή... Δε νομίζω όμως πως κάποια από εμάς είναι ακόμη με εκείνον που ερωτεύτηκε στα 13 ή στα 14 της.

Θυμηθείτε μόνο πως λίγες ώρες πριν το χορό του Μάη στο μυαλό της ήταν μόνο ο Άντoνυ που είχε και τη μορφή του αγαπημένου της Πρίγκηπα. Και με τον Άντονυ ΖΟΥΣΑΝ την κάθε στιγμή... Δε βρίσκονταν στη χάση και στη φέξη όπως με τον Τέρρυ... Άρα, το αίσθημα και το πάθος ήταν πολύ πιο δυνατό. Δε νομίζω πως χρειάζεται κατ΄ανάγκη ένα φιλί για να επιβεβαιώσει την ένταση του συναισθήματος...

Με τη λογική πως σε αυτή την ηλικία έχεις κολλήσει με τον μεγάλο σου έρωτα και δεν μπορείς με τίποτα να τον ξεπεράσεις, τότε ό,τι και να έκανε ο καημενούλης ο Τέρρυ δεν θα την ξεκουνούσε από τη σκέψη του αδικοχαμένου παλικαριού.

Και μη μου γράψετε πως ο Άντονυ σκοτώθηκε και έπρεπε η Καντούλα μας να προχωρήσει τη ζωή της και να τον ξεπεράσει σε ένα εξάμηνο (μόλις δλδ τη φίλησε ο Τέρρυ) γιατί με την ίδια ακριβώς λογική η Κάντυ έπρεπε να αφήσει πίσω της τον Τέρρυ (άλλωστε, πότε τον είχε;;;; ) και να προχωρήσει με αυτόν που όλη της η ζωή είναι συνυφασμένη μαζί του.

Επιπλέον, δεν υπάρχει στιγμή στη ζωή της Κάντυ που δεν αποζητά τον Άλμπερτ (από τη στιγμή που τον γνωρίζει ) σε αντίθεση με τον Τέρρυ που από τη στιγμή που επιστρέφει στην Αμερική δεν την θυμάμαι να τον αναπολεί συχνά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Στην απορία σου αν ο Άλμπερτ θα έμενε με τη Σούζυ είμαι σίγουρη 1000% πως θα έμενε ακόμη και αν όλη του η ζωή καταστρεφόταν σε μιά στιγμή όπως του Τέρρυ.
Εγώ πάλι θα διαφωνήσω, τον έχω πιο ανεξάρτητο και διπλωμάτη τον Άλμπερτ. Και διαφωνεί και ο αρραβωνιαστικός μου, ένας άντρας, με την όλη φάση στην Κάντυ-Κάντυ. Μεταφέροντας τα δικά του λόγια, όταν πριν λίγο καιρό κάναμε κουβέντα:

- Από υποχρέωση ******** δε μένω, τι δηλαδή, θα άφηνα εσένα για μια Σουζάνα; Καλά, χαζή είσαι;

- Δεν θα τη λυπόσουνα, βρε μωρό μου, καθόλου;

- Θα τη λυπόμουνα, ναι. Θα την ήθελα, όχι!

Εεεμ, το τελευταίο ήτανε αλλιώς ειπωμένο, εε... είπε ότι δεν θα κοιμότανε μαζί της, με το άλλο ρήμα κιόλας. Και το 'πε με έναν τόνο στη φωνή του που λύθηκα στα γέλια! Και μετά προχώρησε με χιούμορ να μας "στολίσει" γενικά εμάς τις ρομαντικές που βλέπουμε τέτοια παιδικά!

Αφήστε, κορίτσια, έμπλεξα με άγριο κτητικό αρσενικό! :p :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νessie μου…κοντεύω να το γράψω ήδη…!

Juanita…εάν δούμε 20 χρόνια ζωής σε 115 επεισόδια, σαφώς και θα μας φαίνονται ένα φιλί από δω, ένα χαστούκι από κει, ε…και τι έγινε? Εδώ εμείς δεν μπορούμε να τα ξεχάσουμε, ʽʽη καντυ που τα έζησεʼʼ θα τα ξεχνούσε?? Αν το πάμε έτσι, δεν μπορούσε να ξεπεράσει την φούστα του πρίγκηπα?? Άσε που στηρίζεσαι σε ένα απόγευμα…εμείς έχουμε περισσότερα (ερωτικά, χημεία)!! Άλλωστε έτσι ήτανε οι σχέσεις τότε, πιο μαζεμένες. Και οι στιγμές μετράνε! Δεν νομίζω να υπάρχει πιο δυνατή στιγμή για τερρυ-καντυ από τη εκείνη στην σκάλα…,όπου τα συναισθήματα ξεχειλίζουνε, ο,τι κρυμμένο αποκαλύπτεται και εύχεσαι ο χρόνος να σταματήσει εκεί…Τα βλέμματα τους στο χιόνι, όταν ο τερρυ πηγαίνει την Susana στο δωμάτιο της, η σκάλα…χίλια πράγματα να λέγανε, δεν θα μπορούσαν να είναι πιο περιγραφικοί γιʼαυτά που νιώθουν… με όποιον τρόπο, όποιες εμπειρίες κι αν φτάσανε εκεί, φτάσανε όμως! Συμφωνώ με domniki, ο έρωτας δεν είναι μαθηματικά!!. Η σκάλα, όπως και ο θάνατος του antony, είναι κατά την γνώμη μου οι πιο συγκλονιστικές και καθοριστικές στιγμές στην ιστορία της. Και η γκάιντα, και η αποκάλυψη του πρίγκηπα και θειου γουιλιαμ είναι δυνατές στιγμές, αλλά όχι καθοριστικές, με την έννοια, ότι όπως και ναʼχει, σου αφήνουν ανοιχτές τις επιλογές, να κάνεις ο,τι θέλεις, ενώ οι άλλες όχι… Επίσης να τονίσω, ότι με τον antony και τον τερρυ ,η ερωτική χημεία ήταν άμεση, ενώ με τον albert όχι. Και δεν μιλάμε για την γκάιντα, που νόμιζε μετά ότι ήτανε ο antony, μιλάμε για από τότε που γνώρισε τον albert σαν albert….ε δεν υπήρχε έρωτας, πώς να το κάνουμε, ντε και καλά!!(?) Τον antony τον ερωτεύτηκε γιʼαυτό που ήτανε! Ούτε και με τον antony ζούσανε μαζί την κάθε στιγμή, 6χρονα ήτανε!! Και η καντυ χωμένη στους στάβλους ήτανε και όλο εμπόδια τους βάζανε!!! Kαι τον albert τον αναζητά γιατί είναι ο φίλος της, μεγαλύτερος , και αυτός δυναμικός σαν κι εκείνη, που μπορεί να του πει τα προβλήματά της, τους έρωτες της χωρίς να προβληματίζεται. Η αννυ και πατυ όλο θέλουν βοήθεια, η πονυ και μαρία σκέφτονται σαν μαμάδες και δεν θέλει να τις στεναχωρει, οι αρτσυ-στηαρ ίσως είναι λίγο ανώριμοι νομίζω, και τέλος όλες ξέρουμε πώς χάνουμε τα λόγια μας όταν βλέπουμε την καψούρα μας (τερρυ). Ο albert είναι ο ορισμός του φίλου!

Αυτοί που δεν ξεπερνιούνται είναι οι πολύ μεγάλοι έρωτες και η mizuki με τον τρόπο της το έχει περάσει πολύ καλά αυτό, την δύναμη του έρωτα του τερρυ και της καντυ…!!. Επίσης εάν ήτανε όπως τα λες, εάν δεν ήτανε σημαντικά γι΄αυτην αυτά που έζησε, δεν νομίζω να υπέφερε τόσο!! Όσον αφορά το ότι πήρανε άλλους δρόμους, μη ξεχνάς ότι προσπαθούν να κάνουν κάτι στην ζωή τους, χωρίς βοήθεια από κανέναν! Εννοείται πως έχουν δυσκολίες και υποχρεώσεις που δεν μπορούν να αγνοήσουνε, αλλά ο σκοπός και το όνειρο παραμένει…να ξαναβρεθούνε!! Ο τερρυ στέλνει στην καντυ εισιτήριο χωρίς επιστροφή και η καντυ ονειρεύεται να ζήσουνε μαζί, σαν ζευγάρι πια. Οι δυο τους έχουνε το ίδιο όνειρο, και λαχτάρα να το πραγματοποιήσουνε!! Ο αλμπερτ και η σουζι μπαίνουν στην ζωή τους, αλλά όχι ως άλλες σχέσεις…ο αλμπερτ ως φίλος και η σουζι τρέχει πίσω από τον τερρυ! Έπειτα, τόσον καιρό ζούσε η καντυ με τον αλμπερτ, τον τερρυ τρέχει όμως να βρει! Όπως και ο τερρυ… την σουζι την είχε στο πιάτο αν ήθελε, που δεν ήθελε (άλλο εάν μετά του έγινε καπέλο!). Όσο για

τον Χανιμπαλ και το ʽʽμάτια που δεν βλέπονται…ʼʼ νομίζω πως η καντυ, ο τερρυ κι εγώ απαντήσαμε με τα παραπάνω! Μιλάμε για μεγάλες αγάπες. Και κανόνα αν το θες (που δεν είναι), τον επιβεβαίωσαν ως εξαίρεση. Εκτός κι αν εννοείς ότι επειδή από δω και πέρα θα βλέπουν μπροστά τους τον albert και την σουζι, αυτούς θα θέλουν. Αν και συμβαίνει κάποιες φορές, δεν μου φαίνεται και πολύ ωραίος λόγος αυτός να σε θέλει κάποιος, πλύση εγκεφάλου είναι (και θα ήτανε πραγματικά υποτιμητικό για τον albert). Και πάλι, κάτι τέτοιο δεν έγινε. Άσε που υπάρχει και το ότι ʽʽθέλεις αυτό που δεν μπορείς να έχειςʼʼ κι αν ισχύει και αυτό albert-σουζι είναι εντελώς καταδικασμένοι! Το μόνο που χώρισε τον τερρυ και την καντυ, ήτανε το ατύχημα της σουζι και τίποτε άλλο!! Δεν θέλανε albert και σουζι, δεν θέλανε άλλους! Θέλανε ο ένας τον άλλο!!! Ίσως η μοίρα της να ήτανε με τον albert, τον οποίο υπερσυμπαθώ, την έχει βοηθήσει τόσο πολύ, είναι πολύ καλός και βγάζει μια απίστευτη ηρεμία, χωρίς προβλήματα, επιτέλους για την καντυ! Ό,τι όμως αποφασίζει η μοίρα για μας, και καλό να είναι, δεν σημαίνει ότι είναι και αυτό που θα προτιμούσαμε…

Νina421 κι εγώ πιστεύω πως ο albert ίσως να έκανε κάτι διαφορετικό, γιατί είναι πιο διπλωμάτης και μεγαλύτερος. Ο τερρυ πιστεύω πως είναι το ίδιο ανεξάρτητος, αλλά στην φάση αυτή είναι θολωμένος, δεν μπορεί βρει στα γρήγορα μια λύση τέτοια που να μην πάει να ξαναφουντάρει η susana, τα πράγματα είναι νωπά και όλοι γύρω του συμφωνούν ότι αυτό πρέπει να κάνει!! Δεν βρέθηκε ένας να του πει, αν μη τι άλλο, να προσπαθήσουνε να βρούνε μια λύση, να περιμένουνε λίγο να ξεθυμάνουνε τα πράγματα κλπ. Κι εδώ ήτανε, που περίμενα τον albert!!! Φίλος και των δυο ήτανε, να τους βοηθήσει λίγο, κάτι να τους συμβουλεύσει, να κάνει μια δυναμική παρεμβολή!! Εκτός αν μείνουμε σε αυτό που είπε στην καντυ, ότι και αυτός το ίδιο θα έκανε…αν εννοούσε μόνο στην θέση της, ας μίλαγε στον τερρυ!

Juanita again Στο ροκστοουν έχει ξεχάσει τον τερρυ?? Παλεύει με τον εαυτό της να μείνει μακρυά του από τότε και μόνο που πήρανε αυτή την απόφαση. Φυσικά μετα ψάχνει να βρει τον albert, εφόσον υποτίθεται οτι θα συναντιόντουσαν εκεί. Αν προσέξεις την καντυ στο manga(!), πώς ψάχνει τον τερρυ, με τι λαχτάρα, όταν προσπαθούσανε να συναντηθούνε, θα δεις ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά, και τότε δεν χρειαζότανε κανένα στήριγμα, ήταν ο έρωτας για τον έρωτα…

Τελειώνει η νουβέλα με τη καντυ στην αγκαλιά του πρίγκηπα? Μα δεν τελειώνει, έχει κι άλλο, τα γράμματα της mizuki! Όπου η καντυ γράφει ένα τεράστιο γράμμα στον τερρυ γι΄αυτά που θέλει να του πει και δεν μπορεί, και δεν αντέχει να πάει να τον δει στην παράσταση! Επίσης, υπολογίζει να τον έχει ξεπεράσει στα βαθιά της γεράματα, όπως προκύπτει από το γράμμα προς την σουζι, τόσο καιρό μετά!! Nαι ναι, γράφει ότι είναι καλά, ο τερρυ ανήκει στο παρελθόν, δεν κοιτάζω πίσω αλλά…ουπς…γριούλα υπολογίζει να μπορεί να τους δει και να γελάει με αυτά…! Απλά προσπαθεί να αποδεχτεί τα γεγονότα. Και σαφώς στρέφεται καθαρά προς τον albert (γράμμα προς albert), αλλά είναι έρωτας ή ασφάλεια ο κύριος λόγος? Με αυτά τα τελευταία δεδομένα, κάτι μου λέει, πως τελικά, ούτε και η mizuki, παρά τις προθέσεις της, κατάφερε να ξεπεράσει τον τερρυ…!! Αλλιώς η ιστορία θα είχε τελειώσει στην τελευταία σελίδα του manga, δεν θα υπήρχαν τα γράμματα και το τι γίνεται ένα χρόνο μετά. Δεν θα υπήρχε λόγος να μας τραβολογάει μόνο με το δράμα του τερρυ…Ο τερρυ θα έκανε…το μεγάλο come back…!!
 
Πίσω
Μπλουζα