Τι έσωσε τον χαρακτήρα του Άλμπερτ;

Χμμμ...

α. Ανυπομονώ για το φικ σου :cheers: Ελπίζω να μας κάνεις την τιμή και να το διαβάσουμε σύντομα!!! :cool:

β. Όταν η Κάντυ γνώρισε τον Άντονυ ήταν 12+ χρονών και όταν ο Άντονυ σκοτώθηκε 13μισυ. Άρα, δεν ήτανε παιδάκια αλλά εφηβάκια που ζούσανε τον πρώτο τους πλατωνικό σχεδόν έρωτα...

γ. Στην 3η νουβέλα της Μιζούκι υπάρχει το γράμμα που θα έστελνε η Κάντυ στον Τέρρυ το οποίο δεν είναι τίποτα παραπάνω παρά ανασκόπηση της πραγματικής τους ιστορίας και όχι αυτής που είχε παρουσιάσει σχεδόν εκείνο τον καιρό η ΤΟΕΙ.

Μην ξεχνάς πως το γράμμα αυτό τελειώνει με το : "Σε είχα αγαπήσει "

Καμμιά αναφορά σε αισθήματα σε Ενεστώτα χρόνο.

Και στο γράμμα που θα έστελνε στη Σούζυ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν τον έχει ξεπεράσει...

Επειδή χρόνια μετά θα τα θυμάται και θα γελάει;;; Και λοιπόν;;;

Όσον αφορά στην αλληλογραφία της με τον Άλμπερτ, όταν γράφει πως περιμένει με αγωνία να ξημερώσει να τον δει μπροστά της εμένα μου κάνει κάτι σε μεγάλο έρωτα.

Αφού δεν τα παρέθεσαν η Λορένα και η Ακαλιακούκου που τα έχουν μεταφράσει πολύ ωραία, ίσως το κάνω εγώ κάποια στιγμή.

δ. Έγραφα πάλι ένα κατεβατό αλλά προτίμησα να το σβήσω. :eek: Το μόνο που έχω να πω είναι πως όσο και αν κάποιοι -πολλοί μάλλον- θα ήθελαν η Κάντυ να μείνει με τον Τέρρυ, η κα Μιζούκι είχε άλλη γνώμη. Και αυτό είναι κάτι που δεν αλλάζει.

Άλλωστε και στην αληθινή ζωή τα πράγματα δεν είναι πάντα ιδανικά. Μάλιστα, θα έλεγα σχεδόν ποτέ.

Γιατί λοιπόν να έχουμε την απαίτηση από ένα παραμύθι να τελειώνει όπως θεωρούμε εμείς καλά και όχι όπως επιθυμεί ο/η συγγραφέας. Μήπως θα έπρεπε κάποια στιγμή να δούμε την Κάντυ από την πλευρά της Μιζούκι;;;

Στο κάτω κάτω ένας έρωτας έληξε... και λοιπόν;;;; Έκλεισαν σαν άντρας ή γυναίκα;;;; Μεταξύ μας δεν έχω ακούσει κανέναν να διαμαρτύρεται που ο Άντερσεν πέθαινε σχεδόν όλους τους ήρωές του...
 
@angelicaz :bow: Respect καλη μου...τα ειπες ολα...δεν εχω να προσθεσω ή να αφαιρεσω τιποτα :cheers:

@juanita, τι να κανουμε που η κοινη γνωμη συμφωνει οτι ο ερωτας Καντυ-Τερρυ ηταν καταλυτικος για την Καντυ, αλλα και για καποιους απο εμας? Τι να κανουμε που η τεχνη ειναι γεματη απο τετοιους καταλυτικους ερωτες? Μηπως ειναι γιατι ολοι επιθυμουμε σαν τρελλοι να τους ζησουμε στην πραγματικοτητα? Εστω και αν εχουν αδοξο τελος. Aς μην ξεχναμε αυτο που λεει η Καντυ, μεσα στο μυαλο του Τερρυ "Ηταν μεγαλη τυχη που γνωριστηκαμε εμεις οι δυο" :heartcloud:
 
domniki είπε:
@juanita, τι να κανουμε που η κοινη γνωμη συμφωνει οτι ο ερωτας Καντυ-Τερρυ ηταν καταλυτικος για την Καντυ, αλλα και για καποιους απο εμας? Τι να κανουμε που η τεχνη ειναι γεματη απο τετοιους καταλυτικους ερωτες? Μηπως ειναι γιατι ολοι επιθυμουμε σαν τρελλοι να τους ζησουμε στην πραγματικοτητα? Εστω και αν εχουν αδοξο τελος. Aς μην ξεχναμε αυτο που λεει η Καντυ, μεσα στο μυαλο του Τερρυ "Ηταν μεγαλη τυχη που γνωριστηκαμε εμεις οι δυο" :heartcloud:

Μα... :what: δεν αμφισβητώ τον έρωτα... Αμφισβητώ το γεγονός πως η Κάντυ δεν μπορούσε να τον ξεπεράσει...

Αυτό ούτε στην αληθινή ζωή δε συμβαίνει... Ο χρόνος πανδαμάτωρ γαρ... :D Και ειδικά σε αυτές τις ηλικίες;;; Είναι και αδυσώπητος...
 
Juanita είπε:
Ο χρόνος πανδαμάτωρ γαρ... :D Και ειδικά σε αυτές τις ηλικίες;;; Είναι και αδυσώπητος...
Mα σ'αυτες τις ηλικιες μας δημιουργησε το τραυμα που κραταει 20+ χρονια ;)

Tι περιμενες, να μας δημιουργησει τραυμα στα 30??????? :rofl:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χεχε!!! :diablotin: Καλά λοιπόν τα λέω πως όσες δεν ήταν στην εφηβεία εκείνο τον καιρό μπορούσαν να δουν καθαρότερα τί ήθελε να πει η ποιήτρια... :D

 


και να είναι και Αχχχχχχ Αλμπερτικιές :rofl: :rofl: :rofl:

 
 


 
Oκ…

Juanita…

Α. Είμαι σίγουρη ότι ανυπομονείς για το φικ μου!

Β. Δεν αμφισβητώ τον έρωτα της καντυ και του antony!

Γ. Δεν νομίζω ότι κάθεται καμία να γράψει ένα τέτοιο γράμμα για έναν πρώην, που έχει πια ξεπεράσει... (ρε παιδιά θα έγραφε καμία??) Το ότι δεν υπάρχει ενεστώτας σημαίνει ότι προσπαθεί να προχωρήσει και να μην διεκδικήσει. Και μην ξεχνάς ότι η ίδια γράφει ότι δεν είναι έτοιμη ακόμη να τον δει. Ο albert είναι η ελπιδα της να λυτρωθεί κι έχει στηριχτεί επάνω του. Η ασφάλεια όμως στις δύσκολες στιγμες μπορεί να σε κάνει να παρερμηνεύσεις τα συναισθήματα σου.

Δ. Το τι είχε η mizuki στο μυαλό της το ξέρει μόνο εκείνη, απλά απ’οσο ξέρω σκόπευε να γράψει την συνέχεια και δεν μου φαίνεται ανασκόπηση της ιστορίας το ότι την προσκάλεσε η μητέρα του τερρυ στην παράσταση, δεν άντεχε να πάει, πήγε η πονυ κι η μαρια, ο albert έλειπε σε ταξίδια κλπκλπ. Οπότε προφανώς δεν ήτανε το τέλος!

Ε. Αλήθεια … πως μπορείς να υποτιμάς αυτά που συμβαίνουν σε μικρές ηλικίες, την στιγμή που έχεις κολλήσει στο τρίλεπτο του πριγκηπα-καντυ κι ότι σημάδεψε όόόλη της την ζωή???

Anyway

Dοmniki σ’ευχαριστώ πολύ!! :thanx2: Αν και έχω να ομολογήσω, ότι προσωπικά, όταν το πρωτοείδα ήμουνα παιδάκι η εφηβάκι (δεν θυμάμαι ακριβώς) είχα χάσει πολλά επεισόδια και δεν είχα ολοκληρωμένη άποψη. Τώρα, μετά από τόσα χρόνια που το ξαναείδα με συγκλόνισε. Τώρα, το τι συμπεράσματα έβγαλε ο καθένας εξαρτάται από το τι έχει ζήσει, πως θέλει να ζει την ζωή του και πολλούς άλλους παράγοντες. Το πότε θα συναντήσεις τον καταλυτικό έρωτα στην ζωή σου και αν θα καταφέρεις να ζήσεις την ζωή σου με αυτόν, δεν το ξέρεις. Δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που δεν τον ζουν ποτέ. Όπως είπες, η τέχνη είναι γεμάτη από τέτοιους έρωτες και η ιστορία επίσης.

Φυσικά η ζωή προχωράει και είναι σωστό πάντα να κοιτάς μπροστά και η καντυ δίνει το σωστό παράδειγμα, να παλεύεις ότι και αν σου συμβεί. Δεν νομίζω όμως ότι είναι τυχαίο, πως η mizuki στο έργο της παρομοιάζει τον έρωτα της καντυ και του τερρυ με τον ρωμαίο και την ιουλιεττα…που πέθαναν ο ένας για τον άλλο…! Ίσως, η ποιήτρια κάτι ήθελε να πει με αυτό…

Προς την φίλη μου Juanita

Πιστεύω πως ο albert είναι τέλειος γαμπρός για τη candy μας και ότι θα την έκανε ευτυχισμένη…και το εννοώ. Ηappy??
 
angelicaz είπε:
Στο ροκστοουν έχει ξεχάσει τον τερρυ?? Παλεύει με τον εαυτό της να μείνει μακρυά του από τότε και μόνο που πήρανε αυτή την απόφαση. Φυσικά μετα ψάχνει να βρει τον albert, εφόσον υποτίθεται οτι θα συναντιόντουσαν εκεί. Αν προσέξεις την καντυ στο manga(!), πώς ψάχνει τον τερρυ, με τι λαχτάρα, όταν προσπαθούσανε να συναντηθούνε, θα δεις ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά, και τότε δεν χρειαζότανε κανένα στήριγμα, ήταν ο έρωτας για τον έρωτα…
Επίσης, τρία επεισόδια πριν το τέλος που τρέχει να συναντήσει τον Terry στην έπαυλη (και τελικά εμφανίζεται ο Νηλ :takethat: ), εμένα μου φαίνεται πολύ ερωτευμένη...

Τελικά καταλήγω στο εξής:

Ο Albert ναι, ερωτεύτηκε την Candy (άλλωστε γιατί να αποτελέσει εξαίρεση, βλέπε Anthony, Terry, Stear, Archie, ακόμα και ο Neal :brick: ) αλλά αποφάσισε να την κερδίσει κάπως... μπαμπέσικα (Juanita μου :flower: ).

Ήξερε ότι η Candy λατρεύει ακόμα τον ηθοποιό (που λέει και η domniki), αφού του είχε διηγηθεί και το περιστατικό "με την κουρτίνα".

Παρ΄όλα αυτά, απέτρεψε τον Terry απ' το να τη συναντήσει...

Καλός καλός ο Albert, αλλά εδώ μας τα χάλασε :sure:

Ανθρώπινο βέβαια, αλλά αρκετά εγωϊστικό... :super:
 
Thanks βρε παιδια...λιγο ακομα και θα πιστευα οτι τον ερωτα candy-terry τον ειδα στον υπνο μου... :happyjump:
 
angelicaz είπε:
Δεν νομίζω όμως ότι είναι τυχαίο, πως η mizuki στο έργο της παρομοιάζει τον έρωτα της καντυ και του τερρυ με τον ρωμαίο και την ιουλιεττα…που πέθαναν ο ένας για τον άλλο…! Ίσως, η ποιήτρια κάτι ήθελε να πει με αυτό…
You have a point :cheers: Αλλωστε εκτος απο τον πραγματικο θανατο, υπαρχει και ο συναισθηματικος...καθε χωρισμος ειναι και ενας μικρος/μεγαλος θανατος που μας σημαδευει :cry:

nessie είπε:
Επίσης, τρία επεισόδια πριν το τέλος που τρέχει να συναντήσει τον Terry στην έπαυλη (και τελικά εμφανίζεται ο Νηλ :takethat: ), εμένα μου φαίνεται πολύ ερωτευμένη...
Υou have a point (τεραστιο) :cheerso_Oχι απλα ειναι ερωτευμενη....ειναι καψουρα για τον ηθοποιο :hurray: Μπαινει σε ενα αγνωστο αυτοκινητο, πηγαινει σε ενα αγνωστο μερος, και χωρις να το σκεφτει καθολου. Ελπιζει οτι πηγαινει στην ευτυχια...και το ιδιο ηλπιζα κ'εγω οταν εβλεπα τα επεισοδια για πρωτη φορα! Καταραμενη Μιζουκι :banghead:

Σχετικα με το γραμμα, η αποψη μου ειναι η εξης:

Διαβασα κ'εγω το γραμμα και το μονο που σκεφτηκα ειναι οτι η Μιζουκι δεν ειχε τιποτα αλλο να γραψει και εγραψε μια περιληψη των Καντυ-Τερρυ επεισοδιων (ενα recap) για να κρατησει ζωντανο το ενδιαφερον των φαν, που την βριζουν παγκοσμιως.

Το βασικο προβλημα-σεναριακη τρυπα (οπως θελετε πεστε το) ειναι οτι ενω η συγγραφεας ειχε στο μυαλο της ενα κυκλο της ζωης (Αλμπερτ-πριγκιπας λοφου -> Αντονυ -> Τερρυ -> Αλμπερτ) δεν της βγηκε στο anime ετσι οπως το φανταστηκε. Ο χαρακτηρας του Τερρυ και ο ερωτας του με την Καντυ πηρε μυθικες διαστασεις στα ματια των τηλεθεατων. 70 επεισοδια "ο μυθος του Τερρυ" μας ανεβασε στον εβδομο ουρανο και αρα καθε προσπαθεια να ξανακατεβουμε στον κυκλο της ζωης ηταν πια ματαιη. Ετσι κ'αυτη αφησε το τελος ανοιχτο, ενα τελος που, ενω ειναι κατα καποιο τροπο πιστο στην αρχικη της ιδεα, αφηνει και το παραθυρακι ελπιδας για επανασυνδεση της Καντυ με τον Τερρυ.

Τωρα, αν υποθεσουμε οτι ενας πραγματικος ανθρωπος που λεγεται Καντυ και εχει περασει ολα οσα περασε η Καντυ καθεται να γραψει ενα γραμμα στον χαμενο ερωτα της ζωης του, τοτε σιγουρα δεν θα ειναι ενα recap (οπως το εγραψε η Μιζουκι), αλλα περισσοτερο μια εκφραση καταπιεσμενων συναισθηματων που δεν μπορεσε ποτε να εκφρασει στο ετερον ημισυ και συναισθηματων που δημιουργηθηκαν μετα τον χωρισμο. Ουσιαστικα η Καντυ δεν τα εκφραζει ποτε, γιατι δεν στελνει το γραμμα. Οταν δεν μπορουμε να μιλησουμε στον αλλο, για διαφορους λογους, γιατι κατα βαθος ξερουμε ή φοβομαστε οτι δεν τρεφει τα ιδια συναισθηματα για μας, ή ισως γιατι οι καταστασεις ειναι τετοιες που ξερουμε οτι αυτο δεν θα ωφελησει σε τιποτα (οπως στην περιπτωση Καντυ-Τερρυ), τοτε ειναι χρησιμο ενα τετοιο γραμμα για καθαρα εγωιστικους λογους, για να βγαλουμε το βαρος απο πανω μας και να νιωσουμε καλυτερα, να εχουμε το closure που ποτε δεν ηρθε. Ομως κατι τετοιο δεν φαινεται απ'αυτα που εγραψε η Μιζουκι. Προφανως ποτε στην ζωη της δεν χρειαστηκε να γραψει ενα τετοιο γραμμα, και χαιρομαι γι'αυτην!

Ολα αυτα αποτελουν τους λογους που με ωθησαν να γραψω "Το γραμμα". Με αλλα λογια...αχ Τερρυ :heartcloud: Τι ηθελα να δω την σειρα!!! Τωρα πια ειναι πολυ αργα...
 
:wave: Εύγε κορίτσια!!! Τρελαίνομαι για τις απόψεις σας!!!!

@ Angelica, όποιος υποστηρίξει πως η Κάντυ και ο Τέρρυ δεν υπήρξαν ερωτευμένοι θα έβλεπε άλλο καρτούν :D

Το ότι η Μιζούκι τους παρομοιάζει με το Ρωμαίο και την Ιουλιέτα είναι ένας τρόπος για να δείξει τη δική τους τραγικότητα. Όσο και να έχουν αγαπηθεί, δε θα μπορέσουν να είναι μαζί...

Το γράμμα δε γράφτηκε για τον Τέρρυ αλλά για εμάς... Η Μιζούκι ήθελε με αυτό τον τρόπο να δείξει την αντίδρασή της στις υπερβολές / τοποθετήσεις της ΤΟΕΙ.

Η 3η Νουβέλα μάλλον δεν ήταν για να γραφτεί εξού και είναι η πιό σύντομη. Η Μιζούκι είχε δηλώσει πως είχε κατά νου να γράψει τη συνέχεια της Κάντυ λίγους μήνες προτού δηλώσει εκ νέου πως το όλο εγχείρημα της προκαλεί πονοκέφαλο διαρκείας οπότε η Κάντυ μετατέθηκε για τις καλένδες (ελπίζω όχι τις ελληνικές... :wait2: )

@ Νessie μου, δεν ήταν ο Άλμπερτ που απέτρεψε τον Τέρρυ από το να συναντήσει την Κάντυ, αλλά ο ίδιος ο Τέρρυ σκέφτηκε πως δεν υπήρχε λόγος...

Στο μάνγκα, μετά την παγίδα του Νηλ μεσολαβούν και άλλα γεγονότα που δυστυχώς δεν αναφέρονται στο ανιμέ και τα οποία έχουν να κάνουν αποκλειστικά με την Κάντυ και τον Άλμπερτ. Μελετώντας τα κανείς μπορεί να βγάλει τελείως διαφορετικά συμπεράσματα απ΄ότι με το ανιμέ.

Μελέτη περίπτωσης :D

Είναι άραγε τυχαία τα εξής γεγονότα ; :

- Ο Άλμπερτ στέλνει από την Αφρική γράμμα στην Κάντυ αναφέροντάς της μιά νοσοκόμα που της μοιάζει.

- Ο Τέρρυ ακολουθεί το δρόμο που ήθελε εξαρχής πολύ πριν ερωτευτεί την Κάντυ και δεν παρεκλείνει από αυτόν ακόμη και όταν περνάει "φάση".

- Η Κάντυ αποφασίζει μετά από μιά σειρά γεγονότων να γίνει νοσοκόμα. Θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει δασκάλα των παιδιών κάτι που συμπληρωματικά φαίνεται πως κάνει στην 3η νουβέλα.

- Στο νοσοκομείο που εργάζεται η Κάντυ νοσηλεύεται ο Άλμπερτ.

- Η Κάντυ προκειμένου να μείνει μαζί του και να τον φροντίζει θυσιάζει τη δουλειά της στο νοσοκομείο.

Να είναι τυχαία όλα αυτά;;;

Κάτι ακόμη.

Στην ανατολίτικη φιλοσοφία, όταν κάποιος σου σώζει τη ζωή τότε η ζωή σου του ανήκει (μέχρι να πεθάνει).

Δια της μεταβατικής ιδιότητας και με δεδομένο πως η Μιζούκι είναι οπαδός της φιλοσοφίας αυτής:

- Ο Άλμπερτ έσωσε τη ζωή της Κάντυ και η Σούζυ του Τέρρυ.

- Η Σούζυ χάρη στην Κάντυ (ή εξαιτίας της αν θέλετε) δεν πέθανε.

- Το ίδιο και ο Άλμπερτ...

Ποιό λοιπόν συμπέρασμα βγαίνει;;;
 
Juanita είπε:
Το ότι η Μιζούκι τους παρομοιάζει με το Ρωμαίο και την Ιουλιέτα είναι ένας τρόπος για να δείξει τη δική τους τραγικότητα. Όσο και να έχουν αγαπηθεί, δε θα μπορέσουν να είναι μαζί...
Παντως ο αγαπητος Shakespeare μας εκανε τη χαρη: ο Ρωμαιος και η Ιουλιετα, οχι απλα παντρευτηκαν, αλλα και περασαν μια νυχτα μαζι, πριν φυγαδευτει ο Ρωμαιος. Αν το μηνυμα που ειχε εστειλε η Ιουλιετα στον Ρωμαιο ειχε φτασει στον προορισμο του, δεν θα ειχε αυτοκτονησει ο Ρωμαιος και κατα συνεπεια θα ηταν μαζι το ζευγος ;) Και ους ο Θεος συνεζευξε..... :heartcloud:

Juanita είπε:
Στην ανατολίτικη φιλοσοφία, όταν κάποιος σου σώζει τη ζωή τότε η ζωή σου του ανήκει (μέχρι να πεθάνει).

Δια της μεταβατικής ιδιότητας και με δεδομένο πως η Μιζούκι είναι οπαδός της φιλοσοφίας αυτής:

- Ο Άλμπερτ έσωσε τη ζωή της Κάντυ και η Σούζυ του Τέρρυ.

- Η Σούζυ χάρη στην Κάντυ (ή εξαιτίας της αν θέλετε) δεν πέθανε.

- Το ίδιο και ο Άλμπερτ...

Ποιό λοιπόν συμπέρασμα βγαίνει;;;
Το μονο συμπερασμα που βγαζω, χρησιμοποιωντας την μεταβατικη μεθοδο (α=β & β=γ => α=γ) ειναι οτι οι ζωες του Τερρυ και της Σουζανας ανηκουν στον Αλμπερτ :D
 
domniki είπε:
Παντως ο αγαπητος Shakespeare μας εκανε τη χαρη: ο Ρωμαιος και η Ιουλιετα, οχι απλα παντρευτηκαν, αλλα και περασαν μια νυχτα μαζι, πριν φυγαδευτει ο Ρωμαιος. Αν το μηνυμα που ειχε εστειλε η Ιουλιετα στον Ρωμαιο ειχε φτασει στον προορισμο του, δεν θα ειχε αυτοκτονησει ο Ρωμαιος και κατα συνεπεια θα ηταν μαζι το ζευγος ;) Και ους ο Θεος συνεζευξε..... :heartcloud:
Παραμένουν όμως τραγικοί αφού το μην. δεν έφτασε στον προορισμό του, οπότε τι και αν ο Θεός τους συνέζευξε η ζωή τους χώρισε :D

domniki είπε:
Το μονο συμπερασμα που βγαζω, χρησιμοποιωντας την μεταβατικη μεθοδο (α=β & β=γ => α=γ) ειναι οτι οι ζωες του Τερρυ και της Σουζανας ανηκουν στον Αλμπερτ :D
:rofl: :rofl: κάπως αλλιώς περίμενα το συμπέρασμα αλλά μιά χαρά μου κάνει και έτσι... :D
 
Juanita

Nομίζω ότι την ιδέα να γίνει νοσοκόμα της την έδωσε ένας γιατρός, σε κάποιες από τις περιπέτειες της όταν είχε γυρίσει από Αγγλία, όπου είχε περιποιηθεί ένα άρρωστο παιδάκι με τις οδηγίες του και ήταν η περίοδος που έψαχνε να βρει τι θα κάνει στην ζωή της.

Αν εννοείς την ʽʽφάσηʼʼ του τερρυ στο ροκστοουν λέει ο ίδιος ότι πήγε για τα χρήματα. Δεν νομίζω πως έψαχνε να αλλάξει την ζωή του σε αυτό το θέμα, μάλλον προσπαθούσε να πιάσει πάτο.

Όσο για το νοσοκομείο ,εδώ ήταν έτοιμη να καταστρέψει την καριέρα της για εκείνο τον φίλο του τερρυ, δεν θα το έκανε για τον αlbert? Νομίζω πως η καντυ γενικά είχε μια τάση αυτοθυσίας για τον συνάνθρωπο και ήτανε πολύ φιλότιμη.

Θα ήθελα να ρωτήσω,( μήπως μου λείπουνε τίποτε σελίδες),στο τελευταίο κομμάτι του manga, υπάρχουν και άλλα γεγονότα εκτός από την επαυλη-νηλ, τον θάνατο του στηαρ, albert-bad person, θέατρο-τερρυ ,μάνα-τερρυ, αναζήτηση albert, αρραβώνες- νηλ, θειος γουιλιαμ, αναμνήσεις καντυ-albert? Το έχω βρει ως vol 9. Eπίσης, επειδή κάνεις συχνά αναφορές στις νουβέλες μπορείς να μου πεις που μπορώ να τις διαβάσω?

Domniki συμφωνώ μαζί σου ;) , πιστεύω πως η mizuki τον κύκλο albertalbert είχε στο μυαλό της αλλά στην πορεία δεν μπορούσε να ξεπεράσει το ίδιο της το δημιούργημα….τερρυ!! Επίσης τα έκανε τόσο μουρθούνα που δεν μπορεί και η ίδια να τα ξεμπλέξει!! :wait2: Γιατί όσο και τερρυκια να ειμαι δεν θα ήθελα να δω τον albert να πληγώνεται (ακους Juanita? Βέβαια, δεν σου χαρίζω και την candy γιʼαυτό… :nono: ). Αλλιώς θα εγραφε την συνέχεια σε βιβλίο, τι την εμποδιζει η igarasi σε αυτό (υπάρχει κι εκεί πρόβλημα?)

Κι όσο γιʼαυτή την ανατολίτικη φιλοσοφία…άντε και του ανήκει η ζωή σου, μα πρέπει κι ο άλλος σώνει και καλά να την θέλει βρε παιδί μου?? Εγώ θα έλεγα να απαιτούσε κι ο τερρυ την ζωή της ελιζας…αν θυμάμαι την είχε σώσει τότε που πνιγόταν το βούρλο! Ε…μετά πολύ εύκολα θα την βγάζαμε από την μέση!!!! :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angelicaz είπε:
...Κι όσο γιʼαυτή την ανατολίτικη φιλοσοφία…άντε και του ανήκει η ζωή σου, μα πρέπει κι ο άλλος σώνει και καλά να την θέλει βρε παιδί μου?? Εγώ θα έλεγα να απαιτούσε κι ο τερρυ την ζωή της ελιζας…αν θυμάμαι την είχε σώσει τότε που πνιγόταν το βούρλο! Ε…μετά πολύ εύκολα θα την βγάζαμε από την μέση!!!! :diablotin:

Γουάου!!!! Δεν το είχα σκεφτεί αυτό... Από πόσα προβλήματα θα είχαμε γλιτώσει... :rofl: :rofl: Λέτε... :what: γι αυτό να είχε γίνει τσιμπούρι στον Τέρρυ;;; Να το είχε πάρει πατριωτικά πως η ζωή της του ανήκει;;; :angry:

Μπρρρ... ανατρίχιασα... και πέρασε και το Halloween :D

Angelica προσπάθησα να βρω τη μετάφραση των γραμμάτων που έχουν κάνει η Λορένα η Ακάλια και η Queen αλλά δεν...

Ίσως τα κορίτσια σε βοηθήσουν περισσότερο. (θα τα ψάξω όμως :sure: )

Η Νουβέλα δεν έχει μεταφραστεί σε άλλες γλώσσες.

Ό,τι βρεις στο διαδίκτυο, θα είναι ελεύθερη απόδοση των γραμμάτων στα αγγλικά, τα γαλλικά ή τα ισπανικά από φανς της Κάντυ και με πάσα επιφύλαξη για τα δικαιώματα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε ναι, θα έλεγε στην σουζι και την πεθερά μαρλοου ότι προηγείται η ελιζα και πρέπει να τον αποκαταστήσει...!!Aς το'λεγε στην ελιζα και θα καθαριζε εκεινη πλεον...!!! :takethat: :biglaugh: :thumbup:

Thαnks για το information
 
Με πρόλαβες!!!

Κοίτα παρακάτω :

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?p=126020#post126020

BTW,
54.gif
Χρόνια σου Πολλά!!!
 
Αχ ευχαριστώ πολύ αλλά δεν είναι το πραγματικό μου όνομα, βέβαια…από την άλλη…εδώ είναι, οπότε και πάλι thanks!! :thanx2:

Τα γράμματα τα έχω διαβάσει αγγλικά και ελληνικά όπως και αυτά που είχες γράψει για το τι γίνεται ένα χρόνο μετά. Έλεγα μήήπως (ευσεβής πόθος) υπήρχαν πουθενά οι νουβέλες τις mizuki ολόκληρες. Ευχαριστώ πάντως.

 
Για να απαντήσω και εγώ ως νεότερο μέλος σε αυτήν την ερώτηση: Τι έσωσε τον Άλμπερτ, θα πω οτι ο Άλμπερτ (σε μένα τουλάχιστον) δεν φαίνεται να έχει τόσο αρνητικά βιώματα (όχι τόσο καταστρεπτικά που να χρειάζεται βοήθεια από τρίτους). Ναι μπορεί να έζησε σε ένα πιο συντηρητικό περιβάλλον και να είχε και την θεία πάνω από το κεφάλη του αλλά και αυτό είναι ένα είδος αγάπης (πολλοί άλλωστε μεγαλώσαμε σε ένα καταπιεστικό υπερπροστατευτικό περιβάλλον) και δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση απόρριψη.

Επιπλέον με αυτές τις λίγες πληροφορίες που έχουμε από το παρελθόν του ο Άλμπερτ φαίνεται ως άνθρωπος που έχει διασκεδάσει στη ζωή του και κατάφερε να μετατρέψει την απόκρυψη της ταυτότητας του σε διασκέδαση, σε ταξίδια, σε εμπειρίες.

Θυμάμαι σκηνή από το ανιμέ όπου είναι μικρός και κάθεται και παίζει με τα ζώα ενώ η Ελρόυ τον παρακολουθεί με κάποιο επικριτικό σχόλιο. Αλλά το ανέχεται εκεί όπου δεν νομίζω να το ανεχόταν με τα άλλα παιδιά. Και μεγαλώνοντας νομίζω οτι μέσα από αυτό το κρυφτούλι της πραγματικής του ταυτότητας είχε τη δυνατότητα να ασχοληθεί περισσότερο με τον εαυτό του και τα χόμπι του που σε καμία περίπτωση πάλι τα υπόλοιπα παιδιά δεν είχαν αυτή τη δυνατότητα σε τόσο έντονο βαθμό. Νομίζω οτι δεν χρειάζεται σωτηρία ο Άλμπερτ (εδώ δεν την χρειάζεατι η Κάντυ με όλα αυτά, εγώ θα καταλήξει σε ψυχαναλυτή) αντίθετα είναι από τους ήρωες που πατάνε στα πόδια τους πιο πολύ από όλους.
 
^^ Ωραια η αποψη σου, Juliet. ;)

Οντως ο Αλμπερτ μεσα απο τις αναμνησεις της αδελφης του, τη φυση και τη στηριξη του Τζωρτζ καταφερε να μεινει δυνατος και ορθιος στα ποδια του. Οταν εχασε τη μνημη του, αυτο που του εμεινε ητανε η ασυνειδητη δυναμη και ανεξαρτησια. Ητανε χαμενος και απελπισμενος μεν, αλλα πηρε το σακιδιο στην πλατη και ητανε ετοιμος να ριχτει παλι στον κοσμο για να βρει τον εαυτο του. Η Καντυ ητανε αυτη που φοβηθηκε γι'αυτον, ηθελε να τον βοηθησει και να τον στηριξει και με δακρυα και λυγμους του ειπε να μεινει μαζι της.

:)
 
Arwyn-t είπε:
Η Καντυ ητανε αυτη που φοβηθηκε γι'αυτον, ηθελε να τον βοηθησει και να τον στηριξει και με δακρυα και λυγμους του ειπε να μεινει μαζι της.
:)


Εγώ να πω την κακία μου, :diablotin: αν είχα ένα τέτοιο εμμμ... καρτούν δίπλα μου να το περιποιούμαι δε θα ήταν από φόβο που θα ήθελα να μείνει κοντά μου αλλά από... έντονες ταχυκαρδίες :dribble: :dribble: (για να μην γράψω τίποτ΄άλλο και με μπανάρουν μέρα μεσημέρι και χριστουγεννιάτικα... )


 
Πίσω
Μπλουζα