Τι ακούω απόψε ...

Ντουρανόβια φορ εβα το λέγαμε στα νιάτα μου ...
Όταν δρούσαμε στην εξωτική Κυψέλη που λέει και η φίλη bajar.
Ακριβως!! Μα ποιος μπορεί να αντισταθεί σε αυτά τα αγόρια??
 

Συνημμένα

  • 000ak.jpg
    000ak.jpg
    82,1 KB · Προβολές: 6

Τον Τζον Παρ τον γνώρισα από μια κασέτα του 1985, πάλι από το παζάρι της Αγ. Παρασκευής, στην οποία υπήρχε το πιο κάτω σεξουλιάρικο αζμα:
 
Πω πω το λάτρευα το St. Elmo's fire! Για το σενάριο βέβαια, όχι μόνο για τον Rob Lowe. Μάλλον θα βάλω να το ξαναδώ μέσα στο ΣΚ. Κι αφού με έπιασε μια cine-νοσταλγία (για εκατομμυριοστή φορά), άρχισα ήδη να ακούω τραγούδια από παρόμοιες αγαπημένες ταινίες των 80s και κάπως έτσι θα πάει το βράδυ....

Simple Minds - Don't You (forget about me) (1985)

 
Πω πω το λάτρευα το St. Elmo's fire! Για το σενάριο βέβαια, όχι μόνο για τον Rob Lowe. Μάλλον θα βάλω να το ξαναδώ μέσα στο ΣΚ. Κι αφού με έπιασε μια cine-νοσταλγία (για εκατομμυριοστή φορά), άρχισα ήδη να ακούω τραγούδια από παρόμοιες αγαπημένες ταινίες των 80s και κάπως έτσι θα πάει το βράδυ....
Ομοίως. Πολλά τραγούδια που αγαπήσαμε βγήκαν από εκείνες τις ταινίες. Θα βαλω κι άλλα τέτοια σύντομα....ό,τι θυμηθώ δηλαδή.

Οπως αφτό:


Κι ένα από τα αγαπημένα μου μπιτάκια έβερ!
Ο MC Hammer εκείνη την εποχή ήταν κάτι σαν τον Μαικλ Τζακσον, που εμφανιζόταν σε ένα τραγούδι και με ένα "ΧιιιιΧιιιιιι", το τραγούδι γινόταν Νο1. Παρεπιπτόντως, ασχέτως από το τί λέει ο λαός και οι κρΗτικοί τέχνης, το Ροκι 5 μ'αρεσε πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Και μιας και βάλατε Ρικ Τζέιμς πιο πάνω, θυμήθηκα αυτό:

Περιττό να πω πώς ό,τι μουσική εχω βάλει ως τώρα είναι καταπληκτική.....σορι, εννοούσα "ό,τι μουσική εχΟμε βάλει ως τώρα....". Οκ;
 
Phantom Of The Opera - The Point of No Return

YrxLw46t_400x400.jpg


 
Τελευταία επεξεργασία:
Και αυτη είναι η αγαπημένη μου μουσικοχορευτική σκηνή έβερ, από τα 28 χρόνια ζωής μου. ΕΒΕΡ! Κάτω από το βίντεο ακολουθεί σχετική ιστοριούλα (για σένα που γουστάρεις τις αναμνήσεις των αλλωνώνανε).

Κάπου λίγο πριν το καλοκαίρι του 1986, πριν τελειώσω την εκτη δημοτικού, ενας συμμαθητής κάλεσε οριζμένους από εμάς σε πάρτυ γεννεθλίων. Καποια στιγμή βάζει στο βίντεο την ταινία Beat street, με περιεχόμενο break dance. Γιατί εβαλε ταινία break dance; Γιατί ήταν της μόδας. Ολοι προσπαθούσαμε να κάνουμε ό,τι κινήσεις μπορούσαμε και σκεφτείτε ότι ήμασταν με το ζόρι 12 κλεισμένα οι περισσότεροι. Μολις είδα την πιο πάνω σκηνή, μου έπεσε το σαγώνι, πρώτον γιατί το τραγουδάκι το έψαχνα σαν τρελός και δεύτερον γιατί μ'άρεσαν πολύ τα χορευτικά. Από εκείνη τη μέρα, κόντεψα να σπάσω ποδάρια αρκετές φορές. Ολοι στο σχολείο είχαμε μουρλαθεί. Ντάξει, όχι όλοι αλλά όσοι είχαμε χορευτικές βλέψεις. Εμαθα λοιπόν το τραγουδάκι σε ποιά ταινία ήταν, αλλά δε συγκράτησα τον τίτλο. Επρεπε να περάσουν πάρα πολλά χρόνια για να ξαναδώ την ταινία όπου έμαθα τον τίτλο της και από τότε εχω ξαναδεί αυτή τη σκηνή άπειρες φορές. Πόσο πιο απλό και πιο γνήσιο ήταν το break dancing τότε....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και αυτη είναι η αγαπημένη μου μουσικοχορευτική σκηνή έβερ, από τα 28 χρόνια ζωής μου. ΕΒΕΡ! Κάτω από το βίντεο ακολουθεί σχετική ιστοριούλα (για σένα που γουστάρεις τις αναμνήσεις των αλλωνώνανε).

Κάπου λίγο πριν το καλοκαίρι του 1986, πριν τελειώσω την εκτη δημοτικού, ενας συμμαθητής κάλεσε οριζμένους από εμάς σε πάρτυ γεννεθλίων. Καποια στιγμή βάζει στο βίντεο την ταινία Beat street, με περιεχόμενο break dance. Γιατί εβαλε ταινία break dance; Γιατί ήταν της μόδας. Ολοι προσπαθούσαμε να κάνουμε ό,τι κινήσεις μπορούσαμε και σκεφτείτε ότι ήμασταν με το ζόρι 12 κλεισμένα οι περισσότεροι. Μολις είδα την πιο πάνω σκηνή, μου έπεσε το σαγώνι, πρώτον γιατί το τραγουδάκι το έψαχνα σαν τρελός και δεύτερον γιατί μ'άρεσαν πολύ τα χορευτικά. Από εκείνη τη μέρα, κόντεψα να σπάσω ποδάρια αρκετές φορές. Ολοι στο σχολείο είχαμε μουρλαθεί. Ντάξει, όχι όλοι αλλά όσοι είχαμε χορευτικές βλέψεις. Το τραγουδάκι έμαθα σε ποιά ταινία ήταν, αλλά δε συγκράτησα τον τίτλο. Επρεπε να περάσουν πάρα πολλά χρόνια για να ξαναδώ την ταινία όπου έμαθα τον τίτλο της και από τότε εχω ξαναδεί αυτή τη σκηνή άπειρες φορές. Πόσο πιο απλό και πιο γνήσιο ήταν το break dancing τότε....

Ορίστε και η εξέλιξη...



music by: Men With out Hats - The Safety Dance (1982)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μεταμεσονύχτια jazz για να ηρεμήσουμε λίγο απ' το απογευματινό -βραδινό breakdance (και για να πάει κι η Λώρα για ύπνο ήσυχη :) ).
Θα αφήσω για απόψε τη λόξα που έχω με τις αυθεντικές εκτελέσεις και θα βάλω την πρώτη διασκευή αυτού του υπέροχου τραγουδιού του Sinatra από την Billie Holiday, γιατί την προτιμώ και γιατί οι συγκεκριμένοι στίχοι με συγκινούν περισσότερο όταν ακούγονται από γυναικεία φωνή.

Billie Holiday - I'm a fool to want you (1958)

 
Πίσω
Μπλουζα