Τι ακούω απόψε ...

Λείπει το vocal λαλαλα αλλά και έτσι μου αρέσει πολύ.
Μωρέ τώρα που το σκέφτομαι, και ανάποδα να έπαιζε πάλι θα μου άρεσε. Είναι Σατανικό, τέλος.

Γιώργος Χατζηνάσιος - Εσύ και εγώ (Ορχηστικό 1974)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Λείπει το vocal λαλαλα αλλά και έτσι μου αρέσει πολύ.
Μωρέ τώρα που το σκέφτομαι, και ανάποδα να έπαιζε πάλι θα μου άρεσε. Είναι Σατανικό, τέλος.

Γιώργος Χατζηνάσιος - Εσύ και εγώ (Ορχηστικό 1974)
Με το που πιάνει Ιούνιος και καύσωνας μπαίνω στο 70s Athenian Riviera mood και δεν έχω διόλου μυαλό να δουλέψω! Ανέβασες κι εσύ βρε Blue Max το υπέροχο, μοναδικό, συγκλονιστικό κι ανεπανάληπτο κομμάτι του Ψυχή και Σάρκα και απόγινα!
Για να μη βάλω πάλι κανένα Αγκίστρι OST (ολόκληρο όμως) απόψε θα περιοριστώ εδώ δίπλα στους γείτονες. Η ταινία δείχνει χειμώνα αλλά η μουσική με παραπέμπει πάντα στα ελληνικά καλοκαίρια του 70.

Stelvio Cipriani - Anonimo Veneziano (1970)

 
Ανέβασες κι εσύ βρε Blue Max το υπέροχο, μοναδικό, συγκλονιστικό κι ανεπανάληπτο κομμάτι του Ψυχή και Σάρκα και απόγινα!
Είναι μια μουσική ανάμνηση της παιδικής μου ηλικίας. Από τις ωραιότερες μου. Βλέπω πως είναι και άλλων παιδιών και χαίρομαι πολύ. Με κάνει να νιώθω άνετα. :thumbup: Το Anonimo Veneziano εδώ μέσα το άκουσα πρώτη φορά. Αυτόματα σταμάτησα ότι έκανα και είπα ουάου.

Καλημέρα.

Με Disco διάθεση (μπας και ξυπνήσει κανείς στο σπίτι)...

Kim Hart - Love At First Night (1980)

 
Αδύνατον να διαβάσω τόσες σελίδες που έχασα.Μονο την τρέχουσα διάβασα. Αλλως τε, είμαι βέβαιος ότι ΔΕ βάζετε καλή μουσική, ως συνήθως δηλαδή (ειδκά αυτός ο Μπλε Μέγιστος).

Λοιπόν αυτή η ζέστα μου έχει προκαλέσει Υστερία. Ειδικά στη δουλειά μου (βιομηχανία με θερμό περιβάλλον) η κατάσταση είναι ανυπόφορη.

Κ'φή Λεπάρδαλη - Υστερία
Το τραγουδάκι δεν είναι καν μεταλ, πιο πολύ AOR θα έλεγα. Αλλωστε στο wikipedia, η μπαντα χαρακτηρίζεται ως rock band, και προφανώς δεν είναι τυχαία γραμμένο αλλά με τις ευλογίες της μπάντας. Από τις αγαπημένες μου μπαντες. Είχα σκάσει όταν είχε πεθάνει ο Κλαρκ.

Καθότι μ'αρέσουν πολύ αυτού του στυλ τα τραγουδάκια. Οπως αυτό:

Κινδυνος Κινδυνος - Μη φύγεις μακριά (μου)

Καλημέρα, παρεπιπτόντως.
 
Λοιπόν αυτή η ζέστα μου έχει προκαλέσει Υστερία. Ειδικά στη δουλειά μου (βιομηχανία με θερμό περιβάλλον) η κατάσταση είναι ανυπόφορη.

Κ'φή Λεπάρδαλη - Υστερία
Το τραγουδάκι δεν είναι καν μεταλ, πιο πολύ AOR θα έλεγα. Αλλωστε στο wikipedia, η μπαντα χαρακτηρίζεται ως rock band, και προφανώς δεν είναι τυχαία γραμμένο αλλά με τις ευλογίες της μπάντας. Από τις αγαπημένες μου μπαντες. Είχα σκάσει όταν είχε πεθάνει ο Κλαρκ.

Οι Def Leppard θεωρούνται κατά κύριο λόγο hard rock. Που και που διακρίνει κανείς μια τάση προς το metal αλλά όπως μου έλεγε κάποτε κι ένας ηλικιωμένος τεχνικός ήχου έχουν απλώς "μια τάση προς έφεση" (μην προσπαθήσεις να το μεταφράσεις, ούτε εγώ το έχω καταφέρει τόσα χρόνια). Πάντως και για μένα είναι μια λατρεμένη μπάντα παιδιόθεν (έχω αναφέρει σε άλλο ποστ την επιθυμία μου όταν μεγάλωνα να παντρευόμουν τον Rick Savage, παιδί από σπίτι!).

Βρε συ Rygar, σε είxα στο μυαλό μου το προηγούμενο ΣΚ γιατί ήμουν στην ΠΑΘΕ και κάποια στιγμή μετά το Σχηματάρι το Ατλαντίς έπαψε να εκπέμπει (λογικό). Εσύ τι ακούς μετά; Γιατί το μόνο που κατάφερα ήταν να πήξω στα κλαρίνα.
 
ΖΕΣΤΗ! Έχω κατεβάσει στόρια και ρολά αλά 9,5 βδομάδες έχω βάλει αιρκοντίσιον και ανεμιστήρα και ακούω Quincy Jones που μιλάει για body heat. Πόσο ταιριαστό με την ατμόσφαιρα αλλά το body heat προέρχεται από την κάψα του καλοκαιριού...
 
Βρε συ Rygar, σε είxα στο μυαλό μου το προηγούμενο ΣΚ γιατί ήμουν στην ΠΑΘΕ και κάποια στιγμή μετά το Σχηματάρι το Ατλαντίς έπαψε να εκπέμπει (λογικό). Εσύ τι ακούς μετά; Γιατί το μόνο που κατάφερα ήταν να πήξω στα κλαρίνα.
Αφού απομακρυνθείς 2-3 χλμ από τα διόδια των Αφιδνών στο ρεύμα προς Χαλκίδα και χωρίς να αλλάξεις συχνότητα, θα ακούς τον Αρμονία, τον κατ'εμέ πιο ποιοτικό σταθμό Ευβοιας και Βοιωτίας. Αν εχεις ακούσει Μουσικό, παίζει το ίδιο στυλ ελληνικής μουσικής.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συνεχίζω με παρόμοιο ύφος.

Επιζών - Απελπισμένα όνειρα

Ο Τζέιμισον μαζί με τον Στιβ Περι των Journey είναι από τις top 5 rock φωνές (ο Ντίο εξυπακούεται είναι το Νο1).
 
Bystander - Welcome to the real world

Robert Tepper - Angel of the city
Τώρα η ταινία αυτή φαίνεται σκέτη παπάτζα αλλά άφησε πολύ σημαντικό μουσικό χνάρι. Μία στα τόσα χρόνια θα την ξαναδώ μόνο και μόνο επειδή την έζησα όταν κυκλοφόρησε. Βλέποντας τέτοιες ταινίες, συνδέω τη στιγμή εκείνη με το τί συνέβαινε στη ζωή μου όταν τις είχα πρωτοδεί. Ας πούμε, η ταινία αυτή είχε βγει το 1986, αλλά εγώ την είδα στο βίντεο ενός μπάρμπα μου το 1987, μολις τελείωνα την πρώτη γυμνασίου......ωπ σόρι...εννοώ το 2007 μολις τελείωνα την πρώτη δημοτικού. Αυτή η ζέστη μ'εχει τρελάνει και καμιά φορά δε θυμάμαι πολύ καλά.
 
Τρία Ελληνικά track έχουν σειρά στην playlist μου.

Νομίζεις πως, όταν φιλήσεις άλλα χείλη,
από αγάπη σου θα γίνω κάποια φίλη.


Δήμητρα Γαλάνη - Θα υπάρχω θες δε θες (1982)



Να, κοίτα το φως,
σ’ αυτό ελπίζει ακόμα κι ο φτωχός,
σ’ αυτό θα βρεις στοργή,
κάποια αρχή στη ζωή.


Ελπίδα - Κοίτα το Φως (1981)



Μη φεύγεις, φίλε
λίγο ακόμα μείνε
πώς φοβάμαι, Θεέ μου
δείχνω μα δεν είμαι δυνατή.


Τάνια Τσανακλίδου - Φίλε (1981)

 
Ξεκίνησα την εβδομάδα μου με το υπέροχο track που έβαλε η @Bajar την Παρασκευή (και πάθαμε μια οικογενειακή ψύχωση όλο το ΣΚ).

Καλημέρα, καλή εβδομάδα, καλή δύναμη σε όλους.

Franco Micalizzi - Sadness Theme (Stridulum / The Visitor OST, 1979).

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα