Τι ακούω απόψε ...

Έψαχνα απόψε στο τιουμπ να βρω τη διαφήμιση της κολώνιας La Tipa (αυτή με τις σταγόνες και τους άντρες...) να τη στείλω σε μια φίλη millennial που με ρωτούσε περί τίνος πρόκειται. Αντ' αυτού έπεσα στην ωραία, σκοτεινή κι "αρρενωπή" διαφήμιση της κολώνιας Beau Mec με το εξίσου ωραίο και κάπως μυστηριώδες soundtrack. Και τότε συνειδητοποίησα ότι το συγκεκριμένο έχει παίξει όχι μόνο στη διαφήμιση αλλά και στην εκπομπή "Με αρετή και τόλμη", όπως επίσης και σ' ένα επεισόδιο του Miami Vice. Ποιος ξέρει, μπορεί να χρησιμοποιήθηκε και κάπου αλλού και να μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή. Είναι όμως κομματάρα! *

Yello - Hawaiian Chance (1987)


* όταν ήμουν έφηβη, για κάποιο λόγο πίστευα ότι το κομμάτι περιέχει μελωδία του Σπανουδάκη! o_O Αλλά είπαμε, ήμουν μικρή κι άσχετη.
Συγγνώμη για το off topic αλλά μου θύμισες τη La TIpa. Την φόραγε η (sexy) μητέρα του κολλητού μου στο Γυμνάσιο και με τρέλαινε!
Η Beau Mec ήταν αρωματάρα!!!

Μουσικάρες από Iron Maiden!
 
Είναι όμως κομματάρα!

Yello - Hawaiian Chance (1987)

Είναι είναι κομματάρα. Πολύ ιδιαίτερο και ανεβαστικό track. Οφείλεται στην μουσική ιδιοφυία κυρίως του Boris Blank.


Καλημέρα. Ένα track που αγαπώ, το seven cities.

Solar Stone - Seven Cities (1999)

 
ΒΙΚΥ * VICKY - Η ΕΚΔΡΟΜΗ
ΜΟΥΣΙΚΗ - MARIO PANAS * ΣΤΙΧΟΙ - ΝΙΚΟΣ ΕΛΛΗΝΑΙΟΣ
*1971*
 
Θεοδωράκης-Κατάσταση πολιορκίας
Φαραντούρη-Καλογιάννης
 
professional1981.jpg

 
Τελευταία επεξεργασία:
Θεοδωράκης-Κατάσταση πολιορκίας
Φαραντούρη-Καλογιάννης
Από τα πιο συγκλονιστικά έργα που συνέθεσε ο Μ.Θ. στην εποχή της ακμής του, αλλά σχετικά άγνωστο και ξεχασμένο πια. Ίσως γιατί τα λέει σκληρά, ίσως γιατί σου έρχεται ν' ανοίξεις τις φλέβες σου όταν το ακούς. Αυτό και τη "Ρωμιοσύνη" τα ακούω μόνο σε ειδικές περιστάσεις. Δεν μπορώ να πω "Τι ν' ακούσω... τι ν' ακούσω... ε, ας βάλω Κατάσταση Πολιορκίας"
 
Τόλης Βοσκόπουλος - Τι τό 'θελες κι αγάπησες// Από τα πρώτα του τραγούδια
 
Να μαθουμε επιτελους τι ελεγε αυτο το υπεροχο τραγουδι που εστειλε η Βοσνια - Ερζεγοβινη στη Γιουροβιζιον το 2004.
Ελληνικοι υποτιτλοι για ενα τραγουδι - κοσμημα. Αν ηταν ετσι ολα τα τραγουδια του διαγωνισμου, σιγουρα θα τον παρακολουθουσα ακομα. Τωρα ετσι που τον καταντησανε, τον σιχαινομαι.
Και ο καθενας στη γλωσσα του. Οχι ολοι στα αγγλικα σαν ισοπεδωμενα ρομποτακια.

Ζeljko - Lane Moje
 
εσύ ελέφαντα μπορεί αλλά εγώ που έχω την "πετριά" να ακούω ακόμα δίσκους και στερήθηκα την μουσική στα '80ς μιας και δεν είχαμε στερεοφωνικό ακούω όλους μου τους δίσκους τακτικά. δεν είναι και πάρα πολλοί....
Pat Benatar-Run between the raindrops
από τα ομορφότερα τραγούδια rock που έχουν γραφτεί.....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τι ακούω απόψε; Έλα ντε! Coltrane άκουγα γύρω στις 10, πώς κατέληξα μεταμεσονύχτια στα καψούρικα του '80 ούτε που κατάλαβα. :rolleyes:
Έψαχνα στοιχεία για το παρακάτω κομμάτι αλλά ευτυχώς ο @ARETARA έχει κάνει μια εξαιρετική, όπως πάντα, αναφορά στο σχετικό thread. Μοναδική φωνή, μοναδικό τραγούδι!

Στράτος Διονυσίου - Υποκρίνεσαι (1980)

 
Τι ακούω απόψε; Έλα ντε! Coltrane άκουγα γύρω στις 10, πώς κατέληξα μεταμεσονύχτια στα καψούρικα του '80 ούτε που κατάλαβα. :rolleyes:
Έψαχνα στοιχεία για το παρακάτω κομμάτι αλλά ευτυχώς ο @ARETARA έχει κάνει μια εξαιρετική, όπως πάντα, αναφορά στο σχετικό thread. Μοναδική φωνή, μοναδικό τραγούδι!

Στράτος Διονυσίου - Υποκρίνεσαι (1980)


Αγάπη μου επικίνδυνη- Στράτος Διονυσίου (1971)
Δίσκος 7" Columbia ‎– SCDG 4001
Στίχοι: Δημήτρης Γκούτης
Μουσική: Αντώνης Ρεπάνης

και η διασκευή από τα
ΗΜΙΣΚΟΥΜΠΡΙΑ - Μ.Ε.Θ. ΣΤΟ ΒΟΛΑΝ [Official Video]
Μουσική: Πρύτανης
Στίχοι: Δ.Μεντζέλος/ Μιθριδάτης
Album: "Στενές επαφές με 3ς τύπους"
FM Records [1998]
Σκηνοθεσία: Νίκος Χατζηαγγελής
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο Παλιατζής - Στράτος Διονυσίου (1971)
η άλλη πλευρά του δίσκου 7" Columbia ‎– SCDG 4001 έχει το "Αγάπη μου επικίνδυνη"
Στίχοι: Δημήτρης Γκούτης
Μουσική: Αντώνης Ρεπάνης
 
ΜΑΙΡΗ ΑΠΕΡΓΗ - ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΟΥΝ ΤΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ
Α.ΠΛΩΜΑΡΙΤΗ - Χ. ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ
ATHENEE 45-AT5103 (1965)

το ίδιο τραγούδι με διαφοροποιημένους στίχους και μουσική-ενορχήστρωση
(στο δίσκο δεν αναγράφεται έτος επομένως δεν γνωρίζω ποιο είναι προγενέστερο)
ΑΡΗΣ ΒΕΛΛΗΣ - ΣΟΦΙΑ ΠΑΝΑ Όταν ξυπνούν τα περασμένα
ΑΝΤΩΝΗ ΠΛΩΜΑΡΙΤΗ - ΓΙΑΝΝΗ ΚΩΝΤΕ
MELODY 45-MG 1011
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα