Τι ακούω απόψε ...

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ - Ποια νύχτα σ' έκλεψε (Ο κατεργάρης, 1971)
Μουσική: Μίμης Πλέσσας
Στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος
 
Όταν ο Νίκος Καρβέλας έγραφε τραγούδια....
Γιάννης Καλατζής: Στη Χονολουλού
Μουσική: Νίκος Καρβέλας
Στίχοι: Βαρβάρα Τσιμπούλη
Ερμηνεία: Γιάννης Καλατζής
Δίσκος: Κάποιος πάντα λέει αντίο (1977)
Ενορχήστρωση και διεύθυνση ορχήστρας : Κώστας Κλάββας

 
Μουσικά η μέρα μου ξεκινά με αυτό το πανέμορφο album-ντεμπούτο των Σουηδών Cardigans,απ' το (μακρινό πλέον) 1994:
THE_CARDIGANS_EMMERDALE.jpg
Παραθέτω κι ένα κομμάτι,το ''Sick & Tired'':
 
ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΜΗΝ ΚΛΑΙΣ - ΓΙΩΤΑ ΛΥΔΙΑ - ΒΟΥΛΑ ΓΕΩΡΓΟΥΤΗ
Δίσκος 7" (45rpm) Columbia SCDG 3703 (1967)
Μουσική: Τάκης Σούκας
Στίχοι: Ηρακλής Παπασιδέρης

Η άλλη πλευρά
ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ ΠΕΤΑΞΑΜΕ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ-ΓΙΩΤΑ ΛΥΔΙΑ
Δίσκος 7" (45rpm) Columbia SCDG 3703 (1967)
Μουσική: Τάκης Σούκας
Στίχοι: Ηρακλής Παπασιδέρης
 
ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΛΙΜΑΝΙΑ
του Γιώργου Μητσάκη
Α' εκτέλεση ΜΑΝΟΣ ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ-ΠΙΤΣΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ

Β' εκτέλεση ΠΟΛΥΣ ΚΕΡΜΑΝΙΔΗΣ
 
Τα χείλη σου - ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΙΓΥΠΤΙΟΣ και Αδελφές ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ
Στίχοι - Μουσική : Σταύρος Κάξος
Από LP - Τα χείλη σου (1978)
 
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΗΡΘΕ Η ΣΤΙΓΜΗ - ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ
Μουσική : Νάκης Πετρίδης
Στίχοι : Σέβη Τηλιακού
 
ΑΝ ΞΑΝΑΓΥΡΙΖΕΣ - ΠΑΥΛΟΣ ΦΩΤΙΑΔΗΣ (1968)

και η επανεκτέλεση από τον Αντώνη Λορέντζο (1978)
 
ΑΝΤΩΝΗΣ ΡΕΠΑΝΗΣ - Πριν γνωρίσω τον έρωτα
 
Ο έρωτας μες στο νερό - Μαντώ (εξαιρετικά σπάνιο)
Από το CD "Εν Πλω", που εξέδωσε τι 1996 η Interamerican σε συνεργασία με το Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας, για τον Έλληνα Ναυτικό (τα τραγούδια δεν έχουν κυκλοφορήσει σε άλλο δίσκο/cd)
 
ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΜΗΝ ΚΛΑΙΣ - ΓΙΩΤΑ ΛΥΔΙΑ - ΒΟΥΛΑ ΓΕΩΡΓΟΥΤΗ
Καταπληκτική σύμπτωση... αυτές τις μέρες λόγω των αφιερωμάτων στον Μίκη Θεοδωράκη ήταν αδυνατο να μη θυμηθώ και τον Λάκη Καρνέζη, ο οποίος έχει παίξει το ένα από τα μπουζούκια σε δίσκους του Μ.Θ. και τον οποίο τόσες φορές έχω δει σε συναυλίες του (μαζί με τον Κώστα Παπαδόπουλο, με το ζευγάρι από μακρυά να μοιάζουν ο ένας σαν αντικαθρέφτισμα του άλλου αφού ο ένας ήταν αριστερόχειρας και κρατούσε το μπουζούκι "ανάποδα"). Κι αυτό μου έφερε στο νου ένα γνωστότατο στον καιρό του παλιό τραγούδι που ήταν σύνθεση του Καρνέζη. Όχι ότι το ήξερα τότε, δεν είναι άλλωστε το είδος του τραγουδιού που μου αρέσει, αλλά το έπαιζαν πολύ συχνά οι εκπομπές των εταιρειών τω καιρώ εκείνω και μου είχε εντυπωθεί. Δεκαετίες μετά, που είχα αρχίσει να ασχολούμαι με μουσικά φόρουμ, το ξανάκουσα και τότε έμαθα ότι είναι του Καρνέζη, πράγμα που με έκανε να πέσω από την καρέκλα μου από έκπληξη, μια που δεν ήξερα ότι ο Λ.Κ. είχε συνθετικές φιλοδοξίες. Το ξαναξέχασα μετά, αλλά χτες που το θυμήθηκα είπα "δεν κοιτάω στο youtube μήπως υπάρχει?" και το βρήκα. Το έχουν πει και άλλοι αργότερα, (μέχρι και η κα. Παπαρίζου) αλλά στην παλιά του εκτέλεση το έλεγε η Βούλα Γεωργούτη, όνομα που παντελώς αγνοούσα μέχρι χτες. Σκέφτηκα λοιπόν να το βάλω εδώ σήμερα, αν και το άκουσα χτες. Και τι είδα μόλις μπήκα στο σχετικό θέμα? Τραγούδι με αυτήν...

Ακούστε λοιπόν το "Μη φεύγεις", το σουξέ που ανέσυρα από τα βάθη της μνήμης μου (όπου σκοπεύω να το ξαναστείλω, παρόλο που ένας ενθουσιώδης σχολιαστής σε ένα από τα βίντεο που βρήκα το χαρακτηρίζει "Ίσως το καλυτερο [τραγούδι] ολων των εποχων!!!!!!!!!!!!! Υμνος")


Αλλά αυτό το τραγούδι το έχω άρρηκτα συνδέσει στο μυαλό μου μ' ένα άλλο που το άκουγα στο ραδιόφωνο την ίδια εποχή. Το "Λαϊκό τσα-τσα". Στην αρχή μάλιστα δεν θυμόμουνα ποιο από τα δύο ήταν του Καρνέζη, και τα έψαξα και τα δύο. Το λαϊκό τσα-τσα το έγραψε ένας πιο γνωστός συνθέτης... ο Απόστολος Καλδάρας. Κι έχει υποστεί περισσότερες μεταγενέστερες εκτελέσεις από το "Μη φεύγεις". Κακότυχα και τα δύο.

 
"ΤΙ ΛΩΖΑΝΗ ΤΙ ΚΟΖΑΝΗ" - ΜΙΧΑΛΗΣ ΒΙΟΛΑΡΗΣ (1971)
ΜΟΥΣΙΚΗ : ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΡΙΜΙΖΑΚΗΣ
ΣΤΙΧΟΙ : ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΚΟΥΛΙΔΗΣ

Μιχάλης Βιολάρης - Ήρθα ξανά
ΜΟΥΣΙΚΗ : ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΡΙΜΙΖΑΚΗΣ
ΣΤΙΧΟΙ : ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΚΟΥΛΙΔΗΣ

Περιλαμβάνονται στο δίσκο 7" Zodiac – ZS 8257
 
Πίσω
Μπλουζα