Τι ακούω απόψε ...

Δυο σπάνιες ερμηνείες της Τζένης Βάνου μαζί με το Τρίο Μπελκάντο
οι οποίες περιλαμβάνονται στον δίσκο 7" , 45 RPM, Columbia – SCDG 2612
με ημερομηνία κυκλοφορίας 27 Οκτωβρίου 1959 (πηγή discogs)
μουσική: Μίμης Πλέσσας, στίχοι : Κώστας Πρετεντέρης

ΤΖΕΝΗ ΒΑΝΟΥ & ΤΡΙΟ ΜΠΕΛ ΚΑΝΤΟ - ΤΟ ΤΡΑΥΛΟ ΤΣΑ ΤΣΑ

ΤΖΕΝΗ ΒΑΝΟΥ & ΤΡΙΟ ΜΠΕΛ-ΚΑΝΤΟ * ΕΝΑΣ ΓΑΤΟΣ ΑΠΟ ΓΕΝΝΙΑ *
από την ταινία "Να πεθερός ,να μάλαμα"
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ένα τέλος άρχισε
Συνθέτης/Ενορχ./Δ.Ορχ.: Γιώργος Θεοδοσιάδης
Στιχουργός: Λάκης Μιχαηλίδης
Ερμηνευτές: Τζένη Βάνου και Μαίρη Αλεξοπούλου

Τζένη Βάνου - Ένα τέλος άρχισε

ΜΑΙΡΗ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ - ΕΝΑ ΤΕΛΟΣ ΑΡΧΙΣΕ

Απόσπασμα του τραγουδιού με τη Μαίρη Αλεξοπούλου ακούγεται στο διάστημα 1:11:44-1:12:22 στο βίντεο
Ο ανακατωσούρας (1967) Ντίνος Ηλιόπουλος, Νίκος Σταυρίδης
ΠΡΟΣΟΧΗ για κάποιο λόγο τα κανάλια έχουν περικόψει την ερμηνεία της Μαίρης Αλεξοπούλου στην
ταινία Ο Ανακατωσούρας (1967) και όλα τα βίντεο στο youtube έχουν διάρκεια 1:25:31 αντί για 1:27:41
Ευτυχώς υπάρχει στο eltube.gr αλλά με όχι τόσο καλή ποιότητα εικόνας Ο ανακατωσούρας (1967)
και ειδικότερα στο διάστημα 1:12:31-1:14:24.

Κατόπιν στο βίντεο Ο ανακατωσούρας (1967) Ντίνος Ηλιόπουλος, Νίκος Σταυρίδης
και ειδικότερα στο διάστημα 1:13:33-1:16:50 περιλαμβάνεται η ερμηνεία της Άντζελας Ζήλεια στο τραγούδι
Καλώς όρισες έρωτα
Συνθέτης/Ενορχ./Δ.Ορχ.: Γιώργος Μουζάκης
Στιχουργός: Ι. Φερμάνογλου
Ερμηνευτές:
Σώτος Παναγόπουλος και Άντζελα Ζήλεια

το οποίο έλαβε τελικά το Α' βραβείο στο 6ο φεστιβάλ ελαφρού τραγουδιού Θεσσαλονίκης
(διεξήχθη στις 13-14-15 Σεπτεμβρίου 1967)

βλ. σχετικά
 
Ένα τέλος άρχισε
Συνθέτης/Ενορχ./Δ.Ορχ.: Γιώργος Θεοδοσιάδης
Στιχουργός: Λάκης Μιχαηλίδης
Ερμηνευτές: Τζένη Βάνου και Μαίρη Αλεξοπούλου

Τζένη Βάνου - Ένα τέλος άρχισε

ΜΑΙΡΗ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ - ΕΝΑ ΤΕΛΟΣ ΑΡΧΙΣΕ

Απόσπασμα του τραγουδιού με τη Μαίρη Αλεξοπούλου ακούγεται στο διάστημα 1:11:44-1:12:22 στο βίντεο
Ο ανακατωσούρας (1967) Ντίνος Ηλιόπουλος, Νίκος Σταυρίδης
ΠΡΟΣΟΧΗ για κάποιο λόγο τα κανάλια έχουν περικόψει την ερμηνεία της Μαίρης Αλεξοπούλου στην
ταινία Ο Ανακατωσούρας (1967) και όλα τα βίντεο στο youtube έχουν διάρκεια 1:25:31 αντί για 1:27:41
Ευτυχώς υπάρχει στο eltube.gr αλλά με όχι τόσο καλή ποιότητα εικόνας Ο ανακατωσούρας (1967)
και ειδικότερα στο διάστημα 1:12:31-1:14:24.

Κατόπιν στο βίντεο Ο ανακατωσούρας (1967) Ντίνος Ηλιόπουλος, Νίκος Σταυρίδης
και ειδικότερα στο διάστημα 1:13:33-1:16:50 περιλαμβάνεται η ερμηνεία της Άντζελας Ζήλεια στο τραγούδι
Καλώς όρισες έρωτα
Συνθέτης/Ενορχ./Δ.Ορχ.: Γιώργος Μουζάκης
Στιχουργός: Ι. Φερμάνογλου
Ερμηνευτές:
Σώτος Παναγόπουλος και Άντζελα Ζήλεια

το οποίο έλαβε τελικά το Α' βραβείο στο 6ο φεστιβάλ ελαφρού τραγουδιού Θεσσαλονίκης
(διεξήχθη στις 13-14-15 Σεπτεμβρίου 1967)

βλ. σχετικά
Συμπλήρωση:
Το τραγούδι Ένα τέλος άρχισε έλαβε " Έπαινο στο Φεστιβάλ Ελαφρού Τραγουδιού Θεσσαλονίκης 1967" όπως αναγράφεται
στον δίσκο 7" CBS – GrC 4450 (πηγή discogs).
 
ΤΟΥΡΝΑΣ - ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ - ΜΑΝΤΩ - ΕΛΠΙΔΑ - ΠΑΣΧΑΛΗΣ
Σπάνιο αρχείο από τα
"Κυριακάτικα" στην ΕΡΤ-1 (1986-1987)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αχ, τι μου θύμισες αγαπητέ Blue Max με το Apache! Στα φοιτητικά μου χρόνια αποφασίσαμε μια φορά όλη η παρέα (που δεν ήταν όλοι φοιτητές) να πάμε να κάνουμε Πρωτομαγιά στη Λειβαδιά! Εντάξει, δεν είναι και το πιο ειδυλιακό μέρος του κόσμου για να πιάσεις τον Μάη αλλά δύο από την παρέα είχαν καταγωγή από εκεί και το βρήκαν ως ευκαιρία να δουν τις οικογένειές τους. Μπήκαμε όλοι μαζί (5 ή 6) στο αυτοκίνητο του ενός και ξεκινήσαμε.
Ο οδηγός της παρέας που ήταν και ο μεγαλύτερος σε ηλικία έβαλε να παίζει μια κασέτα με 60s. Μέσα σε όλα τα άλλα ήταν και το Apache, το οποίο έτυχε να παίζει την ώρα που διασχίζαμε τον κάμπο της Κωπαΐδας! Μοναδική εμπειρία! Ε, να μην τα πολυλογώ και δεν χρωστάς και τίποτα να διαβάζεις αυτό το ανούσιο κατεβατό, το Apache έχει πλέον συνδεθεί στη μνήμη μου με την Λειβαδιά, τον κάμπο και τα χωριά τριγύρω! :eek: (αν το μάθαιναν οι Απάτσι θα τραβούσαν τις κοτσίδες τους) .
Μαζί με αυτό όμως πάντα στο μυαλό μου ακολουθεί και τούτο δω, το οποίο μου φαίνεται να ταιριάζει κάπως καλύτερα στο όλο σκηνικό (λέμε τώρα...) .

Del Shannon - Runaway (1961)

 
ΜΑΝΤΩ - στα τηλεοπτικά βραβεία για το 1994 STAR (ρεβεγιόν Πρωτοχρονιάς 1995)
Απαστράπτουσα Μαντώ. Από άποψη ενδυμασίας και παρ'ότι δεν υστερούσε σε εμφάνιση, ήταν αρκετά συντηρητική ώστε ο θεατής να εστιάζει στα φωνητικά της προσόντα (έχει δηλώσει "ήθελα να με βλέπουν ως τραγουδίστρια και όχι ως γυναίκα").
Δυστυχώς τα τραγούδια είναι ηχογραφημένα (απλά η Μαντώ τα ερμήνευε κανονικά έστω κι αν ο ήχος δεν έφθανε στους τηλεθεατές)
Ακούγονται τα ακόλουθα (2 αγγλικά και 2 ελληνικά από τον δίσκο της "Ανήσυχο Βλέμμα" -1994) :
WHEN YOU TELL ME THAT YOU LOVE ME
Α' ΕΚΤΕΛΕΣΗ: Diana Ross (1991)
ΜΟΥΣΙΚΗ - ΣΤΙΧΟΙ: Albert Hammond - John Bettis

SAY A LITTLE PRAY FOR YOU
Α' ΕΚΤΕΛΕΣΗ: Aretha Franklin (1968)
ΜΟΥΣΙΚΗ - ΣΤΙΧΟΙ: Burt Bacharach - Hal David

ΕΡΗΜΗΝ
ΜΟΥΣΙΚΗ: Αλέξης Παπαδημητρίου
ΣΤΙΧΟΙ: Κώστας Τριγώνης

ΘΕΛΕΙ ΑΝΕΜΟ Η ΑΓΑΠΗ
ΜΟΥΣΙΚΗ: Μαντώ
ΣΤΙΧΟΙ : Ηρώ Τριγώνη

 
Τελευταία επεξεργασία:
^^...Αχ Μουσταφά αχ Μουσταφά εσύ μου άναψες...φωτιά? Είχα καιρό να το ακούσω, ωραία version ! Το άκουγες στον ...διάδρομο? Τρελό :)

Αχ, τι μου θύμισες αγαπητέ Blue Max με το Apache! Στα φοιτητικά μου χρόνια αποφασίσαμε μια φορά όλη η παρέα (που δεν ήταν όλοι φοιτητές) να πάμε να κάνουμε Πρωτομαγιά στη Λειβαδιά! Εντάξει, δεν είναι και το πιο ειδυλιακό μέρος του κόσμου για να πιάσεις τον Μάη αλλά δύο από την παρέα είχαν καταγωγή από εκεί και το βρήκαν ως ευκαιρία να δουν τις οικογένειές τους. Μπήκαμε όλοι μαζί (5 ή 6) στο αυτοκίνητο του ενός και ξεκινήσαμε.
Ο οδηγός της παρέας που ήταν και ο μεγαλύτερος σε ηλικία έβαλε να παίζει μια κασέτα με 60s. Μέσα σε όλα τα άλλα ήταν και το Apache, το οποίο έτυχε να παίζει την ώρα που διασχίζαμε τον κάμπο της Κωπαΐδας! Μοναδική εμπειρία! Ε, να μην τα πολυλογώ και δεν χρωστάς και τίποτα να διαβάζεις αυτό το ανούσιο κατεβατό, το Apache έχει πλέον συνδεθεί στη μνήμη μου με την Λειβαδιά, τον κάμπο και τα χωριά τριγύρω! :eek: (αν το μάθαιναν οι Απάτσι θα τραβούσαν τις κοτσίδες τους) .
Μαζί με αυτό όμως πάντα στο μυαλό μου ακολουθεί και τούτο δω, το οποίο μου φαίνεται να ταιριάζει κάπως καλύτερα στο όλο σκηνικό (λέμε τώρα...) .
Ει, κάθε άλλο, απολαμβάνω τις κρυμμένες (και μη) ιστορίες πίσω από ένα τραγούδι.
Το Runaway έχει μοναδικό ήχο, έτσι μου φαίνεται. Νομίζω ανήκει στα τραγούδια που χαρακτηρίζουν τα 60s.

Cliff Richard - We Don’t Talk Anymore

Ένα track που πάντα μου αρέσει.


Ο στίχος λέει:
Αγαπώ την μουσική,
Κάθε είδους μουσική....

The O'Jays - I Love Music (1975)

 
Γηράσκω αεί διδασκόμενος. Το Απάχικο μου άρεσε πολύ από παλιά αλλά δεν είχα ιδέα πώς το λέγανε και ποιοι το παίζανε, αν και μου θυμίζει και λίγο Μορικόνε και φούχτες δολλάρια ή άλλα τέτοια, westernικά πράματα δηλαδή.

Όσο για κάποιες Μουσταφόφιλες αθλούμενες, έχω να προτείνω μιαν άλλη εκδοχή που μπορεί μεν να μη φτάνει τα δυσθεώρητα καλλιτεχνικά ύψη της άλλης, αλλά μπορεί να σταθεί και στα αριστοκρατικότερα γυμναστήρια μια που το τραγουδάει o συμπέθερος του βαρώνου Franz von Ruffin.


Έστιν όμως κάμερας οφθαλμός ος τα πανθ' ορά. Μη φειδόμενοι κόπων και μόχθων για την ενημέρωσή σας κατορθώσαμε να τοποθετήσουμε spycam στα άδυτα αυστηρα φρουρούμενου γυμναστηρίου των celebrities και σε πρώτη παγκόσμια αποκλειστική μετάδοση μπορείτε να δείτε πασίγνωστη influencer να επιδίδεται στα πιο αξιοθαύμαστα callisthenics σε συνδυασμό με magkoura martial arts.

 
Γηράσκω αεί διδασκόμενος. Το Απάχικο μου άρεσε πολύ από παλιά αλλά δεν είχα ιδέα πώς το λέγανε και ποιοι το παίζανε, αν και μου θυμίζει και λίγο Μορικόνε και φούχτες δολλάρια ή άλλα τέτοια, westernικά πράματα δηλαδή.

Όσο για κάποιες Μουσταφόφιλες αθλούμενες, έχω να προτείνω μιαν άλλη εκδοχή που μπορεί μεν να μη φτάνει τα δυσθεώρητα καλλιτεχνικά ύψη της άλλης, αλλά μπορεί να σταθεί και στα αριστοκρατικότερα γυμναστήρια μια που το τραγουδάει o συμπέθερος του βαρώνου Franz von Ruffin.


Έστιν όμως κάμερας οφθαλμός ος τα πανθ' ορά. Μη φειδόμενοι κόπων και μόχθων για την ενημέρωσή σας κατορθώσαμε να τοποθετήσουμε spycam στα άδυτα αυστηρα φρουρούμενου γυμναστηρίου των celebrities και σε πρώτη παγκόσμια αποκλειστική μετάδοση μπορείτε να δείτε πασίγνωστη influencer να επιδίδεται στα πιο αξιοθαύμαστα callisthenics σε συνδυασμό με magkoura martial arts.

Η ντυμένη σαν λατέρνα :icon_lol:λικνιζόμενη κυρία δεν είναι σε γυμναστήριο αλλά σε κάποια δεξίωση. Στον τοίχο διακρίνονται οι σημαίες των ΗΠΑ και της Αργεντινής...

Καμμιά φορά αναρωτιέμαι αν ακούνε οι συναθλούμενοι στο γυμναστήριο τι ακούω με τα ακουστικά. Σήμερα ήταν μια τέτοια φορά..


Κάντε κλικ για μεγέθυνση ...
Προτείνω δυο επιλογές που θα έκαναν αίσθηση :icon_lol:

ΜΑΥΡΑΚΗ ΦΩΤΕΙΝΗ - Τ'ΑΓΝΑ ΙΔΑΝΙΚΑ ΜΟΥ
(ΧΡ. ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ & ΕΥΑΝΔΡΟΥ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ) (POLYPHONE PS 256 - 1970)

ΜΑΥΡΑΚΗ ΦΩΤΕΙΝΗ - ΟΛΟΙ ΜΕ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΝ
(ΧΡ. ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ & ΓΙΑΝΝΗ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΥ) (POLYPHONE PS 353 - 1972)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γηράσκω αεί διδασκόμενος. Το Απάχικο μου άρεσε πολύ από παλιά αλλά δεν είχα ιδέα πώς το λέγανε και ποιοι το παίζανε, αν και μου θυμίζει και λίγο Μορικόνε και φούχτες δολλάρια ή άλλα τέτοια, westernικά πράματα δηλαδή.

Όσο για κάποιες Μουσταφόφιλες αθλούμενες, έχω να προτείνω μιαν άλλη εκδοχή που μπορεί μεν να μη φτάνει τα δυσθεώρητα καλλιτεχνικά ύψη της άλλης, αλλά μπορεί να σταθεί και στα αριστοκρατικότερα γυμναστήρια μια που το τραγουδάει o συμπέθερος του βαρώνου Franz von Ruffin.


Έστιν όμως κάμερας οφθαλμός ος τα πανθ' ορά. Μη φειδόμενοι κόπων και μόχθων για την ενημέρωσή σας κατορθώσαμε να τοποθετήσουμε spycam στα άδυτα αυστηρα φρουρούμενου γυμναστηρίου των celebrities και σε πρώτη παγκόσμια αποκλειστική μετάδοση μπορείτε να δείτε πασίγνωστη influencer να επιδίδεται στα πιο αξιοθαύμαστα callisthenics σε συνδυασμό με magkoura martial arts.


Μου αρέσει μου αρέσει σε όλες τις εκτελέσεις. Είμαι σαν κουρδιστό παιχνίδι. Μόλις το ακούω αυτόματα χορεύω :)


Σημειώστε πως ο αριστερός κύριος με τo πορτοκαλί είναι ο Ron Moss (Ριτζ Φόρεστερ - Τόλμη και Γοητεία).
 
Πίσω
Μπλουζα