Τι ακούω απόψε ...

ανεπανάληπτος Πάνος Γαβαλας


Νωρίτερα άκουγα τα αντίστοιχα 45 άρια

Columbia – SCDG 3488
Πάν. Γαβαλά-Β.Βασιλειάδη
Δεν Περίμενα Από Σένα Να Τιμωρηθώ (Συρτοτσιφτετέλι)
Πάνος Γαβαλάς

Πάν. Γαβαλά-Β.Βασιλειάδη
Μπορεί να έφυγες (Χασάπικο)
Πάνος Γαβαλάς & Ρία Κούρτη


Parlophone – GDSP 2541
Χάρη Λεμονόπουλου
Χωρίς τον Ξενοδόχο Λογαριάζαμε (Ζεϊμπέκικο)
Πανος Γαβαλάς και Βούλα Γκίκα

Χάρη Λεμονόπουλου
Αν Ξαναγύριζες Κοντά Μου (Τσιφτετέλι)
Πανος Γαβαλάς και Βούλα Γκίκα
 
Δε σου 'χω πει βρε να μην ανεβάζεις πολλά μαζί γιατί μου σώνονται οι καρδούλες; :D
Αν εβαζα ένα τραγούδι ανα πόστ, θα παραπονιόσουν ότι είναι πολλές οι σελίδες και δεν έχεις χρόνο να τις διαβάσεις. Οπότε ένα ποστ και καλό, είμαι βέβαιος ότι η καρδιά που βάζεις είναι μεγάλη.

Λοιπόν, οριζμένες φορές βάζετε τραγούδια και μου προκαλείτε φλασιές (όπως μαθαίναμε στη ντρίτη δέζμη). Αυτό το τελευταίο το Γαβαλά μου θύμισε το πιο κάτω, και θα πω και μια ιστορία μολις το ακούσετε.

George Taliouris - You are an excellent state woman (όπως στο θρεντ της Σαμάνθας Αλεπούς, αλλά ανάποδα, αντί δηλαδή να γράψω Γιώργος Ταλιούρης - Εσυ είσαι αριστοκράτισσα)

Ημουν φαντάρος το 1996 στη Ρόδο, , διαβιβαστής πυροβολικού, σε μια μονάδα που βρισκόταν 1χλμ πριν την Παστίδα. 238 σειρά (αν διαβάζει καμια σειρούλα που ηταν σε μονάδα πυροβολικού στη Ρόδο, ας στείλει πμ). Σε μία έξοδο καθημερινή, τις πρώτες εβδομάδες που ήμουν εκεί και λίγο μετά το γεγονός των Ιμίων, μπήκα σε ένα δισκάδικο. Γνώριζα τον Ταλιούρη από ένα κομμάτι με τίτλο Μαυροντυμένε ουρανέ, αλλά ασφαλώς δε μπήκα γι'αυτό το λόγο στο δισκάδικο. Ουσιαστικά μπήκα τυχαία να χαζέψω. Σε ένα σταντ είχε προσφορές σε CD, μέχρι 1000 δραχμές αν θυμάμαι. Αρχισα να ξεφυλλίζω τα cd μέχρι που έπεσα στο τελευταίο της σειράς των cd όπου είχα στρέψει την προσοχή μου. Ηταν ένα CD του Ταλιούρη με τις μεγαλύτερες επιτυχίες του. Το CD είχε το πιο κάτω εξώφυλλο, το'χω ακόμη κάπου στο πατρικό μου.
1633374931063.png
Το πήρα βεβαίως. Δεν είχα CD στο στρατό, δεν υπήρχε περίπτωση να έχω φορητό CD το 1996, δεν ξέρω καν αν υπήρχαν τότε. Το πήρα για όταν απολυόμουν, δεν το μετάνιωσα, ο Ταλιούρης έχει τραγουδήσει υπέροχα τραγούδια.

υγ. Μετά από καμια 50αριά χρόνια όταν θα είμαι λίγο πιο γέρος απ'ο,τι τώρα, θα απαντάω σε ερωτήσεις "Παππού τί ηταν το θρεντ της Σαμάνθας Αλεπούς;"
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν εβαζα ένα τραγούδι ανα πόστ, θα παραπονιόσουν ότι είναι πολλές οι σελίδες και δεν έχεις χρόνο να τις διαβάσεις. Οπότε ένα ποστ και καλό, είμαι βέβαιος ότι η καρδιά που βάζεις είναι μεγάλη.

Λοιπόν, οριζμένες φορές βάζετε τραγούδια και μου προκαλείτε φλασιές (όπως μαθαίναμε στη ντρίτη δέζμη). Αυτό το τελευταίο το Γαβαλά μου θύμισε το πιο κάτω, και θα πω και μια ιστορία μολις το ακούσετε.

George Taliouris - Excellent state woman (όπως στο θρεντ της Σαμάνθας Αλεπούς, αλλά ανάποδα, αντί δηλαδή να γράψω Γιώργος Ταλιούρης - Αριστοκράτισσα)

Ημουν φαντάρος το 1996 στη Ρόδο, , διαβιβαστής πυροβολικού, σε μια μονάδα που βρισκόταν 1χλμ πριν την Παστίδα. 238 σειρά (αν διαβάζει καμια σειρούλα που ηταν σε μονάδα πυροβολικού στη Ρόδο, ας στείλει πμ). Σε μία έξοδο καθημερινή, τις πρώτες εβδομάδες που ήμουν εκεί και λίγο μετά το γεγονός των Ιμίων, μπήκα σε ένα δισκάδικο. Γνώριζα τον Ταλιούρη από ένα κομμάτι με τίτλο Μαυροντυμένε ουρανέ, αλλά ασφαλώς δε μπήκα γι'αυτό το λόγο στο δισκάδικο. Ουσιαστικά μπήκα τυχαία να χαζέψω. Σε ένα σταντ είχε προσφορές σε CD, μέχρι 1000 δραχμές αν θυμάμαι. Αρχισα να ξεφυλλίζω τα cd μέχρι που έπεσα στο τελευταίο της σειράς των cd όπου είχα στρέψει την προσοχή μου. Ηταν ένα CD του Ταλιούρη με τις μεγαλύτερες επιτυχίες του. Το CD είχε το πιο κάτω εξώφυλλο, το'χω ακόμη κάπου στο πατρικό μου.
Προβολή συνημμένου 232229
Το πήρα βεβαίως. Δεν είχα CD στο στρατό, δεν υπήρχε περίπτωση να έχω φορητό CD το 1996, δεν ξέρω καν αν υπήρχαν τότε. Το πήρα για όταν απολυόμουν, δεν το μετάνιωσα, ο Ταλιούρης έχει τραγουδήσει υπέροχα τραγούδια.

υγ. Μετά από καμια 50αριά χρόνια όταν θα είμαι λίγο πιο γέρος απ'ο,τι τώρα, θα απαντάω σε ερωτήσεις "Παππού τί ηταν το θρεντ της Σαμάνθας Αλεπούς;"
Θα είχε ενδιαφέρον πάντως να τα γράφαμε ανάποδα για παράδειγμα
Gregory Bithikotsis or Sir Bithi / The crazy girl (You were born for destruction) αντί
Γρηγορης Μπιθικώτσης /Το τρελοκόριτσο (Γεννήθηκες για την καταστροφή)
 
Θα είχε ενδιαφέρον πάντως να τα γράφαμε ανάποδα για παράδειγμα
Gregory Bithikotsis or Sir Bithi / The crazy girl (You were born for destruction) αντί
Γρηγορης Μπιθικώτσης /Το τρελοκόριτσο (Γεννήθηκες για την καταστροφή)
Ανοιξε θρεντ ντε!!! Το σκέφτομαι εδώ και καιρό. ;)
 
Θα είχε ενδιαφέρον πάντως να τα γράφαμε ανάποδα για παράδειγμα
Gregory Bithikotsis or Sir Bithi / The crazy girl (You were born for destruction) αντί
Γρηγορης Μπιθικώτσης /Το τρελοκόριτσο (Γεννήθηκες για την καταστροφή)
Ανοιξε θρεντ ντε!!! Το σκέφτομαι εδώ και καιρό. ;)

Πλάκα θα είχε! (Αν και μου θυμίζει το μεταφρασμένο όνομα ενός αδριάντα που είδα σήμερα στο διαδίκτυο. Δεν τολμώ να το ανεβάσω :speechless: )
 
Αν δε σας έλεγα ότι το πιο κάτω κομμάτι κυκλοφόρησε το 2021, θα νομίζατε ότι κυκλοφόρησε τέλη 80'ς, άντε μεχρι το 1990-91, από μία μπάντα τύπου Skid Row. Ομως όχι.

Cruzh - Turn back time

Μια στο τόσο διαβάζω την ιστοσελίδα Rocktime.gr κι εκεί μεσα έχω ανακαλύψει διαμάντια, όπως αυτό που μολις έβαλα. Πόσο μ'αρεσει αυτού του ύφους η μουσική....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πλάκα θα είχε! (Αν και μου θυμίζει το μεταφρασμένο όνομα ενός αδριάντα που είδα σήμερα στο διαδίκτυο. Δεν τολμώ να το ανεβάσω :speechless: )
Εδώ υπήρξε το κορυφαίο με την Περιφέρεια Αττικής και το Πεδίον του Άρεως

Πεδίον του Άρεως: Αλλάζει τις πινακίδες «Mars Field» μετά τον σάλο ο Πατούλης
 
Επίσης από την αυθεντική έκδοση του δίσκου "Αν Η Γιαγιά Μου Είχε Ρουλεμάν" (1984) των Μουσικών Ταξιαρχιών το κομμάτι
"Γιαγιά Πατίνι (Motorcycle-Granny)" του οποίου την country western version τραγούδησε η Μαντώ
 
Επίσης από το 45άρι
CBS A6106
Mandy – Fill Me Up / Love Me Baby (1985)



και από τo maxi Single (δίσκος 12" ο οποίος παίζει στις 45 και όχι στις 33 στροφές- στο αυτοκόλλητο στο κέντρο του δίσκου εσφαλμένα αναγράφεται 33 1/3 rpm)
CBS – A 12-7171
Mandy – Set Yourself In Motion / Where Do I Begin (1986)


 
Και για αλλαγή από υπερσπάνιο 45άρι
Το εξώφυλο είναι λευκό με ένα πράσινο αυτοκόλλητο κάτω δεξιά κάθε όψης με μαύρα γράμματα στο οποίο αναγράφονται:
ΠΕΡΔΙΚΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΙΣΚΩΝ
Δ/ΝΣΙΣ : ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΓΙΩΡΓΙΟΠΟΥΛΟΣ
ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ 38 - ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
ΤΗΛΕΦ: 281.056 -26.33.602
ΑΘΗΝΑΙ
(το ένα τηλέφωνο είναι εξαψήφιο, δεν πρόκειται για τυπογραφικό λάθος)

PERDIKA – PER 103
Παναγιώτης Τράμπαλης – Μια Κόρη Ερωτεύτηκα / Παιδί Μου Πείσμα Τόβαλες (1975)


 
Τι έγινε, δεν σας πρόλαβα σήμερα. :)


Ganymed - It Takes Me Higher (1978)
Πω πω τι ωραίο που είναι αυτό! Ενώ μου θυμίζει κάτι, νομίζω ότι δεν το έχω ακούσει ποτέ πραγματικά. Μπαίνει πάραυτα στις disco playlists του ΣΚ. Merci, Blue Max!
 
Μου αρέσει και μένα, το ίδιο έκανα, στο πρώτο άκουσμα είπα ωπ, αυτό μπαίνει σε λίστα .


Spandau Ballet - I'll Fly For You (1984)

 
Σώπα ρε, ησουν μεσα; Προσκυνώ.

Η Ζορμπαλά 20 χρονών!
Είχα πάει και στις 4 συναυλίες του "Μουσικού Αύγουστου". Βέβαια δεν ήταν 4 ακριβώς, διότι ήταν κάθε Σαβ/κο, οπότε είχε 2 συναυλίες με ίδιο πρόγραμμα. Οπότε για να είμαι τίμιος θα έπρεπε να είχα γράψει ότι ήμουν κατά 50% μέσα και 50% όχι. Ήταν πραγματική μουσική πανδαισία, με έντονη συναισθηματική φόρτιση. Στη συναυλία που πρωτοπαρουσίασε "Τα Λυρικά" τα οποία τραγουδούσε ο ίδιος ο Θ. σε κάποιο σημείο έσπασε η φωνή του (είχε περάσει και μια φυματίωση ο άμθρωπος) και είπε "Ποιος ξέρει πόσο καιρό ακόμη θα είμαι μαζί σας" (Τώρα ξέρουμε ότι θα ήταν άλλα 44 χρόνια) οπότε αρχίσαμε βέβαια όλοι να φωνάζουμε "όχι" και στο τέλος του προγράμματος όπου στα "μπιζ" άρχιζε να τραγουδάει το "ηθικοπλαστικά του" (Ωρωπός, τραγούδια του Ανδρέα κλπ) αντί για λίγα τραγούδια που λέγανε στις άλλες συναυλίες είπαν 15 ολόκληρα τραγούδια εκτός προγράμματος. Δεν τον αφήναμε να φύγει!
 
Ένας νέγρος θερμαστής από το Τζιμπουτί
Από το αρχείο του Γιώργου Παπαστεφάνου
 
Οδηγώ και σε σκέφτομαι - 1989
Στίχοι: Αντρέας Φουντουλάκης
Μουσική: Αντύπας

από τον ομώνυμο δίσκο Αντύπας – Οδηγώ Και Σε Σκέφτομαι , Minos – MSM 817
('Εχει κυκλοφορήσει το δεύτερο εξάμηνο του 1989 καθώς ο δίσκος της
Μαντώς – Δος Μου Ένα Φιλί... Αυτό Το Καλοκαίρι ο οποίος κυκλοφόρησε τον Ιούνιο του 1989
έχει κωδικό MSM 803)

Στο οπισθόφυλλο του δίσκου αναφράφεται "Το δίσκο αυτό τον αφιερώνω στη γυναίκα μου Στέλλα"
Τους στίχους του τελευταίου τραγουδιού "Να φύγεις τώρα" του δίσκου έχει γράψει ο Σταμάτης Γονίδης!!!



Οδηγώ και σε σκέφτομαι
κι είν’ αυτό επικίνδυνο
με τη σκέψη σε σένανε
να ξεφύγω τον κίνδυνο.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι
με τα μάτια κλαμένα
και το νιώθω πως χάνομαι
αφού χάνω εσένα.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι
και λυπάμαι για μένα
και το νιώθω πως χάνομαι
αφού χάνω εσένα.

Αρρωσταίνω, πού πας
όταν άλλον κοιτάς;
Όταν δε μου μιλάς
αρρωσταίνω.
Αρρωσταίνω, πού πας
και ποια πόρτα χτυπάς;
Όταν δε μου μιλάς
αρρωσταίνω.

Οδηγώ και στο πλάι μου
έχω μόνο τη σκέψη σου
και καμιά, σου τ’ ορκίζομαι,
δε θα πάρει τη θέση σου.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι
με τα μάτια κλαμένα
και το νιώθω πως χάνομαι
αφού χάνω εσένα.
Οδηγώ και σε σκέφτομαι
και λυπάμαι για μένα
και το νιώθω πως χάνομαι
αφού χάνω εσένα.

Μωρό μου καλησπέρα - 1991
Στίχοι: Τάκης Κωλέτης
Μουσική: Αντύπας

Από τον διπλό δίσκο βινυλίου Αντύπας – Καλησπέρα Minos – MSM 1000.1


Μωρό μου καλησπέρα
Σε σκεφτόμουν όλη μέρα
Πήρα να σου πω πόσο σ’ αγαπώ
Και να σ’ αφήσω
Αν σ’ ενοχλώ, αν σ’ ενοχλώ
Πες μου το τηλέφωνο να κλείσω.

Μωρό μου όλα αυτά τα λέω
Ξέρεις γιατί
Ζηλεύω πολύ, ζηλεύω πολύ
Που άλλος σ’ αγκαλιάζει
Ζηλεύω πολύ, ζηλεύω πολύ
Που δίπλα σου πλαγιάζει.

Μωρό μου καλησπέρα
Και κάτι ακόμη
Συγγνώμη που σε αγαπάω ακόμη
Κι αν δε σμίξανε ποτέ της καρδιάς οι δρόμοι
Πες μου, πες μου έχω ελπίδες
Να σε περιμένω ακόμη;

Μωρό μου όλα αυτά τα λέω
Ξέρεις γιατί
Ζηλεύω πολύ, ζηλεύω πολύ
Που άλλος σ’ αγκαλιάζει
Ζηλεύω πολύ, ζηλεύω πολύ
Που δίπλα σου πλαγιάζει.
 
Πίσω
Μπλουζα