Τι ακούω απόψε ...

Όταν οι Madness διαλύθηκαν εκεί στα μέσα 80ς, τέσσερα περίπου εναπομείναντα μέλη έφτιαξαν μια νέα βερσιόν του συγκροτήματος (προσθέτοντας το the μπροστά απ' το madness πιθανόν για νομικούς λόγους) με ήχο πιο pop και όχι τόσο ska, κυκλοφορώντας το ομώνυμο album το 1988 (που ήταν και το μοναδικό σε αυτή την μορφή του σχήματος). Το κομμάτι είναι το "11th Hour":

 
Σήμερα παρέλαβα αυτό το cd/ost της ταινίας "I Shot Andy Warhol" (που κυκλοφόρησε το 1996) με κούριερ, οπότε θα βάλω να το ακούσω. Έχει πολύ ωραία συγκροτήματα και καλλιτέχνες μέσα απ' ότι βλέπω (Yo La Tengo, Pavement,R.E.M., Luna,Love,Sergio Mendes κ.α.) καθώς και ωραίο artwork,με ασημί εξώφυλλο,όπως και το ένθετο, γενικά πολύ pop art στυλ :
IMG_20211209_000831~2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο πιο αγαπημένος μου δίσκος τους. Καταπληκτική δουλειά! Θυμάμαι όταν έκανα πρόγραμμα σε ένα καφέ μπάρ το 2002 έβαζα συχνά το "Elvis Presley and America" ένα όχι τόσο γνωστό τους κομμάτι. Είναι όλα ένα κι ένα απ' αυτόν τον δίσκο ακόμη και το "4th of July" που είναι κάπως πειραματικό και ορχηστρικό.
 
Ο πιο αγαπημένος μου δίσκος τους. Καταπληκτική δουλειά!
Ναι ναι, και για μένα αυτός είναι.

Το πρώτο δυνατό PC Demo που κοντραρε για πρώτη φορά την Amiga σε θέμα γραφικών και μουσικής. Μην ξεχνιόμαστε όμως....

C= Amiga Rulez! ;)
Φανταστικό, το ξέρω το demo. Έχω αγάπη στα demo σε οποιοδήποτε format, αλλά κυρίως σε PC λόγω της ενασχολησής μου με την assembly σε αυτό. Μια υπερσυλλογή 638 mb με 9500 demo όλων των ειδών, σε PC πλατφόρμες (DOS, Windows, Java, Linux...) θα βρεις εδώ. Αξίζει να την κατεβάσεις (απενεργοποίησε όμως πρώτα το AV σου γιατί πιθανόν να πάθει ντελίριο).

Καλημέρα.

Julio Iglesias - Historia De Un Amor (1976)

 
Queensryche - Silent lucidity (live)

Καταπληκτική live εκτέλεση, σα να ακούς το δίσκο. Και τί ωραία φωνή αυτός ο Tate.

Όντως! Αν δεν στριγγλιζαν έτσι και τα κορίτσα απο κάτω θα τον ακούγαμε και καλύτερα.
 
Εχουμε καμια Αννούλα εδώ μεσα για να ευχηθώ;

Καράλης - Αννα

Αυτό το άκουγα στο Ντάτσουν το 1980 (το γνωστό ντάτσουν) από μια κασέτα του Νέου Κύματος που είχαν οι γονείς μου και η οποία περιείχε πολλά γνωστά κομμάτια τα οποία μεγαλώντας απαξίωνα μέχρι που το αυτί μου άρχισε να (την) ακούει... αλλιώς.
 
@Bajar (λόγω Kypseli Exotique)και όχι μόνο
Γ.ΚΟΝΙΤΟΠΟΥΛΟΥ
ΚΥΨΕΛΙΩΤΙΣΣΑ-ΝΙΚΟΣ ΓΙΟΥΛΑΚΗΣ
Δίσκος 7", 45στρ, SONATA SON-188 ,1969
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελευταία επεξεργασία:
Θα το καταχωρούσα στο θέμα "Ρετρό μελαγχολικά/λυπημένα κομμάτια", αλλά ο @Rygar ήταν σαφής: μόνο instrumental...
Οπότε εδώ, ενά από τα αγαπημένα μου ηλεκτρονικά κομμάτια:

Our Darkness - Anne Clark (1984) - (..."But there's no room for ideals in this mechanical place"...)

 
Πίσω
Μπλουζα