Τι ακούω απόψε ...

Inker and Hamilton - Dancing into danger
 
Ingela - Do the motion

Joy Peters - Don't lose your heart

Vikki Benson - Easy love

Anouschka Renzi - Robot love (ανάθεμα κι αν καταλαβαίνει κανείς τί στο καλό τραγουδάει, πλην του ρεφραίν)

Linda Jo Rizzo - Heartflash (Live)
Ο οριζμός της ζωντανής μαγνητοσκόπησης:fafoutis:. Ο ντράμερ τα σπάει όμως έτσι; Τρέμε Λαρς! (Ο Λαρς ΔΕΝ είναι από τη Λάρισα)
 
Hearts on fire - Hearts on fire
Το συγκρότημα λέγεται Hearts on fire. Ντάξει ντάξει;

Bolero - I wish
Αυτό είχε διασκευαστει πριν καμια 20αριά αλλά το πρωτότυπο είναι ασύγκριτο

Howard Grace - Monovision
Ο τύπος μοιάζει μ'εκείνον τον καρατέκα στην πρώτη σεζόν της Τόλμης και της Γοητείας

Klapto - Queen of the night
Η τύπισσα τρομερή χορευταρού. Επιπλέον, οποιος καταλαβαίνει τα λόγια, ας μου ρίξει μία κλήση. Α ναι, καμια σχέση με τον Ερικ, έτσι; Το λέω για να μη μπερδευτείτε.

Nove - Ride my bike (ή αλλιώς, Κάτσε στο παπί μου)
Το κομματάκι τα σπάει....

Ολα τα πιο πάνω τα άκουγα τέρμα πριν λίγο που γυρνουσα....Εχω ξεκουφαθεί. Αν και νομίζω το σωστό είναι "κουφαθεί". Το ξε είναι αφαιρετικό, δηλαδή αν είχα κουφαθεί και έλεγα ότι ξεκουφάθηκα, σημαίνει ότι δεν είμαι πλέον κουφός.
 
Rygar, τι κομματάρες ήταν αυτές. top top top. Έτσι, μην χάσεις την καρδιά σου. You'll never know.

Τι να ακούσω μετά από αυτό το ηλεκτρικό κακό που έπαθα...

Bob Salton - Starknight (Instrumental 1982)



Alexander Robotnick - Dance Boy Dance (1983)

 
ένα απ' τα καλύτερα albums του 1998 ,έβαλα για να κλείσω την μέρα και δεν είναι άλλο απ' το "Deserter's Songs" των Mercury Rev. Χαρακτηριστικά θυμάμαι σε ένα τεύχος του ΠΟΠ+ΡΟΚ (τεύχος Φεβρουαρίου 1999 νομίζω) που έλεγε ότι ο συγκεκριμένος δίσκος μέχρι τότε δεν είχε έλθει καν στην χώρα μας και πως έψαχναν εταιρεία να το κάνει διανομή κι εδώ.

R-908738-1371684080-4045.jpeg.jpg
 
ένα απ' τα καλύτερα albums του 1998 ,έβαλα για να κλείσω την μέρα και δεν είναι άλλο απ' το "Deserter's Songs" των Mercury Rev. Χαρακτηριστικά θυμάμαι σε ένα τεύχος του ΠΟΠ+ΡΟΚ (τεύχος Φεβρουαρίου 1999 νομίζω) που έλεγε ότι ο συγκεκριμένος δίσκος μέχρι τότε δεν είχε έλθει καν στην χώρα μας και πως έψαχναν εταιρεία να το κάνει διανομή κι εδώ.

Προβολή συνημμένου 234160
Υπέροχο, πρώτη φορά άκουσα το Holes και ανατρίχιασα, τι ευτυχία. :worship:


Coldplay - Don't Panic (2000)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα το καταχωρούσα στο θέμα "Ρετρό μελαγχολικά/λυπημένα κομμάτια", αλλά ο @Rygar ήταν σαφής: μόνο instrumental...
Οπότε εδώ, ενά από τα αγαπημένα μου ηλεκτρονικά κομμάτια:

Our Darkness - Anne Clark (1984) - (..."But there's no room for ideals in this mechanical place"...)

Και κάπως έτσι μεγάλωσα κόκκινο Milo.

Gary Numan - Cars (1979)

 
Υπέροχο, πρώτη φορά άκουσα το Holes και ανατρίχιασα, τι ευτυχία. :worship:


Coldplay - Don't Panic (2000)

Ειναι αριστούργημα της μουσικής πιστεύω απ' τα τελευταία μεγάλα άλμπουμς του 20ου αιώνα. Γενικά ακόμη και οι πρώτοι δίσκοι τους είναι απίστευτοι. Αξίζει να τους ψάξει κανείς.
 
Θα το καταχωρούσα στο θέμα "Ρετρό μελαγχολικά/λυπημένα κομμάτια", αλλά ο @Rygar ήταν σαφής: μόνο instrumental...
Οπότε εδώ, ενά από τα αγαπημένα μου ηλεκτρονικά κομμάτια:

Our Darkness - Anne Clark (1984) - (..."But there's no room for ideals in this mechanical place"...)

Τι να πει κανείς για αυτό το κομμάτι...
 
Hearts on fire - Hearts on fire

Το συγκρότημα λέγεται Hearts on fire. Ντάξει ντάξει;

Bolero - I wish

Αυτό είχε διασκευαστει πριν καμια 20αριά αλλά το πρωτότυπο είναι ασύγκριτο

Howard Grace - Monovision

Ο τύπος μοιάζει μ'εκείνον τον καρατέκα στην πρώτη σεζόν της Τόλμης και της Γοητείας

Klapto - Queen of the night

Η τύπισσα τρομερή χορευταρού. Επιπλέον, οποιος καταλαβαίνει τα λόγια, ας μου ρίξει μία κλήση. Α ναι, καμια σχέση με τον Ερικ, έτσι; Το λέω για να μη μπερδευτείτε.

Nove - Ride my bike (ή αλλιώς, Κάτσε στο παπί μου)

Το κομματάκι τα σπάει....

Ολα τα πιο πάνω τα άκουγα τέρμα πριν λίγο που γυρνουσα....
Πω πω, τρελό ξεβίδωμα! Όλα άψογα! (ειδικά τo I wish. Ξέρεις τι κόλλημα έχω με τις αυθεντικές εκτελέσεις).
Ήταν λες και άκουγα Blue space του παλιού καλού καιρού.

Κι αφού απόψε έπεσα στη μαρμίτα με τα ιταλο, άντε να βάλω κι ένα από αυτά που ακούω τώρα. Προτίμησα όμως τη μικρή βερσιόν. Έχει και κουλό βιντεοκλίπ.

Mike Mareen - Love Spy (1986)


Όσο για τον Klapto που ρώτησες, μάλλον ούτε αυτός ξέρει τι ακριβώς λέει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πω πω, τρελό ξεβίδωμα! Όλα άψογα!
Ήταν λες και άκουγα Blue space του παλιού καλού καιρού.
Για πες για τον BLUE SPACE του παλιού καλού καιρού. Τον ακούω τα τελευταία 3 χρόνια. Πώς ήταν παλιότερα?
 
Για πες για τον BLUE SPACE του παλιού καλού καιρού. Τον ακούω τα τελευταία 3 χρόνια. Πώς ήταν παλιότερα?
Νομίζω ότι αρχικά λεγόταν blue sky αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Πάντως από το ΄97 που τον άκουγα ήταν πάντα στους 107,2, λίγο δηλαδή πριν τερματίσει η βελόνα του ραδιοφώνου (τότε δεν είχα ψηφιακό). Τον θυμάμαι πάντα πειρατικό και νομίζω ότι ποτέ δεν έγινε νόμιμος (το οποίο θα προτιμήσω να μη σχολιάσω). Έπαιζε κατά κανόνα Italo και αρκετή ηλεκτρονική των 80s και τις ώρες που τον άκουγα έπαιζε non-stop. Αυτό που μου άρεσε ήταν ότι έβαζε σπάνια κομμάτια (καλή ώρα σαν κάποια από αυτά που ανέβασε χθες ο Rygar) και όχι τόσο αυτά που ακούγονταν στις περισσότερες disco της χώρας (εδώ που τα λέμε, οι ντίσκο της Αθήνας δεν ξέρω τι έπαιζαν, και δεν τις πρόλαβα κιόλας, στην επαρχία όμως που μεγάλωσα έπαιζαν τα πιο γνωστά).
Όσο έμενα Ιλίσια είχε σήμα καμπάνα. Εξέπεμπε μάλιστα από τον Υμηττό. Τώρα πια νομίζω ότι έχει γίνει Ιντερνετικός ο σταθμός (όχι; έχω καμιά δεκαριά χρόνια να τον ακούσω κι επίσης είμαι σε άλλη γειτονιά.) Ήταν πάντως η μόνη μου πηγή για να ακούω ίταλο.
 
Νομίζω ότι αρχικά λεγόταν blue sky αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Πάντως από το ΄97 που τον άκουγα ήταν πάντα στους 107,2, λίγο δηλαδή πριν τερματίσει η βελόνα του ραδιοφώνου (τότε δεν είχα ψηφιακό). Τον θυμάμαι πάντα πειρατικό και νομίζω ότι ποτέ δεν έγινε νόμιμος (το οποίο θα προτιμήσω να μη σχολιάσω). Έπαιζε κατά κανόνα Italo και αρκετή ηλεκτρονική των 80s και τις ώρες που τον άκουγα έπαιζε non-stop. Αυτό που μου άρεσε ήταν ότι έβαζε σπάνια κομμάτια (καλή ώρα σαν κάποια από αυτά που ανέβασε χθες ο Rygar) και όχι τόσο αυτά που ακούγονταν στις περισσότερες disco της χώρας (εδώ που τα λέμε, οι ντίσκο της Αθήνας δεν ξέρω τι έπαιζαν, και δεν τις πρόλαβα κιόλας, στην επαρχία όμως που μεγάλωσα έπαιζαν τα πιο γνωστά).
Όσο έμενα Ιλίσια είχε σήμα καμπάνα. Εξέπεμπε μάλιστα από τον Υμηττό. Τώρα πια νομίζω ότι έχει γίνει Ιντερνετικός ο σταθμός (όχι; έχω καμιά δεκαριά χρόνια να τον ακούσω κι επίσης είμαι σε άλλη γειτονιά.) Ήταν πάντως η μόνη μου πηγή για να ακούω ίταλο.
Από τον Blue sky έμαθα πολλά. Και τώρα στην ίδια συχνότητα, πάλι ιταλοντίσκο παίζουν, δε θυμάμαι το όνομα του σταθμού αλλά μία στο τόσο θα τον χρησιμοποιήσω. Κάποτε λεγόταν και Free fm. Αυτό που έκανα κατά καιρούς ήταν να χρησιμοποιώ το Shazam αν μ'άρεσε κάποιο τραγούδι.
 
Πίσω
Μπλουζα