Τι ακούω απόψε ...

Από παλαιότερη ανάρτησή μου ( βλ. εδώ ) :
SUNDAY CLUB - Come on (1984)
Στην περιγραφή αναγράφονται :
" Ο βασικός πυρήνας των SUNDAY CLUB από το 1983 είναι ο Alex-C (Αλέξης Παπαλάμπρου): φωνή & πλήκτρα, Lucky-D (Λάκης Ντελιογλάννης): κιθάρες & φωνητικά και Tina Moreton: φωνητικά, ενώ για κάποιο διάστημα πλαισίωσαν το συγκρότημα ο Νίκος - κιθάρα και η Jane - φωνητικά. Κυκλοφόρησαν ένα 12'' single με τρία κομμάτια και έπειτα το LP "For sale" to 1984 και το maxi single "Voices/Help me (I'm falling)" το 1986. Ο Αλέξης και ο Λάκης συνυπήρξαν στους SCHMETTERLING πριν τους SUNDAY CLUB ενώ ο Αλέξης σόλο ως ALEX-C κυκλοφόρησε από το 1986 έως το 1987 τρία επιτυχημένα maxi single, το "Tonight all night" το 1986 και τα "Fire" και "Heart broken" to 1987. Ο απανταχού παρών μάγος των synths Βασίλης Δερτιλής έχει βάλει το μαγικό χεράκι του και εδώ κάνοντας την παραγωγή ενώ ο Κώστας Χαριτοδιπλωμένος έπαιξε μπάσο στο Don't say it. Παρούσα (κι εδώ) και η Μαντώ βάζοντας τις υπέροχες φωνητικές πινελιές της. Μία άψογη παραγωγή από ένα από τα κορυφαία ελληνικά συγκροτήματα των 80's !!! "

Στα σχόλια ο ίδιος ο Alex-C (Αλέξης Παπαλάμπρου) αναγράφει :
" Φιλε Μακη, για να ειμαστε σωστοι πρεπει να πουμε οτι το κομματι ηχογραφηθηκε πριν ελθει στο συγκροτημα η Tina!
Τα πολυ ομορφα φωνητικα, ειναι απο την μεγαλη Μαντω! "


Το παραπάνω περιλαμβάνεται στον δίσκο Sunday Club - For Sale , Virgin – VG 50091 , 1984 .
 
Στέλιος Καζαντζίδης - Πάρε τα χνάρια μου - Official Video Clip
Επανεκτέλεση με β' φωνή την Πίτσα Παπαδοπούλου
Στο ακορντεόν ο Κώστας Σταματάκης
 
Ο έρωτας μες στο νερό - Μαντώ
Από το CD "Εν Πλω", που εξέδωσε τι 1996 η Interamerican σε συνεργασία με το Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας, για τον Έλληνα Ναυτικό
 
Τα παρακάτω περιλαμβάνονται στο δίσκο

ΜΠΑΙ - ΜΠΑΙ ΜΑΙ ΝΤΑΡΛΙΝΓΚ - ΜΠΑΜΠΗΣ ΜΑΡΚΑΚΗΣ - ΡΟΥΛΑ ΚΑΛΑΚΗ

Ο ΔΙΣΚΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ - Μπάμπης Μαρκάκης - Ρούλα Καλάκη

ΝΤΙΡΙ ΝΤΙΡΙ - ΑΝΔΡΕΑΣ ΒΑΣΙΟΣ - ΝΙΝΤΑ ΚΑΝΑΚΗ

Παπαδάκη Ελένη-Τα Ζάρια

ΚΑΡΑΟΛΗΣ Τ ΚΑΛΑΚΗ Ρ-Εγώ Χτυπώ την πόρτα σου

ΟΥΤΕ ΜΙΛΑΕΙ ΟΥΤΕ ΛΑΛΑΕΙ - ΣΠΥΡΟΣ ΖΑΓΟΡΑΙΟΣ
https://youtu.be/hnQv9ojeVbA

ΣΠΥΡΟΣ ΖΑΓΟΡΑΙΟΣ - Πάρτε κύριε λαχεία
https://youtu.be/zmA8c9xebyI
 
Τα παρακάτω περιλαμβάνονται στο δίσκο

ΜΠΑΙ - ΜΠΑΙ ΜΑΙ ΝΤΑΡΛΙΝΓΚ - ΜΠΑΜΠΗΣ ΜΑΡΚΑΚΗΣ - ΡΟΥΛΑ ΚΑΛΑΚΗ


Ο ΔΙΣΚΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ - Μπάμπης Μαρκάκης - Ρούλα Καλάκη


ΝΤΙΡΙ ΝΤΙΡΙ - ΑΝΔΡΕΑΣ ΒΑΣΙΟΣ - ΝΙΝΤΑ ΚΑΝΑΚΗ


Παπαδάκη Ελένη-Τα Ζάρια


ΚΑΡΑΟΛΗΣ Τ ΚΑΛΑΚΗ Ρ-Εγώ Χτυπώ την πόρτα σου


ΟΥΤΕ ΜΙΛΑΕΙ ΟΥΤΕ ΛΑΛΑΕΙ - ΣΠΥΡΟΣ ΖΑΓΟΡΑΙΟΣ


ΣΠΥΡΟΣ ΖΑΓΟΡΑΙΟΣ - Πάρτε κύριε λαχεία
Από τους δίσκους που ένα φεγγάρι είχα κυριολεκτικά λιώσει στο παίξιμο. Λατρεύω Ρούλα Καλάκη!
 
Από τους δίσκους που ένα φεγγάρι είχα κυριολεκτικά λιώσει στο παίξιμο. Λατρεύω Ρούλα Καλάκη!
Έχω αγοράσει το σχετικό CD Λούμπεν-Τραγούδια Παρατράγουδα από το Metropolis στην Πανεπιστημίου γύρω στο δεύτερο μισό της δεκαετίας του '00... Τότε δυστυχώς κοιτούσα μόνο λαϊκά οπότε και να υπήρχαν CD της Μαντώς τα προσπερνούσα ...ΑΙΣΧΟΣ
 
Βροχερή η μέρα και σήμερα εδώ στα δυτικά στης μικρής μας πατρίδας (τι πρωτότυπο!). Κανονικά θα έπρεπε να ακούω χριστουγεννιάτικα με τέτοιο καιρό αλλά μπα... Λαϊκά ακούω, ταιριάζει και με το σκηνικό έξω. :p

Γιώτα Λύδια - Στη χειμωνιάτικη βροχή (1965) *


* Η Αρλέτα το διασκεύασε το 1993 για το δίσκο της "Μετά τιμής" και το άκουσμα ήταν πιο ανατολίτικο / βορειοαφρικάνικο. Όσοι συμπαθούν τις διασκευές (εγώ καθόλου) μπορούν να το αναζητήσουν στο ΥΤ.
 
Από τους δίσκους που ένα φεγγάρι είχα κυριολεκτικά λιώσει στο παίξιμο. Λατρεύω Ρούλα Καλάκη!
Εγώ είχα αγοράσει ένα διπλό βινύλιο με τίτλο σκέτα "Τα Λούμπεν" που πρέπει να ήταν η αυξημένη έκδοση αυτού αφού έχει όλα τα τραγούδια του και πολλά άλλα. Και το λατρεύω. Εϊναι δύσκολο να ξεχωρίσω ποιο είναι το χειρότερο (επομένως το καλύτερο) απ' όλα, αν και η εισαγωγή του "Μπάι μπάι μάι ντάρλινγκ" είναι ασυναγώνιστη.

Ελπίζω κάποτε να βρω το αγαπημενότερό μου λούμπεν το οποίο έχω σίγουρα ξαναναφέρει εδώ. Το έχω ακούσει μόνο μια φορά, αλλά τέτοια εισαγωγή δύσκολα ξεχνιέται. Ίσως είναι η μόνη που ξεπερνάει το "Μπάι μπάι".

ΕΚΕΙΝΗ: Αγάπη μου τι κάνεις? Πώς είσαι?
ΕΚΕΙΝΟΣ (Ανέκφραστα) Δεν ξέρω. Δεν θυμάμαι. Ποια είσαι?
(Μουσική)
και μετά αρχίζει μια φωσκολιάδα διότι ο τύπος έχει πάθει αμνησία όπως σε τόσες ταινίες που έχουμε συζητήσει κατά καιρούς και παρόλο που αυτή του τραγουδάει με σπαραγμό "Εγώ είμ' η αγάπη σου" εκείνος δεν την αναγνωρίζει. Δεν θυμάμαι αν στο τέλος βρίσκει τη μνήμη του, λογικά ναι. Αναρωτιέμαι αν είναι ένα ακόμη έπος των Μακράκη - Καλάκη. Αλλά την εποχή που το άκουσα δεν είχα ιδέα από αυτά τα τραγούδια εκτός από κάτι αμυδρές μνήμες από τα παιδικά μου χρόνια, κι έτσι δεν γνώριζα ονόματα και φωνές. Φυσικά κάποια από αυτά είχαν γίνει mainstream επιτυχίες (10 συμβουλές και απάντηση, Η καλλιόπη απ' τη Γούβα, οι γιεγιέδες, Μάμυ μπλου ρεμπέτισσα κλπ) και τα θυμόμουν καλύτερα.
 
Εγώ είχα αγοράσει ένα διπλό βινύλιο με τίτλο σκέτα "Τα Λούμπεν" που πρέπει να ήταν η αυξημένη έκδοση αυτού αφού έχει όλα τα τραγούδια του και πολλά άλλα. Και το λατρεύω. Εϊναι δύσκολο να ξεχωρίσω ποιο είναι το χειρότερο (επομένως το καλύτερο) απ' όλα, αν και η εισαγωγή του "Μπάι μπάι μάι ντάρλινγκ" είναι ασυναγώνιστη.

Ελπίζω κάποτε να βρω το αγαπημενότερό μου λούμπεν το οποίο έχω σίγουρα ξαναναφέρει εδώ. Το έχω ακούσει μόνο μια φορά, αλλά τέτοια εισαγωγή δύσκολα ξεχνιέται. Ίσως είναι η μόνη που ξεπερνάει το "Μπάι μπάι".

ΕΚΕΙΝΗ: Αγάπη μου τι κάνεις? Πώς είσαι?
ΕΚΕΙΝΟΣ (Ανέκφραστα) Δεν ξέρω. Δεν θυμάμαι. Ποια είσαι?
(Μουσική)
και μετά αρχίζει μια φωσκολιάδα διότι ο τύπος έχει πάθει αμνησία όπως σε τόσες ταινίες που έχουμε συζητήσει κατά καιρούς και παρόλο που αυτή του τραγουδάει με σπαραγμό "Εγώ είμ' η αγάπη σου" εκείνος δεν την αναγνωρίζει. Δεν θυμάμαι αν στο τέλος βρίσκει τη μνήμη του, λογικά ναι. Αναρωτιέμαι αν είναι ένα ακόμη έπος των Μακράκη - Καλάκη. Αλλά την εποχή που το άκουσα δεν είχα ιδέα από αυτά τα τραγούδια εκτός από κάτι αμυδρές μνήμες από τα παιδικά μου χρόνια, κι έτσι δεν γνώριζα ονόματα και φωνές. Φυσικά κάποια από αυτά είχαν γίνει mainstream επιτυχίες (10 συμβουλές και απάντηση, Η καλλιόπη απ' τη Γούβα, οι γιεγιέδες, Μάμυ μπλου ρεμπέτισσα κλπ) και τα θυμόμουν καλύτερα.
Καλέ μου ελέφαντα, οι ευχές την περίοδο των Χριστουγέννων πραγματοποιούνται, λένε. Το ίδιο και η δική σου μετά από τόσα χρόνια προσμονής κι ελπίδας. Ελπίζω να το χαρείς!*

Μανώλης Αγγελόπουλος - Αννούλα Βασιλείου - Εγώ είμαι η αγάπη σου (1965)


*Από τότε που το είχες πρωτοαναφέρει δε σταμάτησα να ψάχνω. Κι ομολογώ ότι όντως είναι πιο ωραίο και πιο σπαραξικάρδιο από το "Μπάι μπάι".
 
Βροχερή η μέρα και σήμερα εδώ στα δυτικά στης μικρής μας πατρίδας (τι πρωτότυπο!). Κανονικά θα έπρεπε να ακούω χριστουγεννιάτικα με τέτοιο καιρό αλλά μπα... Λαϊκά ακούω, ταιριάζει και με το σκηνικό έξω. :p

Γιώτα Λύδια - Στη χειμωνιάτικη βροχή (1965) *
Τραγουδάρα... των Βασίλη Καραπατάκη , Άγγελου Αττικού
περιλαμβάνεται στον δίσκο Vinyl, 7" 45στρ., Columbia – SCDG 3537 ,1965
στην άλλη πλευρά το
ΜΗ ΣΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΡΓΑΤΗΣ - ΚΑΨΑΛΗΣ ΘΑΝΑΣΗΣ & ΒΟΥΛΑ ΓΚΙΚΑ
του Βασ.Καραπατάκη
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εγώ είχα αγοράσει ένα διπλό βινύλιο με τίτλο σκέτα "Τα Λούμπεν" που πρέπει να ήταν η αυξημένη έκδοση αυτού αφού έχει όλα τα τραγούδια του και πολλά άλλα. Και το λατρεύω. Εϊναι δύσκολο να ξεχωρίσω ποιο είναι το χειρότερο (επομένως το καλύτερο) απ' όλα, αν και η εισαγωγή του "Μπάι μπάι μάι ντάρλινγκ" είναι ασυναγώνιστη.

Ελπίζω κάποτε να βρω το αγαπημενότερό μου λούμπεν το οποίο έχω σίγουρα ξαναναφέρει εδώ. Το έχω ακούσει μόνο μια φορά, αλλά τέτοια εισαγωγή δύσκολα ξεχνιέται. Ίσως είναι η μόνη που ξεπερνάει το "Μπάι μπάι".

ΕΚΕΙΝΗ: Αγάπη μου τι κάνεις? Πώς είσαι?
ΕΚΕΙΝΟΣ (Ανέκφραστα) Δεν ξέρω. Δεν θυμάμαι. Ποια είσαι?
(Μουσική)
και μετά αρχίζει μια φωσκολιάδα διότι ο τύπος έχει πάθει αμνησία όπως σε τόσες ταινίες που έχουμε συζητήσει κατά καιρούς και παρόλο που αυτή του τραγουδάει με σπαραγμό "Εγώ είμ' η αγάπη σου" εκείνος δεν την αναγνωρίζει. Δεν θυμάμαι αν στο τέλος βρίσκει τη μνήμη του, λογικά ναι. Αναρωτιέμαι αν είναι ένα ακόμη έπος των Μακράκη - Καλάκη. Αλλά την εποχή που το άκουσα δεν είχα ιδέα από αυτά τα τραγούδια εκτός από κάτι αμυδρές μνήμες από τα παιδικά μου χρόνια, κι έτσι δεν γνώριζα ονόματα και φωνές. Φυσικά κάποια από αυτά είχαν γίνει mainstream επιτυχίες (10 συμβουλές και απάντηση, Η καλλιόπη απ' τη Γούβα, οι γιεγιέδες, Μάμυ μπλου ρεμπέτισσα κλπ) και τα θυμόμουν καλύτερα.
Πάμε και για άλλη μια παραγγελία...

Δίσκος 2 x Vinyl, LP, Compilation "Τα Λούμπεν", Minos – 7243 4 78928 1 3 , Feb 1993

Ενδεικτικά παραθέτω τα ακόλουθα
Σήκω Μπέμπα Κάτσε Μπέμπα - Νίντα Κανάκη & Ανδρέας Βάσιος

ΟΙ ΓΙΕΓΙΕΔΕΣ - Δ ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ & ΛΙΤΣΑ ΔΙΑΜΑΝΤΗ

ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΜΗ ΦΥΓΕΙΣ - ΓΙΩΤΑ ΛΥΔΙΑ & ΘΑΝ.ΚΑΨΑΛΗΣ

ΝΙΑΟΥ ΝΙΑΟΥ ΓΙΑΝΚΑ - ΣΠΥΡΟΣ & ΖΩΗ ΖΑΓΟΡΑΙΟΥ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλέ μου ελέφαντα, οι ευχές την περίοδο των Χριστουγέννων πραγματοποιούνται, λένε. Το ίδιο και η δική σου μετά από τόσα χρόνια προσμονής κι ελπίδας. Ελπίζω να το χαρείς!*

Μανώλης Αγγελόπουλος - Αννούλα Βασιλείου - Εγώ είμαι η αγάπη σου (1965)


*Από τότε που το είχες πρωτοαναφέρει δε σταμάτησα να ψάχνω. Κι ομολογώ ότι όντως είναι πιο ωραίο και πιο σπαραξικάρδιο από το "Μπάι μπάι".

Περιλαμβάνεται στο

Στην άλλη πλευρά το

ΜΑΝΩΛΗΣ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ - ΒΑΝΑ
 
Μπάμπης Μαρκάκης (πραγματικό όνομα Μάρκος Μπαλτόπουλος)

ΜΠΑΜΠΗΣ ΜΑΡΚΑΚΗΣ - ΠΕΡΑΣΜΕΝΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ

Πρώτη εκτέλεση μαζί με την ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΡΟΛ το 1967


Η ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΡΟΛ λέει στο τραγούδι την πρώτη φορά "Δεν αντέχω πια ΤΟΝ χωρισμό.."
και την δεύτερη "Δεν αντέχω πια ΣΤΟΝ χωρισμό.."

Δεύτερη εκτέλεση μαζί με την ΜΙΝΑ ΜΑΡΙΑΝΟΥ το 1974
ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ "ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΓΟΥΡΙ" 1974.. Δισκογραφική Εταιρία PANIVAR..
Η ΜΙΝΑ ΜΑΡΙΑΝΟΥ λέει δυο φορές στο τραγούδι "Δεν αντέχω πια ΤΟΝ χωρισμό.."
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα