Τι ακούω απόψε ...

Σήμερα συνειδητοποίησα ότι πέρασαν κιόλας 5 χρόνια από τότε που έφυγε ανήμερα τα Χριστούγεννα. Ότι κι αν ήταν, ότι ζωή κι αν είχε επιλέξει να κάνει, ποτέ δεν επηρέασε τη γνώμη μου πως ήταν ένας μοναδικός καλλιτέχνης καθώς η φωνή του και τα τραγούδια του με συντρόφεψαν σε άπειρες στιγμές της προεφηβικής κι εφηβικής μου ηλικίας.
Το συγκεκριμένο κομμάτι, από τον πρώτο του προσωπικό δίσκο έπειτα από τη διάλυση των Wham, είναι από τα πιο αγαπημένα μου γιατί πέρα από τους στίχους δείχνει πόσο ικανός και ταλαντούχος ήταν αφού τόλμησε ένα είδος (soul) που μόνο αφροαμερικανοί τραγουδιστές μπορούσαν να ερμηνεύσουν με τόση ευαισθησία.

George Michael - One More Try (1987)

 
ήταν ένας μοναδικός καλλιτέχνης καθώς η φωνή του και τα τραγούδια του με συντρόφεψαν σε άπειρες στιγμές της προεφηβικής κι εφηβικής μου ηλικίας.
Μοναδικός και για μένα Bajar. Τι κομματάρα έβαλες.

Σε ανάλογο mood, είναι και αργά...

Sade - Is It A Crime (1986)

 
Johann Strauss II - Vienna Blood Waltz

Johann Strauss II - Voices of Spring Waltz

Johann Strauss II - Die Fledermaus Overture

Josef Strauss: Delirien Waltz, Op. 212

Josef Strauss: Sphärenklänge, Op.235

Joseph Strauss "Feuerfest!" Polka francaise op.269
 
Τελευταία επεξεργασία:
Την Παρασκευή το βράδυ θα έχουν την τιμητική τους αυτά με την Πρωτοχρονιάτικη συναυλία στη Βιέννη. Βιάζεσαι να έρθει ο καινούργιος χρόνος? Μπα, μάλλον βιάζεσαι να φύγει το 2021.
 
Την Παρασκευή το βράδυ θα έχουν την τιμητική τους αυτά με την Πρωτοχρονιάτικη συναυλία στη Βιέννη. Βιάζεσαι να έρθει ο καινούργιος χρόνος? Μπα, μάλλον βιάζεσαι να φύγει το 2021.
Ούτε το ένα...ούτε το άλλο. Είναι all time classics.
 
Γιαννης Λογοθετης - Το Πρωί Στις 8. Απο τον δίσκο "ΛοΓοκρισιες" (1977).


Αν θελει κανεις να μου κανει ενα δωρο για τις γιορτες, θα ηθελα ενα cd box set με ολους τους δισκους του Γιαννη Λογοθετη remastered. Ευχαριστω.
 
Γιαννης Λογοθετης - Το Πρωί Στις 8. Απο τον δίσκο "ΛοΓοκρισιες" (1977).

Αν θελει κανεις να μου κανει ενα δωρο για τις γιορτες, θα ηθελα ενα cd box set με ολους τους δισκους του Γιαννη Λογοθετη remastered. Ευχαριστω.
Το παρακάτω το είχα μικρός σε κασσέττα την οποία είχα λιώσει...
Πρόσφατα βρήκα το βινύλιο σε άριστη κατάσταση.
Ακολουθεί η ανάρτηση όλου του δίσκου από το επίσημο κανάλι του Θέμη Ανδρεάδη
Θέμης Ανδρεάδης ''ο Θέμης Ανδρεάδης τραγουδάει Λογοθέτη'' (1976) Full Album/Official Audio Release
 
Μεγαλωσα με αυτα γιατι οι γονεις μου ειχαν (και εχουν) πολλους απο αυτους τους δισκους απο οταν ηταν καινουριοι.

Τα εχω πρακτικα ολα σε mp3 με σχετικα καλη ποιοτητα, αλλα οπως και να το κανεις αλλο το mp3 απο παλια βινύλια και αλλο ενα καλο ψηφιακο remaster... πραγματικά θα το αγόραζα επι τοπου αν κυκλοφορούσε ενα cd box set.

Βεβαιως ξερω τι θα πουν οι δισκογραφικές εταιριες:
<sarcasm mode>Μια στιγμουλα να τελειώσουμε το box set με την δισκογραφία Χαρρυ Κλυνν και αμεσως μετα θα πιάσουμε τον Λογο! </sarcasm mode> :eviltongue: :bash:
 
Μεγαλωσα με αυτα γιατι οι γονεις μου ειχαν (και εχουν) πολλους απο αυτους τους δισκους απο οταν ηταν καινουριοι.

Τα εχω πρακτικα ολα σε mp3 με σχετικα καλη ποιοτητα, αλλα οπως και να το κανεις αλλο το mp3 απο παλια βινύλια και αλλο ενα καλο ψηφιακο remaster... πραγματικά θα το αγόραζα επι τοπου αν κυκλοφορούσε ενα cd box set.
'Οπως και να το κάνουμε ο ήχος του βινυλίου είναι αλλιώς. Τα cd είναι βέβαια πιο πρακτικά αλλά τα βινύλια έχουν την ιεροτελεστία τους. Πώς θα πιάσει κάποιος τον δίσκο από τις άκρες για να φύγει η όποια σκόνη υπάρχει και όταν τελειώσει η μία πλευρά να τον γυρίσει από την άλλη. Στα 33άρια δεν είναι τόσο πρόβλημα όσο στα 45άρια, αλλά τα τελευταία είναι άλλο πράγμα.
 
Πίσω
Μπλουζα