Τι ακούω απόψε ...

Δεν είναι καν ρετρό αλλά σήμερα, με όλο αυτό το χάλι έξω μόνο αυτό μου ήρθε να ακούσω*.
Καλημέρα!

Διονύσης Σαββόπουλος - Το τραγούδι του χειμώνα (2014)



*Θα έβαζα το "Ένα τραγούδι για το χειμώνα" του Τζιμάκου αλλά τόσα χρόνια θητείας στο φόρουμ είναι κρίμα να τα πετάξω για μερικούς στίχους... :)
 
Psycho - Psycho killer (1982)

(Μέλη συγκροτήματος: Ντόρα Αντωνιάδου† - Στέφανος Κοτατής)

(Ελληνική διασκευή του τραγουδιού των Talking Head)


Αυτό ήταν και η πιο μεγάλη τους επιτυχία, μάλιστα πήρε έγκριση απ' τον ίδιο τον Byrne η διασκευή που την βρήκε πολύ έμπνευσμενη
 
Δεν είναι καν ρετρό αλλά σήμερα, με όλο αυτό το χάλι έξω μόνο αυτό μου ήρθε να ακούσω*.
Καλημέρα!

Διονύσης Σαββόπουλος - Το τραγούδι του χειμώνα (2014)


*Θα έβαζα το "Ένα τραγούδι για το χειμώνα" του Τζιμάκου αλλά τόσα χρόνια θητείας στο φόρουμ είναι κρίμα να τα πετάξω για μερικούς στίχους... :)
Και όμως η σημερινή μου λίστα έχει Σαββόπουλο! Μάλιστα, αγνοούσα πως είναι τόσο παλιό. Αν με ρώταγες θα σου έλεγα μάλλον 80s....

Διονύσης Σαββόπουλος - Μη μιλάς άλλο για αγάπη (1966)

 
Από προχθές έχω κολλήσει με τα garage ακούσματά μου των αρχών της δεκαετίας του 90. Μα πού έχω βάλει την κασέτα που ακούγαμε στο κασετόφωνο ενώ κάναμε τις εργασίες της σχολής...
Bajar είναι σαν να το έχεις βάλει το "ένα τραγούδι για τον χειμώνα".
 
Νατάσσα Μποφίλιου - Η καρδιά πονάει όταν ψηλώνει (2012)


Εξαιρετικό τραγούδι, εξαιρετική φωνή :worship:
 
Τελευταία επεξεργασία:
The Supremes - You keep me hangin on
Το κομματάκι το απογείωσε η Kim Wilde.

The Bobby Fuller Four - I Fought the Law
Προσέξτε πόσο μπροστά από την εποχή του είναι ο ήχος αυτου του κομματιού.

Αυτa και πάρα πολλά άλλα βρίσκονται στο soundtrack του Mafia 3. Αποφάσισα να το συμπεριλάβω στη συλλογή του αυτοκινήτου μου.
 
Scorpions-World Wide Live
αυθεντικός διπλός δίσκος εισαγωγής!
 
Πίσω
Μπλουζα