Τι ακούω απόψε ...

To ομώνυμο κομμάτι του θρυλικού δίσκου "Bat out of hell" του Meat Loaf (σε συνεργασία με τον σπουδαίο Jim Steinman που συνέλαβε το concept και δημιούργησε τα κομμάτια του σπουδαίου αυτού δίσκου και δυστυχώς δεν είναι κι αυτός εν ζωή) που έφυγε χθες... Κατά την ταπεινή μου γνώμη το "Bat out of hell" είναι ένα απ' τα καλύτερα albums κλασικού rock και δικαίως έμεινε στην ιστορία σε παραγωγή του μεγάλου Todd Rundgren.

 
ΕΥΗ ΜΥΛΟΠΟΥΛΟΥ-ΣΤΟ ΛΕΝΕ ΣΤΟ ΛΕΝΕ
Μουσική: Κώστας Καπνίσης, στίχοι: Θάνος Σοφός
Δίσκος Vinyl 7", 45στρ, Columbia ‎– SCDG 2723, 1960
 
Το πρώτο τραγούδι που έγραψε ο Κώστας Καπνίσης το 1939 σε στίχους Γιώργου Οικονομίδη.

Εξαιρετικό ντοκουμέντο με τον ίδιο τον συνθέτη να παίζει στο πιάνο...
Κώστας Καπνίσης "Γελάς"

ΓΕΛΑΣ - ΤΩΝΗΣ ΜΑΡΟΥΔΑΣ

Γελάς - Μαίρη Λω (1953)

Alexia Vassiliou feat. Kostas Kapnisis - Gelas (Official Music Video)


 
Αγαπημένο και χιλιοακουσμένο garage. Μου άρεσε και η εκδοχή του από την Siouxsie, δεν έχανε τον πάνκικο χαρακτήρα του παρόλο που έχανε την χαρακτηριστική φωνή του Iggy. Ίσως μ άρεσε γιατί πρώτα το άκουσα το 1987 από τους Siouxsie and the bunches. Μετά από δυό τρία χρόνια έμαθα και τον Iggy που το είχε κυκλοφορήσει δέκα χρόνια νωρίτερα.
 
Running wild-blazon stone
πολύ μου αρέσει η πειρατική θεματολογία τους, αν και πριν ήταν με το occult.
 
Ένα ελληνικό αγγλόφωνο συγκρότημα οι Psycho και το "Robert Mitchum's Back Ιn Town" απ' τον δεύτερο δίσκο τους με τίτλο "40 Days" του 1987. Το βινύλιο το είχα βρει πριν 3 χρόνια περίπου.

 
Ένα ελληνικό αγγλόφωνο συγκρότημα οι Psycho και το "Robert Mitchum's Back Ιn Town" απ' τον δεύτερο δίσκο τους με τίτλο "40 Days" του 1987. Το βινύλιο το είχα βρει πριν 3 χρόνια περίπου.

Δεν γνώριζα το σχήμα, μου έκανε εντύπωση το track και αναζήτησα περισσότερες πληροφορίες.

Καλημέρα, καλή εβδομάδα.

Δημήτρης Παναγόπουλος - Αύρα (1988)

 
Psycho - Psycho killer (1982)

(Psycho: Ντόρα Αντωνιάδου† - Στέφανος Κοτατής)

45465.jpg

(Ελληνική διασκευή του τραγουδιού των Talking Head)


 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα