Τι ακούω απόψε ...

ABBA-Voyage
καινούριο άλμπουμ των ΑΒΒΑ μετά από 40 χρόνια!!! μου το πήραν σε βινύλιο για τα Χριστούγεννα η αδερφή μου και τα ανιψάκια μου!
 
ΣΤΡΑΤΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΜΗΝΑΣ ΔΕΚΑΤΡΕΙΣ
(Στράτος Διονυσίου- Αρίστος Τσολακίδης)

ΣΤΡΑΤΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ΔΩΣ' ΜΟΥ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΚΙ ΑΝΤΙΟ
(Στράτος Διονυσίου- Αρίστος Τσολακίδης)


Θεσσαλονίκη ξακουσμένη Στράτος Διονυσίου
Στίχοι-Μουσική: Βασίλης Τσιτσάνης, Βλάχος
Πρώτη εκτέλεση: Στράτος Διονυσίου & Καίτη Θύμη ( Ντουέτο )

ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΖΑΡΙΑ - ΣΤΡΑΤΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ & ΑΝΘΟΥΛΑ ΠΑΠΠΑ
Στίχοι-Μουσική: Βασίλης Τσιτσάνης, Βλάχος

 
Αυτο έβαλα να ακούσω. Με στιγμάτισε, δεν το κρύβω. Με την καλη έννοια.
Πολύ ωραίο, αγαπημένο track. Θα μείνω στον Λάκη, ανάμεσα στα υπέροχα Σε Ζητάω και Δικαίωμα στο όνειρο, επιλέγω το δεύτερο.

Καλημέρα.

Λάκης Παπαδόπουλος - Δικαίωμα στο όνειρο (1985)

 
Τελευταία επεξεργασία:
ΣΤΡΑΤΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΜΗΝΑΣ ΔΕΚΑΤΡΕΙΣ
(Στράτος Διονυσίου- Αρίστος Τσολακίδης)

ΣΤΡΑΤΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ΔΩΣ' ΜΟΥ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΚΙ ΑΝΤΙΟ
(Στράτος Διονυσίου- Αρίστος Τσολακίδης)


Θεσσαλονίκη ξακουσμένη Στράτος Διονυσίου
Στίχοι-Μουσική: Βασίλης Τσιτσάνης, Βλάχος
Πρώτη εκτέλεση: Στράτος Διονυσίου & Καίτη Θύμη ( Ντουέτο )

ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΖΑΡΙΑ - ΣΤΡΑΤΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ & ΑΝΘΟΥΛΑ ΠΑΠΠΑ
Στίχοι-Μουσική: Βασίλης Τσιτσάνης, Βλάχος

Επειδη ειδα οτι ποσταρισες τον Στρατο Διονυσιου στον οποιο κι εγω εχω ιδιαιτερη αδυναμια οπως και στον Στελιο Καζαντζιδη θα μου
επιτρεψεις να σου δειξω και μια διασκευη του τραγουδιου "Θαρος πρεπει να χεις θαρρος" με ερμηνευτη τον Παυλο Τσαντεκιδη.
Ο Παυλος Τσαντεκιδης ηταν τραγουδιστης στην γεωργιανη δημοκρατια τον καιρο που ηταν ακομα σοβιετικη κι εδω στην
Ελλαδα τραγουδα σε ταβερνες και γαμηλιες δεξιωσεις..
Το συγκεκριμενο βιντεο ειναι ερασιτεχνικη ληψη και τραβηχτηκε στην εποχη της περεστροϊκας στην ταβερνα Μπερικονι
που πηρε το ονομα της απο την ομωνυμη επαρχια της γεωργιανης δημοκρατιας.
 
Έβλεπα ένα αφιέρωμα για τον μεγάλο μας συνθέτη Απόστολο Καλδάρα απ το αρχείο της ΕΡΤ. Ανάμεσα σε άλλα παλιά αποσπάσματα ξεχώρισα ένα με τον παλιό ρεμπέτη Γιάννη Κυριαζή, λίγα χρόνια πριν φύγει από τη ζωή, ταλαιπωρημένος και πάμφτωχος, όπως οι περισσότεροι καλλιτέχνες του είδους και της εποχής. Το απόσπασμα ήταν από τα μέσα του '70. Εδώ ο Κυριαζής σε ένα από τα πρώτα τραγούδια που ηχογράφησε με συνθέτη τον Καλδάρα. Όχι πολύ γνωστός μέχρι σήμερα στο ευρύ κοινό, δεν έφτασε ποτέ τη δημοφιλία του συγχρόνου του Πρόδρομου Τσαουσάκη, αξίζει όμως να τον ακούσετε, Μια ιδιαίτερη φωνή, απ τις σημαντικότερες του ρεμπέτικου και της εποχής.

 
Έβλεπα ένα αφιέρωμα για τον μεγάλο μας συνθέτη Απόστολο Καλδάρα απ το αρχείο της ΕΡΤ. Ανάμεσα σε άλλα παλιά αποσπάσματα ξεχώρισα ένα με τον παλιό ρεμπέτη Γιάννη Κυριαζή, λίγα χρόνια πριν φύγει από τη ζωή, ταλαιπωρημένος και πάμφτωχος, όπως οι περισσότεροι καλλιτέχνες του είδους και της εποχής. Το απόσπασμα ήταν από τα μέσα του '70. Εδώ ο Κυριαζής σε ένα από τα πρώτα τραγούδια που ηχογράφησε με συνθέτη τον Καλδάρα. Όχι πολύ γνωστός μέχρι σήμερα στο ευρύ κοινό, δεν έφτασε ποτέ τη δημοφιλία του συγχρόνου του Πρόδρομου Τσαουσάκη, αξίζει όμως να τον ακούσετε, Μια ιδιαίτερη φωνή, απ τις σημαντικότερες του ρεμπέτικου και της εποχής.

Η πρώτη εκτέλεση του τραγουδιού το 1947 Στέλλα Χασκίλ & Γιάννης Κυριαζής & Απόστολος Καλδάρας

Στην άλλη πλευρά του δίσκου Shellac 10" , 78 RPM , Odeon – G.A. 7385 , 1947
το
Στέλλα Χασκίλ - Νύχτωσε Χωρίς Φεγγάρι
 
Τελευταία επεξεργασία:
ΣΑΠΟΥΝΤΖΑΚΗ ΖΩΖΩ & ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΡΙΑΖΗΣ - Ο ΜΗΝΑΣ ΕΧΕΙ ΔΕΚΑΤΡΕΙΣ
Δίσκος Shellac, 10", 78 RPM , His Master's Voice – A.O. 5298


ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΝΑΥΑΓΙΟ - ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΥΡΙΑΖΗΣ
Δίσκος 7", 45 στροφών, RCA Victor ‎ 48g 2414 , 1963
 
Τελευταία επεξεργασία:
ΜΑΝΤΩ ΒΡΕΣΤΑ ΜΕ ΣΕΝΑ (1998, album Προδοσία)
Στίχοι: Φώντας Θεοδώρου
Μουσική: Χρυσόστομος Χαρίσης

Δε θέλω όρους και υποδείξεις
Δε θέλω λόγια και συμβουλές
Στον εαυτό σου ν’ αποδείξεις
Αυτά που τώρα σε μένα λες

Βρες τα με σένα, πρώτα με σένα
Κι άσε με μένα να κάνω λάθη και να πονώ
Βρες τα με σένα, πρώτα με σένα
Κι άσε με μένα που δεν ξέρω ν’ αγαπώ

Δε θέλω όρους και υποδείξεις
Ούτε σηκώνω απειλές
Κι αν πονάω που θα μου λείψεις
Εσύ θα έχεις ενοχές

 
Την εποχή που είχε ξαναέρθει στη μόδα το "Ρετρό" και το ρεμπέτικο, τέλη δεκαετίας του 70, οπότε πολλοί παλιοί ρεμπέτες ήταν ακόμη ζωντανοί και μπορούσαν να τραγουδήσουν, έστω με γερασμένες φωνές, ο Κυριαζής είχε βγάλει έναν δίσκο τον οποίο είχα αγοράσει. Τότε ήμουν ακόμη πιο άσχετος από τώρα, δεν τον ήξερα καθόλου, αλλά φαντάζομαι θα τον βρήκα σε ξεπούλημα. Ήταν καινούργιες ηχογραφήσεις κι η φωνή του είχε σπάσει πια οπότε δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, αλλά σ' αυτόν οφείλω την πρώτη γνωριμία μου με τη Βαρβάρα του Τούντα. Την είχε πρωτοτραγουδήσει ο Στελλάκης βέβαια, οπότε προτιμώ τη δική του εκτέλεση του 1936 ας έχει τον χάλια ήχο της εποχής.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα