Τι ακούω απόψε ...

Κοιτάζοντας τις προηγούμενες αναρτήσεις και συγκεκριμένα το "Μένω Εκτός" που είναι από τους πιο αγαπημένους δίσκους των νεανικών μου χρόνων, θυμήθηκα την πρώτη φορά που άκουσα/είδα την Ελευθερία Αρβανιτάκη κι έμεινα άφωνη με τη χροιά της και την παρουσία της. Την πέτυχα σε μια εορταστική εκπομπή της ερτ μαζί με την Οπισθοδρομική Κομπανία να ερμηνεύει ένα τραγούδι που ακροβατούσε μεταξύ πονηρών και παιγνιδιάρικων στίχων. Τότε που οι γνώσεις μου γύρω από το ρεμπέτικο ήταν ελάχιστες δεν μπορούσα να φανταστώ ότι το συγκεκριμένο τραγούδι ήταν πολύ παλιότερο. Αργότερα ανακάλυψα ότι το είχε πρωτοτραγουδήσει η μεγάλη Μαρίκα Νίνου με το δικό της μοναδικό τρόπο και εννοείται ότι ακόμη και σήμερα προτιμώ την πρώτη εκτέλεση από εκείνη της συμπαθέστατης κατά τ' άλλα Ελευθερίας Αρβανιτάκη.
Η μουσική είναι του Γεράσιμου Κλουβάτου και οι στίχοι, πολύ παιγνιδιάρικοι και ολίγον πονηροί όπως ήδη είπαμε, του Χαράλαμπου Βασιλειάδη.

Μαρίκα Νίνου - Το μωρό μου (1956)

 

Queen - We Are The Champions [Lyrics]​



anim_27.gif


Weeeee are the Chaaaaamptions..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δύο τραγούδια σε μουσική σύνθεση Βασίλη Βασιλειάδη και στίχους Πυθαγόρα από τον δίσκο
Vinyl, 7", 45 RPM, Single, Odeon – DSOG 3206, 1965,

Μαρινέλλα, Μάριος – Αν Μ' Αγαπάς Ειν' Αργά

Μαρινέλλα - Ποτέ Θα Σε Ξαναβρώ

 
Πίσω
Μπλουζα