Τι ακούω απόψε ...

Ελαβα χτες το νεο μου cd. Αφου το εκανα rip σε FLAC (για το σπιτι) και mp3 για το αυτοκινητο (eac και lame preset insane για τους νοσταλγους) ειπα να το ακουσω στο ρετροστερεοφωνικο, αλλα παλι δεν ανοιγει το πορτακι του cd. Παντως κρατησε πεντεμιση χρονια η επισκευη που ειχα κανει, not bad για καποιον τελειως ασχετο.

Νίκος Ξυλούρης – Συλλογή (1974). Για τον Ξυλουρη δεν χρειαζεται πω τιποτα, αλλα η μουσικη του Σταυρου Ξαρχακου ειναι απιστευτη και εκπλήσσει οτι μια μοντερνα ενορχηστρωση ταιριαζει τοσο καλα με μια λαικη φωνη. Απο το ονομα του δισκου θα περιμενε κανεις οτι ειναι συλλογη παλιοτερων ηχογραφησεων, αλλα απ'οσο γνωριζω ειναι ολα νεες εκτελεσεις και στην συντριπτικη τους πλειοψηφια καινουρια πρωτοτυπα τραγουδια γραμμενα ειδικα για τον δισκο αυτο.






Οπως ειχα αναφερει παλιοτερα, ο δισκος αυτο εχει μια ιδιαιτερη συνδεση με την παιδικη μου ηλικια.


Αυτο το discogs ειναι πολυ επικίνδυνο! Αν δεν προσεξει κανεις μπορει να χαλασει ενα σωρο λεφτα σε ενα πολυ μικρο χρονικο διαστημα!
 
Bossa Nova (πορτογαλικά) => Νέος Ρυθμός (ελληνικά)

ΟΡΧ. ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΟΥΡΑΜΠΑ - BOSSA NOVA- GREEK MOVIE 60s
Το κομμάτι είναι το A San Salvador του Joaquim Gonzogo
από την ελληνική ταινία "Σχολή για σωφερίνες" 1964

ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΛΑΒΡΑΝΟΣ- ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ- BOSSA NOVA GREEK 60s

ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΛΑΒΡΑΝΟΣ- BOSSA NOVA ΤΗΣ ΤΖΕΝΗΣ- INSTRUM.60s GREECE

Μάνος Χατζιδάκις Η ΜΠΟΣΑ ΝΟΒΑ ΤΟΥ ΜΑΓΕΜΕΝΟΥ ΑΥΛΟΥ (1966)
από ραδιοφωνική συναυλία της Ελαφράς Ορχήστρας του ΕΙΡ σε διεύθυνση Μάνου Χατζιδάκι (1966).
 
Τελευταία επεξεργασία:
ΚΩΣΤΑΣ ΚΛΑΒΒΑΣ - ΜΟΡΦΟΝΙΑ (BOSSA NOVA)

Το τραγούδι προέρχεται από την ταινία του Ορέστη Λάσκου “Ο Εμίρης και ο Κακομοίρης”.
Πλευρά Α: Τραγουδά ο Γιάννης Βογιατζής - ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 1964.
Πλευρά Β: Ορχηστρικό/instrumental version με φωνητικά από τις αδερφές Μπρόγιερ όπου ερμηνεύουν το "Γκιουλινάρ".

 
Γειά σου γειά σου
Ποιός σου έκλεψε ας ξέραμε τη χαρά σου....

Ολόκληρος ο δίσκος "Κυρίες και Κύριοι" 1974
Κώστας Τουρνάς - ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ (Original LP, Full Album 1974)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα,
μπήκαμε στη Μ. Εβδομάδα και αυτές τις μέρες συνήθως ακούω πιο ήσυχα κομμάτια. Ένα από αυτά είναι και το παρακάτω για το οποίο ποτέ δεν μπόρεσα να βρω περισσότερες πληροφορίες. Ξέρω ότι ο ερμηνευτής για χρόνια έδινε τη φωνή του κυρίως σε τραγούδια διαφημίσεων αλλά στη σχετικά μικρή δισκογραφία του αυτό το τραγούδι δεν υπάρχει πουθενά. Αν και από άποψη ενορχήστρωσης δεν είναι κάτι συγκλονιστικό, μου άρεσε η απλή ρομαντική μελωδία του και οι στίχοι του.

Bob Saker - How Little We Learn Of Love

 
Καλημέρα,
μπήκαμε στη Μ. Εβδομάδα και αυτές τις μέρες συνήθως ακούω πιο ήσυχα κομμάτια. Ένα από αυτά είναι και το παρακάτω για το οποίο ποτέ δεν μπόρεσα να βρω περισσότερες πληροφορίες. Ξέρω ότι ο ερμηνευτής για χρόνια έδινε τη φωνή του κυρίως σε τραγούδια διαφημίσεων αλλά στη σχετικά μικρή δισκογραφία του αυτό το τραγούδι δεν υπάρχει πουθενά. Αν και από άποψη ενορχήστρωσης δεν είναι κάτι συγκλονιστικό, μου άρεσε η απλή ρομαντική μελωδία του και οι στίχοι του.

Bob Saker - How Little We Learn Of Love

Πολύ ωραία, καθαρή φωνή. Υπέροχο και το συνοδευτικό πιάνο. Έκανα μια γρήγορη αναζήτηση μήπως μπορέσω να σε βοηθήσω αλλά μάταια, είδα πως και άλλοι αναζητούν info για το εν λόγω track.


Με σύγχρονα σοφτ ηλεκτρονικά ακούσματα έχει ξεκινήσει η εβδομάδα για μένα.

Aly & Fila & Giuseppe Ottaviani - Brilliant People (ChillAir Mix 2014)

 
Στίχοι : Άκος Δασκαλόπουλος
Μουσική : Ηλέκτρα Παπακώστα
Πρώτη εκτέλεση : Καίτη Χωματά
Εταιρεία : Lyra – LS 1270
Έτος : 1967
 
Πίσω
Μπλουζα