Τι ακούω απόψε ...

Μπορώ να βάλω "Τι άκουσα χτες"? Είναι 8:15 το πρωι και ακούω ειδήσεις, δεν προσφέρεται λοιπόν για εδώ. Χτες όμως πέρασα μια σύντομη Μαρκοπουλική περίοδο κι άκουσα καπάκι 3 άλμπουμ του Μαρκόπουλου. Μου αρέσουν όλα τα τραγούδια τους και τα άλμπουμ υπάρχουν ολόκληρα στο youtube αλλά για να αποφύγω (δικαιολογημένο) αγριοκοίταγμα από τις αρχές και εξουσίες βάζω ένα απόσπασμα από το καθένα

(1) Ο Στράτης Θαλασσινός ανάμεσα στους αγάπανθους και άλλα τραγούδια

(2) Χρονικό
(Τζάρτζανος rulez!!)

(3) Ιθαγένεια
 
Παλιά όταν ήμουν μικρός πάθαινα το εξής παράξενο: Μπέρδευα φυσιογνωμικά τον Belafonte με τον... Λιδάκη. Δεν ξέρω πως,αλλά μου φαίνεται είχαν κάποια όμοια χαρακτηριστικά (ειδικά όταν ο Λιδάκης ήταν στα πρώτα βήματα αρχές 80). Σε πολλά μουσικά διαλείμματα που έβαζε τότε η κρατική που έδειχνε τον Λιδάκη συνήθως Παρασκευή και Σάββατο σε συνδυασμό με το Μουσικόραμα που παίζονταν Παρασκευή βράδυ ε ένα μπέρδεμα το πάθαινα.
 
Ένα συγκρότημα (ντουέτο δηλαδή) που αγαπώ πολύ ήταν οι Everything But The Girl. Με μεγάλη χαρά έμαθα ότι κυκλοφόρησαν νέο δίσκο προ ημερών το "Fuse",23 χρόνια από την τελευταία τους δουλειά το "Temperamental" που ήταν το 1999

 
Τα παρακάτω έχουν αναρτηθεί και στο θέμα Αγαπημένα κομμάτια από σειρές και ταινίες

Είπα να σβήσω τα παλιά - Βίκυ Μοσχολιού
Από την ταινία "Απόκληροι της κοινωνίας" (1965)
Μουσική : Απόστολος Καλδάρας - Στίχοι: Αιμίλιος Σαββίδης
Στα μπουζούκια οι Αντώνης Κατινάρης και Απόστολος Καλδάρας

Δεν γνώριζα ότι η πρώτη εκτέλεση ανήκει στην Σωτηρία Μπέλλου (1951)
 
Brenda Lee - You Don't Have To Say You Love Me
Το τραγούδι You Don't Have To Say You Love Me αποτελεί διασκευή του
Io che non vivo più di un'ora senza te - Pino Donaggio

Άλλες ενδιαφέρουσες επιλογές

Nico Fidenco - A Casa d'Irene

Francoise Hardy - Tous Les Garcons Et Les Filles

Gilbert Becaud - Je Reviens Te Chercher
 
Είχε βγεί τέτοια εποχή πριν 33 χρόνια,το θυμάστε;

Ναι βέβαια, το άκουγα.

Υπέροχο, μπήκε στην playlist μου.

Ένα συγκρότημα (ντουέτο δηλαδή) που αγαπώ πολύ ήταν οι Everything But The Girl.

Σπουδαίο ντουέτο. Έχω δύο άλμπουμ, το Amplified Heart (που έχει μέσα το Missing) και το αμέσως επόμενο Walking Wounded. Και ένα φάκελο με πολλά χύμα track.


Jean Michel Jarre - Millions Of Stars (1999)

 
Ένα αρκετά ενδιαφέρον άρθρο από τον Κωνσταντίνο Δίλζα
Και όμως δεν! (22+2 τραγούδια που νομίζαμε πρώτες εκτελέσεις αλλά τελικά δεν ήταν)

Επίσης άλλα ενδιαφέροντα άρθρα του ιδίου στο

Τη συγκεκριμένη σελίδα ανεκάλυψα πριν 2 χρόνια αναζητώντας πληροφορίες για την δισκογραφία της Μαντώς ...:):):)

Από το παραπάνω άρθρο επέλεξα το τραγούδι "Είμαι αετός χωρίς φτερά"
Το τραγούδι ακούγεται στην ταινία "Αγάπη και θύελλα" (1961) σε ερμηνεία Διαμαντή Πανάρετου και δισκογραφήθηκε την ίδια χρονιά σε δισκάκι 45 στροφών από το label «Δίσκοι για νέους» στον οποίο υπήρχε σαν flip side μια εκπληκτική λαϊκή εκτέλεση του «Κυρ – Αντώνη»

Είμαι αητός χωρίς φτερά Διαμαντής Πανάρετος Cine Video
Στίχοι: Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου Μουσική: Μάνος Χατζιδάκις
Από την ταινία "Αγάπη και θύελλα" (1961)


ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ - Είμαι αητός χωρίς φτερά
Από τις 45 στροφές (1963)

εδώ από το δισκάκι 45 στροφών

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο που πρέπει να απαίτησε πολλές ανασκαφές και πολύ ψάξιμο. Αλλά με ενοχλεί που αποδίδει τα πάντα στους τραγουδιστές ενώ σε πολλές περιπτώσεις οι εκτελεστές ήταν επιλογή των συνθετών. Το πιο χτυπητό παράδειγμα είναι το "Για την Ελένη". Γράφει "Η πρώτη εκτέλεση του τραγουδιού όμως ανήκει στον Στέλιο Μαρκετάκη που το κυκλοφόρησε το 1978 από την εταιρία ΝΟΤΟS σε παραγωγή του Γιώργου Μακράκη:". Αφήνω στην άκρη εκείνο το αδόκιμο "κυκλοφόρησε" (το τραγούδι ποτέ δεν βγήκε σε 45άρι για να το "κυκλοφορήσει" οποιοσδήποτε). Το τραγούδι πράγματι το πρωτοερμήνευσε ο τελείως άγνωστος και πριν και μετά Στέλιος Μαρκετάκης ως μέρος του ομώνυμου κύκλου τραγουδιών στον οποίο άλλωστε ήταν ο μοναδικός ερμηνευτής. Αλλά κουμάντο έκανε όπως σ' όλους τους δίσκους του της εποχής εκείνης ο Χατζιδάκις. Ο Μ ήταν επιλογή του Χ, όχι ο Χ του Μ.
 
Πίσω
Μπλουζα