Τι ακούω απόψε ...

οι νεοψυχεδελικοί Flaming Lips στο "Turn It On" απ' τον δίσκο του 1993 "Transmissions From The Satellite Heart"

 
Και κλείσιμο της μέρας με τον δίσκο Skin του σπουδαίου Peter Hammill (πλάκα πλάκα πρέπει να είναι ο καλλιτέχνης του οποίου έχω τα πιο πολλά cd's και χωρίς να είναι ο πιο αγαπημένος μου σε σχέση με άλλους, απλά οπότε έβρισκα cd του, πάντα θα το αγόραζα)

IMG_20230630_003153~2.jpg
 
(που τους θυμήθηκα πάλι τους Ultravox).
Ultravox-hymn (the power and the glory)
μιλάμε για επική ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΑ το βρήκα σε κασέτα με best of. επίκαιρο μιας και είχαμε εκλογές πρόσφατα.
 
Καλή Κυριακή σε όλους! Σε εντελώς ρετρό (30s ας πούμε) διάθεση σήμερα αλλά με τη συμβολή μιας σύγχρονης μπάντας. Δεν είναι η τέλεια γαλλική προφορά αλλά το τραγούδι ταιριάζει σε μια ηλιόλουστη Κυριακή σαν την σημερινή.

Pink Martini - Sympathique (1997)

 
Ένα εκπληκτικό jazz κομμάτι σε μουσική Κώστα Καπνίση, στίχους Κώστα Πρετεντέρη και ερμηνεία της αξεπέραστης Τζένης Βάνου
από την ταινία του Βασίλη Γεωργιάδη "Μην ερωτεύεσαι το Σάββατο" (1962) με τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ και την Danielle Loder, σε σενάριο Ασημάκη Γιαλαμά & Κώστα Πρετεντέρη
 
Επίσης, καλή Κυριακή Bajar. (Ωραία που 'ναι η Κυριακή Μα να 'ταν πιο μεγάλη....)


Γιάννης Σπανός - Κωλ Γκερλς (1972)

Δε σου 'χω πει να μην τα βάζεις αυτά τέτοια εποχή; Με πιάνουν τα νοσταλγικά μου και ταυτόχρονα ονειρεύομαι θάλασσα, διακοπές, ταξίδια και μια καμπάνα στον Αστέρα. Και δυστυχώς δεν έχω ούτε χρόνο για διακοπές ακόμη και πολύ περισσότερο λεφτά για τον Αστέρα. Κλαψ!
 
Δε σου 'χω πει να μην τα βάζεις αυτά τέτοια εποχή; Με πιάνουν τα νοσταλγικά μου και ταυτόχρονα ονειρεύομαι θάλασσα, διακοπές, ταξίδια και μια καμπάνα στον Αστέρα. Και δυστυχώς δεν έχω ούτε χρόνο για διακοπές ακόμη και πολύ περισσότερο λεφτά για τον Αστέρα. Κλαψ!
Λίγη ανεμελιά παραπάνω, αυτό θέλουμε. Δεν υπάρχει -τουλάχιστον στις δικές μου- κατασκευαστικές προδιαγραφές μου το άγχος. Και έχουμε φορτωθεί με τόσο πολύ καθημερινά. Οι στίχοι των ΣΝ μου έρχονται στο μυαλό "Και δεν είναι μόνο αυτό, μας κυνηγούν χιλιάδες μάρκες, έξτρα φόροι, έξτρα ΦΠΑ, έξτρα σκατά. Κι ένας πόλεμος δίπλα μας που κανείς δεν τον σταματά. Και κανείς δεν διακινδυνεύει."

Για αυτό και εγώ, σήμερα κιόλας, θα αγοράσω δυο κόκκινα μποτάκια και μια πρασινοκίτρινη γραβάτα. :lol:

Καλημέρα, καλή εβδομάδα.

Μουσικές Ταξιαρχίες - Disco Tsoutsouni (Ο δράκουλας των Εξαρχείων, 1983)

 
Πίσω
Μπλουζα