Τι ακούω απόψε ...

Vaya con Dios θτα ιθπανικά σημαίνει "στο καλό" κυριολεκτικά "πήγαινε με τον Θεό" \. όσο για το symphatique στα σημερινά γαλλικά έχει γίνει sympa (οι Γάλλοι έχουν την μανία να τρώνε τις λέξεις) έτσι το ψυγείο είναι frigo, o υπολογιστής ordi (από ordinateur) κλπ.
@Bajar : κι εγώ το ίδιο αλλά βολέυομαι με τις εκδρομές του ορειβατικού που είναι πολύ φτηνές. αυτή την Κυριακή ανεβήκαμε (και κατεβήκαμε φυσικά) στον Ψηλορείτη. επίσης θα πάω στο χωριό μαζί με την αδερφή μου και τα ανιψάκια μου.
 
αυτή την Κυριακή ανεβήκαμε (και κατεβήκαμε φυσικά) στον Ψηλορείτη. επίσης θα πάω στο χωριό μαζί με την αδερφή μου και τα ανιψάκια μου.
Υπέροχο μου ακούγεται !


John Waite - Missing You (1984)

 
να και ένα ωραίο εβραϊκό τραγούδι.
Benzin-Yom shishi. Παρασκευή. yom θα πει μέρα, και οι μέρες στα εβραϊκά είναι πρώτη μέρα, δεύτερη μέρα κλπ. μετρώντας από το Σάββατο. Έτσι η Κυριακή είναι πρώτη μέρα (yom rishon).
 
Δε σου 'χω πει να μην τα βάζεις αυτά τέτοια εποχή; Με πιάνουν τα νοσταλγικά μου και ταυτόχρονα ονειρεύομαι θάλασσα, διακοπές, ταξίδια και μια καμπάνα στον Αστέρα. Και δυστυχώς δεν έχω ούτε χρόνο για διακοπές ακόμη και πολύ περισσότερο λεφτά για τον Αστέρα. Κλαψ!
Φαντάζομαι τον εξής διάλογο:

- "Ο κύριος Βεργής;"
- "Χμ, χμ..."
- "Ζωή."

Και στο καπάκι οι τίτλοι τέλους.

:):):)
 
Τελευταία επεξεργασία:
ναι ήθελα να πω πάνω-πάνω στην φωτογραφία του δίσκου των benzeen έχει το όνομα τους στην εβραίική γραφή αλλά με αρκετά στυλιζαρισμένους χαρακτήρες. בנזין επίσης στα εβραίικά το Σάββατο λέγεται shabbat και η πιο συνηθισμένη ευχή κατά τη διάρκεια του Σαββάτου, είναι shabbat shalom.
τώρα ακούω τον αγαπημένο μου Λοίζο, παποράκι. το οποίο λέγεται ότι τραγουδούσαν οι λιποτάκτες της Μικρασιατικής Εκστρατείας.
 
Φαντάζομαι τον εξής διάλογο:

- "Ο κύριος Βεργής;"
- "Χμ, χμ..."
- "Ζωή."

Και στο καπάκι οι τίτλοι τέλους.

:):):)
Το ότι πλέον με ξέρεις τόσο καλά, με τρομάζει λίγο.
Αλλά τι να κάνουμε; οι jet setters εκείνης της περιόδου (και οι ταινίες που ασχολούνται με αυτούς) με γοητεύουν πολύ, το ομολογώ.

Όσο για την ιστορία, ναι, θα πήγαινα στου Βεργή και αφού θα ξανασυστηνόμασταν από όλες τις απόψεις... μετά θα παραγγέλναμε σαμπάνια και ορτύκια , όπως συνηθίζει η τάξις μας :p

Henry Mancini - Champagne & Quail (The Pink Panther OST, 1963)

 
Γιατί λοιπόν με χαιρετάς
Γιατί λοιπόν δε με ρωτάς...


Πολύ αγαπημένο, παιδική ανάμνηση. Μας κάνεις και ξεφυσάμε πρωί-πρωί αγαπητέ Λεωνίδα. Καλημέρα.


Στίχοι: Σώτια Τσώτου
Μουσική: Γιώργος Κριμιζάκης
Νίκος Νομικός - Δροσοσταλιά μου (1980)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Το ότι πλέον με ξέρεις τόσο καλά, με τρομάζει λίγο.
Αλλά τι να κάνουμε; οι jet setters εκείνης της περιόδου (και οι ταινίες που ασχολούνται με αυτούς) με γοητεύουν πολύ, το ομολογώ.

Όσο για την ιστορία, ναι, θα πήγαινα στου Βεργή και αφού θα ξανασυστηνόμασταν από όλες τις απόψεις... μετά θα παραγγέλναμε σαμπάνια και ορτύκια , όπως συνηθίζει η τάξις μας .
A, καταλαβα! Οταν λες οτι θα ξανασυστηνοσασταν απο ολες τις αποψεις εννοεις ονομα πατρος, τοπο γεννησεως και Α.Τ. που εξεδωσε την ταυτοτητα. :D:p:D
 
Γιατί λοιπόν με χαιρετάς
Γιατί λοιπόν δε με ρωτάς...


Πολύ αγαπημένο, παιδική ανάμνηση. Μας κάνεις και ξεφυσάμε πρωί-πρωί αγαπητέ Λεωνίδα. Καλημέρα.


Στίχοι: Σώτια Τσώτου
Μουσική: Γιώργος Κριμιζάκης
Νίκος Νομικός - Δροσοσταλιά μου (1980)

ειναι γεγονος αυτο,και παιδικη αναμνηση
αλλα και ερωτικη θα ελεγα εγω

μια καλησπερα και απο μενα
 
Πίσω
Μπλουζα