Τι ακούω απόψε ...

Όταν το πρωτοάκουσα ανυποψίαστος πριν καμία 10-11 καλοκαίρια Ιούλιο σαν τώρα, θυμάμαι ήταν σαν να με χτύπησε συγκινησιακό ηλεκτροσόκ, απίστευτο συναίσθημα μου έβγαλε αυτό το κομμάτι των M83 το Reunion, ακούστε το και θα με καταλάβετε:

 
Τα σφάλματα σου πέλαγα - Στέλλα Κονιτοπούλου - Official VideoClip (1994)
Τα σφάλματα σου πέλαγα (Όπου και να πάω χάνομαι)
Στίχοι: Γιάννης Πάριος
Μουσική: Βασίλης Κλουβάτος (πρόκειται για τον αδελφό της Στέλλας Κονιτοπούλου όπως αναγράφει η ίδια σε απάντησή της σε στα σχόλια)
Αλμπουμ: Ενα με την θάλασσα 1994
Σκηνοθεσία: Βασίλης Κωνσταντουλας
Το βίντεο αποτελεί προσωπικό αρχείο της Στέλλας Κονιτοπούλου.
Το βίντεο κλιπ, όπως αναγράφεται στα σχόλια, έχει γυριστεί στον Φάρο Μελαγκάβι, οι οποίος είναι γνωστός και ως Φάρος Ηραίου, ή Λουτρακίου, από τους 10 ωραιότερους τις Ελλάδας.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Κυριακάτικο μεσημέρι στην καρδιά του καλοκαιριού και νοστάλγησα να δω ελληνική ταινία όπως τότε που ήμουν παιδί. Αυτή τη φορά δεν βλέπω κωμωδία αλλά βαρύ δράμα με πρωταγωνίστρια την κορυφαία του είδους Μάρθα Βούρτση. Όπως πάντα στις ταινίες αυτές η μουσική ήταν εκείνη που μου έμενε στο τέλος και εδώ δεν πρόκειται για ένα τυχαίο τραγούδι αλλά για ένα από τα πιο συγκλονιστικά (και δύσκολα σε ερμηνεία) του Τσιτσάνη με την μοναδική φωνή της Καίτης Γκρέυ.

Βασίλης Τσιτσάνης - Καίτη Γκρέυ - Τα ξένα χέρια (από την ταινία Ορφανή σε ξένα χέρια - 1962)


Για να είμαι ειλικρινής, η ταινία δε με ξετρέλανε αλλά η Μάρθα ερμηνευτικά είναι απίστευτη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα