Τι ακούω απόψε ...

Μαριονετες - Ψυχιατρειο .Μαριονετες τα αλανια απο Σαλονικα που μπορει να εβγαλαν μονο ενα single με 4 κομματαρες ομως θα ειναι για παντα μεσα στην καρδια μας :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:

 
Μαριονετες - Ψυχιατρειο .Μαριονετες τα αλανια απο Σαλονικα που μπορει να εβγαλαν μονο ενα single με 4 κομματαρες ομως θα ειναι για παντα μεσα στην καρδια μας :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:



Πιο σκιαχτικό είναι το βίντεο παρά το τραγούδι. Αλλά θα μου πεις, σε ποιον τα λέω....
 
Simon & Garfunkel - Kathy's Song, απο τον δίσκο Sounds of Silence (1966)


And so you see, I have come to doubt
All that I once held as true
I stand alone without beliefs

The only truth I know is you

Προσωπικά θεωρώ οτι είναι απο τα κορυφαία ερωτικά τραγούδια όλων των εποχών.
 
Σήμερα έπεσα πάνω σε μια παλιά ανακοίνωση συνεδρίου εθνομουσικολογίας μιας φίλης από Σερβία και θυμάμαι που τότε είχε χρησιμοποιήσει ένα κομμάτι από το συγκεκριμένο συγκρότημα, ένα από τα πιο δημοφιλή progressive rock συγκροτήματα στην πρώην Γιουγκοσλαβία. Έχω ακόμη την κασέτα που μου έγραψε και το παρακάτω είναι από αυτά που είχα ξεχωρίσει. Δεν δίνω καν σημασία στο ότι δεν καταλαβαίνω τους στίχους, μου φτάνει να απολαμβάνω καλή μουσική.

 
kora/pudelsi-bela pupa
σε μια από τις κατασκηνώσεις εργασίας που πήγαινα στη Γερμανία, ένα παιδί από Πολωνία, ο Dariusz Kruwult(Darek τον φωνάζαμε) είχε μια κασέτα με αυτό το τραγούδι.τότε ούτε κουβέντα βέβαια για γιουτούμπι. και το βρήκα αφού θυμόμουν το ρεφρέν και μου είχε κολήσει. δεν χρειάζεται να ξέρει κανείς πολωνικά για να καταλάβει περί τίνος πρόκειται. αν δεν κάνω λάθος ήταν από την κομουνιστική περίοδο. bela pupa φαντάζομαι σημαίνει κούκλα, κάτι τέτοιο (δεν ξέρω πολωνικά φυσικά)>
 

Τώρα που το σκέφτομαι είναι πολύ αστείο (ίσως και ειρωνικό) γιατί το άκουσα πριν λίγες ώρες που ήμουν στην αίθουσα αναμονής ενός ιατρείου όπου ήμασταν όλοι με τις μάσκες και τα γάντια κρατώντας όλες τις αποστάσεις!
 
Πίσω
Μπλουζα