Τι ακούω απόψε ...

Όλο για φωτιές βάζετε...Start the Fire χτες, We didn't Start the Fire σήμερα... τελικά μπήκε ή δεν μπήκε φωτιά? Να ξέρω διότι χορός της φωτιάς χωρίς φωτιά δεν λέει.

Διότι θα σας προτείνω τον "Χορό της Φωτιάς" από το "Ο Μάγος Έρως" του Manuel de Falla. Όχι η καλύτερη ηχητικά εκδοχή, αλλά διάλεξα αυτή που προέρχεται από την ομώνυμη ταινία του Carlos Saura.Διότι όπως δεν νοείται Χορός της Φωτιάς χωρίς φωτιά, δεν νοείται και χωρίς χορό. Η ποιότητα της εικόνας δεν μου πιτρέπει να αναγνωρίσω τη βασική χορεύτρια, αλλά λογικά πρέπει να είναι η μοναδική Cristina Hoyos, που πρωταγωνιστούσε στην ταινία.


Για τους πιο πυρομανείς εξ υμών, να και μια άλλη εκδοχή. Όλο κι έλεγα "πρόσεχε κορίτσι μου και θα πάρεις φωτιά" αλλά τελικά πρέπει να τη γύτωσε και να μην έγινε παρανάλωμα του πυρός

 

Αν αυτό δεν σας φαίνεται αρκετά ποιοτικό, παρτε αυτό το αριστούργημα (το οποίο το ακούω αυτή τη στιγμή οπότε υπακούει στο θέμα του thread... το "Φωτιά ωραία φωτιά" δεν έβαλα να το ακούσω διότι το ακούω στο μυαλό μου όποτε θέλω, το είχα λυώσει το βινύλιο με το "Ήλιος ο πρώτος" παλιά, και πήρα φυσικά το CD αργότερα)

 
Αν αυτό δεν σας φαίνεται αρκετά ποιοτικό, παρτε αυτό το αριστούργημα (το οποίο το ακούω αυτή τη στιγμή οπότε υπακούει στο θέμα του thread... το "Φωτιά ωραία φωτιά" δεν έβαλα να το ακούσω διότι το ακούω στο μυαλό μου όποτε θέλω, το είχα λυώσει το βινύλιο με το "Ήλιος ο πρώτος" παλιά, και πήρα φυσικά το CD αργότερα)

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ και τα δύο. Για τον Ήλιο μάλιστα ζηλεύω λίγο που το είχες σε βινύλιο, γιατί εγώ είχα απλώς μια κόπια σε κασέτα (ποιότης φρικτή!). Όσο για το δεύτερο, ομολογώ ότι αυτό το είδος ήταν η ένοχή μου απόλαυση στα χρόνια του Λυκείου όσο διάβαζα για πανελλήνιες. Τους ακούω ακόμα κάπου κάπου (αυτός ο λυγμός στη φωνή σε συνδυασμό με το μπουζούκι/βιολί/αρμόνιο με τρελαίνει!)
 
Transvision Vamp - I want your love, απο τον δισκο Pop Art (1988)


Μιας και ειμαστε στο θεμα, η Wendy James αναβει φωτιες. :bigeyes::love::love::love::love:


Οταν ειδα το videoclip στο MTV αρχες 90s, ετυχε να ημουν ξαπλα στον καναπε, πηγα να σηκωθω και εσκασα στο πατωμα.

Φυσικα το LP υπαρχει ακομα στην συλλογη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Την σειρά δεν την εχω δει μα τι ωραίο τραγουδάκι είναι αυτό !!! :love:

Happy Days!!!! :thumbup:
Πράγματι φτιάχνει τη διάθεση. Και η σειρά είναι ωραία, ιδίως οι πρώτοι κύκλοι (έφτασε τους 11), τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Πολύ ρετρό σε στυλ ΄50ς και κωμωδίες σε αυτοτελή επεισόδια που βλέπονται ευχάριστα.
Να συμπληρώσω ότι ο Henry Winkler (ο Fonzi με τα δερμάτινα στη σειρά) είχε επιλεγεί για τον κύριο ρόλο στο Grease, ως καθιερωμένος "μάγκας" λόγω της σειράς, αλλά τον αρνήθηκε, οπότε τον πήρε ο νέος τότε John Travolta. Το μετάνοιωσε πολύ αργότερα και συνήθιζε να λέει: Ο Travolta έφυγε μετά την ταινία με δικό του αεροπλάνο και εγώ πήγα σπίτι μου......
 
Τελευταία επεξεργασία:
Whitesnake - The deeper the love

Δεν είχα δει ποτέ το βίντεο. Τελικά ο Coverdale δεν μπορούσε πουθενά να εμφανιστεί χωρίς τη σύζυγο. Αλλά εδω που τα λέμε, τον δικαιολογώ. Whitesnake χωρίς Tawny Kitaen είναι σαν τούρτα χωρίς κερασάκια.
 
Πίσω
Μπλουζα