Τι ακούω απόψε ...

ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ - ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΕΝΟΧΗ
Στίχοι: Κώστας Βίρβος , Μουσική: Θεόδωρος Δερβενιώτης
Δίσκος Vinyl, 7", 45 RPM, Single , Odeon – DSOG 3334, Ημερομηνία κυκλοφορίας 11-04-1967



ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ
Στίχοι: Χρυσαφένια Ευαγγελινίδου , Μουσική: Βαγγέλης Πιτσιλαδής
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βασιλάκης Ειδωλο - Don't need a gun
Είχα να το ακούσω δεκαετίες, ειχα ξεχάσει την ύπαρξή του μέχρι που εψαχνα να ξαναδω το Jenny's got a gun των Cult και έπεσα πάνω του.
 
Βασιλάκης Ειδωλο - Don't need a gun
Είχα να το ακούσω δεκαετίες, ειχα ξεχάσει την ύπαρξή του μέχρι που εψαχνα να ξαναδω το Jenny's got a gun των Cult και έπεσα πάνω του.
Μια κατηγορία μόνος του ο Βασιλάκης Είδωλο. Την μισή του καριέρα να κάνει κάποιος, θα αποκαλείται θρύλος. :wave:


Paul Walden (6 June 1964 – 28 December 2015)
Guru Josh - Infinity (1990)

 
ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ - ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΕΝΟΧΗ
Στίχοι: Κώστας Βίρβος , Μουσική: Θεόδωρος Δερβενιώτης
Δίσκος Vinyl, 7", 45 RPM, Single , Odeon – DSOG 3334, Ημερομηνία κυκλοφορίας 11-04-1967
Στην άλλη πλευρά του δίσκου το τραγούδι των ιδίων δημιουργών
Δεν το μετάνιωσα
(από το επίσημο κανάλι για τη δισκογραφία του συνθέτη Θεόδωρου Δερβενιώτη. Τη σελίδα διαχειρίζονται οι κληρονόμοι του)
 
Δύο τραγούδια σε μουσική Θεόδωρου Δερβενιώτη και στίχους Γιώργου Μητσάκη με ερμηνεύτρια τη Ζωζώ Σαπουντζάκη
από τον δίσκο 10", 78 RPM, Columbia DG-7282 , ηχογραφήθηκε στις 19 Ιανουαρίου 1957.

Το θύμα

Εσύ είσαι ο φονιάς


Δύο τραγούδια σε μουσική Θεόδωρου Δερβενιώτη και στίχους Λάκη Κέκεση με ερμηνευτές τον Μάνο Παπαδάκη και τη Λίτσα Διαμάντη
από τον δίσκο Vinyl, 7", 45 RPM, Single , Odeon – DSOG 3468, ημερομηνία κυκλοφορίας 14-08-1969.

Δίχως λόγο χωρίσαμε

Θαρθω μια νύχτα σκοτεινή
 
Τέλειωσαν οι γιορτές και ξαναγύρισα στις γνωστές συνήθειες. Χορευτικά για τη γενική του Σαββατοκύριακου ή αλλιώς "disco-φασίνα"!

(εν τω μεταξύ ακόμη πασχίζω να μάθω τους στίχους του συγκεκριμένου άσματος.... :p )

The Michael Zager Band- Let's All Chant (1978)

 
Βασιλάκης Ειδωλο - Don't need a gun
Είχα να το ακούσω δεκαετίες, ειχα ξεχάσει την ύπαρξή του μέχρι που εψαχνα να ξαναδω το Jenny's got a gun των Cult και έπεσα πάνω του.
Εννοούσα των Aerosmith όχι των Cult, μα κανεις δε με διόρθωσε; Τόσο πολύ με φοβάστε πια;
 
Τέλειωσαν οι γιορτές και ξαναγύρισα στις γνωστές συνήθειες. Χορευτικά για τη γενική του Σαββατοκύριακου ή αλλιώς "disco-φασίνα"!

(εν τω μεταξύ ακόμη πασχίζω να μάθω τους στίχους του συγκεκριμένου άσματος.... :p )

The Michael Zager Band- Let's All Chant (1978)

Πολύ ανεβαστικό πάντως, σου φτιάχνει το κέφι ρε παιδί μου.

Εννοούσα των Aerosmith όχι των Cult, μα κανεις δε με διόρθωσε; Τόσο πολύ με φοβάστε πια;
Από σεβασμό (και φόβο). Γίνεται να διορθώσεις το υπέροχο αγόρι Κιμ Γιον Ουν, όχι πες μου γίνεται? Cult Cult, ότι πει :lol:

Πολύ καλό!

Καλημέρα.

Cretu & Thiers - When Love Is The Missing Word (1988)

 
Τέλειωσαν οι γιορτές και ξαναγύρισα στις γνωστές συνήθειες. Χορευτικά για τη γενική του Σαββατοκύριακου ή αλλιώς "disco-φασίνα"!

(εν τω μεταξύ ακόμη πασχίζω να μάθω τους στίχους του συγκεκριμένου άσματος.... :p )

The Michael Zager Band- Let's All Chant (1978)

Αν βάλω μουσική όταν κάνω σκουπίζω το σπίτι μάλλον δεν θα τελειώσω ποτέ... (γιατί γενικά η σκούπα έχει το θόρυβό της και θα πρέπει να έχω αυξημένη την ένταση η οποία παραμορφώνει τον ήχο και δεν χρειάζεται να με ακούει και η γειτονιά :biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:).
Όσον αφορά το άσμα είναι γνωστό απλά προσωπικά δεν είμαι και τόσο σχετικός με το είδος για να γνωρίζω τίτλο και συντελεστές.
 
Δύο τραγούδια σε μουσική Θεόδωρου Δερβενιώτη και στίχους Γιώργου Μητσάκη με ερμηνεύτρια τη Ζωζώ Σαπουντζάκη
από τον δίσκο 10", 78 RPM, Columbia DG-7282 , ηχογραφήθηκε στις 19 Ιανουαρίου 1957.

Το θύμα

Το' χει φαινεται η μοιρα της Ζωζως να τραγουδαει για θυματα...:D


Τέλειωσαν οι γιορτές και ξαναγύρισα στις γνωστές συνήθειες. Χορευτικά για τη γενική του Σαββατοκύριακου ή αλλιώς "disco-φασίνα"!

(εν τω μεταξύ ακόμη πασχίζω να μάθω τους στίχους του συγκεκριμένου άσματος.... :p )

The Michael Zager Band- Let's All Chant (1978)


Υπεροχο κομματι και γενικα λατρευω την Disco! Το συγκεκριμενο το ακουμε και στο θριλερ Τα ματια της Λωρα Μαρς.
 
Πίσω
Μπλουζα