Τι ακούω απόψε ...

Η νύχτα έχει χίλια μάτια που της είναι άχρηστα όπως στους τυφλοπόντικες διότι τι να τα κάνει μέσα στο σκοτάδι? Οπότε καλύτερα να τα δώσει στη Γιώτα Λύδια που τα θέλει

 
Για όσους κι όσες ξενυχτάνε απόψε κάτι ήσυχο, αισθησιακό, ιδανικό για ατμόσφαιρα και ημίφως. Από αυτά που, όπως λέει κι η Λώρα, μας προτρέπουν να βάλουμε κάτι πιο άνετο...

Julie London - Go Slow (1957)


Θα μπορούσα να το βάλω και στο thread με τα αισθησιακά αλλά τέτοιες ώρες ποιος κάνει copy paste...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μμμμ.... Βάλε ουίσκι στο τραπέζι και την London να παίζει γλυκιά μου bajar. Η επιτυχία σιγουράκι για ένα ομορφο βραδυ.
 
Mike+the mechanics-Silent running
από την ΔΙΣΚΑΡΑ Hits 4 την οποία παίζει να την έχω ακούσει εκατοντάδες φορές, και σε δίσκο, και σε κασέτα!
 
Άκουγα μπαρόκ μουσική του Jean-Baptiste Lully και σκεφτόμουνα να βάλω κάτι δικό του εδώ, αλλά ταυτόχρονα έψαχνα να βρώ κάτι με την πακοσμίως άσημη παλιά τραγουδίστρια Μαίρη Μπονίτα που το έβαλα σε διπλανό θέμα και δεν κρατήθηκα. Σταμάτησα τον Lully και το έριξα στη Βούλα Πάλλα. Από μπαρόκ σε ινδομπαρόκ

 
Στον μαραθώνιο Κομνηνού του Σαββατοκύριακου (δε θέλω σχόλια, είμαι fan παιδιόθεν) εντόπισα πάλι αυτό το ξεχασμένο κομμάτι του Γιάννη Σπανού από την ταινία "Οι Εκβιασταί". Το βρίσκω πολύ όμορφο αλλά και γλυκόπικρο, ίσως λόγω της φυσαρμόνικας (από την ξεχωριστή Γιώτα Γιάννα).
Ευτυχώς στο βίντεο που κυκλοφορεί στο YT υπάρχει, εκτός από τον Λάκη βεβαίως που είναι πάντα χάρμα οφθαλμών, και αυτή η σπάνια σκηνή με το τραμ του Περάματος στα τελευταία χρόνια της κυκλοφορίας του.

Γιάννης Σπανός - Οι Εκβιασταί (1972)

 
Άκουγα μπαρόκ μουσική του Jean-Baptiste Lully και σκεφτόμουνα να βάλω κάτι δικό του εδώ, αλλά ταυτόχρονα έψαχνα να βρώ κάτι με την πακοσμίως άσημη παλιά τραγουδίστρια Μαίρη Μπονίτα που το έβαλα σε διπλανό θέμα και δεν κρατήθηκα. Σταμάτησα τον Lully και το έριξα στη Βούλα Πάλλα. Από μπαρόκ σε ινδομπαρόκ

Μιλάμε για πόνο, όχι αστεία! Με καθήλωσε ο ήχος της καμπάνας ωστόσο.
 
Πίσω
Μπλουζα