Τι ακούω απόψε ...

Και μια μεταφραστική βοήθεια για τους Ρετρομανιακούς που δεν κατέχουν την Αγγλικήν (Ουπς... μπήκε σφήνα η Συννεφούλα, αλλά δεν πειράζει)

Το ΑΛΛΟ "Θέλω να μ' αγαπάς" σκόπευα να βάλω, αλλά πώς να αντισταθώ σε αυτό? Ο Βαγγέλης Περπινιάδης ηθοποιός (τρόπος του λέγειν), υποψήφιος γαμπρός με την προξενευάμενη Αναλυτή, Χριστόφορος Νέζερ μπαμπάς, και Μαλαίνα Ανουσάκη που ούτε στις χαρές της κόρης της δεν μπορούσε να χάσει το μόνιμο κλαψιάρικο ύφος.
 
Και μια μεταφραστική βοήθεια για τους Ρετρομανιακούς που δεν κατέχουν την Αγγλικήν (Ουπς... μπήκε σφήνα η Συννεφούλα, αλλά δεν πειράζει)

Το ΑΛΛΟ "Θέλω να μ' αγαπάς" σκόπευα να βάλω, αλλά πώς να αντισταθώ σε αυτό? Ο Βαγγέλης Περπινιάδης ηθοποιός (τρόπος του λέγειν), υποψήφιος γαμπρός με την προξενευάμενη Αναλυτή, Χριστόφορος Νέζερ μπαμπάς, και Μαλαίνα Ανουσάκη που ούτε στις χαρές της κόρης της δεν μπορούσε να χάσει το μόνιμο κλαψιάρικο ύφος.

Δεν τα λέει καθόλου ο Βαγγέλης αλλά το άσμα είναι κορυφή! Οι Κυριακές των παιδικών μου χρόνων (μετά το μεσημεριανό φαγητό με όλο το σόι και πριν την μετάδοση των ποδοσφαιρικών αγώνων από το ραδιόφωνο) ήταν γεμάτες με τέτοιες μουσικές. :thanks:
 
Δεν τα λέει καθόλου ο Βαγγέλης

Ναι, αλλά είναι και σενάριο αυτό? Ακόμη κι ο καλύτερος ηθοποιός θα είχε πρόβλημα με διάλογο που περιείχε "Πού βρισκόμαστε, στη ζούγκλα που αγοράζονται οι νύφες?" (Όχι, βρισκόμαστε σε πολιτισμένη χώρα. όπου αγοράζονται οι γαμπροί). Πλάκα έχει που ξέχασε τα λόγια του και σταμάτησε μετά το "θα μιλήσουμε" και μετά θυμήθηκε ότι έπρεπε να πει "μιλήσουμε μαζί" και το κόλλησε τσόντα. Και το λέω στους φοιτητές μου όταν προβάρουμε παρουσιάσεις (στις οποίες μαθαίνουν παπαγαλία το τι σκοπεύουν να πουν): "Αν ξεχάσετε μια λέξη ή μια φράση, μην γυρίσετε πίσω να επαναλάβετε αυτό που είπατε προσθέτοντας την. Το ακροατήριο δεν ξέρει ότι το ξεχάσατε." Όχι ότι μου δίνουν σημασία. Σχολή Περπινιάδη είναι κι αυτοί.
 
savage-celebrate
από τα πιο υπέροχα Ίταλο και στηλιτεύει την εποχή του ψυχρού πολέμου, going to ask death for a party invitation.
Wow! O UDO με μακριά μαλλιά! @RIO : Το τραγούδι αυτό δεν μιλάει για κάποιον stalker, το είχε πει ο ίδιος ο Sting νομίζω, μιλάει για την μοχθηρή θεότητα (κατ'εμέ) του Μεγάλου Αδερφού στο υπέροχο, τόσο προφητικό και επίκαιρο 1984 του Όργουελ. Ο Μ.Α. ήταν παντοδύναμος, παντογνώστης, πανταχού παρών αλλά μοχθηρός και όχι φιλεύσπλαχνος όπως είναι ο Θεός.
 
Αν μπορούσαμε να εστιάζουμε μόνο στα όμορφα πράγματα που υπάρχουν στη ζωή μας
(και που κάποια μας δίνονται απλόχερα)....

Steve Miller Band -Serenade
 
Σερενάτα? Ομορφιά? Ορίστε:

 
Πίσω
Μπλουζα