Τι ακούω απόψε ...

The Man Who Knew Too Much • Que Sera, Sera (Whatever Will Be, Will Be) • Doris Day

Wax Tailor - Que Sera (HQ)
Το remix βασίζεται στο Que Sera, Sera και το
Galt MacDermot - And He Will Not Come Again
το οποίο περιέχεται στο
Galt MacDermot ‎– Up From The Basement
Το άλμπουμ Up From The Basement (Unreleased Tracks Vol. 1) κυκλοφόρησε το 2000 και περιλαμβάνει κομμάτια που ηχογραφήθηκαν από το 1967 έως το 1973
πηγή https://www.discogs.com/Galt-MacDermot-Up-From-The-Basement-Unreleased-Tracks-Vol-1/release/1146659
 
Τελευταία επεξεργασία:
6η του Μπετόβεν, ποιμενική
Miko Mission-two for love
από τα ωραιότερα italo και με θρίλερ βιντεοκλίπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
6η του Μπετόβεν, ποιμενική

Miko Mission-two for love

από τα ωραιότερα italo και με θρίλερ βιντεοκλίπ.
Πώς κατάφερες να συνδυάσεις το βουκολικό με το θρίλερ απορώ! Πάντως ευχαριστώ για τον Μπετόβεν γιατί συνειρμικά έβαλα ν΄ακούσω ένα άλλο, ας πούμε βουκολικό, τουλάχιστον ως προς τον τίτλο, στο οποίο καταφεύγω όταν έχω πραγματικά ανάγκη να αδειάσει το μυαλό μου από την ένταση της ημέρας. Ονειρική σύνθεση!*

Claude Debussy - Prélude à l'après-midi d'un faune (Prelude to the Afternoon of a Faun -1894)


*Η ελληνική μυθολογία έχει εμπνεύσει ουκ ολίγους καλλιτέχνες και ποιητές ανά τους αιώνες, μαζί με αυτούς και τον Mallarmé από του οποίου το ποίημα εμπνεύστηκε ο Ντεμπυσί τη συγκεκριμένη σύνθεση κι έμελλε έτσι να βάλει ένα από τα πρώτα λιθαράκια σ' αυτό που ονομάζουμε "σύγχρονη κλασική μουσική". Ανάμεσα στις διάφορες (σημαντικές και ασήμαντες) πληροφορίες που συνοδεύουν αυτό το υπέροχο κομμάτι είναι και το ότι ήταν και το αγαπημένο του Michael Jackson.
 
Κώστας Μακεδόνας - Η Λίζα και η κορνίζα - Official Video Clip (1991)
Στίχοι, Μουσική: Σταμάτης Κραουνάκης
 
Βαμμένα κόκκινα μαλλιά - Γιώργος Νταλάρας
Στίχοι-μουσική:Βασίλης Δημητρίου | Από τον 3ο προσωπικό δίσκο του μουσικοσυνθέτη Βασίλη Δημητρίου,με τίτλο "ΒΑΜΜΕΝΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΑΛΛΙΑ" (1993)


Το Πεπρωμένο - Γιώργος Νταλάρας

Κάτω από γέφυρες - Γιώργος Νταλάρας

Βασίλης Δημητρίου (1945-2015)
"Βαμμένα Κόκκινα Μαλλιά" ΑΝΤ1 (1992-1993)
 
Πω πω σκαλίζοντας τη μουσική του Amazon ανακάλυψα μία εκδοχή του Canto General με ένα άγνωστό μου συγκρότημα ονόματι Grupo Toldería. Τελικά βέβαια ανακάλυψα ότι το είχα ήδη μαζί μ' άλλες 4-5 εκτελέσεις του έργου σ' έναν σκληρό απο άλλη πηγή. όταν όμως έχεις κάτι και δεν θυμάσαι ότι το έχεις είναι σαν να μην το έχεις. Είναι πολύ διαφορετική από τις συνήθεις εκτελέσεις, και παρ' όλο που όπως φαίνεται δεν έγινε σε συνεργασία με τον Θεοδωράκη, αυτός την ενέκρινε κατόπιν εορτής. Το γράμμα είναι του 1978, πράγμα που χρονολογεί και την ηχογράφηση,
1632030033312.png

Εδώ είναι το πρώτο κομμάτι του δίσκου τους. Για σύγκριση παραθέτω και την αγαπμένη μου εκδοχή του ίδιου τραγουδιού, από τη συναυλία του 1975.
 
Από χθες που ξαναφέραμε το θέμα με τις disco στην επιφάνεια έχω ακούσει ουκ ολίγα κομμάτια μέχρι τώρα, γιατί ήθελα να μπω ξανά στο mood. Και μια που στο post ανέφερα και την παλιά και ξεχασμένη Fat Albert του Αγρινίου, θυμήθηκα και τούτον εδώ που δυστυχώς μας άφησε ένα χρόνο πριν λόγω του ιού. *

Καλή Κυριακή σε όλους!

Albert One - Secrets (1986)


*ακόμη μέχρι σήμερα πιστεύω ότι η συγκεκριμένη ντίσκο πήρε το όνομά της από τον Albert One. Μια αναζήτηση της φωτογραφίας του στο διαδίκτυο θα σας πείσει.
 
Πίσω
Μπλουζα