Τι ακούω απόψε ...

'' Συγνώμη '' ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΗΤΡΟΠΑΝΟΣ
Στίχοι : Τάσος Οικονόμου - Μουσική : Σπύρος Παπαβασιλείου
LP - Ερωτικά Λαικά (1977)
 
Ήξερα πως προέρχονται από θρησκευτικά κείμενα οι στίχοι αλλά δεν το έχω ξανακούσει έτσι. Πολύ καλό.
Από την Παλαιά διαθήκη, Ψαλμός 136
Σχετικό με αυτό είναι και το πασίγνωστο Va Pensiero από το Nabucco του Βέρντι. Δεν μιλάει για ποταμούς Βαβυλώνας, αλλά το τραγουδάν οι Εβραίοι σκλάβοι στη Βαβυλώνα επί Ναβουχοδονόσορα. Μου φέρνει ανατριχίλα κάθε φορά που το ακούω.

 
Βάζεις φωτιές οπότε, αν και δεν είναι ρετρό, παραθέτω δύο ερμηνείες του άσματος από την Μαντώ.
Mando Live - Ain't Nobody (Loves Me Better) Το σήμα αυτό η ΕΤ-1 το είχε από 22.10.2003 έως 07.06.2008
Η Μαντώ μεταμορφώνεται σε Chaka Khan και τραγουδάει "Ain't Nobody" στο δεύτερο Live του Your Face Sounds Familiar (Απρίλιος 2013)
 
Από την Παλαιά διαθήκη, Ψαλμός 136
ΨΑΛΜΟΣ ρλς΄ (136) - Κείμενο των Ο΄
ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ
Τῷ Δαυΐδ ῾Ιερεμίου.
ΕΠΙ τῶν ποταμῶν Βαβυλῶνος ἐκεῖ ἐκαθίσαμεν καὶ ἐκλαύσαμεν ἐν τῷ μνησθῆναι ἡμᾶς τῆς Σιών.
2 ἐπὶ ταῖς ἰτέαις ἐν μέσῳ αὐτῆς ἐκρεμάσαμεν τὰ ὄργανα ἡμῶν·
3 ὅτι ἐκεῖ ἐπηρώτησαν ἡμᾶς οἱ αἰχμαλωτεύσαντες ἡμᾶς λόγους ᾠδῶν καὶ οἱ ἀπαγαγόντες ἡμᾶς ὕμνον· ᾄσατε ἡμῖν ἐκ τῶν ᾠδῶν Σιών.
4 πῶς ᾄσωμεν τὴν ᾠδὴν Κυρίου ἐπὶ γῆς ἀλλοτρίας;
5 ἐὰν ἐπιλάθωμαί σου, ῾Ιερουσαλήμ, ἐπιλησθείη ἡ δεξιά μου·
6 κολληθείη ἡ γλῶσσά μου τῷ λάρυγγί μου, ἐὰν μή σου μνησθῶ, ἐὰν μὴ προανατάξωμαι τὴν ῾Ιερουσαλὴμ ὡς ἐν ἀρχῇ τῆς εὐφροσύνης μου.
7 μνήσθητι, Κύριε, τῶν υἱῶν ᾿Εδὼμ τὴν ἡμέραν ῾Ιερουσαλὴμ τῶν λεγόντων· ἐκκενοῦτε, ἐκκενοῦτε, ἕως τῶν θεμελίων αὐτῆς.
8 θυγάτηρ Βαβυλῶνος ἡ ταλαίπωρος, μακάριος ὃς ἀνταποδώσει σοι τὸ ἀνταπόδομά σου, ὃ ἀνταπέδωκας ἡμῖν·
9 μακάριος ὃς κρατήσει καὶ ἐδαφιεῖ τὰ νήπιά σου πρὸς τὴν πέτραν.
 
ΨΑΛΜΟΣ ρλς΄ (136) - Κείμενο των Ο΄
ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ
Τῷ Δαυΐδ ῾Ιερεμίου.
ΕΠΙ τῶν ποταμῶν Βαβυλῶνος ἐκεῖ ἐκαθίσαμεν καὶ ἐκλαύσαμεν ἐν τῷ μνησθῆναι ἡμᾶς τῆς Σιών.
2 ἐπὶ ταῖς ἰτέαις ἐν μέσῳ αὐτῆς ἐκρεμάσαμεν τὰ ὄργανα ἡμῶν·
3 ὅτι ἐκεῖ ἐπηρώτησαν ἡμᾶς οἱ αἰχμαλωτεύσαντες ἡμᾶς λόγους ᾠδῶν καὶ οἱ ἀπαγαγόντες ἡμᾶς ὕμνον· ᾄσατε ἡμῖν ἐκ τῶν ᾠδῶν Σιών.
4 πῶς ᾄσωμεν τὴν ᾠδὴν Κυρίου ἐπὶ γῆς ἀλλοτρίας;
5 ἐὰν ἐπιλάθωμαί σου, ῾Ιερουσαλήμ, ἐπιλησθείη ἡ δεξιά μου·
6 κολληθείη ἡ γλῶσσά μου τῷ λάρυγγί μου, ἐὰν μή σου μνησθῶ, ἐὰν μὴ προανατάξωμαι τὴν ῾Ιερουσαλὴμ ὡς ἐν ἀρχῇ τῆς εὐφροσύνης μου.
7 μνήσθητι, Κύριε, τῶν υἱῶν ᾿Εδὼμ τὴν ἡμέραν ῾Ιερουσαλὴμ τῶν λεγόντων· ἐκκενοῦτε, ἐκκενοῦτε, ἕως τῶν θεμελίων αὐτῆς.
8 θυγάτηρ Βαβυλῶνος ἡ ταλαίπωρος, μακάριος ὃς ἀνταποδώσει σοι τὸ ἀνταπόδομά σου, ὃ ἀνταπέδωκας ἡμῖν·
9 μακάριος ὃς κρατήσει καὶ ἐδαφιεῖ τὰ νήπιά σου πρὸς τὴν πέτραν.
:confused:
 
Πίσω
Μπλουζα