Τι ακούω απόψε ...

Πολύ πρώτο μου θύμησαν αυτο τα ρίφακια του
( βρε λες?)

edit: Μόλος τωρα είδα οτι απο κάτω απο το τραγούδι των wasp βγάζει προτεινόμενο το turbo lover. Άρα το θύμισε και σε άλλους, όχι μονο σε εμενα.
 
Γιάννης Πάριος ‎– Το Τραγούδι Του Χάρη, απο τον δισκο "Πιο Καλή Η Μοναξιά" (1984). Ο Γιαννης Παριος τραγουδα μαζι με τον γιο του Χάρη Βαρθακούρη που εχει γραψει και την μουσικη σε ηλικια μολις 10 ετων.


Πως ειναι να μην θυμαμαι τι εφαγα χτες, αλλα θυμαμαι κατι που ακουσα στο ραδιοφωνο οταν ημουν παιδι...
 
Αγάπη Παρανοϊκή - Πασχάλης

Το βίντεο κλιπ έχει γυριστεί στην Βουλιαγμένη (οδός - σημερινή ονομασία Δημ. Λαμπράκη -πάνω από την παραλία Καβουρίου, παραλιακή λεωφόρος πριν τη Λίμνη Βουλιαγμένης έως το Δημαρχείο, χώρος στάθμευσης ακτής Βουλιαγμένης).
 
Το ανακάλυψα χάρη στην πολύ ωραία σειρά της κρατικής τηλεόρασης "Τα καλύτερά μας χρόνια". Είναι στην παράδοση των τραγουδιών των 70ς που μιλάνε για ασυμβίβαστα παιδιά των λουλουδιών, που ζούσαν ελεύθερα τους έρωτές τους.
 
ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ - ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ
Στίχοι, Μουσική : Γρηγόρης Μπιθικώτσης

Λείπεις εσύ - Λευτέρης Μυτιληναίος
Στίχοι: Σάκης Καπίρης - Μουσική: Μίμης Χριστόπουλος

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ και ΚΙΚΗ ΠΑΝΤΕΛΑΚΗ- Δεν μπορώ ν' αλλάξω την καρδιά μου
Στίχοι : Ηρακλής Παπασιδέρης - Μουσική : Τάκης Σούκας

Λευτέρης Μυτιληναίος - Τώρα ποιος θα μου πει - 1970
Στίχοι : Γιάννης Κιούρκας - Μουσική : Βαγγέλης Πιτσιλαδής
 
Εξυπακούεται δε διαβάζω τις πενηνταδέκα σελίδες από την τελευταία μου φορά.

Πριν λίγο έπεσα πανω σ'αυτό:

Lexington Lab Band - Jump (Van Halen)
Δεν τρελαίνομαι από τη φωνή, αλλά τα όργανα είναι καταπληκτικά! Αν δείτε στο κανάλι τους, έχουν εκτελέσεις κι άλλων τραγουδιών που είναι πολύ κοντά στα πρωτότυπα.
 
Προσκυνώ! Από την ίδια μπάντα.
Def Leppard - Foolin
 
Χάρις Αλεξίου ‎– Χρόνια Χελιδόνια, απο τον δισκο "24 Τραγούδια" (1977)


Ενα ακομα απο την δισκοθήκη των παιδικών αναμνήσεων...

Αναρωτιέμαι πως με τετοιες επιρροές δεν κατέληξα να ακούω ελληνική μουσικη... μαλλον επανάσταση κατα του κατεστημένου! :fafoutis:
 
Μόλις το άκουσα στο Δεύτερο Πρόγραμμα, και υπέθεσα ότι ήταν η αρχική εκδοχή του τραγουδιού και η Αρλέτα ήρθε μετά. Αλλά ψάχνοντας είδα ότι είχα λάθος.Η Γαλλική είναι πολύ μεταγενέστερη :)

 
Πίσω
Μπλουζα