Τι ακούω απόψε ...

Χριστιάνα - Εσύ που μ'αγαπάς (1986)
Στίχοι: Φίλιππος Γράψας - Μουσική: Κώστας Χαριτοδιπλωμένος

Βάσει της ανάρτησης της Μαντώς για την απώλεια της Χριστιάνας
"Aπό τις πρώτες μου συνεργασίες που με στιγμάτισε βαθιά..." βλ.
υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να συμμετέχει στα φωνητικά του παραπάνω τραγουδιού.
Δυστυχώς σε αρκετούς δίσκους δεν αναγράφονται αυτοί που κάνουν τα φωνητικά...
 
Καλημέρα.

Michael Cretu - Goldene Jahre (1983)

Το συγκεκριμένο αποτελεί μουσικό σήμα της εκπομπής της ΕΡΑ ΣΠΟΡ "Μικρόφωνο στα γήπεδα"
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εντάξει , όλα των Thin Lizzy έχουν φοβερό bass line...αλλα αυτο εδω ειναι διαστημικό....black boys on the corner φίλες και φίλοι
 
Μανώλης Μητσιάς – Τι Να Πούμε, Τι, απο τον δίσκο "Έχει Ο Θεός" (1973)

Ενα απο τα πιο αγαπημένα τραγούδια του πατερα μου
Όλος ο δίσκος είναι εξαιρετικός (έχει και το Volvo F88 στο εξώφυλλο)...μάλλον θα πάει για παραγγελία...
 
Έχω όρεξη για ανόητο ρετρό σήμερα. Και το αγαπημένο μου χαζοτράγουδο είναι ένα που το πρωτοάκουσα το 1976 από την Άννα Παναγιωτοπούλου (δηλαδή αυτή απλώς ανοιγόκλεινε το στόμα της, ακούμε την παλιά τραγουδίστρια που τότε δεν ήξερα ποια είναι) στο "Τραμ το τελευταίο". Είχε ιστορία πριν αρχίσει να τραγουδάει η "Καίτη Νινόν" αλλά εδώ μας ενδιαφέρει το τραγούδι. Δεν το ξανάκουσα ποτέ στο ραδιόφωνο, μόνο χρόοοονια και χρόνια, εποχή Youtube κλπ έμαθα οτι η τραγουδίστρια ήταν η Νίτσα Μόλλυ. Αλλά εμένα μου αρέσει με την "Καίτη Νινόν"


Αν δεν υπήρχε αυτό το βίντεο, την πρώτη θέση στο διαγωνισμό ανοησίας θα το έδινα στους 3 καμπαλλέρος, κυρίως για τους ρομαντικούς στίχοι

"Ολόγυρα βουβάλια / χιλιάδες κεφάλια / στη μέση εσύ"
(η αρχιβουβάλα, σκέφτομαι πάντα)
αν και οι χαρούλες που δεν θα πληρώνουν ΔΕΗ για φως το συναγωνίζεται σε ρομαντισμό και βλακεία
"Στον ύπνο σου τζάμπα / να εχεις στην πάμπα / φεγγάρι για λάμπα"

Πώς να μην τη ρίξουν τη γκόμινα με τέτοια ποιητικά λόγια?
 
Πίσω
Μπλουζα