Τι ακούω απόψε ...

ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΒΙΛΜΑΣ - Αγάπη μου
( του Ηλία Ουρανού )
Δίσκος Vinyl, LP, Για την αγάπη σου πεθαίνω, Venus – SV 1, 1978

Πρόκειται για τον πρώτο δίσκο LP της εταιρείας Venus γι αυτό και ο κωδικός SV 1.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δύο τραγούδια που ερμηνεύει ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης σε μουσική Βαγγέλη Πιτσιλαδή και στίχους Γιάννη Κιούρκα
από τον δίσκο 7" 45στρ. , His Master's Voice – 7PG 3596 , 1965 :

ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ - ας ήταν τ' όνειρο να βγει

ΖΩΗ ΜΑΣ ΚΟΥΡΑΣΕΣ- ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ

 
ΛΕΝΑ ΣΑΒΒΙΔΟΥ & ΜΑΝΩΛΗΣ ΤΟ ΠΑΛΗΣ - ΝΥΧΤΩΣΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
Μουσική, στίχοι: Μπάμπης Μπακάλης, Κουβάς

ΛΕΝΑ ΣΑΒΒΙΔΟΥ και ΜΑΝΩΛΗΣ ΤΟΠΑΛΗΣ - '' Κάποιος πολιτσμάνος ένα βράδυ '' ( Ο πολιτσμάνος ) 1972
( Κ. Νίτσου - Μπάμπη Μπακάλη )
 
Η συλλογή όπως είναι καταχωρημένη στο discogs περιλαμβάνει ως σήμερα 444 (τα υπόλοιπα είναι ακαταχώρητα). Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν πωλούνται.
Εξαιρετική συλλογή, όλα αυτά τα έχεις γνήσια?


Kylie Minogue - Confide In Me (1994)

 
Εξαιρετική συλλογή, όλα αυτά τα έχεις γνήσια?
Προφανώς αναφέρεσαι στα CD. Ναι. Τα περισσότερα είναι αγορασμένα πρώτο χέρι, ενώ λίγα είναι μεταχειρισμένα τα οποία έχουν αγοραστεί εντός του 2021 (κάποια της Μαντώς και όχι μόνο).
Το ενδιαφέρον πάντως για τον εμπλουτισμό της συλλογής προήλθε από το κόλλημα με την Μαντώ από το 2021.
 
Είχα κοντά στα 1000 cd και δίσκους. Μια μέρα φόρτωσα κούτες, ανέβηκα μοναστηράκι και τα πούλησα. Χρειαζόμουν τα χρήματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συνήθως θυμίζει απόκριες αλλά εγώ το είχα ακούσει πρώτη φορά σε παραλία κάποιο καλοκαίρι του '90 και το χορεύαν κάτι έφηβοι μάλλον. Ήταν σούρουπο και ήταν από τις πιο όμορφες καλοκαιρινές εικόνες που έχω. Καμιά φορά αναρωτιέμαι τι να έγιναν αυτά τα παιδιά που χορεύαν και γελούσαν κορίτσια και αγόρια ανάκατα. Τι ωραία που είναι τα νιάτα!
Την εικόνα ολοζώντανη την ανακάλεσα στη μνήμη μου όταν είδα το βιντεοκλιπ, μεγάλη πια, και σχεδόν δεν το πίστευα!
 
Συνήθως θυμίζει απόκριες αλλά εγώ το είχα ακούσει πρώτη φορά σε παραλία κάποιο καλοκαίρι του '90 και το χορεύαν κάτι έφηβοι μάλλον. Ήταν σούρουπο και ήταν από τις πιο όμορφες καλοκαιρινές εικόνες που έχω. Καμιά φορά αναρωτιέμαι τι να έγιναν αυτά τα παιδιά που χορεύαν και γελούσαν κορίτσια και αγόρια ανάκατα. Τι ωραία που είναι τα νιάτα!
Την εικόνα ολοζώντανη την ανακάλεσα στη μνήμη μου όταν είδα το βιντεοκλιπ, μεγάλη πια, και σχεδόν δεν το πίστευα!
ααα εχόρτασα φάε τώρα ένα κρουασάν....
 
Πίσω
Μπλουζα