Τι ακούω απόψε ...

Animals "Prisoner of the light"
Ωραίο track, μου έφτιαξες την διάθεση paulochelao24.

Από τους "ύμνους" των λαϊκών της δεκαετίας του 80, το παρακάτω άσμα με τη φωνή του πρόωρα χαμένου Κώστα Κόλλια και τη μουσική του Τάκη Σούκα, έχει μιλήσει στην καρδιά χιλιάδων καψούρηδων ανά την επικράτεια και μιλάει ακόμη.

Κώστας Κόλλιας - Έρωτά μου αγιάτρευτε (1980)

Κομματάρα ολκής Bajar. Μη με βάζεις τέτοια, θα με πιάσουν όλα μου και δεν θα΄μαι καλά.


Καλημέρα.

Demis Roussos - My Friend The Wind (1973)

 
Οι βροχερές μέρες του φθινοπώρου με βάζουν πάντα σε διάθεση να ακούσω τζαζ. Σήμερα κατέφυγα για άλλη μια φορά στην εγχώρια σκηνή και τον αγαπημένο Μίμη Πλέσσα που με το κουαρτέτο του διασκεύασαν υπέροχα ένα παλιότερο κομμάτι που είχε συνθέσει ο ίδιος και είχε ερμηνεύσει η Νάνα Μούσχουρη με Τρίο Καντσόνε σε στίχους Κώστα Πρετεντέρη*. Όμως και τα δύο είναι υπέροχα.

Το Κουαρτέτο του Μίμη Πλέσσα - Βροχούλα (1981)



Νάνα Μούσχουρη - Τρίο Καντσόνε και το Κουιντέτο του Μίμη Πλέσσα - Βροχούλα




* @g1973tony Προσπάθησα να βρω τη χρονολογία κυκλοφορίας του συγκεκριμένου δίσκου αλλά δεν έβγαλα άκρη. Πρόκειται για 45άρι της Fidelity με αριθμό 8006. Μπορείς εσύ να βρεις τίποτα περισσότερο;
 
Λευτέρης Μυτιληναίος: Ας είχα τη δύναμη
Μουσική (και ενορχήστρωση): Δώρος Γεωργιάδης
Στίχοι: Άγγελος Αξιώτης
Δίσκος: Πού νάσαι (1980) Vinyl, LP, Album, Gatefold , CBS – CBS 84745 , 1980


κι εδώ σε σπάνιο βίντεο


 
Οι βροχερές μέρες του φθινοπώρου με βάζουν πάντα σε διάθεση να ακούσω τζαζ. Σήμερα κατέφυγα για άλλη μια φορά στην εγχώρια σκηνή και τον αγαπημένο Μίμη Πλέσσα που με το κουαρτέτο του διασκεύασαν υπέροχα ένα παλιότερο κομμάτι που είχε συνθέσει ο ίδιος και είχε ερμηνεύσει η Νάνα Μούσχουρη με Τρίο Καντσόνε σε στίχους Κώστα Πρετεντέρη*. Όμως και τα δύο είναι υπέροχα.

Το Κουαρτέτο του Μίμη Πλέσσα - Βροχούλα (1981)



Νάνα Μούσχουρη - Τρίο Καντσόνε και το Κουιντέτο του Μίμη Πλέσσα - Βροχούλα




* @g1973tony Προσπάθησα να βρω τη χρονολογία κυκλοφορίας του συγκεκριμένου δίσκου αλλά δεν έβγαλα άκρη. Πρόκειται για 45άρι της Fidelity με αριθμό 8006. Μπορείς εσύ να βρεις τίποτα περισσότερο;
1959

Αναγράφεται στα σχόλια του τραγουδιού στο
https://stixoi.info/stixoi.php?info=Lyrics&act=details&song_id=12123

1η : 1959 = Νανά Μούσχουρη ++++ ''Τριο Καντσόνε'' : Γεώργιος Πετσίλας ,Φίλιππος Παπαθεοδώρου ,Κώστας Τρούπτσιος ,(+ Κλεάνθης Μανταμόπουλος + Σπ‎ύρος Λιβιεράτος) , , Ενορχήστρωση & πιάνο : Μίμης Πλέσσας , ------------- Δίσκος ΕΡ της Fidelity (EP - 8006) , & άλμπουμ ''Οι Μεγάλες Επιτυχίες Της Νάνας Μούσχουρη'' (1962) , & άλμπουμ ''Νάνα Μούσχουρη'' (1968) , & συλλογή ''Μίμης Πλέσσας ‎– Τι Να Πρωτοθυμηθώ'' (1994) , & στο CD ''Τρίο Καντσόνε ‎– Αξέχαστα Τραγούδια / 1958-1960'' (1995) ------------


Στο δισκάκι πράγματι δεν αναγράφεται έτος

Επίσης η συλλογή ''Μίμης Πλέσσας ‎– Τι Να Πρωτοθυμηθώ'' έχει εκδοθεί σε διπλό δίσκο βινυλίου του 1985 (το 1994 βγήκε σε cd).

Ο δίσκος μάλλον πάει για παραγγελία...

Εν τω μεταξύ παρέλαβα την προγούμενη Τρίτη τους παρακάτω δίσκους αλλά δεν τους έχω ακούσει ακόμη
-Various - Τα Πρώτα Χασάπικα - 16 Αυθεντικές Εκτελέσεις (LP, Comp) (EMI Greece, EMI Greece - 034 1703161, 14C 034 1703161)
-Σταύρος Ξαρχάκος - Χρώματα (LP, Album) (Columbia - 33 SCXG 3252)
-Σταμάτης Κόκοτας - Με Αγάπη Σταμάτης (LP, Album) (Columbia - 14C 062-70936) (σφραγισμένος)
-Γρηγόρης Μπιθικώτσης - 1963-1971 (2xLP, Comp) (Columbia - 14C 156 71199/0)
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Bajar Το έχω ανεβάσει στις διασκευές παλαιότερα. Πρόκειται για διασκευή του "Ποιά Νύχτα σ΄ έκλεψε"

''And Then You Went Away''
Ερμηνεία Άννα-Μαρία Βιθυνού , στα ΑΓΓΛΙΚΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! , Διασκευή στίχων στην Αγγλική : Λουκίλα Καρρέρ : σύζυγος του Πλέσσα ,Συλλογη ''Στο Δρόμο Του Μίμη Πλέσσα – Τιμής Ένεκεν'' 1995
 
@Bajar Το έχω ανεβάσει στις διασκευές παλαιότερα. Πρόκειται για διασκευή του "Ποιά Νύχτα σ΄ έκλεψε"

''And Then You Went Away''
Ερμηνεία Άννα-Μαρία Βιθυνού , στα ΑΓΓΛΙΚΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! , Διασκευή στίχων στην Αγγλική : Λουκίλα Καρρέρ : σύζυγος του Πλέσσα ,Συλλογη ''Στο Δρόμο Του Μίμη Πλέσσα – Τιμής Ένεκεν'' 1995
Το είχα θάψει πολύ βαθιά στο μυαλό μου το συγκεκριμένο γιατί δεν είμαι καθόλου φαν των διασκευών (εκτός κι αν πρόκειται για καμιά ενδιαφέρουσα διασκευή τραγουδιού σε ορχηστρικό ή κάτι extreme τέλος πάντων που θα μου κινήσει την περιέργεια). Τουλάχιστον η τραγουδίστρια έχει αξιοπρεπή προφορά.
 
Το είχα θάψει πολύ βαθιά στο μυαλό μου το συγκεκριμένο γιατί δεν είμαι καθόλου φαν των διασκευών (εκτός κι αν πρόκειται για καμιά ενδιαφέρουσα διασκευή τραγουδιού σε ορχηστρικό ή κάτι extreme τέλος πάντων που θα μου κινήσει την περιέργεια). Τουλάχιστον η τραγουδίστρια έχει αξιοπρεπή προφορά.
Ίσως θα έπρεπε να το είχε ερμηνεύσει η Μαντώ αφού ξεκίνησε από αγγλόφωνο και είναι εκπληκτική
 
Μπέσσυ Αργυράκη - Βαβυλών (1976)


Εμπνευσμένο απο το Babylone'' των E. Roda, Gil & M. Shuman.
Η Μπεσσυ ειναι λατρεια και της αναγνωριζω οτι εχει πολυ ταλεντο γι' αυτο αλλωστε την θαυμαζω.
Αν το επιθυμεις μπορεις να ακουσεις κι αυτην καταπληκτικη μπαλαντα που ερμηνευει η αγαπημενη Μπεσυ σε στιχους Τακη Καρνατσου
και μουσικη Νικου Ιγνατιαδη.
 
Εισαι Θεός ήλιος καλοκαιρινος…
Ποσο απλός μπορεί να ειναι ένας τοσο δυνατός στίχος.
 
Πίσω
Μπλουζα