Τι ακούω απόψε ...

Παιδια, το ξερατε οτι μου εχουν αφιερωσει τραγουδι; :p:D

Tino Rossi - Bambinella
Γνωρίζεις ότι υπάρχει ποικιλία αχλαδιών που ευδοκιμεί στο νησί της Μάλτα με όνομα Bambinella (Pyrus communis var. bambinella) ;
Δεν το γνώριζα απλά το ανεκάλυψα με αναζήτηση στο διαδίκτυο...
1667680655489.png
 
Για να επανέλθουμε εντός θέματος παραθέτω την ανάρτηση #812 στο θέμα "Ξέρατε ότι....;"
Το τραγούδι του Frank Sinatra My Way είναι διασκευή από το γαλλικό “Comme d’habitude” (As usual) (των Jacques Revaux, Claude François , Gilles Thibaut) το οποίο ερμηνεύτηκε το 1967 από τον Claude François (ένα είδωλο της Γαλλίας των δεκαετιών 1960s και 1970s ο οποίος κατά ειρωνικό τρόπο ξόδεψε τον περισσότερο χρόνο της καριέρας του διασκευάζοντας Αγγλικές επιτυχίες για την Γαλλική αγορά).
Οι αγγλικοί στίχοι είναι του Paul Anka και δεν σχετίζονται με εκείνους του γαλλικού τραγουδιού.



 
Με αφορμή το σχόλιο της @Bambinella για μωρά πάσης ηλικίας σε ένα άλλο θρεντ, μου ήρθε στο μυαλό αυτό το παλιό σουξέ των 80s που τότε δεν υπήρχε καφενείο, σουβλατζίδικο, μαγαζί ρούχων, πανηγύρι μέχρι και γλέντι γάμου που να μην το ακούσεις. Μαζί με όλα αυτά το άκουγες κι από γλετζούδες μαμάδες που θεωρούσαν must να ταχταρίζουν τα μωρά τους με τους ήχους και τους στίχους του Τάκη Μουσαφίρη. Τι να κάνουμε, γούστα είναι αυτά.

Δούκισσα - Το μωρό (1984)

 

Sophie & The New Hopes - Πάντα Περιμένω

Δεν τους γνώριζα.. Από την πρώτη στιγμή καταλαβαίνεις ότι είναι παλιό (του 1969 τελικά). Με αναζήτηση βρήκα τα παρακάτω:
Περιλαμβάνεται στον δίσκο βινυλίου
7", 45 RPM, Single , Olympic – 0E 74014 , 1969
Παραθέτω το τραγούδι της άλλης πλευράς

NEW HOPES - ΠΙΟ ΨΗΛΑ ΚΙ ΑΠΟ Τ'ΑΣΤΕΡΙΑ

 
Μαζί με όλα αυτά το άκουγες κι από γλετζούδες μαμάδες που θεωρούσαν must να ταχταρίζουν τα μωρά τους με τους ήχους και τους στίχους του Τάκη Μουσαφίρη. Τι να κάνουμε, γούστα είναι αυτά.

Δούκισσα - Το μωρό (1984)

Πολύ εύστοχο σχόλιο ;)


Moby - When It's Cold I'd Like to Die (1995)

 
Μαντώ - Φωτιά στα πρέπει - Official Video Clip
Άλμπουμ Προδοσία (1998)
Μουσική: Μαντώ, στίχοι : Ελένη Γιαννατσούλια
Σύμφωνα με δήλωση (εντός του 2022) της Μαντώς , ήταν δική της η ιδέα να βαλουν φωτιά στην κορνίζα στο video clip.
 
ΜΗ ΡΩΤΑΣ - ΦΙΟΝΑ ΤΖΑΒΑΡΑ
OFFICIAL VIDEO
ΜΟΥΣΙΚΗ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΚΟΡΚΟΛΗΣ
ΣΤΙΧΟΙ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΑΤΡΟΠΟΥΛΟΣ
1995


Για ποια αγάπη - Βαλάντης & Φιόνα
Στίχοι: Μαργαρίτα
Μουσική: Μάριος Ψιμόπουλος
2003
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μεγάλη μπάντα οι »Γενιά του Χάους» ρε συ Blue Max!
Πολύ μεγάλη, σπουδαία μπάντα. Γνήσια, άγρια. Με στίχους διαχρονικούς, επίκαιρους, Νιώθω τυχερός που τους γνώρισα (μουσικά) πιο νέος (Γενιά του Χάους, Αδιέξοδο κ.α).


Από τα ελάχιστα instrumental της Sade -ένα άλλο είναι το Siempre Hay Esperanza- το Mermaid βρίσκεται στο άλμπουμ Love Deluxe του 1992.

Sade - Mermaid (1992)

 
Η ως συνήθως βλακώδης λεζάντα στη δήλωση του ανοιχτοσπίτη Γ. Πολυχρονιάδη περί πίπας της Ειρήνης και Ερυθροδέρμων με έκανε να θέλω να ξανακούσω αυτό (οι ειρηνικές πίπες αρχίζουν στο 2:19). Ίσως το έχω ξαναβάλει αλλά δεν πειράζει.

 
Πίσω
Μπλουζα