Τι ακούω απόψε ...

Ντα! Τοβαριτς Άντονυ για χατσιου γκαβαριτς Ντίμα!
 
Ποιος είναι καλέ ο σύντροφος Αντώνης; από δω μέσα είναι; δύο Αντώνηδες έχουμε
Μάλλον αναφέρεται σε μένα γιατί σε προηγούμενη ανάρτηση του @misha απάντησα
"Με αναζήτηση η τραγουδίστρια λέγεται Ιρίνα Αλλέγροβα"
Επί τη ευκαιρία να σε ρωτήσω τι γράφει ο @Uskoke...
 
Σ.Φ.Η.Κ.Α - Ακούραστος γύφτος

Δώσε ρε Βλάκυ!!! Είσαι ένας ακούραστος γύφτος......χαχαχαχαχαχα

Οποιος ΔΕΝ πιστεύει ότι το βίντεο είναι lipsync, είναι ένας ακούραστος γύφτος.
 
Al Corley - Square rooms

Σε κάποια στιγμή χτυπιέται σα να'χει πάρει LSD, κρατώντας τις μπαγκέτες με το δεξί χέρι, αλλά μοιάζει σα να πρόκειται να ρίξει μια μεγάλη ζαριά. Επιπλέον κοιτάει τα ντραμς και μοιάζει να ντρέπεται να τα βαρέσει, κι αντί αυτού βαράει τα ποδάρια του. Τεσπα. Περαν τούτου το τραγουδάκι είναι απίθανο.
 
Κατά την άποψη μου ένα απ' τα καλύτερα τραγούδια που ακούστηκαν σε ταινία James Bond,αλλά και ένα απ' τα πιο άψογα ποπ κομμάτια όλων των εποχών... A-Ha "The Living Daylights":

Κοματάρα που έρχεται καπάκι μετά το A View To A Kill της προηγούμενης Bond ταινίας.

Al Corley - Square rooms

Σε κάποια στιγμή χτυπιέται σα να'χει πάρει LSD, κρατώντας τις μπαγκέτες με το δεξί χέρι, αλλά μοιάζει σα να πρόκειται να ρίξει μια μεγάλη ζαριά. Επιπλέον κοιτάει τα ντραμς και μοιάζει να ντρέπεται να τα βαρέσει, κι αντί αυτού βαράει τα ποδάρια του. Τεσπα. Περαν τούτου το τραγουδάκι είναι απίθανο.
O Al Corley που έπαιζε στην Δυναστεία! Ένα σοφό μέλος το έχει ανεβάσει παλιότερα, στα One Hit Wonders. :icon_lol:


Καλημέρα.

Liquid - One Love Family (1995)

 
Πόσα χρόνια είχα να το ακούσω! Υπέροχο κομμάτι, από την παλιά καλή εποχή της ψυχεδέλειας, νοσταλγικό αλλά και πικρό ταυτόχρονα.

Ζητώ συγγνώμη όμως που χαλάω την όμορφη ατμόσφαιρα αλλά το παρακάτω κομμάτι είναι στο μυαλό μου δυο βδομάδες τώρα και δεν ξεκολλάει, γιατί αυτό το ρημαδοσήριαλ μου έχει κάψει τον εγκέφαλο*.

Ρίτα Σακελλαρίου - Θέλω να κάνω ταραχή (1979)



*το βλέπω όμως γιατί αναφέρεται στην ιδιαίτερη πατρίδα μου και ψοφάω να βρίσκω λάθη και ανακρίβειες :diablotin:
 
Πόσα χρόνια είχα να το ακούσω! Υπέροχο κομμάτι, από την παλιά καλή εποχή της ψυχεδέλειας, νοσταλγικό αλλά και πικρό ταυτόχρονα.

Ζητώ συγγνώμη όμως που χαλάω την όμορφη ατμόσφαιρα αλλά το παρακάτω κομμάτι είναι στο μυαλό μου δυο βδομάδες τώρα και δεν ξεκολλάει, γιατί αυτό το ρημαδοσήριαλ μου έχει κάψει τον εγκέφαλο*.

Ρίτα Σακελλαρίου - Θέλω να κάνω ταραχή (1979)



*το βλέπω όμως γιατί αναφέρεται στην ιδιαίτερη πατρίδα μου και ψοφάω να βρίσκω λάθη και ανακρίβειες :diablotin:
Εννοείται πως βάζεις ότι ακούς, σου αρέσει και σου κάνει κλικ. Έτσι λειτουργώ και εγώ.

Σπουδαία Ρίτα Σακελλαρίου έχει τραγουδήσει μεγάλα λαϊκά τραγούδια. Αλλά και κομμάτια όπως Είναι γάτα, Αρέσω, Οι 40άρες, κ.α, μας αρέσουν γιατί ανήκουν στα 80s που αγαπάμε. :icon_lol: O δίσκος που περιέχει το Θέλω να κάνω ταραχή, έχει και το Ένα Τραγούδι Πες Μου Ακόμα (πεθαίνω).

Καλημέρα.

Ambrosia - Living On My Own (1980)

 
Μάλλον αναφέρεται σε μένα γιατί σε προηγούμενη ανάρτηση του @misha απάντησα
"Με αναζήτηση η τραγουδίστρια λέγεται Ιρίνα Αλλέγροβα"
Επί τη ευκαιρία να σε ρωτήσω τι γράφει ο @Uskoke...
τοβαριτς=σύντροφος
για χάτσιου γκαβαρίτς ντίμα=θα ήθελα να μιλήσω με τον Δημήτρη.΄
ορίστε και λίγα βουλγάρικα, ζντραβέι μπάτκο υ κάκα. χαβλιάνα κούρπα. κακιούφ τσβατ ιμα μορέτο.
 
modern talking-sexy sexy lover
από τα καλύτερα "χιτ" της μετά την επανένωση εποχής.
 
ΚΑΦΑΣΗΣ ΚΩΣΤΑΣ - ΓΕΛΑ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ 45 rpm

Το παραπάνω περιέχεται στον δίσκο
Vinyl, 7", 45 RPM, Single, Pan-Vox – PAN 6666 , 1975


ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΦΑΣΗΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ

ΡΙΧΝΩ ΖΑΡΙΑ - ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΦΑΣΗΣ

Τα παραπάνω περιέχονται στον δίσκο
Vinyl, 7", 45 RPM, Single, Pan-Vox – PAN 6702 , 1975

 
Τελευταία επεξεργασία:
ΠΑΝΟΣ ΜΑΡΙΝΟΣ ΑΠΑΛΑΧΤΗΚΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ
Στίχοι: Παρασκευή Πολίτου
Μουσική: Γιώργος Μπούρας

Vinyl, 7", 45 RPM, Single, Polyphone (3) – PS 288 , 1971


Vinyl, 7", 45 RPM, Single, Polyphone (3) – PS 460 , 1974


Πρόκειται για την πρώτη εκτέλεση από τον Πάνο Μαρίνο
Ακολούθησαν
1975 = Μιχάλης Μενιδιάτης
1981 = Ρίτα Σακελλαρίου
1982 = Φίλιππος Νικολάου - Τζίνα Σπηλιωτοπούλου ----- 'Αλμπουμ ''Μια λαϊκή βραδυά με τον Φίλιππο Νικολάου'' (Ζωντανή ηχογράφηση)
1988 = Λευτέρης Πανταζής ------- Συλλογη ''Μια βραδιά στη ''Φαντασία'' Νο-2 '' (Ζωντανή ηχογράφηση)
1990 = Τζίνα Σπηλιωτοπούλου ----- Συλλογη ''Various ‎– Η Αθήνα τη νύχτα'' (Ζωντανή ηχογράφηση) -
1995 = Αθηναϊκή Κομπανία (Χρήστος Καννελόπουλος) ------- 'Αλμπουμ ''Μέχρι πρωίας...''
1995 = Έμμυ Γώγου ------- Συλλογή ''Various ‎– οι Έλληνες χορεύουν''
Χαρούλα Λαμπράκη
πηγή


ΑΔΙΚΑ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΣΟΥ - ΠΑΝΟΣ ΜΑΡΙΝΟΣ
Στίχοι: Παρασκευή Πολίτου
Μουσική: Θανάση Καραπατάκη

ΗΡΘΕΣ ΚΛΑΜΕΝΗ - ΠΑΝΟΣ ΜΑΡΙΝΟΣ
Στίχοι: Παρασκευή Πολίτου
Μουσική: Πάνος Μαρίνος

Τα παραπάνω περιέχονται στον δίσκο
Vinyl, 7", 45 RPM, Single, Polyphone – PS 535 , 1975

 
Τελευταία επεξεργασία:
ΡΙΞΕ ΘΕΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΒΡΟΧΗ / ΟΛΟΙ ΑΓΑΠΑΜΕ - ΔΟΥΚΙΣΣΑ
ΔΙΣΚΟΣ 45 ΣΤΡΟΦΩΝ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ ΤΟ 1970 ΣΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥ ΣΠ. ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΣΤΙΧΟΥΣ ΤΟΥ Κ. ΒΕΡΓΟΥ

ΜΥΚΟΝΟΣ - ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΟ (ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΙΤΣΙΛΑΔΗΣ)
1977 και ο Βαγγέλης Πιτσιλαδής παίρνει υπέροχες επιτυχίες και ντύνει μουσικά τα ελληνικά νησιά.

Πρόκειται για την ορχηστρική έκδοση του τραγουδιού Με Τα Θλιμμένα Μάτια Μου σε στίχους Γιάννη Κιούρκα που ερμήνευσε η Βίκυ Μοσχολιού (Δίσκος Vinyl, 7", 45 RPM, Single , His Master's Voice – 7PG 3570 , 1966)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Χάζευα τους πρόσφατους θανάτους στο Wikipedia και είδα ότι πριν λίγες μέρες πέθανε ο Nico Fidenco. Ποιος είναι αυτός? Θα ρωτήσετε. Αυτός:
(Το βίντεο ακούγεται τῃ συνοδείᾳ βερμούτ)
 
Πίσω
Μπλουζα