Τι ακούω απόψε ...

Μίμης Πλέσσας. Μουσικά θέματα για την ταινία: "Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα" (1969)

Μουσικό θέμα του Μίμη Πλέσσα για την ταινία του Νίκου Φώσκολου "Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα" (1969)
Σόλο μπουζούκι: Γιώργος Ζαμπέτας


Κώστας Καπνίσης. Μουσικά θέματα για την ταινία "Αδυναμίες" (1969)
 
Κώστας Καπνίσης. Μουσικά θέματα για την ταινία "Αδυναμίες" (1969)
Πολύ όμορφα κομμάτια. Τα soundtrack του Κώστα Καπνίση είναι πολλά και υπέροχα, οι αναφορές της Βajar με ταρακούνησαν οφείλω να πω, και ήταν για μένα η αφορμή να μάθω περισσότερα για αυτόν.

Καλημέρα.

Γιάννης Πάριος - Είπα να φύγω (1974)

 
Το πρώτο και δεύτερο σόλο τραγούδια (και τα δύο του Νίκου Δαλέζιου) στην μεγάλη καριέρα της Χαρούλας Λαμπράκη
Δίσκος Vinyl, 7", 45 RPM, Single, Columbia – SCDG 3531, 1965

ΑΝΑΘΕΜΑ ΣΕ ΠΙΑ ΖΩΗ - ΧΑΡΟΥΛΑ ΛΑΜΠΡΑΚΗ (Ζεϊμπέκικο)

ΕΧΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΘΗΣΑΥΡΟ - ΧΑΡΟΥΛΑ ΛΑΜΠΡΑΚΗ (Τσιφτετέλι)

 
Τελευταία επεξεργασία:
ΠΕΡΑΣΜΕΝΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ - ΜΠΑΜΠΗΣ ΜΑΡΚΑΚΗΣ - ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΡΟΛ (1967)

ΜΠΑΜΠΗΣ ΜΑΡΚΑΚΗΣ-ΜΙΝΑ ΜΑΡΙΑΝΟΥ»ΠΕΡΑΣΜΕΝΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ (1974)

Σημείωση: Στην πρώτη εκτέλεση η Κατερίνα Κάρολ λέει την πρώτη φορά "... δεν αντέχω πια τον χωρισμό...." ,
και την δεύτερη "... δεν αντέχω πια στον χωρισμό...." ενώ στη δεύτερη εκτέλεση η Μίνα Μαριάνου και τις δύο φορές
"... δεν αντέχω πια τον χωρισμό...."
 
Εξαιρετικά αφιερωμένο στην @Bambinella

ΝΑΙ - (SI) - ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Στην περιγραφή αναγράφονται (τα κεφαλαία είναι λόγω αντιγραφής-επικόλλησης):
"ΔΙΣΚΟΣ ΤΟΥ 1974 ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΕΡΟΧΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ. ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ PACE-PANZERI-PILAT. ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΣΕΒΗ ΤΗΛΙΑΚΟΥ. ΤΗΝ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΕΙ Ο ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ ΤΑΚΗΣ ΑΘΗΝΑΙΟΣ. ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ Η ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΤΟΥ ΤΑΚΗ ΑΘΗΝΑΙΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΦΩΝΗΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΑ, ΠΙΟ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΕΚΤΕΛΕΣΕΩΣ ME THN GIGLIOLA CINQUETTI. ΕΞΑΛΛΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΠΑΝΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ '70 ΟΠΟΥ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΑΨΟΓΑ. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ."
 
ΕΧΕΙΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΘΗΣΑΥΡΟ - ΧΑΡΟΥΛΑ ΛΑΜΠΡΑΚΗ (Τσιφτετέλι)
Ουάου! Κάποια στιγμή, δεν ξέρω πόσες δεκαετίες πριν, αυτό το τραγούδι μαζί με το συμπληρωματικό του (ίδιος δημιουργός)


ενώθηκαν στο μυαλό μου κι ως αυτή τη στιγμή πίστευα ότι είναι δύο μέρη του ίδιου τραγουδιού, μια που έχουν την ίδια μουσική. Αλλά τελικά είναι το ένα "απάντηση" στο άλλο, όπως αυτά τα δύο


 
Διαβάζοντας τα τελευταία ποστ, μου ήρθε στο μυαλό το ίδιο πράγμα για τον
Αγγελόπουλο!
 
Καλημέρα.

Μαρινέλλα - Σ' ευχαριστώ (1978)

Στην περιγραφή του βίντεο αναγράφονται :
"Κομμάτι από τον δίσκο "Η Μαρινέλλα του σήμερα" (1978) σε στίχους Σοφίας Παπαδοπούλου (Σόφη Παππά) και μουσική Γιώργου Χατζηνάσιου. Σκηνές από την ταινία "Με φόβον και πάθος" (1972) του Νίκου Φώσκολου με τους Νίκο Κούρκουλο και Ελένη Ερήμου. Κομμάτι της μελωδίας είχε αποτελέσει και μέρος της μουσικής επένδυσης της ταινίας, όπως φαίνεται και από το εναρκτήριο μέρος του video".

Σημείωση:
Τα πλάνα από την ταινία με το σκάφος είναι στον όρμο της Βουλιαγμένης...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα