Τι ακούω απόψε ...

Ο Δάκης στο υπέροχο τραγούδι "Μαργαρίτα" (σε μουσική Γιώργου Θεοδοσιάδη και στίχους Σώτιας Τσώτου). Το απόσπασμα από την ταινία "Αεροσυνοδός" (1971) με τον Φαίδωνα Γεωργίτση και τη Χαριτίνη Καρόλου.
 
Ο Δάκης στο υπέροχο τραγούδι "Μαργαρίτα" (σε μουσική Γιώργου Θεοδοσιάδη και στίχους Σώτιας Τσώτου). Το απόσπασμα από την ταινία "Αεροσυνοδός" (1971) με τον Φαίδωνα Γεωργίτση και τη Χαριτίνη Καρόλου.
Ο Δάκης σε ηλικία 28 ετών.

Δύο χρόνια αργότερα το 1973 ερμηνεύει το ίδιο τραγούδι στην ταινία "Η ΑΛΙΚΗ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΓΕΝΙΑΣ"(1973)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα.

Μουσική: Σταύρος Κουγιουμτζής
Στίχοι: Άκος Δασκαλόπουλος


Γιάννης Καλατζής - Ήσουν Ωραία όταν Γελούσες (1971)

Το τραγούδι περιλαμβάνεται

στον δίσκο "Γιάννης Καλατζής"
Vinyl, LP, Album, Stereo, Gatefold , Minos – MSM 140 , 1971


και στον δίσκο Vinyl, 7", 45 RPM, Single, Stereo , MINOS 5340 , 1972


Στους δύο παραπάνω δίσκους ΔΕΝ αναγράφεται ο στιχουργός Άκος Δασκαλόπουλος
Επίσης έχει συμπεριληφθεί σε δίσκους που κυκλοφόρησαν αργότερα
 
Το τραγούδι περιλαμβάνεται

στον δίσκο "Γιάννης Καλατζής"
Vinyl, LP, Album, Stereo, Gatefold , Minos – MSM 140 , 1971


και στον δίσκο Vinyl, 7", 45 RPM, Single, Stereo , MINOS 5340 , 1972


Στους δύο παραπάνω δίσκους ΔΕΝ αναγράφεται ο στιχουργός Άκος Δασκαλόπουλος
Επίσης έχει συμπεριληφθεί σε δίσκους που κυκλοφόρησαν αργότερα
Ενδιαφέρον πληροφορίες. Πολύ όμορφο τραγούδι, φέρνει πολλές αναμνήσεις. Ποιος δεν το έχει σιγοτραγουδήσει.


Σοφία Βόσσου - Χαμένη Ισορροπία (1984)

 
Πολύ όμορφο τραγούδι, φέρνει πολλές αναμνήσεις. Ποιος δεν το έχει σιγοτραγουδήσει.

Γλυκόπικρες αναμνήσεις από τους πρώτους αληθινούς έρωτες στο λύκειο, ανεκπλήρωτους ή μη, υπάρχει ένα μπουκέτο - σαν ανθοδέσμη - τραγούδια που είναι όλη μας η νιότη.

Αυτό το τραγούδι είναι το πάνω - πάνω τριαντάφυλλο. :cry:
 
Να αλλαξουμε λιγο το ρεπερτοριο, ρε παιδια, με κατι πιο εθυμο.
Παραγγελια ο Κλαρινογαμπρος!
 
Εύθυμο? Ορίστε. (Η ιστορία για το πώς το βρήκα παρακάτω). Παραλείψτε τα αρχικά λεπτά με το μπλα μπλα. Όπως βλέπετε, το γλεντάνε

Ψαχούλευα το archives.org και σκαλίζοντας ανακάλυψα ένα γνωστό κομμάτι, που λεγόταν Nunca en Domingo, με τους Los Panchos. Προς μεγάλη μου έκπληξη το βρήκα μετά στο Youtube

Οπλισμένος με τη γνώση του πώς λένε το "Ποτέ την Κυριακή" Ισπανιστί διέταξα το Youtube να μου βρει κι άλλα. Μου βρήκε άπειρα, το ένα χειρότερο από το άλλο. Υποθέτω είναι ο γδικιωμός των Λατινοαμερικάνων για όλες τις Παλόμες, Κουκαράτσες και Πορομποπέρα που έχουν τραγουδήσει διάφορα Ελληνικά Τρίο Χάλια, Αφοί Κατσάμπα και Νάνα Μουσκούρη (για να μην αναφερθώ στον Ακατονόμαστο και βρω κανέναν μπελά). Το έχουν σε στυλ Πόλκας, Μπολέρο, Τσα-τσα, και συχνά σε σχετικά σύγχρονες ηχογραφήσεις. Αν δω Ελληνίδες, Έλληνες να χορεύουν τσιφτετέλι ακούγοντας Λάτιν επιτυχίες δεν θα πω κουβέντα.

Μια σχετικά αξιοπρεπής εκτέλεση είναι με ένα γκρουπ Los Tres Diamantes. Ο δεξίς τραγουδιστής μου θυμίζει φατσικά τον Τόλη Χάρμα στο "Είμαι αντρας και το κέφι μου θα κάνω"


Το όνομα του γκρουπ μου θύμισε το δικό μας Τρίο Μπριλλάντε. Τι διαμάντι τι μπριγιάν. Δεν είναι οι ίδιοι όμως :)

 
Tangerine Dream - Running Out of Time (1988)

Επαναπαραθέτω την ανάρτηση Το παρακάτω έχει αναρτηθεί και στην ενότητα "Αγαπημένα κομμάτια από σειρές και ταινίες"

Tangerine Dream - Betrayal (Sorcerer Theme)

Tangerine Dream - Grind


από την ταινία Sorcerer (Το μεροκάματο του τρόμου) 1977

To Tangerine Dream - Betrayal επίσης ακούγεται ως μουσική τίτλων στη σειρά
Η ΕΤΥΜΗΓΟΡΙΑ (τίτλοι) ΥΕΝΕΔ 1978-1980
 

Επανηχογράφηση κάποιων κλασικών κομματιών του συγκροτήματος καθώς επίσης και κάποια καινούργια κομμάτια. Αξίζει η ακρόαση, εδώ και καιρό το έχω λιώσει στο repeat….
 
Πίσω
Μπλουζα