Τι ακούω απόψε ...

Εγώ αντιθέτως θα βάλω ένα χορευτικό που πατάει με το ένα πόδι στην ντίσκο και με το άλλο στη ποπ των 80ς. Σίγουρα το έχω ξαναβάλει γιατί μου αρέσει πολύ το κομμάτι αλλά μου αρέσει και η αντίθεση των φωνών του Jimmy Somerville και της Sarah Jane Morris. Φωνάρα η Sarah Jane, κοντράλτα; σωστά το λέω;

Καλό και αυτό για αποκριάτικο ξεφάντωμα.
 
Ακολουθώντας την παράδοση της Αποκριάς θα βάλω λοιπόν και γω λοιπόν έναν Λάτιν ήχο. Αυτό το Μάμπο το μπραζιλέιρο από την ταινία "Η Ωραία των Αθηνών" που σήμερα συμπληρώνονται 70 χρόνια από την πρεμιέρα της στους κινηματογράφους. Φαντάζομαι πόσο εντύπωση θα έκανε στο κοινό το χολυγουντιανής έμπνευσης κοστούμι της Σπεράντζας. Σήμερα πάντως μας κάνει εντύπωση η ορχήστρα και αναρωτιόμαστε πως στο καλό έσβησε αυτή η τάση και δεν έμεινε σαν κληρονομιά στο σημερινό σκηνικό νυχτερινής διασκέδασης.

Αυτό το Μάμπο το μπραζιλέιρο μου δίνει κέφι μου δίνει στυλ και Βραζιλιάνο με κάνει βέρο αυτό το Μάμπο από την Μπραζίλ.
 
Καλέ μεγάλες ετοιμασίες βλέπω για το καρναβάλι. Όλο Latin μου βάζεις.

Από ετοιμασίες, άλλο τίποτα. Τρελό ξεφάντωμα, τι να σου πω! Αφού φέτος δεν πρόκειται να το γιορτάσω αλλιώς, το γιορτάζω στο μυαλό μου και βάζω και καμιά μουσική, έτσι για το εφέ.

Πωπω! Δωσε μου τσα-τσα και παρε μου την ψυχη!
Αλλα και τι εποχη ομως!!!
Έπαιξαν απίθανες μουσικές εκείνα τα χρόνια! Αλλά κι ο κόσμος χόρευε, δεν καθόταν ακίνητος με ένα ποτό στο χέρι και χάζευε το υπερπέραν όπως τώρα. Κι εγώ έχω μεγάλη αδυναμία στο τσα-τσα. Απ' όλα τα κουβανέζικα αυτός ο ρυθμός είναι ο αγαπημένος μου.
(και το μάμπο κουβανέζικο είναι, άλλο τι έλεγε η Σπεράντζα. Κάπως έπρεπε να βγει κι αυτός ο ρημαδοστίχος... Έμεινε όμως στην ιστορία και αγαπήθηκε από όλους).

Ένα τσα-τσα ακόμη για να πάμε επιτέλους για ύπνο. Το πρωτοάκουσα σε ένα επεισόδιο των Δύο Ξένων, κόλλησα και μετά έψαξα να βρω όλη τη συλλογή (Ultra Lounge) απ' την οποία δανείστηκε ο Ρήγας όλες αυτές τις υπέροχες ρετρό μουσικές.

The Rinky Dinks - Choo Choo Cha Cha (1959)

 
Μπετόβεν - Συμφωνία Νο. 5

Καλέ δεν ακούω μπετεβον, παρεξήγησης έγινε, το τα τα τα ζαρι ακούω, εντάξει μετά τις 12 φορές που το άκουσα άρχισε να μ αρέσει. Βρήκες άνθρωπο να ακούει μπετοβεν
 
Καλέ δεν ακούω μπετεβον, παρεξήγησης έγινε, το τα τα τα ζαρι ακούω, εντάξει μετά τις 12 φορές που το άκουσα άρχισε να μ αρέσει. Βρήκες άνθρωπο να ακούει μπετοβεν
Κακώς αλλά προτιμήσεις είναι αυτές.
Για το "τραγούδι" που στέλνουμε στον ακατανόμαστο εδώ και πάρα πολλλά χρόνια "διαγωνισμό" της Eurovision δεν θέλω να σχολιάσω πολλά.
Το άκουσα τυχαία προχθές το μεσημέρι σε μια εκπομπή του ραδιοφώνου της ΕΡΑ ΣΠΟΡ και δεν μου άρεσε (επιεικής χαρακτηρισμός).
 
Κακώς αλλά προτιμήσεις είναι αυτές.
Για το "τραγούδι" που στέλνουμε στον ακατανόμαστο εδώ και πάρα πολλλά χρόνια "διαγωνισμό" της Eurovision δεν θέλω να σχολιάσω πολλά.
Το άκουσα τυχαία προχθές το μεσημέρι σε μια εκπομπή του ραδιοφώνου της ΕΡΑ ΣΠΟΡ και δεν μου άρεσε (επιεικής χαρακτηρισμός).

To ακουσα κι εγω μολις τωρα το "τραγουδι" ετσι απο περιεργεια και συμφωνω απολυτα με τα εισαγωγικα που εβαλες. Τα υιοθετω κι εγω και δεν επεκτεινομαι γιατι δεν θελω να πω πικρα λογια. Οι αποψεις μου, αλλωστε, ειναι λιγο - πολυ γνωστες.
Οσον αφορα τον συγκεκριμενο "διαγωνισμο" για εμενα ειναι σαν να μην υπαρχει εδω και χρονια.
 
Πίσω
Μπλουζα