Τι αναλογικό δεν θα αφήσετε ποτέ για κάτι ψηφιακό.

Απορώ πώς δεν είχα απαντήσει σ' αυτό το ρετρό θέμα!

Δεν θα άλλαζα με τίποτα το βιβλίο. Ουδεμία σύγκριση το ψηφιακό με το κλασικό χάρτινο. Είναι άλλη η αίσθηση. Θυμάμαι τον Data στην ταινία First Contact, όταν απορούσε με τους ανθρώπους που ήθελαν να ακουμπήσουν το σκάφος του Zefram Cochrane...ε, είναι αυτό ακριβώς το αίσθημα και με το βιβλίο :)

Επίσης ένα άλλο αναλογικό μέσο που δυστυχώς δεν χρησιμοποιώ λόγω κόστους και ευκολίας, αλλά νοσταλγώ είναι οι αναλογικές φωτογραφικές μηχανές. Δεν συγκρίνεται η ευκρίνεια της πιο φθηνή αναλογικής μηχανής με την αντίστοιχη ψηφιακή. Το φιλμ και τα χρώματά του δεν έχουν καμία σχέση με τα ψηφιακά "μάτια" των σημερινών φωτογραφικών μηχανών. Όπως λένε και οι ειδικοί:

Long before we were talking about how many millions of pixels a cutting edge digital camera could capture, even the simplest of film cameras was capturing millions upon millions of “pixels” in the form of film grain which yielded high levels of detail.
 
Τίποτα άλλο εκτός απο βιβλία. Οτι έχει να κάνει με ήχο και εικόνα η ποιότητα και η ευκολία του ψηφιακού τα έχει κάνει όλα τα αναλογικά μέσα παρωχημένα - το βιβλίο όμως δεν θα το άφηνα ποτέ. Δεν λέω οτι τα E-Readers είναι κακές συσκευές, η δεν έχουν τη πρακτικότητα τους ... αλλά προτιμώ χίλιες φορές να διαβάζω ένα βιβλίο στη αληθινή του μορφή, παρά ως ψηφιακό μελάνι στη οθόνη του reader.
 
Αυτόνανε τον έρωτα με το χαρτί δεν τον έχω και τον καταλαβαίνω. Όσον αφορά τα βιβλία, λόγω εργασίας προτιμώ τα ψηφιακά γιατί βρίσκεις πιο εύκολα αυτό που ψάχνεις. Αλλά και το χάρτινο δεν με χαλάει καθόλου: στο κρεβάτι πριν ξεραθώ να διαβάσω πέντε σελίδες, το ίδιο μου κάνει, αν και τα ψηφιακά κολλάνε ώρες-ώρες. 

Όσον αφορά το ρολόι ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ ΟΥΜΠΕΡ ΑΛΕΣ!!! Μέχρι να βγάλεις το κινητό, να ανοίξεις τη θήκη, να πατήσεις το κουμπάκι (και αν, με τις χερούκλες που έχω), να το ξεκλειδώσεις, να σκεφτείς ότι 16:42 ή 04:42 είναι πέντε παρά είκ... ουφ, βαρέθηκα. Την έχω ήδη βρει την ώρα από τον ήλιο ακόμα και μέσα από τα σύννεφα. Ενώ το αναλογικό, τραβάς το μανίκι (το καλοκαίρι ούτε καν) και τσουπ, η ώρα είναι πέντε παρά.

Για τα ιατρικά που θέσατε, τα αναλογικά υδραργύρου είναι ΜΑΚΡΑΝ πιο αξιόπιστα. Τα ηλεκτρονικά έχουν αποκλίσεις και δεν είναι πάντα αξιόπιστα. Τα δε οινονεύματος είναι η απόλυτη απάτη. Σήμερα, αρχές 2019, δεν απαγορεύονται μεν αλλά άντε να τα βρεις. Όσοι έχετε αναλογικά μην διανοηθείτα να τα πετάξετε και αν τα βρείτε στην αγορά, αγοράστε τα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Εκείνο που δεν αντέχω είναι τα καλώδια σ'όλον τον τόπο. Μπορούν ακόμα και τα μίξερ να γίνουν ασύρματα;

6. το τηλέφωνο με δίσκο (αν και έχω κι ασύρματο, το κλασικό τηλέφωνο δουλεύει και χωρίς ρεύμα από τη δεη)
Νομίζω ότι ακόμα και τα πιο παλιά τηλέφωνα, επειδή συνδέονται πια με μόδεμ και άρα με πρίζα ρεύματος του δικτύου, αν κοπεί το ρεύμα, δυστυχώς δεν έχουν σήμα ούτε αυτά. Εκτός αν υπάρχουν ακόμα συνδέσεις τηλεφώνου χωρίς μόδεμ, που όμως δεν νομίζω, ή μάλλον δεν ξέρω.
 
Το βιβλίο και τη γραφή. 

Σχετικά με τα τηλέφωνα.Βεβαίως και υπάρχουν ακόμα μη ευρυζωνικές τηλεφωνικές συνδέσεις, όπου οι ενσύρματες συσκευές λειτουργούν κανονικά και σε διακοπή ρεύματος. Για το συγκεκριμένο θέμα έχει ενδιαφέρον το άρθρο και ο διάλογος που ακολουθεί: https://www.huffingtonpost.gr/entry/enas-dr-perenikes-technoloyias-sekonei-ta-cheria-mprosta-ston-ote_gr_5c13c29de4b0539b32141d98

Η ευρυζωνική τηλεφωνία συνιστά υποβάθμιση των τηλεφωνικών υπηρεσιών με όχι άμεσα και σε όλες τις περιπτώσεις θετικά αποτελέσματα στις ταχύτητες ιντερνετ, αποδεδειγμένα. Συστήνω σε όσους το τηλέφωνο είναι σημαντικό να φτάνουν τους παρόχους στα άκρα με δικαστικές απειλές και ενέργειες όυτως ώστε να τους αφήνουν στα κλασικά. 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά, στο άρθρο, που μου ανέβασε την πίεση από τα νεύρα, μάλλον φταίει ο οτές. Όπως και νά'χει αν παίζει μόδεμ, σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, πάπαλα το τηλέφωνο.

(Γενικά η Ελλάδα σε τηλεπικοινωνιακά θέματα είναι τραγικά πίσω. Υπερβολικά ακριβή και προσφέρονται υπερβολικά λίγα)
 
Απορώ πώς δεν είχα απαντήσει σ' αυτό το ρετρό θέμα!

Δεν θα άλλαζα με τίποτα το βιβλίο. Ουδεμία σύγκριση το ψηφιακό με το κλασικό χάρτινο. Είναι άλλη η αίσθηση. Θυμάμαι τον Data στην ταινία First Contact, όταν απορούσε με τους ανθρώπους που ήθελαν να ακουμπήσουν το σκάφος του Zefram Cochrane...ε, είναι αυτό ακριβώς το αίσθημα και με το βιβλίο :)

Επίσης ένα άλλο αναλογικό μέσο που δυστυχώς δεν χρησιμοποιώ λόγω κόστους και ευκολίας, αλλά νοσταλγώ είναι οι αναλογικές φωτογραφικές μηχανές. Δεν συγκρίνεται η ευκρίνεια της πιο φθηνή αναλογικής μηχανής με την αντίστοιχη ψηφιακή. Το φιλμ και τα χρώματά του δεν έχουν καμία σχέση με τα ψηφιακά "μάτια" των σημερινών φωτογραφικών μηχανών. Όπως λένε και οι ειδικοί:

Long before we were talking about how many millions of pixels a cutting edge digital camera could capture, even the simplest of film cameras was capturing millions upon millions of “pixels” in the form of film grain which yielded high levels of detail.
συμφωνώ απολύτως για το βιβλίο και επειδή έχω και κακή όραση και οι οθόνες με κουράζουν. 

επίσης για τη μηχανή με φιλμ . μπορείς να βάλεις ότι φιλμ θες πχ 3200 που τραβάς στο χαμηλό φως χωρίς φλας.υπέρυθρο για ειδικά εφέ. διαφανειών. Α/Μ για γνήσιες Α/Μ (όχι desaturated έγχρωμες).επίσης και οι κόμπακτ με φιλμ ήταν full frame (ενώ οι ψηφιακές έχουν αισθητήρα σαν το νύχι του μικρού δαχτύλου). επίσης οι φιλμάτες είναι διαχρονικές. ακόμη πουλούνται yashica electro & nikkormat των '70ς και απλώς τους βάζεις σύγχρονο φιλμ ενώ οι ψηφιακές έχουν ζωή το πολύ, 5 χρόνια. συν την μεγάλη χαρά της εμφάνισης φιλμ στο χέρι και του σκοτεινού θαλάμου. εμένα οι mirrorless και οι πολύ εξελιγμένες ψηφιακές μου φαίνονται σαν υπολογιστές με φακό και όχι φωτογραφικές μηχανές.
 
Οπως είπαν και οι περισσότεροι, το βιβλίο. Θέλω να πιάνω το χαρτί, να το λερώνω με χέρια γεμάτα σοκολάτα ή καμια σταγόνα καφέ, να ακούω τις σελίδες όπως γυρνάνε, να τρίζουν στο δάχτυλό μου όταν προσπαθώ να ξεκολλήσω κάποιες που έχουν κολλήσει μεταξύ τους. Εχω προσπαθήσει να διαβάσω βιβλίο σε ταμπλετ, ε στη 10η σελίδα τα παράτησα, δεν ήταν για μένα. Από την άλλη, βιβλία που αφορούν τη δουλειά μου τα έχω όλα ψηφιακά για να μπορώ να τα έχω πάντα και παντού διαθέσιμα. Οσον αφορά το γράψιμο, μου έχει κάνει μεγάλο κακό που τα τελευταία 10+ χρόνια εργάζομαι αποκλειστικά μπροστά σε οθόνη, γράφοντας χιλιάδες χαρακτήρες τη μέρα, με αποτέλεσμα να έχει χαλάσει αρκετά ο τρόπος που γράφω. Κάθε τόσο προσπαθώ να κρατάω σημειώσεις σε χαρτί για να προπονούμαι, ξέρω ακούγεται κάπως αυτό.

Δε θυμάμαι αν έχω απαντήσει σε αυτό το θρεντ, βαργιέμαι όμως να γυρνάω σελίδες για να το διαπιστώσω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν πειραζει σε μερικα χρονια κοντευει και το Αλτζαχαϊμερ θα απανταμε ολοι στα θρεντς 2 και 3 φορες.

Σαν να ξαναζουμε το φορουμ απο την αρχη θα ειναι. :p
 
Δεν πειραζει σε μερικα χρονια κοντευει και το Αλτζαχαϊμερ θα απανταμε ολοι στα θρεντς 2 και 3 φορες.

Σαν να ξαναζουμε το φορουμ απο την αρχη θα ειναι. :p
Αν μόνο μπορούσα να σου αφήσω και δεύτερο like..
 
Δεν έχει φύγει ποτέ από το δωμάτιό μου η κινηματογραφική μηχανή Super 8. Όσα media players και projectors και να βγουν, η αίσθηση του να τοποθετείς το φιλμ στην μηχανή και μετά στην μπομπίνα είναι ανεπανάληπτη.
 
1@Rygar[/USER] Βρε παιδί μου να το λες αυτό για θέματα με 50+ σελίδες που ξεκίνησαν το 10 και φτάνουν μέχρι σήμερα να το καταλάβω, αλλά τώρα για μόλις 6-7 σελίδες θέμα,  ε είναι κάπως...όχι τίποτα άλλο, μετά πέφτει και καζόυρα...χαχαχα

 
Η αλήθεια είναι ότι κατα καιρούς έχω ποστάρει σε θρεντ όπου τελικά διαπίστωσα ότι είχα ξαναποστάρει.

Και ήταν και στόχος μου να προκαλέσω καζούρα, με τον Ααρντβρακ έχουμε ιδιαίτερη χημεία.

Ε ΑρντΒρακ; Καλά δεν τα λέω;

Aardvark:"Ετσι είναι όπως τα λες"

Κι επειδή μου την είπατε άσκημα, ξεψαχνισα το θρεντ και τελικά δεν είχα ποστάρει, όμως μου προκάλεψε θλίψη η ανάγνωση μηνυμάτων που είχαν ποστάρει παιδιά που αγαπώ και που έχουν πάψει να ποστάρουν και που αν διαβάζουν αυτή τη στιγμή, τους προκαλώ να συνδεθούν να γράψουν κάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα