Τι κιθάρα έχετε?

Ο γερο Kerry King πάντως φαίνεται να τις έχει "ζυγισμένες" τις "V" κιθάρες του για να παίζει καθιστός :)

[yt]MotZXfkCNUY[/yt]
 
Έχω κι εγώ μια ακουστική Fender, δώρο των γονιών μου μόλις τελείωσα το Λύκειο, πριν δεκαεπτά χρόνια.

Παίζω καμιά φορά, αλλά σπάνια πλέον μιας και δεν υπάρχει χρόνος ούτε για δείγμα.
 
Alucard: Δεν ειναι αδυνατο να παιξεις καθιστος με V αλλα, αυτο που δεν φαινεται στο video του kerry ειναι η ταση που βαζεις στο αριστερο χερι για να υποστηριξεις το fretboard και να κρατησεις μια σχετικη ισορροπια στην κιθαρα. Πραγμα το οποιο δεν ειναι και οτι καλυτερο για καποιον που αρχιζει τωρα να μαθαινει κιθαρα.

Οταν εχεις μαθει τα riff και τα συναφη και εχεις εξοικειωση και τα χερια πανε απο μονα τους πανω στο fretboard, τοτε δεν τρεχει και τιποτα να σπαταλησεις λιγη παραπανω προσοχη στο να κρατας και την κιθαρα. Αλλα φανταζομαι την καλυτερη απαντηση μπορει να την δωσει η WiLdChiLD με το να παει σε ενα καταστημα και να δοκιμασει απο μονη της και να βγαλει συμπερασματα. Αν και φανταζομαι οτι δεν θα καταληξει σε V στο τελος!

..
 
Η WiLdChiLD κορίτσι είναι....
 
Ooops!! My bad! :)

(Thanks akmaka.. εγινε σχετικη διορθωση. Ελπιζω να βρει μερικες χρησιμες πληροφοριες στα παραπανω..)

..
 
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!σιγουρα θα εχω υποψη μου αυτα που μ ειπατε Akmaka k phil_vr....εχω ακομη χρονο να σκεφτω..βασικα υπαρχει περιπτωση ενας γνωστος μ να μου δωσει μια ακουστικη π δεν την χρειαζεται πια κ τοσο....το ελπιζω δηλαδη...επομενως θα καταπιαστω με την ακουστικη κ μετα θα παρω μια ηλεκτρικη.........απλα συνηθως λενε πως το περασμα απο ακουστικη σε ηλεκτρικη ειναι λιγο ''δυσκολο''..να πω...επειδη τα ταστα εχουν διαφορά.....αν συνηθισω στην ακουστικη υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα προαρμογης στην ηλεκτρικη? :confused: ......κ να ειναι ετσι που θα παει.... :p .θατην βρω την ακρη..
 
Jackson Dinky RH, Ibanez GSA60 (DiMarzio Pickups)

guitars.jpg
 
Jackson Warrior XT παρατημένη εδώ και ένα χρόνο και κάτι.

Warrior%20XT_2.jpg


Και ένας 50άρης Marshall.
 
αγαπητε wildchild θα συμφωνησω με τα παιδια οτι μια ακουστικη ,κλασικη θα σε βοηθαγε παρα πολυ αλλα προσωπικα δεν μπορω να την δω ετσι την φαση με τα οργανα,για αυτο και θα σου προτεινα να παρεις μια ηλεκτρικη που γουσταρεις για να σε εμπνεει και να σε πορωνει, απλα αν δεν σου αρεσει και δεν σε πορωνει ενα οργανο θα το αφησεις....οσο για το floydrose θα σε παιδεψει λιγο μεχρι να το μαθεις. :D

ειχα μπει καποτε και εγω στο διλημα τη μπασο να παρω αλλα τελικα πηρα αυτο που μου αρεσε και με εφτιαχνε.

αμα ειναι να παιξεις κιθαρα θα παιξεις!. :cool:
 
Χαίρετε, νέος 80ς-βαρεμένος εδώ.

My main axe (που λεν κι οι εγγλέζοι) είναι ένα Epiphone Thunderbird bass

(http://www.epiphone.com/default.asp?ProductID=114&CollectionID=12)

Επίσης έχω και ένα precision-style που το έχω φτιάξει-βάψει από κιτ

hope09.jpg


καθώς και μια Epiphone Les Paul που της έχω αλλάξει σχεδόν τα πάντα (μαγνήτες, κλειδιά κλπ)

phot0173.jpg
 
Πανέμορφα κομμάτια!!Καλως ήρθες φίλε kwstas....
 
ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΙΣΠΑΝΙΚΗ SANTCHES ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ FENDER.ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΑΚΙ OFF? ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣΑΣ ΗΧΟΥΣ?
 
Γεια σου φίλε knfot και καλωσήρθες. Εάν έχεις την καλοσύνη, γράφε με μικρά γιατί τα κεφαλαία σημαίνουν ότι μας φωνάζεις (το ξέρω ότι δε μας φωνάζεις) και είναι και δυσανάγνωστα.
 
sorry και ευχαριστώ γιά τη διόρθωση.Χαρά μου που βρίσκω λάτρεις της κιθάρας που τόσο αγαπώ έστω και ηλεκτρικούς.
 
knfot είπε:
ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΙΣΠΑΝΙΚΗ SANTCHES ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ FENDER.ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΑΚΙ OFF? ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣΑΣ ΗΧΟΥΣ?
Με ακουστικη Fender ξεκινησα αλλα δεν καταφερε να βγαλει τους ηχους που ηθελα.. ετσι η συνεχεια δωθηκε με ηλεκτρικες. Ακουστικη, ηλεκτρικη, κλασικη.. το ιδιο μας κανει φιλε knfot. Αρκει να σε ευχαριστει αυτο που κανεις, και να μας ευχαριστεις και εμας με φωτο απο το rig σου!! :)
 
fender hm superstrat

να και μερικες φωτο απο την καρα 80s κιθαρα μου.μια fender hm superstrat κατα πασα πιθανοτητα usa.υπαρχει λιγο μπερδεμα με την χωρα κατασκευης αυτων των μοντελων.απο το serial number βρηκα στο ιντερνετ sources που τη αναφερουν ως usa made.εχει kahler spyder tremolo ενα dimarzio humbucker στην γεφυρα και απο εναν μονο fender στον λαιμο και στην μεση.αν και φτιαγμενη για να ανταγωνιστει τα μοντελα superstrat αλλων εταιριων οπως της jackson που μεσουρανουσαν λογω της μεγαλης δημοτικοτητας του metal τοτε η συγκεκριμενη ειναι αρκετα ευελικτη ωστε να παιζει καλα και αλλα ειδη.εχοντας τρεις μαγνητες και το split coil διακοπτη μπορεις να φερεις τον ηχο της σχεδον οπως τον θες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παρτε μια φωτο και απο τα δικα μου πραγματα..

+ μια ibanez rg

και ενισχυτης laney lc30
 
Και ενα κουτί δισκετες Verbatim πανω στο κρεβάτι :D
 
Πλεον η Jackson μου απεκτησε και αδερφακι.. μια King V :)

Σειρα εχει μια καλη RR τωρα..

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα