Τι ποδήλατο είχες μικρός?

Wally είπε:
[off topic]Mια απο τις λιγες φορες που το φορουμ λειτουργησε, αθελα μου, προς ιδιον ωφελος...

.

.

... κατωθι ποδηλατο που ειχα απο καιρο στο ματι

[/img]

.

[/off topic]
Μεγιές! (έστω κ ετεροχρονισμένα :) )

Θες Φερράρι Wally?

Πες ναι, πες ναι!:Ρ

Ξεκίνησα από ένα , αααααααααααααααααααααας το πούμε bmx, μετά πήγα σε κουρσάκι, μιας κ ο ξάδελφος ήταν πρόεδρας της ΠΟΗ Κάστρο εδώ στο Ηράκλειο...κ μετά σε Mountain..

Και μετά πάλι σε Mountain..

Βασικά για να μην τα πολύ λέω έχω αλλάξει ένα μεταλλείο ποδήλατα.!

Φυσικά και υπάρχει ακόμα ένα ποδήλατο στην άκρη για της καλές μέρες που έχω όρεξη για ποδηλατάδα.
 
Πάνο καλοδήγητο το εργαλείο!!!!

Σήμερα έκανα μια καλή βόλτα το πρωί από Μεσογείων για τράπεζες (πόσο υπέροχα ένοιωθα να βλέπω τροχονόμους και να πηγαίνω ανάποδα στο βοηθητικό της Μεσογείων δεν λέγεται - άσε το παρκάρισμα - άσε το κόστος της βενζίνης) και έπειτα μια μεγάλη βόλτα από το βουνό. Σιγά - σιγά γιατί δεν θέλω να καταστρέψω το εργαλείο!!!!!

Όταν ο καιρός είναι καλός είναι το κάτι άλλο να πηγαίνεις για βόλτα και δουλειές με το ποδήλατο.

Αν δεν έχει φώτα, πάρε led flashing, από το Carrefour έχουν κανά 5ευρο νομίζω ή και λιγότερο, μια και είναι απαραίτητα να σε βλέπει ο άλλος τη νύχτα, αλλά μη ξεχάσεις και τα αφήσεις πάνω, όπου το παρκάρεις θα στα φάνε σε ντε - τε!!!!
 
To πρώτο μου ποδήλατο ήταν ένα μικρό ιταλικό μάρκας που δεν θυμάμαι. Το επόμενο ποδήλατο μου ήταν Atala ΒΜΧ κόκκινο το οποίο το είχα πάρει δώρο μετά πολλών κόπων, την εποχή των Χριστουγέννων 1985. Η αγορά έγινε στην περιοχή της Καλλιθέας.

Ευχαριστώ τον πατέρα μου (εκεί ψηλά που είναι) για όλα όμορφα πράγματα που μας προσέφερε οικογενειακώς, παρ' όλη την ανέχεια και την στενότητα των ογδόνταηζ. (80s). Θυμάμαι ότι πήγα κάποια στιγμή μέσα σε 1-2 χρόνια και αφού είχα μαζέψει χρήματα, πήρα κόκκινες πλαστικές ζάντες STAR, και χρωμιωμένες μανέτες καθώς και λαιμό απο ένα μαγαζί στο Μοναστηράκι.

Θυμάμαι με θαυμασμό διάσημες μάρκες όπως Redline, Κuwahara, Haro, οι οποίες φαντάζανε ως Ferrari στα μάτια ενός ιδιοκτήτη σκαραβαίου. Άπιαστο όνειρο.

Το Αtala το έσπασα στη μπροστινή σύνδεση, σε άλματα στην αυτοσχέδια πίστα που είχαν φτιάξει τα αλάνια στις Στηλες του Ολυμπίου Διός, κοντά στην Αγία Φωτεινή. Το κόλλησα και επέστρεψα στους δρόμους για bunny hops και endo.

Αυτές ήταν εποχές παίδες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε νηπιακή ηλικία είχα ένα μεταχειρισμένο τύπου cross ...

Στο δημοτικό (κάποιες τάξεις) είχα ένα σπαστό μπλε χωρίς φρένα...

Το πρώτο κανονικό ολοκαίνουργιο ποδήλατο το πήρα στο γυμνάσιο: Κούρσα (μάρκας IDEAL, κόκκινο, με γυριστό τιμόνι, 10 ταχύτητες και πολλή μούρη...). Το 'φχαριστήθηκα 2-3 χρόνια μέχρι που μου το κλέψανε μέσα από την αυλή μου!!!

Και βέβαια η σειρά μου να θέσω την απόλυτη ερώτηση:

Φόρεσε ποτέ κανένας απο σας κράνος?????? :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
VAGBITH είπε:
Σε νηπιακή ηλικία είχα ένα μεταχειρισμένο τύπου cross ...Στο δημοτικό (κάποιες τάξεις) είχα ένα σπαστό μπλε χωρίς φρένα...

Το πρώτο κανονικό ολοκαίνουργιο ποδήλατο το πήρα στο γυμνάσιο: Κούρσα (μάρκας IDEAL, κόκκινο, με γυριστό τιμόνι, 10 ταχύτητες και πολλή μούρη...). Το 'φχαριστήθηκα 2-3 χρόνια μέχρι που μου το κλέψανε μέσα από την αυλή μου!!!

Και βέβαια η σειρά μου να θέσω την απόλυτη ερώτηση:

Φόρεσε ποτέ κανένας απο σας κράνος?????? :D

Τι είναι το κράνος; ;-)

Δεν υπήρχει η παραμικρή σκέψη για οτιδήποτε τέτοιο εκείνες τις εποχές.

Συχνά οι εκδορές και τα ματωμένα πόδια, μας συνόδευαν στις εξορμήσεις μας.

Το οξυζενέ, η σουλφαμιδόσκονη, και το ιώδιο ήταν μέσα στο πρόγραμμα.

Σκληροπυρηνική γενιά των 80

Εδώ δεν είχαμε φράγκα να πάρουμε το ίδιο το ποδήλατο, θα παίρναμε και κράνος;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα ένα BMX κίτρινο στο χωριό και για την πόλη είχα πάρει από την εφημερίδα ΕΘΝΟΣ ένα ποδήλατο ΒΜΧ μπλε με κουπόνια και 20.000 δρχ (!) κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 90.

Γιατί η δημοσκόπηση είναι κλειστή;
 
Minion είπε:
To πρώτο μου ποδήλατο ήταν ένα μικρό ιταλικό μάρκας που δεν θυμάμαι. Το επόμενο ποδήλατο μου ήταν Atala ΒΜΧ κόκκινοΘυμάμαι με θαυμασμό διάσημες μάρκες όπως Redline, Κuwahara, Haro, οι οποίες φαντάζανε ως Ferrari στα μάτια ενός ιδιοκτήτη σκαραβαίου. Άπιαστο όνειρο.

Αυτές ήταν εποχές παίδες.
ΒΜΧάκιας?

Εδω εισαι...

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?26134-BMX-%F0%EF%E4%DE%EB%E1%F4%EF-%E3%E9-%DC%E3%F1%E9%E1-%EA%FC%EB%F0%E1
 
Juanita είπε:
Eνός γείτονα... :diablotin: :diablotin:...που το δανειζόμουν χωρίς να τον ρωτήσω και μονίμως το επέστρεφα με σκασμένα τα λάστιχα... #)

Δεν ήμουν εγώ βαριά... :rant: αυτό ήταν παιδικό για το βάρος μου... :icon_cry:
Ρε συ Χουανα...κοντευα να πνιγω με τον καφε λεμε μολις το διαβασα.... :eek: :rofl: :rofl:

Λοιπον...τα δικα μου τα εχετε δει ηδη εδω περα.




Αγαπημενο μακραν...το Crossακι που ειχα...το μπλε Μοντανα!!! :wub:
 
Τωρα το ειδα αυτο το thread!

Εγω ξεκινησα με....αμαξακι! Μικρο με πεταλια και αναλογα πως το ξεκιναγες πηγαινες μπρος ή πισω!

Μετα μεγαλωσα και περασα στο κλασσικο τρικυκλο!

Οταν ηρθε η ωρα να μαθω ισορροπια ειχα ενα σπαστο κοκκινο το οποιο αργοτερα αντικατασταθηκε με ενα, λιγο μικροτερων διαστασεων απο BMX, ποδηλατακι με μεγαλη σελα και sissy bar!!!

Τη σειρα διεκδικησε ενα λευκο-κοκκινο corssακι με 3 ταχυτητες και αργοτερα ενα mountain Carrera Trial με 21 ταχυτητες το οποιο κι αν εκανε χιλιομετρα εντος και εκτος δρομου! Μιλαμε για απειρες διαδρομες! Κατεληξα να το πεταξω γιατι ειχε κυριολεκτηκα βιαστει σε διαδρομες στο βουνο, τοσο που στραβωσε το ψαλιδι στο τελος!

Πλεον κανω "ησυχες" (ναι καλα!!!!) βολτες με ενα Ideal Hillmaster! Στο κατω κατω ειμαστε ακομα παιδια!!! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ μετά από το τρίκυκλο είχα σπαστό Maino της Atala, και μετά αγωνιστικό Peugeot με 12 ταχύτητες και ψηφιακό μετρητή ταχύτητας και απόστασης.
 
Μετά το γνωστό τρίκυκλο που αναφέρθηκε είχα ένα πιο μεγάλο με τρεις ρόδες αγνώστου ταυτότητος και μετά ένα BMX Velamos 21.
 
BETTY BOOP είπε:
Είχα ένα BMX κίτρινο στο χωριό και για την πόλη είχα πάρει από την εφημερίδα ΕΘΝΟΣ ένα ποδήλατο ΒΜΧ μπλε με κουπόνια και 20.000 δρχ (!) κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 90.
Γιατί η δημοσκόπηση είναι κλειστή;
Ψήφισα ποδήλατο ΒΜΧ.
 
Το πρώτο μου ποδήλατο cross....ομως θυμάμαι ηταν απο τα πιο σπάνια της εποχης....1979 ισως γιατί αντι για φρένα στο τιμόνι είχε 'κόντρα' δηλ. ανάποδη πεταλιά!!! IMG_20140713_093158.jpg
 
johnny19818 είπε:
Μετά το γνωστό τρίκυκλο που αναφέρθηκε είχα ένα πιο μεγάλο με τρεις ρόδες αγνώστου ταυτότητος και μετά ένα BMX Velamos 21.
Διορθώνω. Velamos 20 και όχι 21 καθώς δεν υπάρχει τέτοιο και ήταν το παρακάτω.

Προβολή συνημμένου 110478

Η φώτο είναι από το ίντερνετ.

side_copy3_lg.jpg
 
Ένα μαυροκίτρινο BMX.. Μέχρι που με χτύπησε ένα αυτοκίνητο, και το έκανε "φυσαρμόνικα"... :cry:

Εγώ πάντως δεν έπαθα τίποτα... Είναι αυτό που λένε "κακό σκυλί ψόφο δεν έχει".. :p Α! Και έφταιγε ο τύπος με το αυτοκίνητο, και δεν τον βρήκαμε και ποτέ..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BMX ειχα πιτσιρικας μεχρι που εγειναν μοδα τα mountain και πηξαμε σε κατι clermont οποτε ολοι ειχαμε και απο ενα τετοιο.Φυσικα δεν αντεξε παρα ελαχιστους μηνες γιατι το ειχα ξεσκισει στα αλματα στης κοντρες για σουζα και σε χιλιες δυο πατεντες.
 
Δεν είχα ποτέ ποδήλατο. Μήπως μου έμεινε άχτι και θέλησα να πάρω ένα αργότερα; Nooooope.
 
Πολλα και διαφορα, αλλα αυτα που μου ερχονται αμεσως στο μυαλο μου ειναι οτι εγω ειχα ενα mountain bike IDEAL SAFARI κι ο αδερφος μου το δευτερο καλυτερο εκεινης της σειρας, HILLMASTER (το πρωτο κι ακριβοτερο ηταν το NEVADA)..

Τα θυμαστε?

Και τα δυο τα ειχε παρει ο μπαμπας μου απο ενσν αντιπροσωπο της IDEAL, εναν "ποδηλατά", επειδη του ειχε φτιαξει ταμπελα στο μαγαζι κι εκεινος δεν ειχε να του δωσει ολα τα λεφτα, οποτε τον πληρωσε και σε ειδος.. χαχα!!

Ακριβα ποδηλατα για εκεινη την εποχη παντως..

Α ρε, τι ωραια χρονια!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα