Τι ποδήλατο είχες μικρός?

Γεια σας παίδες!

προσπαθω να βρω την μαρκα-προέλευση του παιδικού ποδηλάτου που είχα στα 80s. Γκουγκλαρα απο δω, γκουγκλαρα απο κει, αλλά τίποτα. Θα το περιγράψω διότι όλο και κάποιος απο δω μέσα θα το είχε!

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

χρώμα κίτρινο

σέλα τύπου τσοπερ, μακρόστενη δηλαδή

πισω αναρτηση με 2 ελατήρια, ενα αριστερα και ενα δεξια της σελας

3 ταχύτητες στο οριζόντιο με λεβιέ που έμοιαζε... σαν αυτοκινήτου!

τιμόνι περιπου σαν και αυτό: http://www.cyclingsam.gr/images/spares/big/Nitrous_BMX_Lenker_Throttle_schwarz.jpg κίτρινο βέβαια, με προστατευτικό σφουγγαρι. Eννοώ σαν της παρακατω φωτογραφιας αυτο που ειναι αναμεσα στα χερούλια. (στο δικό μου το εν λόγω σφουγγάρι ήταν επίσης κιτρινο) http://www.porkchopbmx.com/media/1984HutchFinal1.jpg

λάστιχα φυσικά τραχτερωτά

βάρος: θεόβαρο!!!!

θυμάμαι τέλος οτι έγραφε με μεγάλα γράμματα: RALLY. Να ήταν άραγε ''RALEIGH'' ? Δεν νομίζω...

οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη!

ΥΓ: το ποδήλατο δεν το έχω εδώ και χρόνια, διότι ο αδερφός μου σκέφτηκε οτι πιάνει χώρο στην αποθήκη στο χωριό και το εδωσε στον παλιατζή...
 
BETTY BOOP είπε:
Είχα ένα BMX κίτρινο στο χωριό και για την πόλη είχα πάρει από την εφημερίδα ΕΘΝΟΣ ένα ποδήλατο ΒΜΧ μπλε με κουπόνια και 20.000 δρχ (!) κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 90.
Γιατί η δημοσκόπηση είναι κλειστή;
το μπλε ποδηλατο, προσφορα της εφημεριδας ΤΟ ΕΘΝΟΣ

Οι φωτογραφιες θα μπορουσαν να ειναι σε μεγαλύτερο μεγεθος αλλα δεν τα καταφερα με τη φωτογραφικη μηχανη...

image_144908.jpg

image_144909.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Είχα ένα BMX κίτρινο στο χωριό και για την πόλη είχα πάρει από την εφημερίδα ΕΘΝΟΣ ένα ποδήλατο ΒΜΧ μπλε με κουπόνια και 20.000 δρχ (!) κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 90.
Γιατί η δημοσκόπηση είναι κλειστή;
το μπλε ποδηλατο, προσφορα της εφημεριδας ΤΟ ΕΘΝΟΣ

Οι φωτογραφιες θα μπορουσαν να ειναι σε μεγαλύτερο μεγεθος αλλα δεν τα καταφερα με τη φωτογραφικη μηχανη...

image_144908.jpg

image_144909.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
batavus ολλανδικό "κουρσάκι" το οποίο ήταν πολύ της μόδας στα '80ς! με λεπτές ρόδες κι άσπρο ήταν το κουρσάκι του "φτωχού" μιας κι όσοι είχαν χρήματα παίρναν τα γαλλικά, δεν θυμάμαι μάρκα.τώρα είναι σχεδόν αδύνατο να κυκλοφορήσεις με ποδήλατο στους δρόμους του Ηρακλείου μιας και τα αμάξια έχουν σχεδόν διπλασιαστεί σε σχέση με τα '80ς!
 
Το 1977 είχα χαρίσει στην ανηψιά μου ένα ποδήλατο-αεροπλανάκι. Ήταν τρίκυκλο και είχε γραμμένο Olympic Boeing 727. Ήταν από πλαστικό, για μικρά παιδιά, δεν είχε πηδάλια, αλλά το έσπρωχναν τα παιδιά με τα πόδια. Πολύ όμορφο και πρέπει να ήταν ελληνικής κατασκευής. Χρειαζόταν πάντως συνεχή επίβλεψη, διότι οι πίσω τροχοί ήταν κοντά με αποτέλεσμα εύκολο τουμπάρισμα στην ανάβαση ή σε κλειστές στροφές.

Οι φωτογραφίες δεν είναι πολύ καθαρές διότι πάρθηκαν από κινηματογραφικό φίλμ S-8 (που ψηφιοποιώ αυτή την εποχή) και έχουν κίνηση. Φυσικά υπάρχει και η στιγμή της... τούμπας, χωρίς ευτυχώς τραυματισμό.

Δεν γνωρίζω αν το έχουν κρατήσει, σε επίσκεψή μου στην Ελλάδα θα ρωτήσω για την τύχη του και εάν υπάρχει και είναι προσβάσιμο θα το φωτογραφίσω. Ίσως μάθουμε και τον κατασκευαστή.

Ναι, σωστά, τα καφάσια πίσω στη φωτογραφία 3 είναι από μπύρες ΦΙΞ της εποχής εκείνης......

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg
 
Εντοπισα το παλιο μου ποδηλατο σε μια (ληγμενη δυστυχως) auction στο ιταλικο ebay

Τα King's Boy τα παρηγαγε η Eurociclo Bologna και ειχαν πολυ ψαρωτικα λογοτυπα

Παρτε μερικες φωτο. Ειναι το ιδιο με το δικο μου εκτος απο τη σελα (στο δικο μου το μαξιλαρι ανεβαινε πιο ψηλα) και το σασμαν (αυτο ειναι 5χυτο με διαφορετικο μοχλο, εμενα ηταν 3χυτο με ομορφοτερο και πιο κοντο μοχλο)

Και τι δεν θα εδινα να το βολταρα!!!
 
Για άλλη μια φορά, απίστευτο φλας μπακ με αμφότερα το αεροπλάνο του eagle και το ποδήλατο του Wally.

Στην πρώτη περίπτωση, Λαγονήσι 1983, στο εξοχικό του θείου μου, ερημιά τότε και απίστευτη βαρεμάρα, βλέπω σε παρακείμενο χωράφι, σε ημιθανή κατάσταση ακριβώς αυτό το ποδηλατάκι και είχε ξεθωριασμένα τα συγκεκριμένα λογότυπα (θυμάμαι που έγραφε Olympic Boeing)!

Είχα περάσει τόσες απλοϊκά όμορφες στιγμές με αυτό το πεταμένο αεροπλανάκι μέσα σε ένα ΣΚ, που μου χαράχτηκαν τόσο έντονα ώστε το θυμήθηκα αμέσως όταν το είδα!

Το δεύτερο, το είχε ένας συμμαθητής μου, ακριβώς το ίδιο χρώμα και μάλλον ήταν και εκείνο τριτάχυτο.

Γούσταρα τρελά όταν μου το έδινε διότι πήγαινε μαλακωΣά, ενώ ξενέρωνα στη σκέψη ότι αντί αυτού, είχα ένα κόκκινο κοριτσίστικο king's boy, της αδερφής μου..
 
Πίσω
Μπλουζα