Τι χάθηκε και θα ήθελα να ξαναδώ.......

ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ!!!! Αυτό μοιάζει με ΚΟΛΑΣΗ!!!!!!!!!! Έχω ανατριχιάσει!!! Μισώ τις κατσαρίδες!!!!
Στο μόνο μέρος που έχω πάει και είχε πάρα πολλές κατσαρίδες παντού ήταν στα Gran Canaria! Μίσησα το νησί με πάθος και δεν θα ξαναπατούσα το πόδι μου με κανένα θεό!!!!!!!!!!!! Μετά από το ποστ σου, έβαλα και την Καντόνα στην λίστα μου.... ελπίζω να μην είναι όλη η Κίνα έτσι, γιατί θα ήθελα πολύ να επισκεφτώ αυτή τη χώρα.

@Always Somewhere ποιος είναι ο μέσος χρόνος ζωής ενός πλοίου;

Μα δεν είδαμε πουθενά αλλού τέτοιο πράγμα. Κάναμε βόλτες στην Καντόνα. Δηλαδή, έξω από το λιμάνι. Ανάμεσα στα σπίτια, σε ένα πολύ μεγάλο εμπορικό κέντρο, σε εστιατόρια. Αυτό το φαινόμενο ήταν μόνο μέσα στο λιμάνι. Επειδή βγαίναμε όταν σκοτείνιαζε, αυτά τα πλάσματα ήταν κοιμισμένα ή τουλάχιστον έτσι φαίνονταν. Αφού δεν κινούνταν. Δεν μπορώ να θυμηθώ αν τα είχα δει, όταν βγαίναμε πρωί.
 
Μα δεν είδαμε πουθενά αλλού τέτοιο πράγμα. Κάναμε βόλτες στην Καντόνα. Δηλαδή, έξω από το λιμάνι. Ανάμεσα στα σπίτια, σε ένα πολύ μεγάλο εμπορικό κέντρο, σε εστιατόρια. Αυτό το φαινόμενο ήταν μόνο μέσα στο λιμάνι. Επειδή βγαίναμε όταν σκοτείνιαζε, αυτά τα πλάσματα ήταν κοιμισμένα ή τουλάχιστον έτσι φαίνονταν. Αφού δεν κινούνταν. Δεν μπορώ να θυμηθώ αν τα είχα δει, όταν βγαίναμε πρωί.
Σαν θρίλερ μου ακούγεται!!!!

Οι κατσαρίδες στα Gran Canaria εμφανίζονταν μόνο την νύχτα και κινούνταν! Την ημέρα δεν υπήρχε τίποτα αλλά όταν νύχτωνε...... δεν θέλω να το θυμάμαι :nervous:
 
Ο μεσος χρονος ζωης ενος πλοιου ειναι τα 15 χρονια. Εκτος απο σωστη συντηριση, επισκευεςκτλ μεγαλο ρολο στην ζωη ενος πλοιου παιζει και η ποιοτητα των υλικων κατασκευης. Οπως λεμε για τα π.χ. πληκτρολογια, ποιοτικο, φτηνο, φτηνιαρικο Κινεζικο, καπως ετσι και τα πλοια. Τα πιο φτηνιαρικης κατασκευης που εχω δει ηταν τα Ισπανικης κατασκευης, τα πιο ποιοτικα τα Νορβιγεζικα.
Παλαιοτερα, συνεφερε να γινονται επισκευες σε ναυπηγεια. Απο καποια χρονικη στιγμη και μετα οχι. Αλλαξαν τα κριτηρια κατασκευης πλοιων. Επιλεγονταν το χαμηλοτερο δυνατο κοστος κατασκευης ενος πλοιου και σε 10 χρονια το πεταμε και κατασκευαζουμε αλλο. Κατι σαν τις οικιακες συσκευες, καποτε τις επισκευαζαμε, πλεον τις πεταμε και αγοραζουμε καινουργιες.
Καλοθρεμενα ποντικια, κατσαριδες και κουνουπια σε μεγεθος σπουργιτιου, εχουμε σε αρκετες χωρες συνηθως Αφρικης, Ασιας, η Κινα ειναι μια απο αυτες.
Σε πολλα πλοια συνηθως φορτιγα, ιδιαιτερα αν μεταφερουν φορτια σητιρων, ποντικια και κατσαριδες εχουν κανει αποικιες. Αν εχετε προσεξει στους καβους (σχοινια που κρατουν δεμενο το πλοιο στην προβλητα) υπαρχουν μεγαλα χωνια αναποδα τοποθετιμενα, για να εμποδιζουν την επελαση των βαρβαρων (ποντικων) στο πλοιο. Φροντιζαμε ναχουμε και κανα δυο γατουλες. Σε ενα πλοιο, αναγκαστηκαμε να μετακομισουμε για 3 μερες σε ξενοδοχειο και ειδικο συνεργειο εκανε απολυμανση, Μετα αλλες 2-3 μερες να καθαριζουμε τα χημικα και τις οσμες. Ετσι για να μην ζηλευετε τους ναυτικους, τους τυχερους, τους τυχερους. Δεν ειμαστε καλα και ντε καθε λημανι και καυμος. Μπορει σε καποιο λημανι να μην εχουμε καυμο. Εχουμε κι εμεις τα προβληματα μας, βρε αδερφε
 
Iσχυει στην περιπτωση πολεμικων πλοιων. Πανακριβα σκαρια, υψηλης τεχνολογιας και το βασικοτερο λειτουργουν 4 μηνες τον χρονο και τους 8 επισκευαζονται και συντηρουνται. Στην περιπτωση αυτη δεν μας ενδιαφερει το κοστος, αλλα η αμεση αποτελεσματικοτητα του πλοιου. Εχουμε πλοια του 2 ΠΠ που λειτουργουν ακομα αψογα.
Στον εμπορικο τομεα ισχυει ο κανονας εσοδα εξοδα και μονο αυτος. Αν σε ενα 25ετιας πλοιο, η επισκευη/συντηριση του (για να ζησει 5 ακομα χρονια) μου κοστιζει οσο και η ναυπιγηση ενος καινουργιου με ζωη 10-15 χρονια, για ποιον λογο να επισκευασω το παλαιο?
 
Iσχυει στην περιπτωση πολεμικων πλοιων. Πανακριβα σκαρια, υψηλης τεχνολογιας και το βασικοτερο λειτουργουν 4 μηνες τον χρονο και τους 8 επισκευαζονται και συντηρουνται. Στην περιπτωση αυτη δεν μας ενδιαφερει το κοστος, αλλα η αμεση αποτελεσματικοτητα του πλοιου. Εχουμε πλοια του 2 ΠΠ που λειτουργουν ακομα αψογα.
Στον εμπορικο τομεα ισχυει ο κανονας εσοδα εξοδα και μονο αυτος. Αν σε ενα 25ετιας πλοιο, η επισκευη/συντηριση του (για να ζησει 5 ακομα χρονια) μου κοστιζει οσο και η ναυπιγηση ενος καινουργιου με ζωη 10-15 χρονια, για ποιον λογο να επισκευασω το παλαιο?

Ξεχνάς και τα ποστάλια που πήγαιναν στα ελληνικά νησιά στα 90s.. πχ σαν εκείνο που βούλιαξε το 2000 με τους πολλούς νεκρούς.. (βαπόρι του 1966 ταξίδευε μέχρι το 2000 και δεν ξέρω μέχρι πότε αν δεν βουλιαζε).

Και όμως η χώρα μας αφήνει να υπάρχουν και να ταξιδεύουν ακόμα βαπόρια τέτοιας ηλικίας στα νησιά.

Anyway.. μάλλον ξεφύγαμε λιγάκι :D και απο το θέμα μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τζέλλα εμπειρία μοναδική το ταξίδι σου που σίγουρα θα ήθελες να το "ξαναδείς" για να νιώσεις τους γονείς σου. Ευχαριστούμε που μας ταξίδεψες, ήταν σαν να διάβασα ένα απόσπασμα από νουβέλα. Να ζήσεις να τους θυμάσαι τους γονείς σου.
 
Eρωτηση στην ΤΖΕLASO. Μηπως περασε καποιος απο εσας απο την πισω πλευρα ενος Κινεζικου εστιατοριου, στις βολτες σας? σηγουρα δεν θαταν ο μεγαλητερος φοβος σου, οκ κατσαριδες, μετα
BTW σου ευχομαι καποια στιγμη να ξανακανεις ενα παρομοιο ταξειδι.
Επισης ειθε οι θαλασσες που ταξειδευουν οι γονεις σου ναναι παντα γαληνιες
 
Eρωτηση στην ΤΖΕLASO. Μηπως περασε καποιος απο εσας απο την πισω πλευρα ενος Κινεζικου εστιατοριου, στις βολτες σας? σηγουρα δεν θαταν ο μεγαλητερος φοβος σου, οκ κατσαριδες, μετα
BTW σου ευχομαι καποια στιγμη να ξανακανεις ενα παρομοιο ταξειδι.
Επισης ειθε οι θαλασσες που ταξειδευουν οι γονεις σου ναναι παντα γαληνιες

Να σου πω την αλήθεια, δε θυμάμαι κάτι τέτοιο, αλλά είμαι σίγουρη ότι έχεις δίκιο. Ειδικά το εστιατόριο που ήταν λίγο έξω από το λιμάνι, ήταν πολύ πρόχειρο. Παρόλα αυτά, είχαμε φάει εκεί δυο φορές. Καθαρό φαινόταν το φαγητό, αλλά καλά τώρα. Ξέρεις, θυμάμαι ότι είχε στο ταβάνι τους μεγάλους έλικες-ανεμιστήρες για δροσιά. Το 1982 και εκεί κιόλας, τι άλλο θα είχε?

Όσο για τέτοιο ταξίδι, όχι δεν ξαναγίνεται. Αυτό ήταν σαν πεντάμηνη κρουαζιέρα. Δεν υπάρχει ούτε ο χρόνος, ούτε φυσικά το χρήμα που απαιτείται. Εκτός αν μας κάτσει το τζόκερ. Γι' αυτό λέω ότι ταίριαζε αυτό το ταξίδι μου στην ενότητα "τι χάθηκε και θα ήθελα να ξαναδώ".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλά τα ταξίδια στο παρελθόν, αλλά στο παρελθόν υπήρχαν πιο άσχημες συνθήκες από τώρα που η τεχνολογία έχει βοηθήσει να εξαωριστούν. Πχ. δεν υπήρχε κινητό. Δεν υπήρχε μετρό - υπήρχε πολύ καυσαέριο, Υπήρχε πολύ χειρονακτική εργασία... τώρα έχει αυτοματοποιηθεί σε ένα βαθμό.... κλπ. Αν μπορούσαμε να ζήσουμε το παρελθόν χωρίς τα προβλήματα που είχε.... θα ήταν καλύτερα νομίζω....
 
Καλά τα ταξίδια στο παρελθόν, αλλά στο παρελθόν υπήρχαν πιο άσχημες συνθήκες από τώρα που η τεχνολογία έχει βοηθήσει να εξαωριστούν. Πχ. δεν υπήρχε κινητό. Δεν υπήρχε μετρό - υπήρχε πολύ καυσαέριο, Υπήρχε πολύ χειρονακτική εργασία... τώρα έχει αυτοματοποιηθεί σε ένα βαθμό.... κλπ. Αν μπορούσαμε να ζήσουμε το παρελθόν χωρίς τα προβλήματα που είχε.... θα ήταν καλύτερα νομίζω....
Οι περισσότεροι αναφέρονται στην δεκαετία του 1980 για να ζήσουν ξανά ότι έζησαν και όχι το 1900 ή παλαιότερα. Καλύτερα ήταν χωρίς τα κινητά δεν είχαμε κανένα πρόβλημα σε διαβεβαιώ. Μετρό δεν υπήρχε αλλά δεν υπήρχαν τόσα αυτοκίνητα. Είσαι απόλυτα σίγουρος πως υπάρχει λιγότερη ατμοσφαιρική ρύπανση από τα καυσαέρια τώρα; Χειρονακτική εργασία δεν σημαίνει απαραίτητα εργασία σε οικοδομή. Υπήρχαν το 1980 θέσεις εργασίας σε γραφεία.
 
Καλά τα ταξίδια στο παρελθόν, αλλά στο παρελθόν υπήρχαν πιο άσχημες συνθήκες από τώρα που η τεχνολογία έχει βοηθήσει να εξαωριστούν. Πχ. δεν υπήρχε κινητό. Δεν υπήρχε μετρό - υπήρχε πολύ καυσαέριο, Υπήρχε πολύ χειρονακτική εργασία... τώρα έχει αυτοματοποιηθεί σε ένα βαθμό.... κλπ. Αν μπορούσαμε να ζήσουμε το παρελθόν χωρίς τα προβλήματα που είχε.... θα ήταν καλύτερα νομίζω....

Φυσικά ότι λέμε για το παρελθόν είναι απο την εποχή που ήμασταν παιδιά. Τώρα βλέπουμε με άλλη ματιά εκείνες τις εποχές. Τότε ήταν πιο αθώες εποχές πιστεύω και καλύτερες απο ότι τώρα ακόμα και αν υπήρχαν μειονεκτήματα.

Καλή η έλευση των κινητών μέχρι μια εποχή δηλαδή μέχρι την εποχή της παντόφλας Έρικσον με την κεραία και του Νοκια εκείνου με το φιδάκι! Μετά ήρθε το χάος.. :biglaugh:

Η έλευση των υπολογιστών βοήθησε πολύ και συγκεκριμένα οι 8bit & 16bit computers όπως Amstrad cpc, zx spectrum, Amiga , Atari κτλ άντε και τα pc με την DOS εποχή. Τα είχαμε όλα λίγο/πολύ όσο έπρεπε εννοώ δηλαδή ότι είχαμε και gaming και προγράμματα για τις επιχειρήσεις. Γιατί με τα Παράθυρα μετά ήρθε (ξανά) το χάος.. :biglaugh:

Όταν ήρθε αυτό και το διαδίκτυο μας έκοψε τα πάντα μίας και η επαφή του ανθρώπου με το περιβάλλον πήγε σε άλλο επίπεδο.. Αυτό και αν τα ισοπέδωσε όλα!

Όσο για το τρενάκι ήτανε πιο αργό αλλα δεν είχαμε τόσο άγχος εκείνες τις εποχές όσο τώρα και το ρεμβαζαμε κιόλας ακούγοντας αυτό στο Walkman και βλέποντας την διαδρομή μίας και έβλεπες περισσότερο τοπίο, πράσινο και δέντρα όπως και χαμογελαστό κόσμο σε σχέση με τώρα..

Τώρα πια αριστερά και δεξιά μόνο πολυκατοικίες με γκράφιτι, βρώμικο τοπίο με μαγαζιά που γράφουν πωλείται ή ενοικιάζεται μέσα στη μπιχλα!

Καλά ήτανε παίδες.. μακάρι να ζούσαν και τα παιδιά μας εκείνες τις εποχές οι οποίες ήταν πιο χαρούμενες μιας και τώρα είναι πολύ πιο άσχημα τα πράγματα για τις νέες γενιές. Φοβάμαι... φοβάμαι πολύ... Γιατί νομίζω ότι είμαστε οι τελευταίοι μάλλον η τελευταία γενιά που έζησαν ως άνθρωποι δηλαδή πιο ανθρώπινα σε μια εποχή που υπήρχε μέσα στη μέρα και γενικά στη ζωή περισσότερο χρόνος για χαρα, ευτυχία, αγάπη και ελευθερία να ευχαριστιόμαστε πολλά πράγματα.

Αυτό που θα ήθελα πάντως εγώ είναι οι επόμενες γενιές να ζήσουν ξανά όπως εμείς στα 80s & 90s.

ΥΓ. Κάτι άλλο που θα ήθελα να ξαναεβλεπα είναι γραμμένο σε τοίχους (όπως έβλεπες πολύ συχνά τότε) εκείνο το "Όχι στο χάραγμα του θηρίου.-Μετανοείτε για να σωθείτε!" που γελούσαμε και το περνάμε για πλάκα τότε... Που να ξέραμε όμως....
 
Τελευταία επεξεργασία:
οντως καλα ητανε, φιλτατε always. Μου λειπει και το Νοκια 5000 αν θυμαμαι καλα με 1,9w ισχυ. Οταν εγω μηλουσα με οικογενεια/φιλους απο μεσοπελαγα, οι συναδελφοι με τα 1,8w που διεθεταν τα περισσοτερα κινητα τοτε, τα σηκωναν ψηλα μηπως πιασουν σημα.
Τοτε τα κουβαλουσαμε και στην μεση σαν πιστολερος. Αναπαευται καπου στα βαθη του αγκυροβολιου του Σαρωνικου. Σκαρφαλονοντας μια ανεμοσκαλα πλοιου δεν ηταν καλα κουμπομενη η θηκη και καταποντιστικε.
Ρε, τι ωραια ηταν η 14 crt οθονουλα μου και μποσο ειχα ευχαριστηθει το AoE. Tωρα με την μοντερνα 24αρα, ολο και αναρωτιεμαι, ρε μηπως ναδινα ακομα 50 και ναπερνα 27αρα? Το ιδιο νομιζω θαλεγα και με 27αρα για την 32αρα. Σαν κατι να μου λειπει, συνεχως. Μαλον γερασα και παραξενεψα
 
Πάντα θα υπάρχει και η αρνητική΄πλευρά σε όλες τις εποχές .. Όταν ακούω πχ για δεκαετία του ΄80 το πρώτο που μου ερχεται στη μνήμη είναι ένας μόνιμα γκρί ουρανός απο ομίχλη καυσαερίων και κίνηση ,απίστευτη κίνηση στους δρόμους ακόμα και στις εθνικές οδούς τα σαβατοκύριακα , ένα ατελείωτο χάλι .Σήμερα έχουμε να διαχειριστούμε διαφορετικά χάλια αλλά όπως φαίνεται κρατάμε μόνο τα καλά και τα όμορφα απο αυτά που ζήσαμε στις προηγούμενες δεκαετίες ..Δεν ήταν καθόλου αθώες οι παλιότερες εποχές ,εμείς είμασταν αθώοι .
 
Την γειτονιά μου και την παιδική μου ηλικία. Και τα δυο χρονικά ταυτίζονται και αποτελούν για μένα έναν ανεκτίμητο θησαυρό αγνών και ανέμελων αναμνήσεων. Παρεμπιπτόντως μένω στην ίδια γειτονιά που γεννήθηκα και μεγάλωσα, αλλά δεν έχει καμμία σχέση η γειτονιά του τώρα με την γειτονιά της παιδικής μου ηλικίας. Τότε που ήμουν παιδί, κυριαρχούσαν τα παιχνίδια, οι παιδικές φωνές, η ζωντάνια που συνεπάγονταν από αυτά, οι στενές σχέσεις των ανθρώπων, η ζεστή καλημέρα που αντάλλασες, το χαμόγελο και η αισιοδοξία που υπήρχε στα πρόσωπα των ανθρώπων, η εμπιστοσύνη και η καλοσύνη που υπήρχε μεταξύ των γειτόνων και η συνεπακόλουθη αλληλοβοήθεια όταν παρίσταντο ανάγκη, γενικά υπήρχαν ανθρώπινες σχέσεις τόσο στους μεγάλους όσο και σε μας τα παιδιά τότε.
Τώρα όλοι κρυμένοι στα διαμερίσματα τους, αποκομμένοι έως ακοινώνητοι, εγκλωβισμένοι στον μικρόκοσμο τους, στην καχυποψία τους, στα εγωκεντρικά τους συμπλέγματα εμπλουτισμένα με αισθήματα κακίας και ζηλοφθονίας για τον συνάνθρωπο τους, επικράτηση του υπερεγώ και όχι του εμείς όπως ήταν κάποτε. Όσο για τα παιδικά παιχνίδιαμε τα οποία μεγαλώσαμε και νιώσαμε γεμάτοι και αυτάρκεις ζώντας κάθε δευτερόλεπτο την παιδική μας ηλικία? Τα παιδιά εγκλωβισμένα στα σπίτια τους μπροστά σε μια μικρή οθόνη υπολογιστή ή κινητού, δεν ζούν την παιδική τους ηλικία και θα βγούν αργότερα στον σκληρό στίβο της ζωής απροετοίμαστα και μαλθακά.
Πράγματι η παλιά μου γειτονιά, τα ατέλειωτα παιχνίδια μας σε αυτήν και οι ζεστές ανθρώπινες σχέσεις είναι κάτι που θα ήθελα πάρα πολύ να ξαναδώ, αλλά αυτό αγγίζει τα όρια της επιστημονιικής φαντασίας και ματαιοδοξίας.
 
Μήπως θυμάστε ένα παλιό εστιατόριο μεσαιωνικού στυλ, ο "ιππότης", ήταν στους Αμπελοκήπους, πίσω από την γαδα; Έκλεισε περίπου το 2005, αλλά νομίζω ότι υπήρχε από το '80. Η κάρτα του ήταν ένα πεντοχίλιαρο, όπου εκεί έγραφε και τα στοιχεία του μαγαζιού. Μου έχει λείψει πραγματικά
 
Την γειτονιά που μένω 30 χρόνια,όπως ήταν πριν το 1992 που γκρέμισαν σχεδόν όλοι τα παλιά τους σπίτια (λόγω νέου σχεδίου πόλεως) και έχτισαν καινούργια και άλλαξε εντελώς η εικόνα της περιοχής.
 
Πίσω
Μπλουζα