Τι χάθηκε και θα ήθελα να ξαναδώ.......

pardalotzatziki

RetroNuts!
Αντιδράσεις
138
VAGBITH είπε:
Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά όποτε διαβάζω αυτό το thread μελαγχολώ απίστευτα... Αρχίζω και σκέφτομαι πόσα και πόσα θα 'θελα να ξαναδώ μέχρι που τελικά δεν ξέρω τι να πρωτογράψω, ώσπου τελικά το αφήνω... sorry...
Ειδικα με κατι σχολια οπως αυτο της fani_grgr...πολυ βαρυ....

rimike

RetroN00b
Αντιδράσεις
1
prisma είπε:
Δε ξέρω αν αυτό είναι το κατάλληλο τοπικό, αλλά ενδεχομένως το παρακάτω κείμενο να δίνει απαντήσεις στο παρόν θέμα. (τουλάχιστον σε μερικά σημεία του ταυτίζομαι ιδιαίτερα).

Aπό τoν Δημήτρη Καραίσκο Πηγή: www.lifo.gr
αυτο ειναι κειμενο τα ειπε ολα μονοκοματα!!!

PT8

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
277
Για αυτό ας χαρίσουμε όμορφες αναμνήσεις και εμείς στα παιδιά μας, είναι το μόνο που μας έχει μείνει για να μην σβήσει η ελπίδα.

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Αντιδράσεις
1.265
Θα ήθελα να ξαναδώ

Αγαπημένους συγγενείς που έχασα.

Το BMX Velamos 20 ποδήλατο μου.

Εμένα, την αδερφή μου και τα γειτονάκια να παίζουν στη γειτονιά που μεγάλωσα καθώς και την ίδια τη γειτονιά όπως ήταν παλιά καθώς έχει αλλάξει ριζικά.

Τα μαγαζιά με τις ρετρό (πλέον) κονσόλες να δεσπόζουν στις βιτρίνες.

Την κατάμαυρη γυαλιστερή Cadillac του γείτονα μας στο Κερατσίνι την οποία είχεφέρει από Αμερική και την οποία στα μάτια ενός 5χρονου καταλαβαίνετε πως θα φανταζε.

Τα κλαμπ και τα μαγαζιά διασκέδασης να παίζουν τραγούδια 80s και 90s και όχι τις σημερινές σαβούρες.

Τον παλιό Παναθηναϊκό της δεκαετίας του '90 που με έκανε την εποχή εκείνη να είμαι φίλαθλος του, γιατί όπως και όλες οι μεγάλες ομάδες εκείνης της εποχής είχαν παίκτες κλάσης και δεν ήταν η παράγκα που είναι τώρα και με έκανε όχι απλά να μην υποστηρίζω καμία ομάδα αλλά να σιχαθώ το ελληνικό ποδόσφαιρο όσο δεν πάει.

Πέραν όλων θα ήθελα πολύ να ξανά νοιώσω πράγματα από εκείνη την εποχή όπως

Το αίσθημα της αγοράς του πρώτου μου καινούριου BMX ποδηλάτου, της πρώτης μου κονσόλας (Game Boy), το να πιω πρώτη φορά καφέ φραππέ κρυφά από τους γονείς και άλλα πολλα. Άντε γιατί λίγο ακόμη και θα με πάρουν τα ζουμιά...

BOY GEORGE

Retro Member
Αντιδράσεις
27
Θα ηθελα να ξαναδω τα σνακς ''Φοφικο''...

cloud

RetroAdept
Αντιδράσεις
62
BOY GEORGE είπε:
Πολλοί θα θέλαμε να τα δούμε (Και όχι μόνο.. :p ) ξανά..

Και δεν ξέρω αν μπορούμε η αν αξίζει τον κόπο να κάναμε καμία κίνηση προς την Tasty (Αν δεν κάνω λάθος αυτή η εταιρία τα είχε.) για βγουν ξανά.

spirtoulis

RetroMasteR
Αντιδράσεις
95
Το μαύρο ταγάρι που είχε η γιαγιά μου , που το έπαιρνε όταν πήγαινε στο χωριό.

migdos64

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
Πω πω ρε φίλε που τον θυμήθηκες Τον ζαβωριτη

Toν ευρηγενη τον πρόλαβες?

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

domniki

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
462
Φυσικά κάποια αγαπημένα πρόσωπα που δεν ζουν πια.

Τους καλοκαιρινούς 3 μήνες του καλοκαιριού, τις 15 μέρες των Χριστουγέννων και του Πάσχα - αυτές ήταν διακοπές!

Τον ενθουσιασμό και τα όνειρα.

Σε γενικές γραμμές, δεν υπαρχει κάτι που να νοσταλγώ ιδιαιτέρως. Συνήθως το παρελθόν αμβλύνεται και τα δυσάρεστα ξεχνιούνται. Δεν θα ήθελα με τιποτα πάντως να ξαναζήσω τα σχολικά χρόνια.

ΦΖΠ1

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
488
Τον κόσμο να περπατάει και να απολαμβάνει ότι και όσους υπάρχουν γύρω του. Το περιβάλλον της πόλης, κι όχι τα κουμπιά του κινητού του, και τ' ακουστικά στ' αφτιά...

Τον κόσμο να είναι ανέμελος, κι όχι με μια μόνιμη σκέψη στα μάτια...

PT8

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
277
ΦΖΠ1 είπε:
Τον κόσμο να περπατάει και να απολαμβάνει ότι και όσους υπάρχουν γύρω του. Το περιβάλλον της πόλης, κι όχι τα κουμπιά του κινητού του, και τ' ακουστικά στ' αφτιά...Τον κόσμο να είναι ανέμελος, κι όχι με μια μόνιμη σκέψη στα μάτια...
Απόρροια της αλλαγής ωραρίου εργασίας, για να γίνουμε πιο παραγωγικοί και πιο καταναλωτικοί.

Χάθηκε η μεσημεριανή συγκέντρωση της οικογένειας στο σπίτι, χάθηκε ο μεσημεριανός ύπνος, τα παιδιά - για είναι ανταγωνιστικά στην αυριανή αγορά που θα τα υποδεχθεί - πρέπει από τα 5 να έχουν ξεκινήσει 10 δραστηριότητες, άρα χάθηκε κ το παιχνίδι και φυσικά όλα αυτά μαζί συνδυαστικά με την εξέλιξη και την αλλόγιστη χρήση της τεχνολογίας μας αποχαύνωσαν και χάσαμε τον προσανατολισμό μας.

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Αντιδράσεις
1.265
BOY GEORGE είπε:
cloud είπε:
Πολλοί θα θέλαμε να τα δούμε (Και όχι μόνο.. :p ) ξανά..Και δεν ξέρω αν μπορούμε η αν αξίζει τον κόπο να κάναμε καμία κίνηση προς την Tasty (Αν δεν κάνω λάθος αυτή η εταιρία τα είχε.) για βγουν ξανά.
Το όνειρό σας έγινε πραγματικότητα όπως μαθαίνουμε εδώ.

Bajar

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
2.749
Τα μονόπατα και δίπατα πετρόκτιστα με κεραμοσκεπή του Αγρινίου που έγιναν πολυκατοικίες-τέρατα και χώροι πάρκινκ.

Τα σινεμά Rex και Ολύμπιον, πάλι του Αγρινίου που εδωσαν τη θέση τους σε σουπερμάρκετ και ηλεκτρονικά αντίστοιχα.

Την Κυψέλη όπως τη γνώρισα παιδάκι όταν ήρθα πρώτη φορά στην Αθήνα για Χριστούγεννα.

Το θερινό σινεμα Έλενα στα Ιλίσια που πρόσφερε γαρδένιες στο θηλυκό φιλοθέαμον κοινό και τώρα έγινε πολυκατοικία.

Την εμπιστοσύνη και την ανεμελιά στα μάτια των ανθρώπων της τωρινής γειτονιάς μου πριν τα σκοτεινιάσει ο φόβος.

Την παραλία της Κυπαρισσίας καθαρή και χωρίς τα άπειρα σημερινά "κομφόρ"....

Τις 63 Μανίνες που πέταξε η μάνα μου εν μια νυκτί μόλις έφυγα για Αθήνα (σνιφ!).

Deathshadow

RetroAdept
Αντιδράσεις
44
-Το λουνα παρκ στο Πασαλιμανι οπως και πολλα παλια στεκια που δεν υπαρχουν εκει πλεον...

-Το παλιο σταδιο Καραισκακι... Ενα καρο αναμνησεις... Ακομα το βλεπω στον υπνο μου...

-Τα ουφαδικα. Ιδιαιτερα δυο στη γειτονια μου τα οποια ηταν δευτερο μου σπιτι.

-Τις εξι ταξεις στο δημοτικο. Τα καλυτερα μου χρονια ηταν τα παιδικα.

-Τα καλοκαιρινα μπανια με τους γονεις μου στον αστερα Βουλιαγμενης.

-Τα αφθονα και ποιοτικα παιχνιδια που ειχα μικρος.

-Τα καλοκαιρινα βραδυα με τους φιλους μου στη γειτονια μεχρι αργα.

-Τη Ρενα για να της ξαναδωσω ακομα ενα φιλι...

perlastar

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
503
Μου είναι αδύνατο να ξεχωρίσω συγκεκριμένα πράγματα οπότε θα ήθελα να γυρίσει πίσω ο χρόνος και να έρθουν τα πάντα όπως τα έζησα την εποχή του δεύτερου μισού της δεκαετίας '80 και στις αρχές του '90. Τα πάντα με ό,τι κι αν περιλαμβάνε αυτό, ανθρώπους που χάθηκαν, περισσότερη ελπίδα χαρά κι αγάπη σε όλους, παλιές γειτονιές, αγορές κτλ.Πραγματικά αν σταματούσε ο χρόνος εκεί και δεν άλλαζε τίποτα, δεν θα με πείραζε καθόλου.

maroussi mz

RetroN00b
Αντιδράσεις
46
-Τα αναριθμητα προγραμματα της τηλεορασης (σειρες, τηλεπαιχνιδια, αθλητικες εκπομπες) που με ψυχαγωγησαν μικρο και που καποιοι "υπευθυνοι" φροντισαν να σβησουν.. στερωντας απο εμας τη χαρα να της ξαναδουμε κι απο τους νεοτερους την ευκαιρια να διαπιστωσουν οτι καποτε η τηλεοραση ψυχαγωγουσε και δεν αποβλακωνε..

-To Bαγγελη Φουντουκιδη να παρουσιαζει τα στιγμιοτυπα των ποδοσφαιρικων αγωνων με αυτη τη γεματη ηρεμια (αλλα καθε αλλο παρα βαρετη) φωνη του.

-Τα παιδια να ειναι απλως παιδια οπως ειμασταν εμεις, που το μονο που μας ενοιαζε ηταν να παιζουμε εξω με τους φιλους μας μπαλα, κρυφτο, κυνηγητο, μηλα, χαλασμενο τηλεφωνο κλπ.. Και οχι απλως μικροι καταναλωτες που θελουν να εχουν την οποιαδηποτε ειδους τελευταιας τεχνολογιας οθονη μπροστα στη μουρη τους για να βυθιζονται εκει ξεχνωντας τον πραγματικο κοσμο..

Νοσταλγός

RetroN00b
Αντιδράσεις
6
Η αθωότητα

Η αγνότητα

Η ανεμελιά

Η εμπιστοσύνη

Η αλληλεγγύη

spirtoulis

RetroMasteR
Αντιδράσεις
95
Σήμερα κοίταζα ένα άλμπουμ και θυμήθηκα το παλιό μετταλικό κρεβάτι του παππού μου, το πετάξαν δυστυχώς.

Μπλουζα