Του κουτιού τα παραμύθια (1987)

Ε, άντε, για οργανωθείτε! :)

Το μέλος action218 την έκανε την πρόταση...

Συνεννοηθείτε μαζί του, οργανώστε το και... να περάσετε super! :)
 
ti egine telika με αυτο το θεμα???
 
η συνεντευξη δε θα γινει;εχουμε πολυ καιρο να μαθουμε νεα
 
Rakeesh είπε:
Η Παρασκευουλα βασικα ειχε μιλησει προσφατα σε καποια μεσημεριανη εκπομπη. Ειχε σπουδασει στο εξωτερικο, μαλλον Αγγλια. Επισης αναφερθηκε στον αστικο μυθο οτι μας αφησε χρονους. Αυτο θυμαμαι μονο
φιλε rakeesh πολυ σωστα θυμασαι!και φυσικα η κοπελα ειναι εν ζωη.επειδη ηταν και συμμαθητρια μου στο δημοτικο ,θυμαμαι πολλα παιδακια τοτε επιθυμουσαν να ης μοιασουν η να παρουν μερος σε εκπομπες της οικογενειας σοφιανου,καθως το στουντιο που γυριζονταν οι σειρες οπως αυτες "του κουτιου τα παραμυθια"και "στουντιο φουσκοι"αυτες τουλαχιστον θυμαμαι προχειρα ,ηταν πολυ κοντα στο σχολειο μας τοτε στην νεα σμυρνη.
 
Θυμᾷται κανεὶς μία παιδικὴ ἑλληνικὴ σειρὰ ποὺ παιζόταν τότε τὴ δεκαετία τοῦ '80 ποὺ κάθε ἐπεισόδιο ξεκίναγε δείχνοντας ἕνα παιδὶ νὰ ξαπλώνῃ στὸ δωμάτιό του καὶ νὰ κλείνῃ τὸ φῶς καὶ ἐνῷ κοιτοῦσε τὰ ῥάφια τοῦ δωματίου του ποὺ εἶχαν κάτι παιχνίδια ἀπάνῳ, κάτι ῥομπότ κλπ, τὸ ἔπαιρνε πάντα ὁ ὕπνος καὶ ἔβλεπε ἐφιάλτες? Ἔμοιαζε κάπως μὲ τοῦ κουτιοῦ τὰ παραμύθια.

 


Καὶ μία ἄλλη ποὺ τὸ παιδί-πρωταγωνιστὴς μεταφερόταν σὲ ἕναν φανταστικὸ κόσμο μὲ σκακιέρες ὅπου μάθαινε σκάκι μὲ τὴ βοήθεια ἑνὸς γιγαντιαίου πιονιοῦ ποὺ ἡ φωνή του ἦταν σὰν ῥομπὸτ καὶ ὅποτε μίλαγε ἄναβε τὸ τζάμι στὸ πρόσωπό του? Ἦταν ἑλληνικὲς αὐτὲς οἱ σειρὲς καὶ ἦταν παιδικὲς ἀλλὰ ὄχι καρτοῦν.


 


Καὶ μία ἄλλη ἐκπομπὴ ποὺ ἔπαιζε στὴν ΕΡΤ κάπου στὰ 80ς, λεγόταν νομίζω "ΜΠΛΟΦΕΣ" καὶ στὸ τραγοῦδι ἀρχῆς τραγούδαγε μία γυναικεία φωνή "
Μπλοφάρισε κι ἐσύ " κλπ.

 


Καὶ μία ἄλλη ποὺ κυνηγοῦσαν τὸ χαμένο θησαυρό (κάτι κρυμμένα ἀντικείμενα) στὰ δάση ?



 
etherodromos είπε:
Θυμᾷται κανεὶς μία παιδικὴ ἑλληνικὴ σειρὰ ποὺ παιζόταν τότε τὴ δεκαετία τοῦ '80 ποὺ κάθε ἐπεισόδιο ξεκίναγε δείχνοντας ἕνα παιδὶ νὰ ξαπλώνῃ στὸ δωμάτιό του καὶ νὰ κλείνῃ τὸ φῶς καὶ ἐνῷ κοιτοῦσε τὰ ῥάφια τοῦ δωματίου του ποὺ εἶχαν κάτι παιχνίδια ἀπάνῳ, κάτι ῥομπότ κλπ, τὸ ἔπαιρνε πάντα ὁ ὕπνος καὶ ἔβλεπε ἐφιάλτες? Ἔμοιαζε κάπως μὲ τοῦ κουτιοῦ τὰ παραμύθια. 


Καὶ μία ἄλλη ποὺ τὸ παιδί-πρωταγωνιστὴς μεταφερόταν σὲ ἕναν φανταστικὸ κόσμο μὲ σκακιέρες ὅπου μάθαινε σκάκι μὲ τὴ βοήθεια ἑνὸς γιγαντιαίου πιονιοῦ ποὺ ἡ φωνή του ἦταν σὰν ῥομπὸτ καὶ ὅποτε μίλαγε ἄναβε τὸ τζάμι στὸ πρόσωπό του? Ἦταν ἑλληνικὲς αὐτὲς οἱ σειρὲς καὶ ἦταν παιδικὲς ἀλλὰ ὄχι καρτοῦν.


 


Καὶ μία ἄλλη ἐκπομπὴ ποὺ ἔπαιζε στὴν ΕΡΤ κάπου στὰ 80ς, λεγόταν νομίζω "ΜΠΛΟΦΕΣ" καὶ στὸ τραγοῦδι ἀρχῆς τραγούδαγε μία γυναικεία φωνή "
Μπλοφάρισε κι ἐσύ " κλπ.

 


Καὶ μία ἄλλη ποὺ κυνηγοῦσαν τὸ χαμένο θησαυρό (κάτι κρυμμένα ἀντικείμενα) στὰ δάση ?



η 2η εκπομπη που ψαχνεις λεγοταν "το σκακι" , υπαρχει θρεντ εδω

για την 3η εκπομπη(κινουμενο σχεδιο) θα βρεις πληροφοριες εδω

στην 4η εκπομπη επαιρναν μερος παιδια ή ηταν κινουμενο σχεδιο;
 
Η 4η νομιζω ειναι η "Με το Αλφα και το Βητα". Δεν ξερω ομως που εχουμε ανοιξει θρεντ για αυτη την εκπομπη.
 
Rakeesh είπε:
Η 4η νομιζω ειναι η "Με το Αλφα και το Βητα". Δεν ξερω ομως που εχουμε ανοιξει θρεντ για αυτη την εκπομπη.
το σκεφτηκα κι εγω οτι ισως να ειναι αυτη η εκπομπη που ψαχνει αλλα δεν ειμαι σιγουρη γιατι εψαχναν αντικειμενα με το αρχικο γραμμα της πολης τους αλλα δεν ηταν παντα σε δαση ,παντως θρεντ υπαρχει εδω
 
Καλά, μὲ φτιάξατε πολὺ ἄσχημα λέω... ΑΥΤΕΣ εἶναι οἱ ἐκπομές!

 




στην 4η εκπομπη επαιρναν μερος παιδια ή ηταν κινουμενο σχεδιο;
 


Ἔπαιρναν μέρος παιδιά, ὁπότε εἶναι ὄντως μὲ τὸ ΑΛΦΑ καὶ τὸ ΒΗΤΑ ἡ ἐκπομπή!


 


Καὶ κάνοντας ἀκόμα βαθύτερη ἀνάκληση ἀναμνήσεων θυμήθηκα ὅτι κατὰ 99% ἡ πρώτη καὶ ἡ δεύτερη ἐκπομπὴ εἶναι ἡ μία καὶ ἡ αὐτή!


 


Ἆρα πετύχατε 4/4 !!!


 


Παρ' ὅλο ποὺ εἶδα ὅτι δὲν ὑπάρχει ὀπτικὸ ὑλικό πουθενά (ἀκόμα τοὐλάχιστον), ἀρκεῖ ποὺ σὲ πρώτη φάση ἔχουμε τοὺς τίτλους.
[edited] Θέμα πνευματικών δικαιωμάτων.


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πως και δεν είχα δει αυτό το θέμα! Την εκπομπή την έβλεπα πολύ συχνά και θυμάμαι πολύ έντονα την ιστορία με το βασιλιά με τα γαϊδουρινά αυτιά ο οποίος με τρόμαζε και λιγάκι να είμαι ειλικρινής. Γενικά οι ιστορίες τους μου άρεσαν τότε. Τα κοστούμια και πλοκή γενικά ήταν φιλική προς τα παιδιά.
 
Ποσων χρονων ηταν τοτε η Παρασκευούλα;;;
 
Σύμφωνα με τα δεδομένα στα ποστ της σελίδας 3 και με τους υπολογισμούς που έκανα, τότε πρέπει να ήταν 12 - 13 ετών.
 
μαλλον γυρω στα 10 την εκανα αλλα παιζει και αυτο
 
H Παρασκευούλα ήταν το κοριτσάκι που ήθελα να σπάσω στο ξύλο και εγώ και πολλά άλλα αγόρια-φίλοι μου-της εποχής.Τη βλέπαμε και μας νευρίαζε με τα γυαλιά 20 βαθμών μυωπίας,το κούρεμα αλά μοναχός cadbury(που πολλοί είχαμε μικροί από τους γνωστούς γονείς"wanna be κουρέας":p)και την άσχημη φάτσα για τα τότε γούστα μας και το πώς κρίναμε τους άλλους.

Μεγαλώνοντας και βλέποντας το μετά από πόλλά χρόνια,μπορώ να πω οτι τη συμπαθώ ιδιαίτερα και βλέπω πράγματα που δε μπορούσα τότε.

Ο Ρούχλας ήτανε με διαφορά ο αγαπημένος μου(εμφάνιση,φωνή του Κοντογιαννίδη και ατάκες)και γενικά ήτανε από τα αγαπημένα μου παιδικά προγράμματα που περνούσανε σημαντικά νοήματα και σε μεγαλύτερες ηλικίες.Πολλοί γνωστοί ηθοποιοί παρελάσανε από εκεί στα διάφορα επεισόδια.Τώρα στο άσκουσμα της μουσικής στην εισαγωγή,καθώς και με το τραγούδι,ξυπνάνε όμορφες παιδικές αναμνήσεις.
 
Νομίζω ότι με βάση και το δημοσίευμα στην εφημερίδα "Εθνος" (3/2/1988) θα πρέπει να αναθεωρήσουμε τη χρονολογία έναρξης της σειράς. Η εκπομπή ξεκίνησε με το "Ουράνιο Τόξο", την Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου 1988. Οι δημιουργοί της δήλωσαν ότι το κόστος της εκπομπής ήταν 4 φορές περισσότερο από το ποσό που είχε αρχικά εγκρίνει η ΕΤ1 (1.250.000 και ΦΠΑ) αλλά και η διάρκειά του ήταν κατά 10 με 15 λεπτά μεγαλύτερη από εκείνη που είχε ζητήσει ο σταθμός. Έτσι, συζητήθηκε η ανακοστολόγηση της σειράς και η ένταξή της σε οικογενειακή ζώνη εκτός "Ουρανίου Τόξου", με το σκεπτικό ότι τα παιδιά θα ήταν σωστότερο να παρακολουθούν την εκπομπή όχι μόνα τους, αλλά με τους γονείς τους, σύμφωνα με τα πρότυπα των ξένων παιδικών εκπομπών.

Πάντως, επρόκειτο για μία πρωτοποριακή εκπομπή, βασισμένη σε μία νέα τεχνική για την παρουσίαση των παραμυθιών, που γινόταν γρήγορα και περιεκτικά.
 
"

Στο παρασκήνιο των γυρισμάτων: Του Κουτιού τα Παραμύθια.
Η δυσκολία σε αυτήν την εκπομπή ήταν το.. 3πλό γύρισμα!
Για ποιό λόγο; Εξηγούμε:
Δείτε την 1η φωτογραφία. Η Παρασκευούλα έχει μπροστά της ένα ανοιγμένο κουτί. Παρακολουθεί την ιστορία στο καπάκι, όπου παίζει το παραμύθι και οι ηθοποιοί.
Υποτίθεται, πως μέσα στο κουτί βλέπει τους 4 μουσικούς, τις κούκλες δηλαδή, με τους οποίους συνομιλεί.
Μόνο που η μικρή Παρασκευούλα σε ολόκληρο το γύρισμα ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Ήταν ευτύχημα για την παραγωγή, που η Παρασκευή Γεωργιάδου ήταν ένα απίστευτο ταλέντο κι αντιδρούσε κι έπαιζε σε ένα... άδειο σκηνικό, ανταποκρινόμενη μόνο στον ήχο! Διότι όλα έγιναν με Βlue Βox, το σημερινό Green Screen.
Βλέπετε στις φωτογραφίες πως οι ηθοποιοί στέκονται όλοι μπροστά σε ένα ειδικό μπλέ φόντο. Ως εκ τούτου κανένα κοστούμι δεν έπρεπε να έχει μπλέ χρώμα, διότι το μπλέ χρώμα θα γινόταν διαφανές, θα εξαφανιζόταν.
Οι ηθοποιοί στο καπάκι του κουτιού έπαιζαν λοιπόν σε έναν μπλε χώρο, ούτε εκείνοι έβλεπαν το ντεκόρ. Το μόνο που μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν ήταν αξεσουάρ (τραπέζι καρέκλα μέσα στο μπλε φόντο)
Οι ηθοποιοί είχαν μόνον σημάδια στο πάτωμα, για να ξέρουν μέχρι πού μπορούσαν να κινηθούν, για να μη βγουν τυχόν από το πλάνο.
Η ρύθμιση του Blue Box καθώς και το μακιγιάζ, τα κοστούμια, αλλαγές σκηνών και σκηνικών ήταν μια χρονοβόρα διαδικασία.
Τα σκηνικά ήταν μακέτες που τραβούσε μια κάμερα ταυτοχρόνως με το γύρισμα στο Blue Box και έτσι βλέπαμε τους ηθοποιούς σε απίστευτα ωραίους χώρους, από χωριά μέχρι παλάτια. Όμως η ρύθμιση ήταν δύσκολη για να μη 'ψειρίζει' η εικόνα.

Για να βγει λοιπόν μια εκπομπή, έπρεπε να γίνει 3πλό γύρισμα.
1) Τα πολύωρα γυρίσματα με τους ηθοποιούς, για να υπάρχει η ιστορία που θα έβλεπε η Παρασκευούλα στο καπάκι του κουτιού.
2) Γύρισμα με κούκλες μέσα στο κουτί, οι συνομιλίες μεταξύ τους μέσα στο κουτί αλλά και υποτίθεται με την μικρή.
3) Γύρισμα με την Παρασκευούλα, πολύωρο και δύσκολο, όπως εξηγήσαμε και πιο πάνω.

Κι ύστερα... ένα μοντάζ που έπρεπε να τα δέσει ΟΛΑ αυτά! Σκεφτείτε πως τότε δεν υπήρχαν τα μηχανήματα και η τεχνολογία και οι ευκολίες οι σημερινές. Μιλάμε για ... απίστευτες ώρες μέχρι να ολοκληρωθεί η τελική κόπια.
Με κάθε μεταγραφή χάναμε και λίγο από ποιότητα εικόνας, αλλά τότε- δίχως το ψηφιακό - δεν γινόταν διαφορετικά.
Ήταν ένας άθλος για όλους τους συμμετέχοντες ηθοποιούς και συνεργάτες. Να όμως που η εκπομπή όχι μόνον αγαπήθηκε από τα παιδιά και τις οικογένειες, αλλά εκπροσώπησε επάξια την Ελληνική Τηλεόραση στα φεστιβάλ στο εξωτερικό, με πολύ κολακευτικά σχόλια".

66383625_2411856115718879_954678707715309568_n.jpg

66706879_2411856542385503_1771897008596975616_n.jpg66599850_2411856682385489_9164874960240377856_n.jpg66638691_2411851812385976_632113585610293248_n.jpg66373935_2411851932385964_2694481203825737728_n.jpg66316627_2411852075719283_733150333311647744_n.jpg66356008_2411852279052596_7010093028933107712_n.jpg66810338_2411852612385896_3191776414554652672_n.jpg66276674_2411852589052565_3104539139077308416_n.jpg67168643_2411852942385863_3810599137968128000_n.jpg

πηγη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα