Το Αρχείο της ΕΡΤ

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.878
Αντιδράσεις
3.847
ΕΡΤ (1966-σήμερα)

 


1990: Δημιουργία Μουσείου-Αρχείου ΕΡΤ



(1991 (Ιούνιος): προβολή της εκπομπής "Το Σήριαλ των Σήριαλ")


1995: Ξεκίνημα οργάνωσης του Οπτικοακουστικού Ιστορικού Αρχείου



2006: Ξεκίνημα ψηφιοποίησης και τεκμηρίωσης του Αρχείου



2007 (Δεκέμβριος): Δημιουργία site του "Οπτικοακουστικού Αρχείου" της ΕΡΤ



2009 (Νοέμβριος): Σημαντικός εμπλουτισμός και αναβάθμιση του site του "Ψηφιακού Αρχείου" της ΕΡΤ


 


sites:
http://www.ert.gr/archive/Arch_Mus.asp (ΕΡΤ - Μουσείο-Αρχείο)


http://www.ert-archives.gr (ΕΡΤ - Ψηφιακό Αρχείο)

 


Δ/νση Μουσείου-Αρχείου: Μουρούζη 16, 10674 Αθήνα



Τηλ: 210 740 7042


 


ΕΡΤ - Κέντρο Επικοινωνίας & Ενημέρωσης Πολιτών (Κ.Ε.Ε.Π.)



Δ/νση Κ.Ε.Ε.Π.: Ρηγίλλης 4, 10674 Αθήνα



Τηλ: 210 740 7070



e-mail:
Keep@ert.gr

Μια συνεντευξη με τον Διευθυντή του Μουσείου – Αρχείου της ΕΡΤ.


Οποιος θελει να την διαβασει ολοκληρη εδω
http://www.shortfilm.gr/new.asp?id=231

 


Εγω θα ποσταρω την τελευταια ερωτηση που του εγινε μιας και εχει ενδιαφερον.


"Πως αισθάνεστε για εκείνο το μέρος του αρχείου της ΕΡΤ, που είτε καταστράφηκε, είτε διακινήθηκε παρατύπως;

Θα απαντήσω με διαφορετικό τρόπο σʼ αυτή την ερώτηση. Η ΕΡΤ για ʽμενα είναι το δεύτερο σπίτι μου. Δουλεύω για την ΕΡΤ 32 χρόνια και είχα την τύχη να συνεργαστώ ως ηχολήπτης με τους κυριότερους Έλληνες σκηνοθέτες, την αγαπώ και όσο θα βρίσκονται στη συγκεκριμένη θέση, στόχος μου θα είναι σε πρώτη φάση να διαφυλαχτεί όλο το υλικό, γιατί είναι υποχρέωσή μας να το διαφυλάξουμε για τις επόμενες γενιές και έπειτα να το αξιοποιήσουμε. Αυτός είναι και ο στόχος του προέδρου της ΕΡΤ -καθώς η Διεύθυνση Μουσείου – Αρχείου υπάγεται απευθείας σʼ εκείνον- κάτι το οποίο αποδεικνύεται από την προτεραιότητα που δίνει στο Μουσείο - Αρχείο της ΕΡΤ. Όσον αφορά το υλικό που χάθηκε, θα πρέπει να αναλογιστούμε πως κατά τα πρώτα χρόνια της ελληνικής τηλεόρασης το κόστος διαφύλαξης του υλικού ήταν εξαιρετικά υψηλό: φανταστείτε πως το κόστος μια ταινίας δύο ιντσών, άγγιζε το 10% της παραγωγής της. Οπότε αναγκαζόμασταν να σβήνουμε κάποιο διαθέσιμο υλικό, γράφοντας άλλο. Μετά το 1978 όμως, ξεκίνησε σταδιακά η συστηματική διατήρηση αρχείου από την ΕΡΤ. Παρόλα αυτά δεν μπορούμε να μην παραδεχτούμε πως υπήρξαν κλοπές. Όμως, το υλικό που διαθέτει πλέον η ΕΡΤ δίνει τη δυνατότητα σε κάθε ενδιαφερόμενο να αντλήσει όλα τα στοιχεία που θα του είναι χρήσιμα. Είναι πέρα κάθε αμφιβολίας όμως, πως τα τελευταία χρόνια με τον κανονισμό πωλήσεων και με το σύστημα διαχείρισης είναι πολύ δύσκολο, αν όχι αδύνατο, να κλαπεί αρχειακό υλικό. Δεν σας κρύβουμε πως η ΕΡΤ έχει προχωρήσει σε νομικές διώξεις κατά νομικών ή φυσικών προσώπων που χρησιμοποιούν υλικό χωρίς την άδειά της. Είναι πλέον υποχρεωτική η αναφορά της πηγής κατά τη χρήση αρχειακού υλικού και το σημαντικότερο είναι πως το υλικό που παραχωρεί η ΕΡΤ προορίζεται μόνο για συγκεκριμένη χρήση που ορίζει ο κανονισμός."
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Αρχείο της ΕΡΤ

ΕΡΤ (1966-σήμερα)

 


1990: Δημιουργία Μουσείου-Αρχείου ΕΡΤ



(1991 (Ιούνιος): προβολή της εκπομπής "Το Σήριαλ των Σήριαλ")


1995: Ξεκίνημα οργάνωσης του Οπτικοακουστικού Ιστορικού Αρχείου



2006: Ξεκίνημα ψηφιοποίησης και τεκμηρίωσης του Αρχείου



2007 (Δεκέμβριος): Δημιουργία site του "Οπτικοακουστικού Αρχείου" της ΕΡΤ



2009 (Νοέμβριος): Σημαντικός εμπλουτισμός και αναβάθμιση του site του "Ψηφιακού Αρχείου" της ΕΡΤ


 


sites:
http://www.ert.gr/archive/Arch_Mus.asp (ΕΡΤ - Μουσείο-Αρχείο)


http://www.ert-archives.gr (ΕΡΤ - Ψηφιακό Αρχείο)

 


Δ/νση Μουσείου-Αρχείου: Μουρούζη 16, 10674 Αθήνα



Τηλ: 210 740 7042


 


ΕΡΤ - Κέντρο Επικοινωνίας & Ενημέρωσης Πολιτών (Κ.Ε.Ε.Π.)



Δ/νση Κ.Ε.Ε.Π.: Ρηγίλλης 4, 10674 Αθήνα



Τηλ: 210 740 7070



e-mail:
Keep@ert.gr

tvseriesfan548 είπε:
δεν ξέρανε στα γραφεία της ραδιοτηλεόρασης ότι έλειπε το 2ο επεισόδιο ή τουλάχιστον έκαναν ότι δεν το΄ήξεραν. μου είπε η υπεύθυνη στο τμήμα με τα dvds ότι ο σκηνοθέτης δεν το έδωσε.
Κατά την γνώμη μου υπεύθυνοι για την "εξαφάνιση" του 2ου επεισοδίου (και όχι του Τζων Αυλακιώτη) είναι οι υπάλληλοι του Αρχείου της ΕΡΤ που προφανώς τροφοδοτούν την Ραδιοτηλεόραση με τα επειδόδια (αν βεβαίως πρόκειται για λάθος και όχι για σβήσιμο από το Αρχείο... )

tvseriesfan548 είπε:
τους πρότεινα και άλλες σειρές - μου είπε ότι τον θάνατο του τιμόθεου τον έχουν ζητήσει πολλοί αλλά δεν υπάρχει στο αρχείο.
Πώς γίνεται να μην υπάρχει ο "Θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα" στο αρχείο της ΕΡΤ, αφού την προβάλαν την σειρά σε επανάληψη στην ΕΤ2 στις αρχές της δεκαετίας του '90?

tvseriesfan548 είπε:
ίσως κατ'εμέ επειδή ήταν σειρά της ετ2 όπως και η κραυγή των λύκων. ίσως πρέπει να απευθυνθούμε στο αρχείο της νετ εκτός αν έχουν κοινό αρχείο τα δύο κρατικά κανάλια.
Αν δεν κάνω λάθος, το Τμήμα/Διεύθυνση Αρχείου της ΕΡΤ είναι κοινό για όλο τον Οργανισμό. Άλλωστε, και η "Μαντάμ Σουσού" και το remake του "Εκείνος κι Εκείνος" που διέθεσε η Ραδιοτηλεόραση ήταν σειρές της ΕΡΤ2 και όχι της ΕΡΤ(1).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σαι καλα φιλε bernard.c για αυτα που εγραψες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν βγάζεις άκρη με ΤΟΣΟΥΣ άσχετους που έχουν μαζευτεί.

Ας ελπίσουμε ότι η δική μας πίεση να έχει κάποια θετικά αποτελέσματα,

Αλήθεια το εκείνος και εκείνος πότε τελειώνει για να δούμε πιά θα είναι η επόμενη σειρά? πολύ φοβάμαι όμως ότι θα επιβεβαιωθεί ο chistosm όσο αφορά την προβλεψή του για την επόμενη σειρά.
 
αν θυμαμαι καλά μου είπε και ότι μπορεί κάποιες σειρές να έχουν χαθεί ή να τις έχουν πάρει κάποιοι χωρίς να τις έχουν βάλει στη θέση τους. το καλό είναι ότι ενδιαφέρθηκε να μου πει να τις στείλω μία λίστα - την έστειλα. πάντως μου είπε ότι η αναδυομένη και κάποιες άλλες σειρές υπάρχουν. δεν βγάζεις εύκολα άκρη γιατί πρέπει να υπάρχει φοβερή έλλειψη οργάνωσης. όπως έγραψα και προηγουμένως, μου είπε ότι έχουν πουλήσει τα δικαιώματα της φρουτοπίας οπότε μπορεί να ισχύει το ίδιο και για άλλες σειρές. μου είπε ακόμα 'ότι το εκείνος κι εκείνος έχει ακόμα κανα δυο dvd. για να δουμε - θα διορθώσουν λιγο την κατάσταση.
 
tvseriesfan548 είπε:
αν θυμαμαι καλά μου είπε και ότι μπορεί κάποιες σειρές να έχουν χαθεί ή να τις έχουν πάρει κάποιοι χωρίς να τις έχουν βάλει στη θέση τους. το καλό είναι ότι ενδιαφέρθηκε να μου πει να τις στείλω μία λίστα - την έστειλα. πάντως μου είπε ότι η αναδυομένη και κάποιες άλλες σειρές υπάρχουν. δεν βγάζεις εύκολα άκρη γιατί πρέπει να υπάρχει φοβερή έλλειψη οργάνωσης. όπως έγραψα και προηγουμένως, μου είπε ότι έχουν πουλήσει τα δικαιώματα της φρουτοπίας οπότε μπορεί να ισχύει το ίδιο και για άλλες σειρές. μου είπε ακόμα 'ότι το εκείνος κι εκείνος έχει ακόμα κανα δυο dvd. για να δουμε - θα διορθώσουν λιγο την κατάσταση.
Δυσκολευομαι να πιστεψω αυτα που σου ειπε. πρωτον απο το γεγονος οτι το Εκεινος κ εκεινος τελειωσε, επισης η φρουτοπια παιχτηκε σε επαναληψη πριν μερικους μηνες. Επισης, αν οντως υπαρχει η Αναδυομενη ολοκληρη γιατι δεν την εχουν προβαλει ξανα απο το 1980, ενω αλλες σειρες τις εβγαλαν και σε dvd. Απο τιν στιγμη μαλιστα που τοσος κοσμος την εχει ζητησει...

Παντως μακαρι να υπαρχει/να βρεθηκε, οπως και αλλα σηριαλ του τοτε.

Απλα καποιος επιτελους που να ξερει να μας δοσει μερικες απαντησεις για ολα αυτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tvseriesfan548 είπε:
αν θυμαμαι καλά μου είπε και ότι μπορεί κάποιες σειρές να έχουν χαθεί ή να τις έχουν πάρει κάποιοι χωρίς να τις έχουν βάλει στη θέση τους.
Ναι, κάθε τόσο οι υπάλληλοι της ΕΡΤ βγάζουν έξω από το Ραδιομέγαρο της Αγίας Παρασκευής τις παλιές σειρές του Αρχείου και τις πάνε μια βόλτα (να πάρουν κι αυτές τον αέρα τους βρε αδερφέ). Μερικοί από αυτούς που βγάζουν τις σειρές της ΕΡΤ για βόλτα ξεχνάνε να τις επιστρέψουν στο κτίριο, οπότε οι σειρές χάνονται - είναι τόσο απλό (!!!!!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έκει στην ΕΡΤ υπήρχαν κάποιοι (εκτός των άσχετων) που "δανείστηκαν¨ (φυσιλογικότατη κίνηση) κάποιες σειρές τις οποίες δεν έβαλαν στην θέση τους (πως μπορούσε να γίνει αυτό - αφού τις πουλήσαν από δω και από κει). Κλασσικό παράδειγμα ο Γιούγκερμαν του οποίου οι μπομπίνες είχαν βρεθεί πως πώληση στο μοναστηράκι,όπως είχε αποκαλύψει η Ρένα Θεολογίδου.

Σε ποιά τιμή τις πουλούσαν δεν ξέρω. Αυτό συνέβη το 1991 με την συγκεκριμένη σειρά (πιθανόν ξαναέγινε και με άλλες που δεν ξέρουμε)
 
Το Αρχείο της ΕΡΤ

Γνώμες, νέα για ενημέρωση μας και καταγραφή των σειρών της ΕΡΤ που σώζονται, από δικές μας πληροφορίες.

ertgk9.jpg


ChristosM είπε:
Δυσκολευομαι να πιστεψω αυτα που σου ειπε, διοτι η ασχετοσυνη της φαινεται..Απλα καποιος επιτελους που να ξερει να μας δοσει μερικες απαντησεις για ολα αυτα. Στο κατω κατω εμεις πληρωνουμε την ΕΡΤ.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ChristosM. Δεν βρίσκεται ένας (??!!) άνθρωπος σε ολόκληρο αυτό το δημόσιο οργανισμό από τη Διεύθυνση/Τμήμα Αρχείου ή από τη Ραδιοτηλεόραση ο οποίος να γνωρίζει πέντε πράγματα και να μπορεί να μιλήσει υπεύθυνα για το τι γίνεται εκεί μέσα? Να μάθουμε επιτέλους ποιες σειρές διασώζονται και ποιες όχι, αυτές που διασώζονται αν είναι ολόκληρες ή αν λείπουν κάποια επεισόδια (και ποια, βλ. "Τζων Αυλακιώτης") και ποιες προγραμματίζει να προσφέρει η Ραδιοτηλεόραση.

Η ψηφιοποίηση και καταγραφή του ιστορικού αρχείου της ΕΡΤ τι έγινε? Σταμάτησε? Έβγαλαν κάποιες εκπομπές και σειρές στο site και δεν το έχουν ανανεώσει από τότε που το ξεκίνησαν (Δεκέμβριος 2007 - κλείνουμε χρόνο όπου να'ναι).

ertarxeiositedf1.jpg


Από σειρές, εκτός από αυτές που είχαν ήδη εκδώσει με τη Ραδιοτηλεόραση (βλ. "οι συνήθεις ύποπτοι", δηλαδή Ο Χριστός ξανασταυρώνεται, Αστροφεγγιά, Λωξάντρα, Η Δασκάλα με τα χρυσά μάτια, Λεηλασία μιας ζωής, Γαλήνη), λίγα πράγματα από άλλες.

Δε λέω, καλές οι παραπάνω σειρές, Γεωργιάδης, Γρηγορίου, κτλ, αλλά όποτε διαφημίζει η ΕΡΤ το αρχείο της, πάντα στον "Χριστό ξανασταυρώνεται" και στη "Λωξάντρα" αναφέρεται. Κορυφαίες σειρές, αλλά τις είδαμε, τις ξαναείδαμε και "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" είναι συρραφή των αρχικών επεισοδίων, πρέπει και εκεί να έχει χαθεί υλικό.... Αυτές οι σειρές που διασώθηκαν:

(1) τις πρόβαλαν σε επανάληψη τα πρωινά στην ΕΡΤ ή στην ψηφιακή

(2) τις διάθέσαν σε DVD στην Ραδιοτηλεόραση

(3) τις ανέβασαν στο site του Οπτικοακουστικού Ψηφιακού σας Αρχείου

Οι σειρές που αναζητά ο κόσμος είναι "Η Γυφτοπούλα", "Η Αναδυομένη" και το "Λούνα Παρκ". Ακόμα και οι λίγο μεταγενέστερες, όπως "Ο κόσμος κι ο Κοσμάς", η "Κραυγή των Λύκων" και τα "Καθημερινά". Αυτές θέλουμε, αυτοί είναι οι θησαυροί του Αρχείου σας!! Εμένα θα μου αρκούσε και θα με έκανε πολύ ευτυχισμένο αν μάθαινα αν και ποια επεισόδια από αυτές διασώζονται, ακόμα και αν έπαιρνε χρόνια να τις δω σε DVD από τη Ραδιοτηλεόραση. Μια σωστή ενημέρωση, μια λίστα με το τι ΑΚΡΙΒΩΣ υπάρχει και τι όχι στο αρχείο θα μου ήταν αρκετό. Ακόμα και αν στην ανακοίνωση έλεγε πχ "Πανθέοι" - μόνο το τελευταίο επεισόδιο και "Λούνα Παρκ" - μόνο το 15ο επεισόδιο και μισό από το 16ο.

ertarxeiositedf1.jpg

ertgk9.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν η κυρία Λίτσα από το λογιστήριο έχει "δανειστεί" την "Κραυγή των Λύκων" για

να τη δει με τον άντρα της, πείτε της να τσακιστεί να την φέρει πίσω και ότι θα φύγει με κλοτσιές...

Κορυφαία ατάκα, ακόμη γελάω....

Σε πνίγει το δίκιο και το νιώθω, ειδικά όταν βλέπω στο εξωτερικό ότι υπάρχει συστημα φύλαξης τηλεοπτικών σειρών. Χαζό παράδειγμα αλλά στα Ατίθασα Νιάτα (9000 επεισόδια πριν 2 εβδομάδες) υπάρχει τμήμα αρχείου!! Δεν έχω προσεγγίσει κολοσσούς γιατί σίγουρα θα διαπιστώσω ότι πάντα είμαστε ΕΤΗ πίσω στην Ελλάδα από άποψη πολιτισμού. Η τηλεόραση είναι πολιτισμός, γιατί διασώζουμε τις ταινίες του 60 που απεικονίζουν άλλη εποχή, άλλλη χωρα κλπ κι οχι τις σειρες ως δειγματα πρωτολειας τεχνικης που ηρθε αργα στην Ελλάδα και σε κάποια κομμάτια μεγαλούργησε; Ειδικά από τον επισημο-υπευθυνο ( ;) τομεα της ΕΡΤ. ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ. (Πού υπογράφω ;)

Θα ξυπνήσουν μια μέρα που θα είναι αργά κι άντε γεια...
 
Προβολή συνημμένου 745

Το θυμοσαστε αυτο το αποκομμα που ειχα βαλει πριν καιρο?

Μια ακομα αποδειξη οτι καποια σηριαλ πουληθηκαν σε ιδιωτη ("Τα Καθημερινα" ειναι ενα απο αυτα). Απιστευτο ετσι?
 
Το μινόρε της αυγής και το Χαμογελάστε παρακαλώ μαζί με τα Καθημερινά είχαν κυκλοφορήσει στα μέσα των 80s σε βιντεοκασσέτες από την εν λόγω εταιρία.

Δεν θυμάμαι (ας βοηθήσει κάποιος) αν υπήρχαν και άλλες σειρές.
 
Εσύ τα λες, bernard.c, και μαζί σου τα λέμε όλοι μας, αλλά και τη νοηματική γλώσσα να μάθουμε για να απευθυνθούμε στους "κωφάλαλους" της ΕΡΤ Α.Ε., πάλι τίποτα δεν θα καταφέρουμε γιατί ούτε τη νοηματική ξέρουν (ούτε την ήξεραν ποτέ, ούτε και θα τη μάθουν ποτέ, φοβάμαι)...!!!

@ mimerotategiatipino:

(Και) σε αυτόν τον τομέα είμαστε ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ πίσω, όχι απλά ΕΤΗ!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πες τα bernard.c!

Πάντως πρόσφατα στο άλλο μέλος της οικογένειας της ΕΡΤ,την ΕΡΑ, έγινε ακριβώς μία επαναφορά σπάνιου αρχείου οπως θα θέλαμε και με την ΕΡΤ:

Κάποιος ακροατής ειχε ηχογραφησει πριν χρονια το ραδιοφωνικό θεατρικο ΜΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΗ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ (1963) με Α.Βουγιουκλακη,Κ.Βουτσα κ.α. Στην πορεια η ΕΡΑ καπου το εχασε. Περυσι ο ακροατης παρεδωσε αντιγραφο της κασετας στην ΕΡΑ,αυτοι το ψηφιοποιησαν και το μετεδωσαν εκ νεου,αναφεροντας και ευχαριστωντας τον ακροατη.
 
"Εις ώτα μη ακουόντων" μου θυμίζει αυτό...

:what:

Δυστυχώς, έχουμε να κάνουμε με Δημόσιο και τη φιλοσοφία που το διακατέχει: Εμείς θα σώσουμε τον κόσμο;;;;
picture.php
ή "Δουλειά;;; 8)ποιά δουλειά;;;;
picture.php
"

Μακάρι, να βρισκόταν αυτός ο ευαίσθητος άνθρωπος που αναφέρεις Bernard και να τον έβαζαν και στην κατάλληλη θέση...

Αλλά... ας μην κοροϊδευόμαστε.... Στην Ελλάδα ζούμε... :banghead:
 
Μου φαίνεται ότι θα πρέπει να κάνουμε μια "ψακτική" στο Μοναστηράκι, αυτό που θα έπρεπε να είχαν κάνει οι "υπεύθυνοι", αν και μετά από τόσα χρόνια, αμφιβάλλω αν θα βρούμε κάτι... Δεν θυμάμαι ποιός το είχε αναφέρει εδώ, αλλά πομπίνες της ΕΡΤ πουλήθηκαν ακόμα και για "σχοινί"! ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΣΟΥΝ ΤΙ;;;; Ήμαρτον...
 
Εγω απλα αναρωτιεμαι αν καναμε κατι σαν ενυπογραφο petition μεσα απο το GRM και το επιδιδαμε στο κρατικο καναλι μηπως κατι κουνιοταν...
 
Σας ευχαριστώ πολύ φίλοι μου για τα ευγενικά σας λόγια. Έγραψα χτες αυθόρμητα αυτά που αισθάνομαι και τις σκέψεις μου γύρω από το θέμα της διαφύλαξης και αξιοποίησης του Αρχείου της ΕΡΤ. Με μεγάλη μου χαρά αντιλαμβάνομαι καθημερινά ότι δεν είμαι ο μόνος και ότι παρόμοια συναισθήματα γύρω από το θέμα διακατέχουν και πολλούς άλλους (τουλάχιστον εδώ στο forum). Αυτό που με στεναχωρεί από την άλλη μεριά είναι ότι δεν ξέρω αν (και τι) μπορούμε να κάνουμε εμείς.

Τι θα λέγατε αν κάναμε εμείς μια απόπειρα να φτιάξουμε μία λίστα (έστω για δική μας ενημέρωση) με τις σειρές (ή τα συγκεκριμένα επεισόδια των σειρών) που ξέρουμε/έχουμε πληροφορίες ότι διασώζονται? Επίσης, σε κάθε περίπτωση μπορούμε να αναφέρουμε και αν έχουμε ακούσει για συντελεστές που έχουν δηλώσει ότι έχουν κρατήσει στο αρχείο τους σειρές.

Φτιάχνοντας μια τέτοια λίστα, θα ξέρουμε αν θα πρέπει να διατηρούμε ελπίδες ότι στο μέλλον πιθανόν κάποια στιγμή να ξαναδούμε ολόκληρη μια παλιά αγαπημένη μας σειρά ή έστω κάποια (και ποια) από τα επεισόδιά της...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stam1370 είπε:
Μου φαίνεται ότι θα πρέπει να κάνουμε μια "ψακτική" στο Μοναστηράκι, αυτό που θα έπρεπε να είχαν κάνει οι "υπεύθυνοι", αν και μετά από τόσα χρόνια, αμφιβάλλω αν θα βρούμε κάτι... Δεν θυμάμαι ποιός το είχε αναφέρει εδώ, αλλά πομπίνες της ΕΡΤ πουλήθηκαν ακόμα και για "σχοινί"! ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΣΟΥΝ ΤΙ;;;; Ήμαρτον...
H ταινία των 2 ιντσών είναι πολύ ανθεκτική και γιαυτό τον λόγο την αγόραζαν οι φορτοεκφορτωτές για να δένουν δέματα. Ένα τέτοιο δέμα δέθηκε με τον Γιούγκερμαν (του 1976).
 
Την ερτ σε γενικές γραμμές την έχω σε κάποια εκτίμηση,όχι μόνο απο συναισθηματικής πλευράς ,γιατί με αυτήν μεγαλώσαμε, μιας και μας χάρισε πολλά αξιόλογα παιδικά προγράμματα(κάτι που δυστυχώς ,με απογοητεύει αφάνταστα που δεν συμβαίνει και σήμερα)αλλά και επειδή κρατάει ένα κάποιο επίπεδο γενικά στο προγραμμά της(αν και πολλές φορές καταφέρνει να "θάβει"αξιόλογες σειρές... δεν καταλαβαίνω γιατί και πως το καταφέρνει...).Η ουσία είναι πως όλα τα παραπάνω που διάβασα σχετικά με υλικό που χάθηκε τόσο αλόγηστα,με θλίβουν τρομερά αφού αναλογούν σε λογικές τριτοκοσμικής χώρας...αλλά προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη πως μπορεί και να βρεθεί κάποιος ευαισθητοποιημένος άνθρωπος ή μια ομάδα ατόμων που δεν θα μεταχειρίζονται την ερτ και το πολύτιμο αρχείο της σαν άλλη δημόσια υπηρεσία....
 
Πίσω
Μπλουζα