Το Αρχείο της ΕΡΤ

οπως έγραψα και σε αλλα θέματα έχω ήδη στείλει μία λίστα με προτεινόμενες σειρές αφού είδα γενικά τι ζητάνε οι περισσότεροι εδώ - σκέφτηκα ποιές θέλω κι εγώ . απλά πιστεύω ότι άσχετα με τις αλχημείες που έχουν γίνει στα αρχεία της ερτ και το αλαλούμ που επικρατεί, κάποια σήριαλ όπως η δημοφιλέστατη 'κραυγή' δεν θεωρείται ποιοτική οπότε δύσκολο να μπει στη ραδιοτηλεόραση - υποτίθεται λολ ότι βάζει ποιοτικές σειρές ασχέτως τηλεθέασης (βλέπε ακυβέρνητες πολιτείες, η δασκάλα κτλ.). ελπίζω να με διαψεύσουν οι υπέυθυνοι της ταλαίπωρης λολ ερτ.
 
Wally είπε:
Εγω απλα αναρωτιεμαι αν καναμε κατι σαν ενυπογραφο petition μεσα απο το GRM και το επιδιδαμε στο κρατικο καναλι μηπως κατι κουνιοταν...
Ειχα την ιδια σκεψη με σενα. Ακομα και αυτο το υπεροχο και καλογραμμενο κειμενο του φιλου bernard.c θα ηθελα να το διαβαζαν, αν φυσικα το ηθελε ο bernard.c

tvseriesfan548 είπε:
κάποια σήριαλ όπως η δημοφιλέστατη 'κραυγή' δεν θεωρείται ποιοτική οπότε δύσκολο να μπει στη ραδιοτηλεόραση - υποτίθεται λολ ότι βάζει ποιοτικές σειρές ασχέτως τηλεθέασης (βλέπε ακυβέρνητες πολιτείες, η δασκάλα κτλ.). ελπίζω να με διαψεύσουν οι υπέυθυνοι της ταλαίπωρης λολ ερτ.
Ενω τα Βεγγαλικα ηταν μεσα στην ποιοτητα. Αν εξαιρεσουμε τον εξερετικο Βεγγο, το σηριαλ δεν ηταν και οτι καλυτερο. Μαλιστα θυμαμαι πως ειχε πολυ χτυπηθει τοτε απο τις εφημεριδες (δεν ειχαμε τοτε τηλεκουτσομπολιστικες εκπομπες!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και για να προχωρήσω το θέμα ένα βήμα παραπέρα. Γιατί να μην συνασπιστούμε εμείς 3, 4, 6, 10 άτομα να οργανωσουμε κατι σαν επιτροπή και να χτυπησουμε εμεις τις πορτες των συντελεστων τουλαχιστον για μια καταγραφη-αυτοψια;Θα ελεγα κατι πιο προχωρημενο οπως να μας τα εδιναν εμας να τα ψηφιοποιουσαμε και να τα ανεβαζαμε (greektvproject π.χ.) αλλα ποιος θα γυρισει να μας κοιταξει;
 
Ενδιαφέρουσα πρόταση. Εγώ είμαι μέσα
 
mhmerotategiatipino είπε:
Και για να προχωρήσω το θέμα ένα βήμα παραπέρα. Γιατί να μην συνασπιστούμε εμείς 3, 4, 6, 10 άτομα να οργανωσουμε κατι σαν επιτροπή και να χτυπησουμε εμεις τις πορτες των συντελεστων τουλαχιστον για μια καταγραφη-αυτοψια;Θα ελεγα κατι πιο προχωρημενο οπως να μας τα εδιναν εμας να τα ψηφιοποιουσαμε και να τα ανεβαζαμε (greektvproject π.χ.) αλλα ποιος θα γυρισει να μας κοιταξει;

tsalk είπε:
Ενδιαφέρουσα πρόταση. Εγώ είμαι μέσα
Συμφωνώ και εγώ... Άλλωστε :wait2: αν δε δοκιμάσουμε δε θα μπορέσουμε ποτέ να μάθουμε αν θα έχει ανταπόκριση.
 
mhmerotategiatipino είπε:
Και για να προχωρήσω το θέμα ένα βήμα παραπέρα. Γιατί να μην συνασπιστούμε εμείς 3, 4, 6, 10 άτομα να οργανωσουμε κατι σαν επιτροπή και να χτυπησουμε εμεις τις πορτες των συντελεστων τουλαχιστον για μια καταγραφη-αυτοψια;Θα ελεγα κατι πιο προχωρημενο οπως να μας τα εδιναν εμας να τα ψηφιοποιουσαμε και να τα ανεβαζαμε (greektvproject π.χ.) αλλα ποιος θα γυρισει να μας κοιταξει;

Αν τους πεις το "να τα ανεβαζαμε" τοτε δεν θα παρεις τιποτα και απο κανεναν απο αυτους. Πιστεψε με ξερω τι σου λεω.
 
ChristosM είπε:
Αν τους πεις το "να τα ανεβαζαμε" τοτε δεν θα παρεις τιποτα και απο κανεναν απο αυτους. Πιστεψε με ξερω τι σου λεω.
Αν τολμήσουμε να τους πούμε ότι θα ανεβάσουμε εμείς δικό τους υλικό, τότε έχω την εντύπωση ότι θα τους πιάσει η "ευθυξία" τους και η "τυπικότητά" τους, και θα αρχίσουν να μιλάνε για δικαιώματα, ότι απαγορεύεται η πώληση ή ενοικίαση υλικού σε τρίτους, θα μας βγάλουν παράνομους και λοιπές τέτοιες μ@^@κίες, για να δείξουν ότι "και καλά" πλέον κάνουν "σωστά" τη "δουλειά" τους εκεί... Να το πω λαϊκά και συγχωρέστε με, θα μας πρήξουν τα συκώτια τόσο που θα μας κάνουν να πούμε "δε γ...έστε".

Και εγώ είμαι μέσα ως προς την "επιτροπή καταγραφής". Από κει και πέρα, θα πρέπει να το χειριστούμε διαφορετικότερα...
 
Ναι γεια σας, η κυρία Αλιφέρη; Κάνω ένα μεταπτυχιακό κι έχω μια εργασία: αυτοψία στην δεκαετία 1970-1980 σειρών ΕΡΤ για καταγραφή τεχνικών στοιχείων. Μήπως μπορώ να δω το προσωπικό σας αρχείο;
 
Wally είπε:
Εγω απλα αναρωτιεμαι αν καναμε κατι σαν ενυπογραφο petition μεσα απο το GRM και το επιδιδαμε στο κρατικο καναλι μηπως κατι κουνιοταν...
Κι εγώ συμφωνώ με την ιδέα !!

ChristosM είπε:
Ειχα την ιδια σκεψη με σενα. Ακομα και αυτο το υπεροχο και καλογραμμενο κειμενο του φιλου bernard.c θα ηθελα να το διαβαζαν, αν φυσικα το ηθελε ο bernard.c
ChristosM, δεν έχω ειλικρινά κανένα πρόβλημα στο να χρησιμοποιηθούν όσα κομάτια από το κείμενό μου θέλετε για να στείλουμε επιστολή στην ΕΡΤ. Τι λέτε? Θέλει κάποιος να αναλάβει το "project"? Θα το έκανα ευχαρίστως, αλλά το γεγονός ότι δε ζω στην Ελλάδα δεν βοηθάει ιδιαίτερα... :sad:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H επιστολή παιδιά πρέπει να σταλεί στην ΕΡΤ, τώρα αυτό που είναι καλό να γίνει άπο μέρους μας είναι η αφύπνιση τους μέσα από το κείμενο μας και όχι οποιαδήποτε αιχμή που υπάρχουν στα διάφορα post όλων μας. (και λίγα τους έχουμε σούρει - εγώ είμαι μόνιμως εν βρασμώ ψυχής φίλε bernardc όταν σκέφτομαι ότι δεν θα ξαναδώ όλες αυτές τις υπέροχες δουλείες που η βλακία τους έχει καταστρέψει.
 
Ρε παιδία το θέμα είναι ότι πέραν ημών (σε αυτό το φόρουμ δηλ.) λίγοι ενδιαφέρονται ελλάδα για το τι γυρίστηκε ακόμα και πέρσι (δηλαδή πόσο μάλλον για σειρές που γυρίστηκαν πριν 20 χρόνια).

Στο εξωτερικό φεριποίν βλέπεις υπάρχει αγάπη για το είδος της κινούμενης εικόνας, είτε κινηματογραφικής είτε τηλεοπτικής. Εκδόσεις dvd καλούδια extras κλπ.

Είναι κρίμα, αλλά νομίζω ότι λάθος άτομα είναι σε λάθος θέσεις εδώ που ζούμε.
 
Όπως οι Ελληνικές ταινίες της δεκαετίας του '50 και του '60 που όλοι μας αγαπούμε αποτελούν αναμφισβήτητα κομμάτι της πολιτιστικής μας κληρονομιάς και αναπαριστούν την καθημερινότητα του Έλληνα της περιόδου εκείνης, έτσι και οι Ελληνικές τηλεοπτικές σειρές από το 1970 και έπειτα, δικαιωματικά κατέχουν την ίδια θέση και αποτελούν καλλιτεχνικές δημιουργίες και ντοκουμέντα της εποχής την οποία απεικονίζουν - πόσο μάλλον που από το 1970 ο Ελληνικός κινηματογράφος άρχισε "να σβήνει" με πολύ μεγάλη ταχύτητα, λόγω μειωμένων εισιτηρίων και λόγω της επιτυχίας της τηλεόρασης, φτάνοντας σε πολύ μεγάλη μείωση του αριθμού των παραγόμενων ταινιών μέχρι το 1974 (ενδεικτικά, FINOS FILMS 5 ταινίες το '74 και 4 το '75 από 18 το '69) και σε οριστικό "τέλος" (για μένα) με τον θάνατο του Φίνου και το κλείσιμο της ιστορικής κινηματογραφικής εταιρίας το 1977.

Το γεγονός ότι ο ρόλος της τηλεόρασης στην Ελλάδα από το 1970 "αντικατέστησε" το ρόλο του κινηματογράφου (με πρώτες μεγάλες επιτυχίες τον "Κύριο συνήγορο" (Μιχαλόπουλος, ΥΕΝΕΔ, Μάιος 1970), την "Κοκκορόμυαλη" (Γιουλάκη, ΥΕΝΕΔ, Οκτώβριος 1971),τον "Άγνωστο Πόλεμο" (Αντωνόπουλος, ΥΕΝΕΔ, Οκτώβριος 1971) και την "Γειτονιά μας" (ΥΕΝΕΔ, Φεβρουάριος 1972)) καθιστά τις σειρές αυτές ακόμα πιο πολύτιμες όσον αφορά στην ιστορική τους αξία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stam1370 είπε:
Υ.Γ. Ρε Μπερνάρ, όταν σε πιάνει η απόλυτα δίκαιη λογοδιάρροιά-παράπονό σου, είσαι ποταμός και κόλαφος!!!
Χε, χε, έχεις δίκιο, αλλά είναι όπως το λες: με πιάνει το παράπονό μου.

Και να σου πω γιατί (...άρχισα πάλι!): όταν αγοράζω την κωμική σειρά "I love Lucy" (με την Lucille Ball) σε "Luxury Box-Set, with digitally restored episodes" από το Αμερικάνικο CBS και η σειρά γυρίστηκε μεταξύ 1951 και 1957 (ναι, ναι, καλά διαβάσατε, αρκετοί θα την γνωρίζετε τη σειρά άλλωστε), ε συγνώμη, με πιάνει το παράπονο που στην Ελλάδα δεν έχουμε αρχειοθετήσει σειρές του 1970 (για να μην πω του 1985 ("Λιονταράκια")) και οι περισσότερες από αυτές έχουν χαθεί για πάντα!

Όπως οι Αμερικανοί μπορούν να κάτσουν να παρακολουθήσουν σε επανάληψη τα 430 επεισόδια της "Bonanza", έτσι και εμείς δεν θα μπορούσαμε να δούμε classic-tv τα 550 επεισόδια της "Γειτονιάς μας" σε επανάληψη? Τόσο πολύ θα μας "χάλαγε" δηλαδή? Αυτά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ertseferiskc3.jpg


ertseferiskc3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι πραγματικα μεγαλη ειρωνεια να το διαβαζεις αυτο στο site της ΕΡΤ, του μοναδικου τηλεοπτικου καναλιου μη τριτοκοσμικης χωρας που εσβηνε (και ισως σβηνει ακομα), εχανε (και ισως χανει ακομα) το αρχειο της.

Μπραβο Bernard που το μετεφερες εδω να το διαβαζουμε και να γελαμε.
 
Ώρες-ώρες, αναλογίζομαι:

Μήπως θα ήταν καλύτερα να μην είχαν γυριστεί καθόλου Ελληνικές σειρές μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του '80? Έτσι, όλες αυτές οι σειρές που χάθηκαν/σβήστηκαν από τη δεκαετία του '70 με δημιουργούς τον Φώσκολο, τον Πρετεντέρη ή τον Δαλιανίδη και με πρωταγωνιστές την Αλίκη, την Τζένη, την Ζωή, την Ρένα, τον Λάμπρο και τον Κώστα (Βουτσά) δεν θα είχαν γίνει ποτέ. Και αν αυτές οι σειρές δεν είχαν γυριστεί ποτέ, δεν θα πόναγε σήμερα το γεγονός ότι δημιουργήθηκαν, προβλήθηκαν και μετά καταστράφηκαν... Γιατί η σκέψη και μόνο ότι δεν υπάρχουν πια και ότι δεν θα ξαναπροβληθούν ποτέ πονάει...
 
bernard.c είπε:
Ώρες-ώρες, αναλογίζομαι:Μήπως θα ήταν καλύτερα να μην είχαν γυριστεί καθόλου Ελληνικές σειρές μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του '80? Έτσι, όλες αυτές οι σειρές που χάθηκαν/σβήστηκαν από τη δεκαετία του '70 με δημιουργούς τον Φώσκολο, τον Πρετεντέρη ή τον Δαλιανίδη και με πρωταγωνιστές την Αλίκη, την Τζένη, την Ζωή, την Ρένα, τον Λάμπρο και τον Κώστα (Βουτσά) δεν θα είχαν γίνει ποτέ. Και αν αυτές οι σειρές δεν είχαν γυριστεί ποτέ, δεν θα πόναγε σήμερα το γεγονός ότι δημιουργήθηκαν, προβλήθηκαν και μετά καταστράφηκαν... Γιατί η σκέψη και μόνο ότι δεν υπάρχουν πια και ότι δεν θα ξαναπροβληθούν ποτέ πονάει...

Νιωθω παρα πολυ αυτο που λες γιατι πραγματικα ποναει πολυ οταν συνειδητοποιω οτι δεν θα ξαναδω ποτέ οσες ειχα δει και αγαπησει τοτε.
 
Τώρα να σας φτιάξω; Μόλις γύρισα από την Αμερική όπου είχα πάει 1 μήνα διακοπές (Χριστούγεννα κλπ.). Ξέρετε κάτι;Η αμερικανική αγορά εχει κατακλυστεί από όλες τις αμερικανικές σειρές σε ντιβιντί. Έκατσα και είδα τα Χρυσά κορίτσια σε απίστευτη ποιότητα (και βγηκε το 1985-1991). 7 σαιζόν σε ντιβιντί. Το μικρό σπιτι στο λιβάδι σε πλήρες σετ πολλών ντιβιντί (δε θυμάμαι πόσα) με εξτρα 2 με γυρίσματα κλπ. όλα αυτά σε ένα κουτί που θύμιζε κάρο. Όχι μόνο τις διασώζουν, όχι μόνο τις περιποιούνται αλλά και τις προσέχουν. Κι ολα αυτα στο εμπόριο. Το μικρό σπιτι στο λιβάδι καπου 120 δολάρια (80 ευρω). Για να μην πω Χαβάη 5-0, Ωραία και Τέρας και πολλά άλλα. Δεν παίζουν στην Ελλάδα και δεν έχουν εστω αγγλικους υποτιτλους αλλιως θα τα βουταγα. Εμείς γιατί;Πώς ξεπεράστηκαν τα προβλήματα του κοπυράιτ;Και θυμάμαι ότι βγηκαν στο εμπόριο με σήμα της εταιρείας παραγωγής και του καναλιού από άλλη εταιρεία όμως. Κάτι σημαίνει αυτό;Είμαστε έτη φωτός πίσω κι είναι ντροπή μας.
 
mhmerotategiatipino είπε:
Είμαστε έτη φωτός πίσω κι είναι ντροπή μας.
To έχω ξαναπεί, δυστυχώς η μόνη μας ελπίδα είναι να αναλάβει σε κάποιο υπεύθυνο πόστο της ΕΡΤ κάποιος άνθρωπος της γενιάς μας ο οποίος ίσως να έχει λίγο περισσότερο ενδιαφέρον για το αρχείο της ΕΡΤ, ώστε κάνοντας μια πιο προσεκτική έρευνα στο αρχείο να ανακαλύψει αρκετά σπάνια πράγματα (αν προηγουμένως βεβαίως δεν έχουν καταστραφεί ή κλαπεί ή οτιδήποτε άλλο)

Μέχρι τότε η έκφραση είμαστε έτη φωτός πίσω και είναι ντροπή μας

είναι το ελάχιστο που μπορούμε να πούμε για όλους αυτούς τους ασχετο-υπεύθυνους της ΕΡΤ.
 
Πίσω
Μπλουζα