Το Αρχείο της ΕΡΤ

Εδώ απέλυσαν τον Κούλογλου, επειδή έλεγε την ΑΛΗΘΕΙΑ...

ΕΡΤ σου λέει μετά. Την ΕΡΤ, την οποία πληρώνουμε ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ (εσείς).
 
Κοιτα για τις ανωμαλιες που εκανε η ΕΡΤ με το αρχειο τις κατακρινω!

Αλλα οι δημοσιογραφοι ερχονται και φευγουν.

Ο Κούλογλου δεν ειναι αυτος που οταν ηταν στις δοξες του ο Γκαλης ειχε κανει πολλα ρεπορταζ που τον παρουσιαζαν δολοφονο(!!!) της πρωτης του γυναικας??

Μεγαλο ψυχολογικο πληγμα για τον Νικ σε περιοδο που τον χρειαζοταν ο ελληνικος αθλητισμος.

Φυσικα αποδειχτηκε οτι ηταν ολα ανυποστατα
 
tsalk είπε:
To έχω ξαναπεί, δυστυχώς η μόνη μας ελπίδα είναι να αναλάβει σε κάποιο υπεύθυνο πόστο της ΕΡΤ κάποιος άνθρωπος της γενιάς μας ο οποίος ίσως να έχει λίγο περισσότερο ενδιαφέρον για το αρχείο της ΕΡΤ, ώστε κάνοντας μια πιο προσεκτική έρευνα στο αρχείο να ανακαλύψει αρκετά σπάνια πράγματα (αν προηγουμένως βεβαίως δεν έχουν καταστραφεί ή κλαπεί ή οτιδήποτε άλλο)
Επιστρεφω στο θεμα και λεω οτι φιλε tsalk εχεις απολυτο δικιο. Μονο ετσι.
 
ChristosM είπε:
Επιστρεφω στο θεμα και λεω οτι φιλε tsalk εχεις απολυτο δικιο. Μονο ετσι.
Το ζήτημα είναι πόσο πιθανό είναι αυτό.

Αλλά η ελπίδα ως γνωστό πεθαίνει τελευταία, οπότε δικαιούμαστε τουλάχιστον να ελπίζουμε να συμβεί αυτό που ανέφερα πιο πάνω.
 
Μα σε αυτο το αρχειο on line δεν κανουν καινουριες προσθηκες??? Αυτο ηταν???
 
To online οπτικοακουστικό αρχείο της ΕΡΤ δεν υποστηρίζει Linux/Unix. :shake: Και επειδή για λόγους ασφαλείας έχω κόψει τα Windowz PCs από το internet, δεν μπορώ να το δω! Μου βγάζει ένα ωραίο "platform not supported" και πάπαλα! Τι να πώ, το βρίσκω απαράδεκτο τη στιγμή που δεν έχω αντιμετωπίσει πουθενά αλλού πρόβλημα με steaming video σε Linux.

Ας μην πούμε για το πόσο απίστευτα ελλιπές είναι, κάτι που θίχτηκε από τα προηγούμενα posts. Πραγματικά κρίμα.
 
Leon είπε:
To online οπτικοακουστικό αρχείο της ΕΡΤ δεν υποστηρίζει Linux/Unix. :shake: Και επειδή για λόγους ασφαλείας έχω κόψει τα Windowz PCs από το internet, δεν μπορώ να το δω! Μου βγάζει ένα ωραίο "platform not supported" και πάπαλα! Τι να πώ, το βρίσκω απαράδεκτο τη στιγμή που δεν έχω αντιμετωπίσει πουθενά αλλού πρόβλημα με steaming video σε Linux.
Ας μην πούμε για το πόσο απίστευτα ελλιπές είναι, κάτι που θίχτηκε από τα προηγούμενα posts. Πραγματικά κρίμα.
Δεν χανεις και τιποτα, πιστεψε μας...
 
Μ'αρέσει το λογότυπο "Σβήνοντας ένα κομμάτι από το παρελθόν είναι σαν να σβήνεις κι ένα αντίστοιχο κομμάτι από το μέλλον"...είναι πολύ αντιφατικό σε σχέση με αυτά που κάνει η ΕΡΤ!
 
Γιατί τι έχει ολοκληρώσει η ΕΡΤ. Ολες οι προσπάθιες της για την καταγραφή του αρχείου της εχουν μείνει ημιτελής. Και το καρυφαίο παράδειγμα είναι το on line αρχείο της, το όποιο όχι μόνο δεν εμπουτίζεται και με περισσότερα πράγματα, αλλά έχει μείνει στάσιμο εδώ και καιρό και σε λίγο καιρό έτσι όπως παει δεν θα υπάρχει κιόλας
 
Συγκινητικά και πραγματικά πάρα πολύ σωστά όλα αυτά που διάβασα...Είναι πραγματικά κρίμα...Έχω πληροφορίες ότι σώζονται 2 πολύ γνωστές σειρές από κάποιον ιδιώτη (ολόκληρες...κάποια επεισόδια μόνο...δε ξέρω) αλλά δυστυχώς δε μπορώ να πω σε ποιές αναφέρομαι...


Όσον αφορά το θέμα του σβησίματος θα θελα να θίξω και ένα άλλο ζήτημα...άσχετο από TV βέβαια αλλά το ίδιο...κρίμα...



Βγαίνουν όπως όλοι ξέρετε οι ταινίες της FINOS FILM από την εταιρεία VICTORY στο περιοδικό "Τηλεθεατής".Πολύ σωστή κίνηση δε λέω και πουλάει και τρελά...Αλλά...



Ρε 'ανθρωποι...DVD κάνετε!Δεν υπάρχει θέμα "χωρητικότητας"!Γιατί δε βάζετε ολόκληρες τις ταινίες ΚΑΙ με τις κομμένες σκηνές???Γιατί τέτοια προχειροδουλειά πάντα???Μόνο να τα αρπάξουμε είμαστε όπως όπως???Γιατί να μην υπάρχει ΜΕΡΑΚΙ για αυτό που κάνετε???Επιτρέπεται π.χ από την "Υπολοχαγό Νατάσσα" να λείπουν από την ταινία 25 ολόκληρα λεπτά???Αναφέρω αυτή σαν παράδειγμα αλλά είναι και άλλες πολλές που συμβαίνει αυτό...Αυτά και ελπίζω κάποτε να ΕΚΤΙΜΗΘΕΙ ο πλούτος και του ελληνικού κινηματογράφου και της ελληνικής τηλεόρασης και να βρεθούν άνθρωποι με αγάπη και μεράκι σε αυτό που κάνουν...Τι να πει κανείς....



 
tonytony είπε:
Βγαίνουν όπως όλοι ξέρετε οι ταινίες της FINOS FILM από την εταιρεία VICTORY στο περιοδικό "Τηλεθεατής".Πολύ σωστή κίνηση δε λέω και πουλάει και τρελά...Αλλά...Ρε 'ανθρωποι...DVD κάνετε!Δεν υπάρχει θέμα "χωρητικότητας"!Γιατί δε βάζετε ολόκληρες τις ταινίες ΚΑΙ με τις κομμένες σκηνές???Γιατί τέτοια προχειροδουλειά πάντα???Μόνο να τα αρπάξουμε είμαστε όπως όπως???Γιατί να μην υπάρχει ΜΕΡΑΚΙ για αυτό που κάνετε???Επιτρέπεται π.χ από την "Υπολοχαγό Νατάσσα" να λείπουν από την ταινία 25 ολόκληρα λεπτά???Αναφέρω αυτή σαν παράδειγμα αλλά είναι και άλλες πολλές που συμβαίνει αυτό...Αυτά και ελπίζω κάποτε να ΕΚΤΙΜΗΘΕΙ ο πλούτος και του ελληνικού κινηματογράφου και της ελληνικής τηλεόρασης και να βρεθούν άνθρωποι με αγάπη και μεράκι σε αυτό που κάνουν...Τι να πει κανείς....
Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Στην αρχη ειχα χαρει αλλα γρηγορα απογοητευτηκα και σταματησα να τα αγοραζω οταν διαπιστωσα πως βγαζουν σε dvd τις ιδιες κοπιες που εδω και χρονια παιζουν και ξαναπαιζουν τα ιδιωτικα καναλια. Κομμενες σκηνες απο ταινιες οπως το "Ενα αστειο κοριτσι", το "Σ αγαπω", αλλα και κομμενο "καδρο" σε ολες τις σινεμασκοπ ταινιες οπως τα περισσοτερα μιουζικαλ του Δαλιανιδη αλλα και η "Χαρτοπαιχτρα", η "Σοφερινα", οι "Κληρονομοι", κλπ. Προσωπικα δεν θα τα αγοραζα ουτε με την μιση τιμη!
 
Όπου εκείνη την εποχή θαρρώ πως ήταν δύσκολο να αφαιρεθεί (σήμερα γίνεται!) τόσο έντεχνα ώστε να μην αφήνει κάποιο σημάδι. Προφανώς το "αγόρασαν" για προβολή. Μα οτιδήποτε παίζεται ακόμη κι από τοπικό κανάλι δεν θεωρείται παράνομο αν δεν έχουν πάρει τα δικαιώματα προτίστως; Θυμάμαι ένα εδώ τοπικό (Ηράκλειο) που το κλείσαν μετά από μερικούς μήνες γιατί πρόβαλε ξένες ταινίες (κυρίως Αμερικάνικες) ενώ δεν είχε πάρει άδεια από κάπου (νομίζω παίρνεις από κάποιον σύνδεσμο/σύλλογο ή κάτι τέτοιο). Δεν ισχύει το ίδιο για τις εγχώριες παραγωγές; Κι αν γινόταν αυτό κάποτε, σταμάτησε απότομα. Τα τελευταία 15 χρόνια τουλάχιστον, πάντως, δεν έχω δει να συμβαίνει κάτι τέτοιο με σειρές. Τουλάχιστον στα τοπικά της πόλης μου. Αν ξέρει κανείς περί τέτοιων δικαιωμάτων ας μας πει!
 
Γιατί τι έχει πουληθεί νόμιμα. Οτι έχει βγει εκτός ΕΡΤ είτε θα έχει κλαπεί (πολλά παραδείγματα) είτε θα έχει χαρίστει (επίσης πολλά παραδείγματα). Η μόνη σειρά που ξέρω ότι πουλήθηκε νόμιμα είναι η κατοχή από τον παραγωγό της
 
tsalk είπε:
Γιατί τι έχει πουληθεί νόμιμα. Οτι έχει βγει εκτός ΕΡΤ είτε θα έχει κλαπεί (πολλά παραδείγματα) είτε θα έχει χαρίστει (επίσης πολλά παραδείγματα). Η μόνη σειρά που ξέρω ότι πουλήθηκε νόμιμα είναι η κατοχή από τον παραγωγό της
Kαλά,μιλάμε για απίστευτες καταστάσεις αυτές που αναφέρεις φίλε tsalk !!!

Πραγματικά είναι να απορεί,αλλά και να εξοργίζεται κανείς,διαβάζοντας τι έχει συμβεί στο αρχείο της EΡΤ....!!!
 
Απίστευτα φίλε Μάνο και όμως αληθινά δυστυχώς. Ας είναι καλά ορισμένοι καρεκλοκένταυροι εκ των διοικούντων της ΕΡΤ τα προηγούμενα χρόνια που συνέβησαν όλα αυτά τα πραγματικά απίστευτα γεγονότα στο αρχείο της ΕΡΤ. Βέβαια σήμερα επικρατεί μάλλον μια αδιαφορία των αρμοδίων σχετικά με το αρχείο της ΕΡΤ.

ίσως να πρέπει να γίνει μια πραγματική έρευνα σε βάθος σήμερα για το τι υπάρχει σαν αρχείο αυτή την στιγμή καθώς επίσης και μια έρευνα της ΕΡΤ προκειμένου να συγκεντρώσει δικό της υλικό που με τον ένα η τον άλλο τρόπο βρίσκεται σε χέρια τρίτων.

Και μιας και μιλάμε εδώ για τους Ιερόσυλους (τους οποίους σίγουρα δεν έχει η ΕΡΤ) παραμένει άγνωστο κάτω από ποιές συνθήκες προωθήθηκε σε κανάλια της περιφέρειας όπως αναφέθηκε και πιο πάνω
 
"σκοτωσαν τον πατερα μου!κομματιασαν το Χριστο!!"

..προ ετων(πολλων)ενας τυπακος μεσηληξ,που θυμιζε θαμμωνα επαρχικου καφενειου,μιλουσε σε ενα απο τα τρια τοτε καναλια,για το αρχειο της ερτ ,της οποιας τοτε ηταν υπευθυνος..πριν κλεισει υπερηφανευτηκε οτι ειναι..αποφοιτος δημοτικου!!!ισως αυτο να σας λυσει πολλες αποριες..(το θυμαμαι σαν τωρα γιατι μου ειχε κανει φοβερη εντυπωση..)
 
ChristosM είπε:
Το ΚΡΗΤΗ TV εδειχνε την "Κραυγη των Λυκων" κανονικοτατα (χωρις αλλαγμενο τον τιτλο) γυρω στο 1995. Το διαβαζα στο προγραμμα του σταθμου στα τηλεπεριοδικα της εποχης. Και σιγουρα δεν το ειχε προμηθευτει απο την ΕΡΤ...
Σοβαρά μιλάς; Δεν είχα ιδέα!!

tsalk είπε:
Απίστευτα φίλε Μάνο και όμως αληθινά δυστυχώς. Ας είναι καλά ορισμένοι καρεκλοκένταυροι εκ των διοικούντων της ΕΡΤ τα προηγούμενα χρόνια που συνέβησαν όλα αυτά τα πραγματικά απίστευτα γεγονότα στο αρχείο της ΕΡΤ. Βέβαια σήμερα επικρατεί μάλλον μια αδιαφορία των αρμοδίων σχετικά με το αρχείο της ΕΡΤ.ίσως να πρέπει να γίνει μια πραγματική έρευνα σε βάθος σήμερα για το τι υπάρχει σαν αρχείο αυτή την στιγμή καθώς επίσης και μια έρευνα της ΕΡΤ προκειμένου να συγκεντρώσει δικό της υλικό που με τον ένα η τον άλλο τρόπο βρίσκεται σε χέρια τρίτων.

Και μιας και μιλάμε εδώ για τους Ιερόσυλους (τους οποίους σίγουρα δεν έχει η ΕΡΤ) παραμένει άγνωστο κάτω από ποιές συνθήκες προωθήθηκε σε κανάλια της περιφέρειας όπως αναφέθηκε και πιο πάνω
Μα με το αρχείο της ΕΡΤ και τις σειρές της "Ραδιοτηλεόρασης" δε μας δείχνουν πως έχουν ψάξει όλο το υλικό τους και προσπαθούν να το διασώσουν και να το ψηφιοποιήσουν; Αυτά τα κατέχουν. Με το δεύτερο σκέλος που αναφέρεις τι γίνεται. Αλλά σιγά μην κάτσουν να κάνουν έρευνα τέτοιου είδους... Ότι φάμε κι ότι πιούμε.

Οπότε, για να καταλάβω. Όταν ένα κανάλι (της περιφέρειας για παράδειγμα) προβάλει μία σειρά ή εκπομπή που δεν φέρει το σήμα του καναλιού που έχει τα δικαιώματα, τότε μιλάμε οπωσδήποτε για κλοπή; Αποκλείεται να έχουν νόμιμα "νοικιάσει" την συγκεκριμένη σειρά; Γιατί αποκλείουμε να είχε νοικιαστεί και κοπιαριστεί (θα μου πεις, γιατί αυτό δεν είναι παράνομο; ) εκείνη την περίοδο και μετά χαθεί απ'το αρχείο της ΕΡΤ που τόσο πολύ το προσέχαν (ειρωνεύομαι φυσικά); Είναι γνωστό πως η κρατική τηλεόραση έχει χάσει τόσο πολύ υλικό επειδή όλα περνιόνταν σε μπομπίνες όπου τότε ήταν ασύμφορες και λόγω χώρου και λόγω κόστους, με αποτέλεσμα να τις σβήνει και να γράφει άλλα από πάνω. Οπότε πάνε τόσες και τόσες τηλεοπτικές εκπομπές και events που θα μπορούσαμε να είχαμε τώρα...

Θυμάμαι ένα κανάλι τοπικό "Κανάλι *κάτι* (ένας αριθμός που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή...) που "κλείσανε" εδώ στο Ηράκλειο γιατί πρόβαλε ξένες παραγωγές (ταινίες) αλλά δεν πήγαινε απ'την συγκεκριμένη "οδό" που πρέπει να γίνει μέσο κάποιου συμβουλίου για το πρόγραμμα αλλά τις νοίκιαζε από video club με αποτέλεσμα να τις δείχνει και γρηγορότερα από μεγάλα κανάλια! Πήγε νομικά το θέμα και φυσικά τους κλείσανε. Ποιά είναι η ακριβής διαδικασία για να προβάλει κάτι ένα κανάλι; Γνωρίζει κανείς;
 
tsalk είπε:
Εκεί που το έβγαλα το καπέλο του κυρίου Βασιλικού ήταν όταν 10 χρόνια μετά απο την θητεία του στην ΕΡΤ παραδέχτηκε ότι επί των ημερών του η τηλεόραση έμεινε στάσιμη αν δεν πήγε πίσω (παρόλα τα μέσα, την ελευθερία και τις καινούργιες ιδέες που είχαν οι δημιουργοί στην διάθεση τους), και ότι επί της προηγούμενης διοίκησης γίναν θαύματα στην ελληνική τηλεόραση.Τουλάχιστον έίχε το θάρος να παραδεχτεί την ανικανότητα της διοίκησης της ΕΡΤ μετά το 1981.
Εγώ πάλι το καπέλο (που φοράει στη συνέντευξη με την Θεολογίδου) δεν θα του το βγάλω του κύριου Βασιλικού, διότι, όπως λένε και οι φίλοι ChristosM και johnalepou, επί των ημερών του στην ΕΡΤ σβήστηκαν ένα σωρό σειρές των προηγούμενων διοικήσεων που είχαν κάνει "θαύματα στην ελληνική τηλεόραση" (σύμφωνα με τα λεγόμενά του). Πώς ένας άνθρωπος των γραμμάτων (ως Αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής) επέτρεψε να διαπραχθεί ένα τέτοιο "έγκλημα" ενάντια στο πολιτιστική κληρονομιά της Ελλάδος είναι κάτι το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω... Εκτός αν γίνονταν πράγματα στη Διεύθυνση Αρχείου της ΕΡΤ τα οποία δεν ήταν εις γνώση του...

Όσο για το αν όντως σβήστηκαν ή όχι σειρές της περιόδου μέχρι το 1981 εκείνη την περίοδο "της νέας εποχής στην Ελληνική τηλεόραση" (δηλαδή της περιόδου της "Καθόδου" και των σφαιρών που έπεφταν σαν το χαλάζι), αρκεί κανείς να πάρει ως παράδειγμα μία σειρά (πχ "Αναδυομένη" του Ξενόπουλου με τη Νόρα Βαλσάμη) και δύο σημεία αναφοράς στο χρόνο (το 1978 που γυρίστηκε και το 1991 που γυρίστηκε το "Σήριαλ των Σήριαλ" με την Θεολογίδου) για να συμπεράνει εύκολα τα εξής:

ότι το σημερινό επιχείρημα της ΕΡΤ ότι οι σειρές της σβήνονταν αμέσως μετά την προβολή τους για εξοικονόμιση χρημάτων είναι πέρα για πέρα αναληθές, διότι η "Αναδυομένη" προβλήθηκε σε επανάληψη από την ΥΕΝΕΔ το καλοκαίρι του 1980, 1,5 χρόνο δηλαδή μετά από την πρώτη προβολή της σειράς. Το 1991 η Ρένα Θεολογίδου είπε ότι οι σειρές αυτές έχουν σβηστεί από το αρχείο (κάτι το οποίο δεν συνέβη από το 1985 και μετά, λόγω του ό,τι μετά το 1985 δεν πρέπει να σβήστηκε καμία άλλη σειρά της ΕΡΤ (με τελευταία τα "Λιονταράκια" του 1985 τα οποία πωλήθηκαν)). Το ίδιο συνέβη και με την "Αφροδίτη" (πάλι του Ξενόπουλου με την Βαλσάμη, του 1977, επανάληψη το 1981).

Και για όποιον θέλει να επιβεβαιώσει τις ημερομηνίες των επαναλήψεων, μπορεί να ανατρέξει σε παλιά προγράμματα εφημερίδων ή της Ραδιοτηλεόρασης.

Για αυτό λοιπόν το καπέλο μου εγώ δεν το βγάζω, αλλά το αφήνω εκεί που βρίσκεται. Διότι οι ασπρόμαυρες σειρές αυτές, παρόλο που σβήστηκαν, "ζ"ουν ακόμη στη μνήμη μας...
 
Ειλικρινά ντρέπομαι που ζω σε μια χώρα που με αναγκάζει να πληρώνω μια κρατική τηλεόραση που δε ξέρει που παν τα 4.

Προγράμματα διαχρονικής αξίας αγνοούνται

Χιλιόμετρα ταινιών χαμένα, σβησμένα και κατεστραμένα.

Αίσχος!
 
Έχετε διαβάσει το νέο λεξικό ελληνικών σειρών του Βαλούκου; Έχει πλήρη ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης κι εκεί διάβασα ότι επί ημερών Βασιλικού πωλήθηκε τμήμα αρχείου της ΕΡΤ σε βίντεο-κλαμπ εταιρεία ονόματι Μagnet κι αυτό θεωρήθηκε σκάνδαλο για την εποχή λόγω της αδιαφάνειας μιας τέτοιας κίνησης. Ισχύει κάτι τετοιο; Ξερει κανείς τίποτα άλλο; Ξανασυζητηθηκε εδώ αυτό;
 
Πίσω
Μπλουζα