Το Αρχείο της ΕΡΤ

Η ΕΡΤ είναι γνωστό ότι στο παρελθόν ζητούσε παλαβά ποσά (από ιδιώτες) που απλώς ήθελαν κάτι για από αυτήν για δική τους αποκλειστικά χρήση. (άλλωστε και ο κύριος Μαστοράκης εχει αναφερθεί σε πρόσφατη συνέντευξή του σ αυτή ακριβώς την λογική της ΕΡΤ)

Τώρα ποιά είναι η λογική των ιδιωτικών καναλιών σε ανάλογα αιτήματα δεν ξέρω.

Δεν νομίζω (προσωπικά) να έδιναν κάτι σε ιδιώτες. Πάντως έχω και εγώ την περιέργια να μάθω.
 
hlias74 είπε:
Εγω εχω απορια.τα ιδιωτικα καναλια εχουν αραγες τετοιυ ειδος προβληματα με το αρχειο τους;Δεν νομιζω.Εσεις τι λετε;
Απ οσο ξερουμε, τα μεγαλα ιδιωτικα καναλια εχουν κρατησει αν οχι τα παντα, το μεγαλυτερο μερος του αρχειου τους.

Ενα αρχειο που δυστυχως χαθηκε, στο μεγαλυτερο μερος του, ειναι αυτο του καναλιου SenenX.
 
tsalk είπε:
Η ΕΡΤ είναι γνωστό ότι στο παρελθόν ζητούσε παλαβά ποσά (από ιδιώτες) που απλώς ήθελαν κάτι για από αυτήν για δική τους αποκλειστικά χρήση. (άλλωστε και ο κύριος Μαστοράκης εχει αναφερθεί σε πρόσφατη συνέντευξή του σ αυτή ακριβώς την λογική της ΕΡΤ)Τώρα ποιά είναι η λογική των ιδιωτικών καναλιών σε ανάλογα αιτήματα δεν ξέρω.

Δεν νομίζω (προσωπικά) να έδιναν κάτι σε ιδιώτες. Πάντως έχω και εγώ την περιέργια να μάθω.
 


Νομίζω ότι στην ΕΡΤ συμβαίνει το εξής: Για να πάρεις π.χ. μια σειρά από το αρχείο της θα πρέπει στη σειρά αυτή να παίζει ή να είναι συντελεστής γενικότερα κάποιος συγγενής σου Α' βαθμού ο οποίος όμως θα έχει πεθάνει! (π.χ. Γιάννης Παπαμιχαήλ με Αλίκη και Δημήτρη για "Βασίλισσα Αμαλία" ας πούμε). Κάνει το αίτημα στην ΕΡΤ , περνάει από διοικητικό συμβούλιο και ΑΝ εγκριθεί το αίτημά του τότε τη δίνουν! Μόνο με αυτές τις προυποθέσεις δηλαδή! Τρέχα γύρευε δηλαδή...'Οσον αφορά τον ΑΝΤ1 ξέρω περίπτωση πως κάποιος πήρε ένα εορταστικό πρόγραμμα που ήθελε , του έβαλαν υπέγραψε χαρτί πως δε θα το εκμεταλλευθεί και του το έδωσαν ΧΩΡΙΣ τηλεοπτικό σήμα!!! Είναι 100% έγκυρο αυτό ότι συνέβη , παλιότερα βέβαια...



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
iordanis1970, καλώς ήρθες στο retromaniax και πολύ χαίρομαι κι εγώ με τη σειρά μου που αναφέρεσαι σε σειρές πραγματικά ρετρο!

Θα συμφωνήσω με αυτά που γράφτηκαν παραπάνω από τον tsalk και τον ChristosM - το ότι κάποιοι συλλέκτες έχουν στην κατοχή τους κάποιες τηλεοπτικές σειρές της τηλεόρασης των δεκαετιών του τέλους του 1970 και του 1980, δυστυχώς δε σημαίνει ότι και η ΕΡΤ τις έχει και η ίδια κρατήσει στο δικό της αρχείο.

Αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε στο forum αυτό είναι, εκτός από την αναφορά σε σειρές του παρελθόντος, να τις καταγράψουμε (http://www.retrodb.gr), να εμπλουτίσουμε τα στοιχεία μας για αυτές και τέλος να διευκρινίσουμε το αν σώζονται ή όχι (στην ΕΡΤ ή από κάποιους συλλέκτες). Για το λόγο αυτό, κάθε πληροφορία σχετικά με σειρές των οποίων η τύχη αγνοοείται (χωρίς να αναφέρεις βεβαίως την πηγή) είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.
 
ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΣΙΡΙΑΛ

αγαπητοι συλλεκτες

το προβλημα σε αυτη τη πολυ καλη ιστοσελιδα ειναι οτι δεν υπαρχουν τουλαχιστον φανερα συλλεκτες που να μας πουνε τι πραγματικα εχουν.

τα περισσοτερα μελη ειναι νεοι σε ηλικια που ακουσαν και διαβασανε για αυτα τα σιριαλ αλλα σχεδον κανενας μεγαλος σε ηλικια που να τα ειδε στην τηλεοραση και να εχει καποιο υλικο , εκτος απο λιγους που εχουν υλικο απο το 1982 και μετα.

για να σας φυγει η απορια το σιριαλ που εχω ειναι Η κραυγη των λυκων ειναι ολοκληρο και εγχρωμο , το εχω μετα απο σχεδον δυο χρονια επιμονη προσπαθεια.

επειδη απο την προσπαθεια μου να το βρω εμαθα αρκετα στοιχεια για αυτα τα σιριαλ εχω αμφιβολιες αν πραγματι χαθηκανε , ασχετως τι λενε επισημα.

τελος το ερωτημα ειναι απο που βρηκανε τα διαφορα τηλεοπτικα καναλια της επαρχιας στην ελλαδα και παιζανε τους ΙΕΡΟΣΥΛΟΥΣ και την ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ ?

αν πραγματι πουληθηκαν απο την ΕΡΤ σε ιδιοκτητη μεγαλης αλυσιδας video club στην ελλαδα γιατι δεν βρεθηκαν η που κατεληξαν ?

υπαρχουν σοβαρες ενδειξεις οτι υπαρχει ο ΓΙΟΥΓΚΕΡΜΑΝ , Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ & ΤΟ ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ.

σιγουρα οταν θελησουν καποιοι που εχουν τα μεσα οτι ηρθε η καταλληλη στιγμη τοτε θα εμφανιστουν ολα τα σιριαλ και το παραδοξο ειναι απο την ιδια την ΕΡΤ που εκανε την περιφημη εκπομπη ΤΟ ΣΙΡΙΑΛ ΤΩΝ ΣΙΡΙΑΛ λεγοντας μας τι εχει χαθει , χωρις να γινεται καμμια κινηση να βρεθει κατι απο αυτα , οταν ενας απλος συλλεκτης μπορει να βρει εστω και ενα σιριαλ πιστευει κανενας απο εσας οτι δεν μπορει να τα βρει η ΕΡΤ αν θελησει ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σίγουρα η ΕΡΤ αν θέλει μπορεί να κάνει πολλά. Το θέμα είνια όμως δεν ενδιαφέρονται να κινηθούν (προς το παρόν τουλάχιστον). Πάντως σε ευχαριστούμε πολύ για όλες αυτές τις πληροφορίες που μας είπες.
 
Ενδιαφέροντα αυτά που μοιράζεσαι μαζί μας iordanis1970.

iordanis1970 είπε:
... επειδη απο την προσπαθεια μου να το βρω εμαθα αρκετα στοιχεια για αυτα τα σιριαλ εχω αμφιβολιες αν πραγματι χαθηκανε , ασχετως τι λενε επισημα.
Πού το βασίζεις αυτό που γράφεις? Γιατί να λέει επίσημα η ΕΡΤ δηλαδή ότι οι σειρές αυτές έχουν χαθεί, ενώ στην πραγματικότητα υπάρχουν?

iordanis1970 είπε:
τελος το ερωτημα ειναι απο που βρηκανε τα διαφορα τηλεοπτικα καναλια της επαρχιας στην ελλαδα και παιζανε τους ΙΕΡΟΣΥΛΟΥΣ και την ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ ?
Έχουμε αναρωτηθεί σε αυτό το forum σχετικά με αυτό το θέμα και το πιθανότερο είναι ότι οι παραγωγοί έχουν κόπιες των σειρών και είναι αυτοί που έχουν εκμεταλλευτεί τις σειρές αυτές μέσω των προβολών τους σε τοπικά κανάλια.

iordanis1970 είπε:
αν πραγματι πουληθηκαν απο την ΕΡΤ σε ιδιοκτητη μεγαλης αλυσιδας video club στην ελλαδα γιατι δεν βρεθηκαν η που κατεληξαν ?
Το ότι πουλήθηκαν από την διοίκηση της ΕΡΤ το 1985 τηλεοπτικές σειρές σε video club είναι γεγονός μη αμφισβητήσιμο: το θέμα γράφτηκε στις τότε εφημερίδες και ασκήθηκε ποινική δίωξη κατά 4 στελεχών της ΕΡΤ για το λόγο αυτό (ένας εκ των οποίων ήταν ο πρώην γενικός διευθυντής της ΕΡΤ1), οπότε είναι βέβαιο ότι συνέβη. Τώρα το τι έγιναν οι σειρές αυτές είναι λίγο πολύ γνωστό: αρκετά επεισόδια κυκλοφόρησαν από την Audio Video Magnetics σε βιντεοκασέτες (βλ Καθημερινά), ενώ κάποια άλλα ίσως δεν κυκλοφόρησαν ποτέ λόγω (ίσως) της ποιν. δίωξης...

iordanis1970 είπε:
υπαρχουν σοβαρες ενδειξεις οτι υπαρχει ο ΓΙΟΥΓΚΕΡΜΑΝ , Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ & ΤΟ ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ.
Όταν λες ενδείξεις εννοείς ότι είναι επιβεβαιωμένο ότι υπάρχουν οι σειρές αυτές? Ξέρεις κάποιον δηλαδή που τις έχει? Και όταν γράφεις ότι "υπάρχουν" εννοείς ολόκληρες οι σειρές? Δηλαδή όλη η 7ετία του Λούνα Παρκ ('74-'81) και τα 226 επεισόδια του Αγνώστου Πολέμου από το 1971 και έπειτα?

iordanis1970 είπε:
σιγουρα οταν θελησουν καποιοι που εχουν τα μεσα οτι ηρθε η καταλληλη στιγμη τοτε θα εμφανιστουν ολα τα σιριαλ
Εννοείς από την ΕΡΤ? Μακάρι να υπάρχουν και να εμφανιστούν κάποια στιγμή... Ποια όμως η σκοπιμότητα να δηλώνει επίσημα η δημόσια τηλεόραση σήμερα ότι δεν τα έχει και να την κατηγορούν όλοι για ανευθυνότητα αν όντως αυτά τα σήριαλ υπάρχουν στο αρχείο της?

iordanis1970 είπε:
και το παραδοξο ειναι απο την ιδια την ΕΡΤ που εκανε την περιφημη εκπομπη ΤΟ ΣΙΡΙΑΛ ΤΩΝ ΣΙΡΙΑΛ λεγοντας μας τι εχει χαθει , χωρις να γινεται καμμια κινηση να βρεθει κατι απο αυτα , οταν ενας απλος συλλεκτης μπορει να βρει εστω και ενα σιριαλ πιστευει κανενας απο εσας οτι δεν μπορει να τα βρει η ΕΡΤ αν θελησει ?
Διότι στην ΕΡΤ, εκτός από την Ρένα Θεολογίδου που έκανε την όντως καταπληκτική σειρά εκπομπών Το Σήριαλ των Σήριαλ, δεν ενδιαφέρονται πραγματικά παρά ελάχιστοι άνθρωποι. Διότι αν ενδιαφέρονταν, δεν θα εξακολουθούσαν να χάνουν σήριαλ ακόμα και σήμερα (βλ. 2ο επεισόδιο του Τζων Αυλακιώτη)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Ενδιαφέροντα αυτά που μοιράζεσαι μαζί μας iordanis1970.

Πού το βασίζεις αυτό που γράφεις? Γιατί να λέει επίσημα η ΕΡΤ δηλαδή ότι οι σειρές αυτές έχουν χαθεί, ενώ στην πραγματικότητα υπάρχουν?

Eίναι γεγονός ότι υπάρχουν συλλέκτες με αρχείο που δεν έχει η ΕΡΤ και φυσικά εκτός του ότι μας είναι άγνωστοι, είναι και άγνωστες οι προθέσεις τους.

Έχουμε αναρωτηθεί σε αυτό το forum σχετικά με αυτό το θέμα και το πιθανότερο είναι ότι οι παραγωγοί έχουν κόπιες των σειρών και είναι αυτοί που έχουν εκμεταλλευτεί τις σειρές αυτές μέσω των προβολών τους σε τοπικά κανάλια.

Συν το γεγονός ότι βγήκε από την ΕΡΤ παράνομα υλικό και μοιράστηκε σε κάποια κανάλια επίσης παράνομα

Το ότι πουλήθηκαν από την διοίκηση της ΕΡΤ το 1985 τηλεοπτικές σειρές σε video club είναι γεγονός μη αμφισβητήσιμο: το θέμα γράφτηκε στις τότε εφημερίδες και ασκήθηκε ποινική δίωξη κατά 4 στελεχών της ΕΡΤ για το λόγο αυτό (ένας εκ των οποίων ήταν ο πρώην γενικός διευθυντής της ΕΡΤ1), οπότε είναι βέβαιο ότι συνέβη. Τώρα το τι έγιναν οι σειρές αυτές είναι λίγο πολύ γνωστό: αρκετά επεισόδια κυκλοφόρησαν από την Audio Video Magnetics σε βιντεοκασέτες (βλ Καθημερινά), ενώ κάποια άλλα ίσως δεν κυκλοφόρησαν ποτέ λόγω (ίσως) της ποιν. δίωξης...

Ακριβώς

Όταν λες ενδείξεις εννοείς ότι είναι επιβεβαιωμένο ότι υπάρχουν οι σειρές αυτές? Ξέρεις κάποιον δηλαδή που τις έχει? Και όταν γράφεις ότι "υπάρχουν" εννοείς ολόκληρες οι σειρές? Δηλαδή όλη η 7ετία του Λούνα Παρκ ('74-'81) και τα 226 επεισόδια του Αγνώστου Πολέμου από το 1971 και έπειτα?

Προσωπικά δεν αποκλείω τίποτα

Εννοείς από την ΕΡΤ? Μακάρι να υπάρχουν και να εμφανιστούν κάποια στιγμή... Ποια όμως η σκοπιμότητα να δηλώνει επίσημα η δημόσια τηλεόραση σήμερα ότι δεν τα έχει και να την κατηγορούν όλοι για ανευθυνότητα αν όντως αυτά τα σήριαλ υπάρχουν στο αρχείο της?

Γενικά υπάρχει μια μεγάλη φιλιλογία γύρω απ το θέμα. Το πιθανότερο είναι ότι με μια προσεκτική καταγραφή να βγουν στην επιφάνεια και κάποια καινούργια πράγματα στην φόρα

Διότι στην ΕΡΤ, εκτός από την Ρένα Θεολογίδου που έκανε την όντως καταπληκτική σειρά εκπομπών Το Σήριαλ των Σήριαλ, δεν ενδιαφέρονται πραγματικά παρά ελάχιστοι άνθρωποι. Διότιι αν ενδιαφέρονταν, δεν θα εξακολουθούσαν να χάνουν σήριαλ ακόμα και σήμερα (βλ. 2ο επεισόδιο του Τζων Αυλακιώτη)...
Το συγκεκριμένο περιστατικό το αφήνω ασχολίαστο

Αυτή είναι η δική μου εκδοχή στα σχόλια του bernard
 
Όταν η ΕΡΤ έσβηνε το αρχείο δεν υπήρχε κανείς ο οποίος έβλεπε λίγο πιο μπροστά και ναι το κόστος των ταινιών (2",1") ήταν αρκετά μεγάλο.

Η αλήθεια είναι ότι η προσπάθεια που κάνει η ΕΡΤ με το online αρχείο είναι πολύ καλή αν και κατά την γνώμη μου παρα πολύ ακριβή.

Έχω ακούσει ότι κάποιο κανάλι ήδη ψηφιοποιεί το αρχείο του, όλες τις εκπομπές και όλες τις ειδήσεις, από VHS σε Windows Media και βέβαια με απίστευτα χαμηλό κόστος.
 
Απο την ΕΡΤ δεν περιμενω η αληθεια ειναι. Οι τυποι απλα δεν ενδιαφερονται, αλλιως θα εκαναν ενα καλεσμα προς ολους οσους τυχον εχουν αρχειο απο παλιες σειρες να την βοηθησουν στην αποκατασταση του αρχειου. Αποκλειεται τοσοι ηθοποιοι και συντελεστες (αφηνω τελευταιο το κοινο) να μην εχουν υλικο στα χερια τους. Η μαγκια και η οργανωση φαινεται αφου εχει γινει ενα λαθος (γιατι λαθη παντα θα γινονται) τι κανεις για να το διορθωσεις οσο ειναι εφικτο και τι κανεις για να μην ξανασυμβει. Παω στοιχημα οτι αν δεν ηταν τα ευρωπαικα προγραμματα για την διασωση πολιτιστικου υλικου και σαφεστατα και οι μασες που θα εχουν ριξει καποιοι εκει μεσα, τιποτα δεν θα γινοταν, ουτε καν οι κινησεις που γινονται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό που είπε ο tonytony μου ακούγεται πολύ καλό. Δηλαδή μπορώ να πάω σ' ένα οποιοδήποτε κανάλι, να ζητήσω όποιο πρόγραμμα θέλω αρκεί να υπογράψω ότι δε θα το εκμεταλλευτώ? Δε χρειάζεται πληρωμή??
 
tonytony είπε:
Και τι δε θα δινα να έμπαινα εκεί μέσα Χρήστο!!!
Κι εγώ το ίδιο! Έστω και μόνο για να ξεσκονίσω τις παλιές μπομπίνες! :)

Ιδανικά, θα ήθελα να μπορούσα να επιβεβαιώσω πόσα και ποια επεισόδια διασώζονται από τις αγαπημένες μου σειρές. Και ένα ανεκπλήρωτο όνειρο: ψάχνοντας τις ταινίες του Αρχείου, να ανακαλύψω πίσω από άλλες μπομπίνες όλα τα επεισόδια κάποιας αγαπημένης σειράς που θεωρείται σήμερα "σβησμένη". Και έπειτα από την ανακάλυψή μου η ΕΡΤ να την βγάλει την επόμενη Πέμπτη σε DVD μέσω της Ραδιοτηλεόρασης! Και μετά ξυπνάω...
 
καλησπερα το καλυτερο ποστ αλλα και το πιο μελαγχολικο συναμα να το διαβαζει κανεις πικρες αληθειες το διαβασα ΟΛΑ με πιασε καταθλιψη με αυτες τις πληροφοριες δυστυχως ομως ετσι ειναι πραγματι ισως ολα αυτα να αντικατροπτιζουν την μεση σκεψη του ελληνα δημοσιου υπαλληλου που διακατεχεται απο ωχαδερφισμο!πολλα φταινε...και ποιος να εβλεπε μπροστα απο την εποχη του τοτε...και αν εβλεπε ποσο θα αντιδρουσε ....(εδω να συμπληρωσω στα λεγομενα σας οτι στην εκπομπη της ΕΡΤ-3 "αποψε"με τον τερενς κουιν με καλεσμενο τον ηθοποιο πετρο Φυσσουν παραδεχτηκε επισημα οτι τοτε εσβηναν τα εργα απο τις μπομπινες εκτακτως προκειμενου να καταγραψουν ποδοσφαιρικα στιγμιοτυπα και μιας και το θεμα ειναι επικαιρο με το χτυπημα στο Α.Τ. στην Αγια Παρασκευη μου ηρθε μια φαεινη ιδεα :wait2: πως καπου εκει κοντα... οχι τοσο μακρια.... αλλα λιγο πιο παραπερα που βρισκετε η Μεσογειων και το περιφημο κτιριο της ΕΡΤ επρεπε να πανε οι κομαντος να ασκησουν βια και να καταβαλουν το κτιριο με το αρχειο -θησαυρο εγω το μονο που θα προσπαθησω μιας και συμμεριζομαι την νοσταλγια σας και την ρετρο μανια σας ειναι μια καταγραφη απο ορισμενες σειρες της κρατικης τι βι περασμενωνδεκαετιων με ορισμενα στοιχεια και θολες φοτο απο το αρχειο εφημεριδων και περιοδικων που εχω αν και εχουν γινει πολυ καλες δουλειες και απο το σαιτ του ερευνητη της βεροιας και απο τον tsalk με τα περιφημα βιντεο ας με συγχωρεσουν αλλοι τυχον ερευνητες που δεν ανεφερα ηδη εχω κανει 2-3 αφιερωματακια και θα προσπαθησω και για αλλα αν και δεν εχω και τα καλυτερα μεσα ......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
picture.php
καλησπερα και παλι εδω συνεχιζω με ενα αποκομα που βρηκα τυχαια καθως εψαχνα εν ετη 1984 απο ¨εφημεριδα "ΤΑ ΝΕΑ " και αναρωτιεμαι αραγες?εαν αυτες οι 333 ψυχες αν προσεληφθησαν ?ηταν κανεις γνωστης και διαχειριστης του ανεκτιμητου αρχειου?προσωπικη ταπεινη και υποθετικη αποψη ειναι οτι ισως εως να ερθουν τα ιδιωτικα καναλια τελη 89 αρχες 90ς μαλλον τιποτα

οσο θυμαμαι και πιστευω να συμφωνειτε μαζι μου,,,για να ανταπεξελθουν στον ανταγωνισμο ομως τα κρατικα καναλια (ως γνωστον ενα σωμα μια ψυχη)τοτε αρχιζανε τις επαναληψεις (καρατασος ανδροκλης και τα λιονταρια κλπ)και θα συμφωνησω με αυτα που ακουστηκαν και σημερα ακομη , σε μεσημβρινα κους -κους (μην σας φανει απιθανο εχουν και καλες στιγμες με μπολικα σοβαρα θεματα οταν θελουν ομως...)οτι η χημεια της ΕΡΤ πρεπει να ειναι αυτη που αγαπησαμε και οχι απεγνωσμενες κινησεις με σκοπο τον ανταγωνισμο με ιδιωτικα καναλια και πραγματι εκει εχασε πολυ. απο τα πρωιναδικα μεσημεριανα της μπηλιως, τα της γιουρβιζιον γνωστα. ειδικα φετος τον μαη με αδελφες μαγγιρα ανημερωτες κλπ(κατα που πεφτει η ανδορα?-στην χαντισε λουκουμια..).εκμπομπες μεσα 90ς με την Νανα Δουκα μεταμεσονυχτια σχεδον με τιτλο "μονο για αντρες"ρε τι θυμηθηκα!και αλλα απειρα γαργαλιστικα παραδειγματα..καπου στο 94 αρχισε την περιφημη εκεινη διαφημιση ΜΗΠΩΣ? αξιζετε καλυτερη ενημερωση εκπομπες λογου?το πολυτιμο αρχειο της ? η αληθεια ειναι οτι κατι εκανε σε μια εκπομπη του Μαυροματη για λιγο, καθε Παρασκευη οσον αφορα τα αθλητικα τουλαχιστον, οπως και με το ¨¨Σε χρονο τι-βι" αλλα το εδαφος ειχε υποχωρησει ηταν αργα....τωρα βγαινουν στην φορα τα γνωστα τα του "στην υγεια μας" αυτα συγνωμη για το μεγαλο κειμενο .αλλα πιστευω στην κατανοηση σας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mandrake είπε:
Πως μαθαίνεις όμως τον νόμικο κάτοχο δικαιομάτων; Απλά "στο λέει" αν τον ρωτήσεις ή υπάρχει κάποιος κρατικός φορέας που μπορείς να βρεις για οτιδήποτε έχει να κάνει με δικαιώματα; Εντάξει..στην προκειμένη περίπτωση για τηλεοπτικό υλικό.

Αρμόδιος φορέας στην Ελλάδα για την πνευματική ιδιοκτησία είναι η ΑΕΠΙ (Ανώνυμη εταιρία πνευματικής ιδιοκτησίας). Δεν γνωρίζω τον τρόπο λειτουργίας της. Το κανάλι που πρόβαλε μια σειρά, έχει συγγενικά δικαιώματα, όχι δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας. Για να προβάλει ένα άλλο κανάλι μια σειρά πρέπει να έχει άδεια και του πνευματικού δημιουργού αλλά και του καναλιού που την πρόβαλε. :)

Δυστυχώς ο νόμος περί πνευματικής ιδιοκτησίας ψηφίστηκε στην Ελλάδα μόλις το 1993, αφήνοντας πολλά κενά εφαρμογής, λόγω αναμενόμενης έκδοσης σχετικών προεδρικών διαταγμάτων.... Ενα κομμάτι που είχε αφεθεί στην τύχη του ακόμα και μετά την εφαρμογή του νόμου, ήταν και τα συγγενικά δικαιώματα. Οι ηθοποιοί για παράδειγμα (που έχουν συγγενικά δικαιώματα) κατά νόμο πρέπει να πληρώνονται κάθε φορά που προβάλλεται σε επανάληψη το έργο που έπαιξαν. Γίνεται άραγε σήμερα, 17 χρόνια μετά την ψήφιση του νόμου? Δεν το γνωρίζω... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mα καλα και αυτη η ερτ πηγε και εσβησε τον αγνωστο πολεμο ? Τοσο μυαλο εχουνε οι υπαλληλοι της ?
 
έλα ντε? και να ήταν μόνο αυτό
 
Aardvark είπε:
I'll bet η NSA θα μπορει να το κανει.Ισως αν της στελναμε ενα email!!!

@ΝSA.gov
Τι ειναι η NSA??

compra77 είπε:
Mα καλα και αυτη η ερτ πηγε και εσβησε τον αγνωστο πολεμο ? Τοσο μυαλο εχουνε οι υπαλληλοι της ?
Εδω εσβησαν την σπαρακτικη εμφανιση της Ελλης Λαμπετη, την συναυλια της Μαρια Καλλας στην Ελλαδα, την μοναδικη εμφανιση του Τζον Λενον στην ελληνικη τηλεοραση, αλλα και ολα τα σηριαλ με την Αλικη Βουγιουκλακη, την Ρενα Βλαχοπουλου, τον Λαμπρο Κωνστανταρα, τον Παπαγιαννοπουλο, τον Κατρακη, τον Κωτσοπουλο, τον....... , την.......... Στον Αγνωστο Πολεμο θα κολλουσαν?
 
Πίσω
Μπλουζα